finanskredirehberi.com

Anasayfa > Krediler > 5 Adımda Artan Taksitli Konut Kredisi Alma Ve Hesaplama

5 Adımda Artan Taksitli Konut Kredisi Alma Ve Hesaplama

Tarih: 23.08.2017
Güncel: 30.09.2019
artan taksitli konut kredisi çekme

Değerli takipçilerimiz sizlere bu yazımızda bütçenize uygun artan taksitli konut kredisi hakkında bilgiler ve hesaplama örneklerini paylaşıp sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.Bildiğiniz gibi günümüzde bankaların yüksek faiz oranlarından dolayı ev ve konut almak oldukça zorlaştı. Ev ve konut almak isteyen kişilerin ilk merak ettikleri şey genellikle konut kredisi faiz oranları oluyor. Tabi bu durum karşısında kişiler genellikle pek hoş karşılanmayan yüksek faiz oranları ile karşılaşmaktadır.

Kişiler veya yeni evlenen bireylerin biriktirmiş oldukları paraları altınları veya küçük çaptaki yatırımlarını bozdurarak elindeki nakit parayı değerlendirip bir ev yuva sahibi olmayı düşler. Kredi ile ev almak her zaman kişilerin bütçesine uygun olmuyor. Çünkü artan faiz oranları ile aylık ödemeler hesaplandığında ödeme yapılabilecek gücü aşıyor.

Böyle durumlar karşısında kalan kişiler için bankaların sunmuş oldukları esnek ödeme planı ile artan taksitli konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Sizlere ilk ödemeleriniz daha düşük olacak ve daha sonraki ödemeleriniz yükselecek şekilde nasıl ödeme yaparsınız ve bu krediye nasıl başvurabilirsiniz anlatmaya çalışacağız. Tüm detayları yazımızın devamında bulabileceksiniz.

konut kredisi odeme planı seçenekleri

Artan Taksitli Konut Kredisi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle sizlere artan faizli (taksitli) konut kredisi nedir ? Bunu açıklayarak başlamak istiyorum. Artan faiz kelimesinden de anlayacağınız gibi konut kredisi ödemelerinin her yıl artarak yapılması anlamına geliyor. Bu konut kredisi çekmede sadece bir seçenektir. Örnek vermek gerekirse dışarıya borcunuz çok ve evinizi çok zor imkanlarla almak durumunda kalmış iseniz ve güncel konut kredisi faiz oranları ile aylık ödemeleriniz sizi aşıyor ve ev almanızı engelliyor ise sizde artan faizli konut kredisini tercih edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere ev alırken sadece evin ödemesini yapmakla tüm işlemler bitmiş olmuyor. Yeni bir evin giderleride tahminlerinizden daha fazla olabiliyor. Bunların başında tapu masrafı, kombi gideri, elektrik aboneliği, su aboneliği , ve doğalgaz aboneliklerine verilen masrasflar toplandığında büyük bir meblağ topluyor bu yüzden kredinizin ilk ödemeleri düşük olması gerçekten sizi ve ödemelerinizi rahat yapmanız açısından rahatlatacaktır.

Artan Taksitli Konut Kredisi Almanın Avantaları Ve Dezavantajları

Konut (Ev) kredisini artan faizli şekilde kullandığınızda sizi bekleyen bazı avantajlar ve dezavantajlar elbetteki var birazda bunlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle her ay artan taksit ile ev almanın getirdiği avantajlardan bir tanesi yukarıda da bahsettiğimiz gibi evinizi aldığınız ilk günlerdeki masraflarınız sizi sıkıştırmayacak ve kredi ödemelerinizi rahat bir şekilde yapacaksınız.

az taksitle başlayan konut kredisi

Yine bir örnekle açıklamak gerekir ise sabit faizli şekilde kredinizi hesaplattığınızda 120 ay 2.000 TL ödemeniz gerekiyor ise, artan faizli ödeme planında 1.Yıl 1.700 TL, 2. Yıl 1.800 TL, 3. Yıl 1.900 TL  ve katları şeklinde gidecektir. Bu oldukça iyi bir ödeme planı olarak karşımıza çıkacaktır. Kolay ödeme planı ile konut kredisi kullanmak olarak adlandırabiliriz.

Tabi artan faizli mortgage kredisi kullanmanın bazı dezavantajlarıda var bunlardan da bahsederek sizleri tam ve donanımlı bir şekilde web sitemizden uğurlamak isteriz. Bu ödeme planında 10 yıl vadeli bir kredi çektiğinizi düşünürsek toplam ödemeniz 240.000 TL ise, sabit ödemeli konut kredisi kullanımında 10 yılda toplam ödemeniz 210.000 TL gibi bir rakam olacaktır. Yani kısaca toplam süre sonunda ödediğiniz faiz daha çok olacaktır. Buda artan faizli konut kredisi ödeme planının bir eksi yönüdür.

Artan Taksitli Konut Kredisi Kullananların Yapılandırma Hakkı Bulunuyor Mu ?

Burada tam ve kesin bir bilgi veremesem bile sizleri az çok bilgi sahibi yapabilir ve sizleri yönlendirebilirim. Artan faizli konut kredisi kullanan bireyler normal konut kredisi kullananlar gibi yasal olarak yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Fakat bazı bankalar ödemelerinizi bir veya iki yılı bittikten sonra yapılandırma ve sabit ödeme sistemine geçerek ödeyeceğiniz faizi düşürmek istediğinizde sabit plana geçemeyeceğinizi söyleyebilirler.

Bu durumun önlemini almak için eğer artan faizli ev kredisi kullanacak iseniz bankadan mail olarak veya yazılı bir evrak olarak ileride sabit ödeme planına geçebileceğinize dair yazılı bir belge alın ve bu belgeyi mutlak suretle saklayınız. Yasal olarak yapılandırma hakkınız olduğunu unutmayınız. Bununla ilgili güzel bir video ve kaynağı sizler için yazımın sonuna ekliyorum.

Artan Taksitli Konut Kredisi Hesaplama “Vakıfbank”

Sizlere artan taksitli konut kredisi modeli ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra artan taksitli konut kredisi hesaplama ile alakalı bazı detayları da bildirmek istiyoruz. Bilmelisiniz ki ödeme tablosunda belki daha düşük rakamlarla ödemeye başlayacaksınız ama toplam geri ödeme tutarınız sabit faizli konut kredisine göre % 20 daha fazla olacaktır. Tabi bu oran bankadan bankaya değişmektedir.

Artan taksitli konut kredisi kullanmak ve hesaplama için en çok Vakıfbank tercih ediliyor, eğer sizde bu düşüncedeyseniz,  BURADAN hesaplama yapabilirsiniz.

Artan Taksitli Konut Kredisi Veren Bankalar

Hemen hemen her banka artan taksitli konut kredisi vermektedir. Bunların başında Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, TEB bankası en çok artan faizli konut kredisi kullanılanılan bankalardır.

Ama bizler sizlere her zaman Kamu bankalarını öneriyoruz. Yani Ziraat Bankası, Vakıfbank  veya Halkbankası bu bankalardan konut kredisi kullanmak ister artan taksitli, isterse sabit faizli uygun faiz oranları ile krediler kullanabilirsiniz.

Sonuç Olarak ;

” Artan faizli Mortgage ( Konut Kredisi ) kullanmak sizin ilk ödemelerinizi düşük tutacaktır. Her yıl ödediğiniz taksit miktarı artarak ilerleyecektir.Ve toplamda ödeyeceğiniz faiz daha fazla olacaktır.”  Tercih sizlerin sağlıcakla kalınız.

Çok merak edilen ve geçmiş dönemlerde yayınladığımız Refinansman Nedir ? Refinansman ( Mortgage Kredisi ) Nasıl Yapılandırılır ? başlıklı makalemizi okuyarak konut kredisi yapılandırma hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Emlak İle İlgili Diğer Yazı : Bankadan İpotekli (Şerh) Bulunan Ev Nasıl Satılır ?

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Adımda Artan Taksitli Konut Kredisi Alma Ve Hesaplama
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git