Arıcılık nasıl yapılır, arıcılığa nasıl başlayacağını merak edenler için sır, içeriğimizden daha fazla bilgi alabilir. Karakovan arıcılığı, sabit arıcılık hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz.Günümüzde pek çok kişi arıcılık işi hakkında bilgi edinmek üzere araştırmalar yaparken arıcılık işinin son derece dikkat gerektiren bir olduğu bilinmelidir. Arıcılık yapmak istiyorum diyen kişilere fikir verecek olan yazımızda arıcılık nasıl yapılır, arıcılık yapmak için gerekenler nelerdir, arıcılıkta dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus arı kovanlarına yaklaşırken gerekli önlemlerin alınmasıdır. Çünkü bal toplamak tarladan domates toplamak gibi tekdüze yapılabilecek bir iş değildir. Arıların tehlikeli hayvanlar olduğu unutulmamalıdır.

Arılar insanların korku ve heyecan hissettikleri anda salgıladıkları adrenalin hormonunun kokusuna karşı duyarlı hayvanlar olmakla beraber bu hormon seviyesi yükseldiği anda tek bir arının dahi sizi sokması büyük bir felaketin kapısını aralayacaktır.

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık nasıl yapılır? Soruyu cevaplamadan önce arıcı nedir? Teknik anlamda soru cevaplanmalıdır. Arıcılık tarımsal üretimin kendisidir. Arı üreticilerinin amacı, arıları kullanma ve bakımını yapma eğilimindedir. Anlaşmak isteyen ilk arıcı, tüm üretimin ellerinde olduğunu arılara bildirmelidir. Fiziksel yapı, tip, özellikler, bağışıklık sistemi, yaşam süresi, nasıl ve nasıl sağlandığı, üreme şekli ve benzerleri hakkında bilgi sahibi olmak üreticinin yararınadır. Ürünün amacı arı ürünleri, bal, polen, arı sütü, propolis, arıcılar ve canlı kaynaklara yöneliktir.

Son yıllarda, arı yetiştiriciliği sübvansiyonları alanında 30.000 pound sağlanmıştır. Arıcılığa başlamak veya sıfırdan başlamak için şehre dönüşü desteklemek için verilen paraydı. Sermayesi olmayan çiftçiler için 30.000 TL arıcılık sübvansiyonları önemli ve yeterlidir. Bu nedenle, sermayeniz yoksa, devlet destekli arıcılık kredisi için başvurun.

Arıcılık Hangi Bölgelerde Yapılır?

Ülkemiz ılıman bir iklimde olduğundan, diğer bitki örtüsü ile arıcılık için çok uygundur. Arıcılık ülkemizin her köşesinde mümkündür. Bununla birlikte, bazı bölgeler, bitki çeşitleri açısından zengin olan diğerlerine kıyasla yüksek kaliteli bal ürünleri arıyor. K unvanı önce Türkiye’de herkes ANZ tatlım tatlım dediğinde akla geliyor. Anzer balı neden bu kadar değerli ve popülerdi? Adından da anlaşılacağı gibi Anzer Rize, İkizdere bölgesindeki bir platodur. Sadece Türkiye’de arıcılık, bu grupta açan bahar çiçekleri ve endemik çiçeklerin balına eklenmeye değer. Tabii ki, bu bal Hacettepe Üniversitesi tarafından onaylanmalıdır.

[safir_list id=2]

Arıcılık Yapmak İçin Resmi Bir İzin Alınmalı Mı?

Sabit arıcılık adı verilen bir arı kovanı operasyonunda, arıcı, Halk Eğitim Merkezi ile Tarım, Orman ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen yaş ve cinsiyeti ayırt etmeyen bir arıcılık sürecini başarıyla tamamlamış olan arıcıdır. Bu işlem bir arıcılık sertifikası gerektirir.

Arıcılık yapmak isteyenler arıları farklı alanlarda gezebilmeli ve bunları tarım ve orman dallarında izinleri ve akıllı işlemleri tamamlayan ve TR ile başlayan iş tanımlama bantlarının arı kovanlarına bağlayabilmelidir.

Arıcılık Yapmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Arıcı isteyen bir arkadaş, bu işe başlamadan önce arı sokması alerjilerini kontrol etmelidir. Alerjiniz varsa, başlamazsınız. Unutmayın, insan sağlığı en büyük sermayedir.

arıcılık yapmak istiyorum

Arıcılık isteyenler için büyük sermayeye ihtiyacınız yok. İlk kez üç ila beş petekle başlamak daha iyidir. Tabii ki, ilk başta sadece kurdeşen ve arı satın almak yeterli değildir. Arıcı kıyafetleri, eldivenler, körükler, maşalar, çerçeveler, tel ve tel çekme cihazları gibi malzemelerin sağlanması da gereklidir. Bu masraflarda, 5 kolonlu arı işi için 2000-3000 TL’lik bir sermaye yeterlidir.

Arıcılık Malzemeleri Pahalı Mı, Ne Kadar?

Arıcılık için kullanılan birçok malzeme vardır. Ancak yeni bir arkadaşa tavsiyemiz, tüm bu malzemeleri sıfırdan satın almamalarıdır. Kovanların en fazla para harcadığı petek malzemedir. Üç tür kovan vardır: ahşap, plastik ve strafor. Ülkemizde ağaçlar dikkat çekiyor, bu nedenle genellikle uzun ömürlü ve sağlıklı. Bölgede arı malzemeleri satan bir marangoz veya avcılık satıcısından alabilirsiniz. Peteklere dikkat edilmesi gereken bir şey, arı kovanındaki kovanların aynı boyutta ve boyutta olmasıdır. Ahşap kovanlar yaklaşık 150 ila 200 TL arasında bir üst tabaka ilavesiyle satılmaktadır. Vücudunuzu bir arı sokmasından korumak için yaklaşık 60-70 TL, iyi kıyafetler ve eldivenler almanız gerekir. Diğer el aletleri düşündüğünüz kadar pahalı değildir. Tüm el aletleri yaklaşık 250-350 TL’dir.

Arıcılık Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Arıcıklıkta arı kovanlarına yaklaşılmadan önce arıcılık koruma ekipmanları tam olarak giyilmelidir. Bu ekipmanlar arasında arı geçirmez kıyafetle, koruyucu başlık, korunma çadırları ve duman çıkarıcı alettir. Bu hususta pek çok kişi arıcılık maskesi konusunda arayış içinde bulunmakta olup arıcılık elbisesi fiyatları içerisinde genelde bu başlıkta dahildir. Ancak başlığın içinde olmadığı takımlar ya da yedek başlık almak isteyen kişilerin internetten satış hizmeti veren arıcılık siteleri üzerinden bu ürünleri satın almaları da mümkündür.

 • Yabancı ülkelerde arıcılık gereken desteği görmekte iken ne yazık ki ülkemizde arıcılık yapmak istiyorum diyen kişilere orman arazisi verilmemektedir. Amerika ve Fransa’da benzer uygulamalar yapılırken ülkemizde arıcılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka orman içerisinde kendi bahçelerinin ya da tapulu arazilerinin bulunması gerekmektedir. Bu bahçeyi sadece arıcılık yapmak için satın alacaksanız mutlaka insanlardan uzak bir alanı tercih edin. Bu alan hem arıların çalışmasını kolaylaştıracak hem de arılar nedeni ile komşularınızla sorun yaşama riskinizi azaltacaktır.
 • Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da arıcılık yönetmeliği kurallarıdır. Bu kurallar gereği arıcılık yapmak isteyen kişilerin bazı ruhsat ve izinleri almaları gerekir. Yasal mevzuat hakkında bu alanda bilgi sahibi olan bir avukat ile çalışmak ruhsat ve izinlerin daha kısa sürede çıkartılması açısından yarar sağlayacaktır. Resmi ve yasal arıcılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu yönetmeliğe göre üretimlerini planlamaları gerekirken, büyük üretim planları yapmayan kişilerin mevzuat dışı çalıştıkları sıklıkla görülmektedir. Ancak büyük yatırımlarda mevzuatta yer alan tüm kurallara uyulması zorunludur.
 • Arıcılığın olmazsa olmazlarından biride kovanlardır. Genelde arıcılık kovanları standart olarak kenar uzunluğu 40 santimetre olan tahtadan üretilmektedir. Ancak kovanlar tahtanın yanı sıra metal dışında yer alan mermer, taş ya da seramik dahi olabilir. Metalin kullanılamaması nedeni ise balın içerisine metalin karışma riskinin bulunmasıdır. Arıcılık kovan fiyatları ekonomik olmakla beraber tahta sandalye ile ortalama olarak aynı ortalamada bulunmaktadır.
 • Arılar için en büyük tehlike ne yazık ki tarla sahipleri tarafından yapılan bilinçsiz ilaçlamalardır. Tarlalarını korumak için çiftçiler tarafından sıkılan zirai tarım ilaçları ne yazık ki tek bir gecede büyük bir özenle oluşturduğunuz arı kovanı ailenizin yok olmasına neden olabilir. Bu tehlikeden korunmak isteyen kişilerin mutlaka arı kovanlarını ekilip biçilen tarım alanlarından uzak bölgelere kurmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede böcek ilaçları ve zirai ilaçlar gibi arıları öldürebilecek ilaçlamalardan kovanlarınızı koruma altına almış olursunuz.
 • Orta sermayeli işler sınıfında yer alan arıcılık işi için bu seviyelerde bir sermaye birikimi oluşturmanız yeterli olacaktır.
Arıcılığa Başlarken İlk Adım Nasıl Atılmalı ?

Arıcılıkta ilk adım kaliteli bir arı ailesi alarak başlangıç yapmak olmalıdır. Kovanlara yerleştirilecek olan arı ailesi ne kadar kaliteli olursa kovanlardan elde edilecek bal miktarı ve kalitesi de aynı oranda artacaktır. Genetiği değiştirilen pek çok arı türü bulunmakta olup bu arıların ortak özelliği çok daha faza bal üretiminde bulunmalarıdır. Bal üretiminin merkezi olarak kabul edilen Hazar bölgesinin kuzeyi ülkemize yakın olduğu için yerli arılardan da kaliteli bal üretimi yapılabilmektedir. Özellikle de Erzincan balı ve Ağrı balı üreten arılar dağ bağları üretimlerinde önemli bir yere sahiptir.

 • Kovanlar yani arıların evleri de çok önemlidir. Bu nedenle ilk kovan alımında ucuz arı kovanları yerine kaliteli arı kovanlarının seçimine önem verilmeli, en kaliteli kovanların satın alınmasına öncelik verilmelidir. Sağlam kovanlar aynı zamanda arıların olumsuz iklim koşullarından etkilenmemesini de sağlayacaktır.
 • Arıcılıkta en çok tartışılan konulardan biride bala şeker karıştırılmasıdır. Yüzde 100 doğal bal yapısı gereği biraz acı bir tada sahiptir. Çoğu arı kovanı sahibi bu acılığı kırmak adına bala şeker katmayı tercih etmektedir. Ancak doğru olan şeker katmadan arıların bal üretmelerini sağlamaktır.
 • Bal üretiminde arıların kendi doğal hallerine bırakılmaması ve sürekli olarak denetlenmesi gerekir. Kovanların yenilenmesi çok önemlidir. Çünkü kovanın yeterli bal stokuna ulaşması durumunda arıların bal üretim kapasitesi de otomatik olarak azalmaktadır. Bu nedenle kovanlardaki bal düzenli olarak toplanmalıdır.

1 Yorum

 1. Taner
  9 Mayıs 2018 at 18:47 — Cevapla

  Iyi gunler ben ariciliga yeni merak sarmiş biriyim 20 kovan ari almayi ve başlamayi duşunuyorum bu işin ne gibi getirisi ve ne gibi riskleri vardir yardimci olursaniz sevinirim

  • 10 Mayıs 2018 at 08:51 — Cevapla

   Taner bey arıcılık tecrübe ve bilgi birikimi isteyen bir iştir. Arıcılık hakkında yeterli tecrübeniz yok ise arıcılığı ek iş olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Arı ürünlerini üretmek bir sorun iken bunları satabilmekte ayrı bir sorundur. Ayrıca arıcılık bir ekip işidir, bu yüzden gerekli ekibinizi kurduktan sonra uygulamaya geçerseniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir