Artan taksitli konut kredisi nedir, ve artan ödemeli konut kredisi sisteminin avantajları neler bir bakalım. Bildiğiniz gibi günümüzde bankaların yüksek faiz oranlarından dolayı ev ve konut almak oldukça zorlaştı. Ev ve konut almak isteyen kişilerin ilk merak ettikleri şey genellikle konut kredisi faiz oranları oluyor. Tabi bu durum karşısında kişiler genellikle pek hoş karşılanmayan yüksek faiz oranları ile karşılaşmaktadır.

Kişiler veya yeni evlenen bireylerin biriktirmiş oldukları paraları altınları veya küçük çaptaki yatırımlarını bozdurarak elindeki nakit parayı değerlendirip bir ev yuva sahibi olmayı düşler. Kredi ile ev almak her zaman kişilerin bütçesine uygun olmuyor. Çünkü artan faiz oranları ile aylık ödemeler hesaplandığında ödeme yapılabilecek gücü aşıyor.

Böyle durumlar karşısında kalan kişiler için bankaların sunmuş oldukları esnek ödeme planı ile artan taksitli konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Sizlere ilk ödemeleriniz daha düşük olacak ve daha sonraki ödemeleriniz yükselecek şekilde nasıl ödeme yaparsınız ve bu krediye nasıl başvurabilirsiniz anlatmaya çalışacağız. Tüm detayları yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Artan Taksitli Ödemeli Konut Kredisi Nedir?

Öncelikle sizlere artan faizli (taksitli) konut kredisi nedir ? Bunu açıklayarak başlamak istiyorum. Artan faiz kelimesinden de anlayacağınız gibi konut kredisi ödemelerinin her yıl artarak yapılması anlamına geliyor. Bu konut kredisi çekmede sadece bir seçenektir. Örnek vermek gerekirse dışarıya borcunuz çok ve evinizi çok zor imkanlarla almak durumunda kalmış iseniz ve güncel konut kredisi faiz oranları ile aylık ödemeleriniz sizi aşıyor ve ev almanızı engelliyor ise sizde artan faizli konut kredisini tercih edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere ev alırken sadece evin ödemesini yapmakla tüm işlemler bitmiş olmuyor. Yeni bir evin giderleride tahminlerinizden daha fazla olabiliyor. Bunların başında tapu masrafı, kombi gideri, elektrik aboneliği, su aboneliği , ve doğalgaz aboneliklerine verilen masraflar toplandığında büyük bir meblağ topluyor bu yüzden kredinizin ilk ödemeleri düşük olması gerçekten sizi ve ödemelerinizi rahat yapmanız açısından rahatlatacaktır.

Artan Taksitli Konut Kredisi Almanın Avantaları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Konut (Ev) kredisini artan faizli şekilde kullandığınızda sizi bekleyen bazı avantajlar ve dezavantajlar elbetteki var birazda bunlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle her ay artan taksit ile ev almanın getirdiği avantajlardan bir tanesi yukarıda da bahsettiğimiz gibi evinizi aldığınız ilk günlerdeki masraflarınız sizi sıkıştırmayacak ve kredi ödemelerinizi rahat bir şekilde yapacaksınız.

Yine bir örnekle açıklamak gerekir ise sabit faizli şekilde kredinizi hesaplattığınızda 120 ay 2.000 TL ödemeniz gerekiyor ise, artan faizli ödeme planında 1.Yıl 1.700 TL, 2. Yıl 1.800 TL, 3. Yıl 1.900 TL  ve katları şeklinde gidecektir. Bu oldukça iyi bir ödeme planı olarak karşımıza çıkacaktır. Kolay ödeme planı ile konut kredisi kullanmak olarak adlandırabiliriz.

artan faizli konut kredisi nasıl alınır

Tabi artan faizli mortgage kredisi kullanmanın bazı dezavantajlarıda var bunlardan da bahsederek sizleri tam ve donanımlı bir şekilde web sitemizden uğurlamak isteriz. Bu ödeme planında 10 yıl vadeli bir kredi çektiğinizi düşünürsek toplam ödemeniz 240.000 TL ise, sabit ödemeli konut kredisi kullanımında 10 yılda toplam ödemeniz 210.000 TL gibi bir rakam olacaktır. Yani kısaca toplam süre sonunda ödediğiniz faiz daha çok olacaktır. Buda artan faizli konut kredisi ödeme planının bir eksi yönüdür.

Artan Taksitli Konut Kredisi Kullananların Yapılandırma Hakkı Bulunuyor Mu ?

Burada tam ve kesin bir bilgi veremesem bile sizleri az çok bilgi sahibi yapabilir ve sizleri yönlendirebilirim. Artan faizli konut kredisi kullanan bireyler normal konut kredisi kullananlar gibi yasal olarak yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Fakat bazı bankalar ödemelerinizi bir veya iki yılı bittikten sonra yapılandırma ve sabit ödeme sistemine geçerek ödeyeceğiniz faizi düşürmek istediğinizde sabit plana geçemeyeceğinizi söyleyebilirler.

artan faizle ev kredisi hesaplama

Bu durumun önlemini almak için eğer artan faizli ev kredisi kullanacak iseniz bankadan mail olarak veya yazılı bir evrak olarak ileride sabit ödeme planına geçebileceğinize dair yazılı bir belge alın ve bu belgeyi mutlak suretle saklayınız. Yasal olarak yapılandırma hakkınız olduğunu unutmayınız. Bununla ilgili güzel bir video ve kaynağı sizler için yazımın sonuna ekliyorum.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Maaş Zammı İle Dengede Kalıyor!

Artan ödemeli konut kredisi almak aslında genel toplamda size daha faiz ödetiyor olsa bile bütçenizin bir şekilde dengede kalmasını sağlıyor. Şöyle ki siz her sene maaş zammı alıyorsunuz ve artan taksitli bir konut kredisi çekmiş olsanız maaşınız ile birlikte konut kredi taksit ödemeniz de artacağından bütçenizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Hatta zam oranınız fazla olur ise bütçede öne bile geçerbilme şansınız bulunuyor. Ev almak için az bir peşinata sahipseniz artan faizli konut kredisi çekmek işinize gelebilir.

Artan Taksitli Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

Sizlere bu durumu küçük bir tablo ile açıklamam daha doğru olacaktır. Örnek olarak 120.000 TL  10 yıl vadeli artan faizli konut kredisi çektiğimizi düşünürsek ödeme planı şu şekilde çıkacaktır.

Kredi Tutarı Vade ( Ay) Senelik Artış Oranı (Senelik) % İlk sene Aylık Taksit Tutar Toplam Kredi Maliyeti Aylık Maliyet Oranı %
120.000 TL 120 % 5 1.297 TL 198.999 TL % 0,3997

Gördüğünüz gibi toplam geri ödemede faiz oldukça yüksek çıkıyor ama bu tamamen sizin tasarrufunuza kalmış bir durum.

Artan Faizli Konut Kredisi Ve Sabit Faizli Konut Kredisi Karşılaştırma Tablosu

Eğer acaba artan faizli konut kredisi mi kullansam sabit taksitli ev kredisi mi çeksem diyorsanız her iki ödeme planını karşılaştırabileceğiniz tablomuz aşağıdadır; Hesaplama 100.000 TL kredi çekildiği düşünülerek 60 ay vade üzerinden hesaplanmıştır.

Ödeme Şekli 1. Sene Taksit Ödemeleri 3. Sene Taksit Ödemeleri 5. Sene Taksit Ödemeleri Toplam Geri Ödeme
Artan Taksit Ödemeli 2.450 TL 2.850 TL 3.350 TL 174.000 TL
Sabit Taksit Ödemeli 2.800 TL 2.800 TL 2.800 TL 170.000 TL

Eğer ödeme gücünüz yerinde ise artan taksitli konut kredisi size göre değil çünkü daha fazla bir geri ödeme yapacaksınız. Ama bütçeniz dar ama düzenli bir gelire sahipseniz ve her sene zam alma şansınız varsa artan ödemeli konut kredisi tam size göre

Sonuç Olarak ;

” Artan faizli Mortgage ( Konut Kredisi ) kullanmak sizin ilk ödemelerinizi düşük tutacaktır. Her yıl ödediğiniz taksit miktarı artarak ilerleyecektir.Ve toplamda ödeyeceğiniz faiz daha fazla olacaktır.”  Tercih sizlerin sağlıcakla kalınız.

Emlak İle İlgili Diğer Yazı : Bankadan İpotekli (Şerh) Bulunan Ev Nasıl Satılır ?

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir