Arıcılık Nasıl Yapılır ? Merak Edenlere Önemli Bilgiler

Yayın Tarihi: 14.08.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Günümüzde pek çok kişi arıcılık işi hakkında bilgi edinmek üzere araştırmalar yaparken arıcılık işinin son derece dikkat gerektiren bir olduğu bilinmelidir. Arıcılık yapmak istiyorum diyen kişilere fikir verecek olan yazımızda arıcılık nasıl yapılır, arıcılık yapmak için gerekenler nelerdir, arıcılıkta dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Öncelikle bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus arı kovanlarına yaklaşırken gerekli önlemlerin alınmasıdır. Çünkü bal toplamak tarladan domates toplamak gibi tekdüze yapılabilecek bir iş değildir. Arıların tehlikeli hayvanlar olduğu unutulmamalıdır. Arılar insanların korku ve heyecan hissettikleri anda salgıladıkları adrenalin hormonunun kokusuna karşı duyarlı hayvanlar olmakla beraber bu hormon seviyesi yükseldiği anda tek bir arının dahi sizi sokması büyük bir felaketin kapısını aralayacaktır.

Bulunduğunuz yüzlerce metrekarelik alanda bulunan tüm arılar adeta alarm verir ve bu hormonun kaynağına karşı saldırıya geçerler. Yüzlerce arının aynı anda bir insanı sokması hayati tehlikeye sebebiyet vereceği için dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada kovana korumasız olarak yaklaşılmaması yer alır.

arıcılık hakkında merak edilenler

Arıcılıkta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

 • Arıcıklıkta arı kovanlarına yaklaşılmadan önce arıcılık koruma ekipmanları tam olarak giyilmelidir. Bu ekipmanlar arasında arı geçirmez kıyafetle, koruyucu başlık, korunma çadırları ve duman çıkarıcı alettir. Bu hususta pek çok kişi arıcılık maskesi konusunda arayış içinde bulunmakta olup arıcılık elbisesi fiyatları içerisinde genelde bu başlıkta dahildir. Ancak başlığın içinde olmadığı takımlar ya da yedek başlık almak isteyen kişilerin internetten satış hizmeti veren arıcılık siteleri üzerinden bu ürünleri satın almaları da mümkündür.
 • Yabancı ülkelerde arıcılık gereken desteği görmekte iken ne yazık ki ülkemizde arıcılık yapmak istiyorum diyen kişilere orman arazisi verilmemektedir. Amerika ve Fransa’da benzer uygulamalar yapılırken ülkemizde arıcılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka orman içerisinde kendi bahçelerinin ya da tapulu arazilerinin bulunması gerekmektedir. Bu bahçeyi sadece arıcılık yapmak için satın alacaksanız mutlaka insanlardan uzak bir alanı tercih edin. Bu alan hem arıların çalışmasını kolaylaştıracak hem de arılar nedeni ile komşularınızla sorun yaşama riskinizi azaltacaktır.
 • Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da arıcılık yönetmeliği kurallarıdır. Bu kurallar gereği arıcılık yapmak isteyen kişilerin bazı ruhsat ve izinleri almaları gerekir. Yasal mevzuat hakkında bu alanda bilgi sahibi olan bir avukat ile çalışmak ruhsat ve izinlerin daha kısa sürede çıkartılması açısından yarar sağlayacaktır. Resmi ve yasal arıcılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu yönetmeliğe göre üretimlerini planlamaları gerekirken, büyük üretim planları yapmayan kişilerin mevzuat dışı çalıştıkları sıklıkla görülmektedir. Ancak büyük yatırımlarda mevzuatta yer alan tüm kurallara uyulması zorunludur.

aricilikta arılara nasıl yaklaşmalı

 • Arıcılığın olmazsa olmazlarından biride kovanlardır. Genelde arıcılık kovanları standart olarak kenar uzunluğu 40 santimetre olan tahtadan üretilmektedir. Ancak kovanlar tahtanın yanı sıra metal dışında yer alan mermer, taş ya da seramik dahi olabilir. Metalin kullanılamaması nedeni ise balın içerisine metalin karışma riskinin bulunmasıdır. Arıcılık kovan fiyatları ekonomik olmakla beraber tahta sandalye ile ortalama olarak aynı ortalamada bulunmaktadır.
 • Arılar için en büyük tehlike ne yazık ki tarla sahipleri tarafından yapılan bilinçsiz ilaçlamalardır. Tarlalarını korumak için çiftçiler tarafından sıkılan zirai tarım ilaçları ne yazık ki tek bir gecede büyük bir özenle oluşturduğunuz arı kovanı ailenizin yok olmasına neden olabilir. Bu tehlikeden korunmak isteyen kişilerin mutlaka arı kovanlarını ekilip biçilen tarım alanlarından uzak bölgelere kurmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede böcek ilaçları ve zirai ilaçlar gibi arıları öldürebilecek ilaçlamalardan kovanlarınızı koruma altına almış olursunuz.
 • Orta sermayeli işler sınıfında yer alan arıcılık işi için bu seviyelerde bir sermaye birikimi oluşturmanız yeterli olacaktır.

Arıcılığa Başlama, Arıcılıkta İlk Adım Nasıl Atılmalı ?

 • Arıcılıkta ilk adım kaliteli bir arı ailesi alarak başlangıç yapmak olmalıdır. Kovanlara yerleştirilecek olan arı ailesi ne kadar kaliteli olursa kovanlardan elde edilecek bal miktarı ve kalitesi de aynı oranda artacaktır. Genetiği değiştirilen pek çok arı türü bulunmakta olup bu arıların ortak özelliği çok daha faza bal üretiminde bulunmalarıdır. Bal üretiminin merkezi olarak kabul edilen Hazar bölgesinin kuzeyi ülkemize yakın olduğu için yerli arılardan da kaliteli bal üretimi yapılabilmektedir. Özellikle de Erzincan balı ve Ağrı balı üreten arılar dağ bağları üretimlerinde önemli bir yere sahiptir.
 • Kovanlar yani arıların evleri de çok önemlidir. Bu nedenle ilk kovan alımında ucuz arı kovanları yerine kaliteli arı kovanlarının seçimine önem verilmeli, en kaliteli kovanların satın alınmasına öncelik verilmelidir. Sağlam kovanlar aynı zamanda arıların olumsuz iklim koşullarından etkilenmemesini de sağlayacaktır.
 • Arıcılıkta en çok tartışılan konulardan biride bala şeker karıştırılmasıdır. Yüzde 100 doğal bal yapısı gereği biraz acı bir tada sahiptir. Çoğu arı kovanı sahibi bu acılığı kırmak adına bala şeker katmayı tercih etmektedir. Ancak doğru olan şeker katmadan arıların bal üretmelerini sağlamaktır.
 • Bal üretiminde arıların kendi doğal hallerine bırakılmaması ve sürekli olarak denetlenmesi gerekir. Kovanların yenilenmesi çok önemlidir. Çünkü kovanın yeterli bal stokuna ulaşması durumunda arıların bal üretim kapasitesi de otomatik olarak azalmaktadır. Bu nedenle kovanlardaki bal düzenli olarak toplanmalıdır.

 • Arıların bal üretimini arttırmak için uygulanabilecek yöntemler aramanız, arıları üretime teşvik etmek sizin elinizdedir. Bilimsel olarak denenen yöntemler sizin de işinize yarayacaktır. Örneğin arılara klasik müzik dinletmenin yüzde 10 oranında bal üretimini arttırdığı kanıtlanmış durumdadır.
 • Kovanlar içerisinde arılar bal peteği yaparak üretime başlarken isteyen üreticiler için hazır balmumu petekler de satılmaktadır. Bu süreci kısaltarak üretime hızlı başlangıç yapmak isteyen kişilerin bu petekleri tercih etmeleri mümkündür.

Sonuç Olarak ; arıcılığın detayları oldukça fazladır. Arı nasıl bölünür , arıcılık yaparken oğul nasıl önlenir, zayıf arılar nasıl güçlendirilir gibi arılarla alakalı bilinmesi gereken bir çok şey vardır. Fakat bizler bu yazımızda arıcılığa başlama fikri olanlar için bazı önemli bilgilere yer vermek istedik sorularınızı bize yorum kısmından sorabilirsiniz.”

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Arıcılık Nasıl Yapılır ? Merak Edenlere Önemli Bilgiler
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Arıcılık Nasıl Yapılır ? Merak Edenlere Önemli Bilgiler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Taner dedi ki:

  Iyi gunler ben ariciliga yeni merak sarmiş biriyim 20 kovan ari almayi ve başlamayi duşunuyorum bu işin ne gibi getirisi ve ne gibi riskleri vardir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Taner bey arıcılık tecrübe ve bilgi birikimi isteyen bir iştir. Arıcılık hakkında yeterli tecrübeniz yok ise arıcılığı ek iş olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Arı ürünlerini üretmek bir sorun iken bunları satabilmekte ayrı bir sorundur. Ayrıca arıcılık bir ekip işidir, bu yüzden gerekli ekibinizi kurduktan sonra uygulamaya geçerseniz daha sağlıklı olacaktır.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mail okuyarak para kazanma
Mail Okuyarak Para Kazanmak, Mail Okuyarak Para Kazandıran Siteler

Günümüzde internet teknolojisi her geçen gün biraz daha...

evde yapılacak işler
Evde El İşleri Yaparak Ailenize Ek Bütçe Edinin

Özellikle bayanların evde el işi yaparak para kazanma...

x