Asgari ücretle çalışana taşıt kredisi çıkar mı, alınan maaşın asgari ücret olması halinde, çekilebilecek kredi tutarları, aylık kazancı daha farklı olan kişilere kıyasla net bir şekilde belirlenecektir. Kazanılan aylık tutarın ne kadar olduğu, borcun nasıl ödenebileceği, kaç ay vadede ödeme yapılacağı, ne kadar kredi talep edildiği gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Aynı zamanda kredi durumunuza, geçmişteki borçlarınızı ödeme sürecinize de dikkat edilerek kredi alıp alamayacağınızla ilgili detaylar net bir şekilde oluşturulmuş olur. Olumsuz durumların fazla olması ve krediyi iyi yönetemeyeceğiniz öngörüldüğü taktirde, taşıt ve diğer kredi türlerini alma ihtimaliniz düşer.

Bireyin borç yükünü kaldırabilecek, ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilecek olduğuyla ilgili bankayı net verilerle ikna etmesi gerekir. Bu süreçte gerekli evrakların temin edilmesi ve bankaya sunulması gereklidir. Yapılacak olan incelemelerin ardından, kaç bin Türk Lirası değerinde kredi çekmek istediğinize ve kaç ay vadede çekeceğinize göre ödeme takvimi oluşturulur. Kazancınıza bağlı olarak bu takvimde asgari ücret taşıt kredisi temin etmeniz için gerekli işlemler gerçekleştirilecektir.

Asgari Ücretle Çalışana Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Kredi çekmek isteyen bireylerin taşıt kredisiyle ilgili başvuruları banka tarafından tüm detaylarıyla inceleneceği için özellikle alınacak olan kredinin yapısı da bir anda önem kazanıyor. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi, KOBİ tarafından yapılan kredi türleri ile alınabilecek en yüksek tutar ve vadeleri değişiyor.

Eğer taşıt kredisi ile ilgili bir başvuruda bulunacaksanız, asgari ücretliye kredi limiti doğrultusunda işlem yapılmasını talep etmeniz gerekiyor. Ortalama 2.010 TL kazanan ve başka bir geliri bulunmayan bireylerin aylık 1.700 Türk Lirası ödeme planlarına sahip kredileri çekmesine izin verilmiyor

. Bu nedenle mutlaka dikkatli bir şekilde süreci planlamanız, başvurunuzu kredi çekme ihtimalini artıracak şekilde yapmanız gerekiyor. Aylık kazancınızın en fazla yarısına kadar olan ödeme tutarları belirlenmesini sağlayacak şekilde vadelendirme işlemleri yapılmasını sağlarsanız, krediyi alma ihtimaliniz artar.

Asgari Ücretle Çalışana Araç Kredisi Neye Göre Verilir?

Kredi temin edilmek istenmesi halinde, asgari ücretli çalışanlar tarafından 1600 Türk Lirası değerlerindeki 2018 yılı için belirlenmiş ücretin kredi tutarlarına göre vadeler oluşturuluyor. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2017 yılı tutarları ile 2019-2020 yılı asgari ücretleri değiştiği için, bankalar da buna uygun işlemler gerçekleştiriyor.

Alınan aylık ücretin geçim için herhangi bir zorluk çıkarmaması, alınacak olan krediye dair herhangi bir ödeme probleminin oluşmaması ve ödemelerin aksatılmaması istenerek kredi veriliyor.

Asgari Ücretlilerin Otomobil Kredisi Alma İhtimalini Artıran Etkenler

Kredi almak isteyen bireyler tarafından banka şartlarına uygun hareket edilmesi son derece büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kredinin temin edilmesini sağlayan etkenler, asgari ücret tutarı göz önünde bulundurularak plan yapılacak olmasıdır. Akbank kefilsiz kredi asgari ücret planlamasını, hem bankayı garantiye alarak hem de müşterilerin mağduriyetini önleyecek şekilde yapmaya devam ediyor.

asgari ücretle çalışana ile araba kredisi verilir mi

Kredi alma ihtimalinin artış göstermesi sağlanırken direkt olarak müşterilerin ödemelerde zorlanmaması da isteniyor. Aylık ödemelerin 1.000 TL olarak belirlenmesi yerine, 800 ve altındaki banda indirilmesi halinde taşıt kredisinin alınması da mümkün oluyor. Bu noktada kredi notunun, daha önce alınmış kredilerin ve taşınmazın bulunup bulunmadığının da büyük bir etkisi oluyor.

Asgari Ücretle Çalışanlar İçin Araç Kredisi Hesaplama

Hesaplamaya geçmeden önce belirtelim ki bankalar taşıt kredilerinde biraz daha töleranslı davranabiliyor. Çünkü satın alınan otomobile banka tarafından ipotek konduğundan banka en kötü ihtimalde arabanıza haciz koyacağından bazı detayları görmezden gelebiliyor.

Hesaplama şu şekilde yapılıyor;

Kredi veren bankaların bir çoğunda hesaplamalar şu şekilde yapılmaktadır. Aylık gelirin % 50′ si olarak baz alınır.Elde edilen sonuç yani gelirinizin yarısı bankalar tarafından sizin ödeyebileceğiniz maksimum tutarı göstermektedir. O zaman asgari ücretli çalışanlar taşıt kredisi için ayırabileceği bütçe şu şekilde olmalıdır ;

2.000 / 2 : 1.000 TL basit bir hesapla alacağınız kredi 1.000 TL taksit tutarını aşmamalıdır. Günümüz şartlarında bu paraya rahatça bir taşıt kredisi alınabilir.

asgari ücretle sıfır otomobil alınır mı

Yani asgari ücret alıyorsunuz ve 36 ay geri ödeme vadesi ile bir kredi çektiğinizde aylık ödemesi 1.000 TL olacak şekilde 36 ay vadeli kredi çekerseniz. Yaklaşık 24,500 – 25,000 TL tutarında bir krediye tekabül edecektir. Sonuç olarak asgari ücretliler taşıt ve araç kredisi kullanabilir.

Dipnot : Burada başka bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer düzgün bir kredi siciline sahipseniz başka bankalara borcunuz olması kredinizi çokta etkilemeyecektir.

Asgari Ücret İle Çalışanlar Hangi Durumlarda Taşıt Kredisi Alamaz?

Kredi çekmek isteyen bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması, kredi notuna uygun şekilde çekim işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olacaktır. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. Asgari ücretin bulunduğunuz dönemde kaç TL olduğuna bağlı olarak, alacağınız kredi de değişiklik gösterecektir. Çalışanlar tarafından kredi alınması mümkün olmayan durumlarda özellikle bankayı mağdur edebilecek faaliyetlerden kaçınılması amacıyla girişimlerde bulunmak oldukça önemli bir hale geliyor.

Asgari ücretli ne kadar kredi alabilir 2020-2021 yılı için belirlenen asgari ücret tutarına göre değişecektir. Bu tutar günümüzde 1.603 Türk Lirası’dır. Bankaların genel görüşüne bağlı kalındığı taktirde alınabilecek olan kredi türleri ve genel özellikleri birbirlerinden farklı yapılara sahip olmayacaktır.

[safir_note type=”sari” text=”Bankaların genellikle, aylık gelirin yarısına kadar olan kredinin sorunsuz bir şekilde ödenebileceği ile ilgili görüşü bulunuyor. Bu da günümüzde 801,5 TL’ye kadar aylık ödeme tutarıyla kredi çekilebileceği anlamına geliyor.”]

Eğer hanenizdeki aylık geliri gösterecek ve ödemeleri toplam kazancınıza uygun şekilde yapacağınızı belirtecek iseniz, toplam kazancı beyan etmeniz gerekiyor. Tek kişinin yapacağı kredi başvurusunda maaşın en fazla yarısına kadar olan aylık ödeme değerlerinde kredi temin etme olanağı sunuluyor.

Paranın anında verilmesi nedeniyle banka kendini garantiye almak amacıyla özel kredi şartları sunacaktır. Taşınmazların ipotek olarak gösterilmesi ve bordronun sunulması gibi şartlar bulunuyor. Asgari ücretli birey kendi maaşının toplamına yakın ve üzerinde bir aylık ödeme takvimi hazırlanmasını talep ettiği, kazancı nasıl sağlayacağını belirtmesiyse kredi alma ihtimali son derece düşük olacaktır.

Taşıt kredisi alamayan Asgari Ücretli çalışanlar Eminevim Araba Alma yazımızı okuyarak farklı seçenekleri değerlendirebilirler.v

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir