Arsa Kredisi alma Ve Arsa Kredisi Hesaplama

 

Ülkemizde belli bir miktar birikimi olan vatandaşlarımız, paralarının değerlenmesi amacıyla farklı yollardan yatırım yapmayı hedeflemektedirler. Birçok kişi altın ya da döviz ile parasına değer katıyor gibi görünse de, ülkemizde yatırım alanında en büyük alışkanlıkların arsa ve gayrimenkul alanında olduğu bilinmektedir.

Arsa ve gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyen kişiler ise, kimi zaman ellerinde birikim olduğunda kimi zamanlarda ise, mevcut gelirlerini kredi taksitine ayırarak, ileriye dönük yatırım yapmayı hedeflemektedirler. Bu kapsamda aldıkları arsa ve gayrimenkul kredisi, birçok banka tarafından sunulmakta ve konut kredilerinde olduğu gibi düşük faiz oranlarından kullandırtılmaktadır.

Arsa alarak ileriye dönük yatırım yapmak isteyen kişiler, bankalara başvurduklarında birçok farklı isimde kredi paketiyle karşılaşacaktır. Arsa kredisi veren bankalar, kişilerin ticari amaçlı mı yoksa bireysel kullanımlar için mi kredi çekeceğine göre isimlendirilmektedir. Her birinde farklı şartların bulunduğu bu kredi paketleri ve hangi bankaların arsa alımlarında kredi imkanı bulunduğunu şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

Türkiye İş Bankası Arsa Kredisi Olanakları

Tarım ve gayrimenkul sektörlerine yönelik özel kredi paketleri ile hizmet sunan Türkiye İş Bankası, arsa alımlarında da uygun koşullardan kredi kullanılmasını sağlamaktadır. Bankaya yapılacak başvurularda, yatırım amaçlı olarak kredi başvurusu yapabilir ya da tarım sektöründe kullanmak için alacağınız tarlalara yönelik kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası tarafından sunulan tarla kredisi paketlerine baktığımız zaman, doğrudan çiftçilere ve hayvancılık yapan kişilere yönelik geliştirilen bir hizmet olduğunu görmekteyiz. Bundan dolayı da başvuru yapacak kişilerin, ÇKS kaydının bulunması ve bu belgeleri ile birlikte şubelerden başvuru yapmaları gerekmektedir. Bankanın hazırladığı kredi paketi için %0,85 ile %1,40 arasında değişen faiz oranları ile kredi hizmeti sunulmaktadır.

Vakıfbank Arazi ve Tarla Kredisi Şartları

Vakıfbank tarafından hazırlanan özel kredi paketi ile 2B kapsamındaki arsaların alınması mümkündür. Hazırlanan kredi paketinde, rayiç bedelinin %44’lük kısmına kadar kredi alınması mümkündür. %1,30’dan başlayan faiz oranları ve 120 aya kadar uzatılabilen borç vadesi seçimlerinde, kişilere çok büyük kolaylık sunulmaktadır.

tarla kredisi nasıl alınır

2B arazisi kredisi başvuru yapacak kişilerin, başvuru işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için en yakın banka şubesine gitmeleri gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir başvuru kanalı şuan için bulunmamaktadır.

Şekerbank Arazi Ve Arsa Kredisi Kampanyası

Arazi kredisi alabileceğiniz bankalardan bir diğeri de Şekerbank’tır. Bankanın hazırlamış olduğu bu kredi paketi, tarım kredileri alanında geliştirilmiş ve tarım sektörünün kullanımına sunulmuştur. Bireysel kullanımları ya da yatırım amaçlı olarak arazi almak isteyen kişilerin ise, daha farklı kredi paketlerinden faydalanması gerekecektir.

 

Şekerbank tarafından hazırlanan kredi paketinde, başvurularınızı doğrudan şubeye giderek yapmanız gerekecektir. Başvuru sırasında şubeye almak istediğiniz arazinin tapusu ile başvurmanız en temel şartlardandır. Çünkü, almak istediğiniz arazinin bedeli kararlaştırıldıktan sonra, ne kadarlık bir başvuru alınacağı kararlaştırılmaktadır. Ekspertiz tarafından hazırlanan rapordan sonra belirlenecek arazi fiyatı için, Şekerbank %100 olacak şekilde sizlere kredi sunmaktadır. Ancak, ekspertiz ücreti kredi paketinde sizin ödeyeceğiniz masraflar bölümüne eklenecektir.

Arsa almak isteyen kişilerin yapacakları başvurularda, net bir faiz oranı uygulaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın kredi notlarına göre avantajlı kredi faiz oranı sunulacağı ve başvurulan kredi tutarının da, faiz oranının belirlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı başvurular sırasında, en doğru hesaplamalar yapılacaktır.

ipotekli arsa kredisi

Arsa Ve Arazi Kredisinde İstenen Evraklar Ve Oluşması Gereken Şartlar

Tarla kredisi veren bankalar, başvuru işlemleri sırasında tarlaya ait tapu belgelerini sizden talep edecektir. Ancak, başvurunun işleme alınabilmesi için sizlerden istenen belgeleri de tamamlamanız gerekecektir. Bireysel anlamda bir kredi başvurusu yapılacağında aşağıda belirttiğimiz belgeler ile birlikte seçtiğiniz banka şubesine gitmeniz gerekmektedir.

  • Nüfus cüzdanı
  • Çiftçilik belgesi
  • ÇKS kaydı
  • Tapu Belgeleri
  • İkametgah Belgesi

İstenilen evrakların yanında alacağınız arazinin veya arsanın İmarlı arsa mı, yoksa imarsız arsa mı, olduğunu bilerek krediye başvurmanız gereklidir.

Hangi Arsalar Kredi Almak İçin Uygundur

İmarlı arsa kredisine başvurusu Nedir ? İmarlı arsa kredisi ilgili Belediye tarafınca gerekli izinlerin alınmış ve konut ve bina yapımına uygun olan arazi ve arsadır. İmarsız arsa kredisine başvuru Nedir ? Arazi tarla olarak geçen ve imar ve yapılaşmaya uygun olmayan arazidir. Başvuracağınız arsa kredilerinde bu ayrıma dikkat etmelisiniz ! Bu tarz başvurularda bankaların genel tercihi imarlı arsalardan yana olarak imarlı arsalara kredi vermektedir.

  • İmarlı arsa kredisine başvurunuz her zaman bir puan önde tutulacaktır. İmarlı arsalar her zaman değerli ve para edeceğinden dolayı iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilir.
  • Alacağınız arsada imarlı olmasının diğer bir artı yanı ise bankaların sizlere vereceği arsa kredisini alacağınız arsaya ipotek koyarak verecektir. Bu yüzden talip olduğunuz tarla, arsa, arazinin ipotek koyulabilir olduğundan emin olun.
  • Eğer alacağınız arsa veya tarla imarsız ise burada unutmamanız gereken belli bir peşinatınızın veya gösterebileceğiniz bir teminatınızın olması gerekmektedir. ( Kefil veya Ev ipoteğide söz konusu olabilir )
Arsa Ve Arazi Kredisi Nasıl Hesaplanır

Arsa ve arazi hesaplaması için özel bir hesaplama yöntemi yoktur. Burada önemli çekeceğiniz kredi miktarı ve kullanacağınız faiz oranıdır.

Tüm banka şubelerini gezerek veya internetten arsa kredisi faiz oranlarını inceleyerek, bankaların internet sitelerindeki hesaplama araçlarına faiz oranı ve miktarını girerek kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
evlikik destek hesabı
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ve Şartları

Evlenecek çiftlere hem ekonomik destek olmak hem de...

mavi yumurta fiyatları
Mavi Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği Ve Fiyatları

Yatırımcıların her sene farklı bir sektöre yöneldiği ülkemizde,...

x