Asgari Ücretliler İçin Araç ( Araba ) Kredisi

Yayın Tarihi: 25.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Asgari ücretli çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi? Alınan maaşın asgari ücret olması halinde, çekilebilecek kredi tutarları, aylık kazancı daha farklı olan kişilere kıyasla net bir şekilde belirlenecektir. Kazanılan aylık tutarın ne kadar olduğu, borcun nasıl ödenebileceği, kaç ay vadede ödeme yapılacağı, ne kadar kredi talep edildiği gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Aynı zamanda kredi durumunuza, geçmişteki borçlarınızı ödeme sürecinize de dikkat edilerek kredi alıp alamayacağınızla ilgili detaylar net bir şekilde oluşturulmuş olur. Olumsuz durumların fazla olması ve krediyi iyi yönetemeyeceğiniz öngörüldüğü taktirde, taşıt ve diğer kredi türlerini alma ihtimaliniz düşer.

Bireyin borç yükünü kaldırabilecek, ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilecek olduğuyla ilgili bankayı net verilerle ikna etmesi gerekir. Bu süreçte gerekli evrakların temin edilmesi ve bankaya sunulması gereklidir. Yapılacak olan incelemelerin ardından, kaç bin Türk Lirası değerinde kredi çekmek istediğinize ve kaç ay vadede çekeceğinize göre ödeme takvimi oluşturulur. Kazancınıza bağlı olarak bu takvimde asgari ücret taşıt kredisi temin etmeniz için gerekli işlemler gerçekleştirilecektir.

Asgari Ücretli Çalışana Kredi Neye Göre Verilir?

Kredi temin edilmek istenmesi halinde, asgari ücretli çalışanlar tarafından 1600 Türk Lirası değerlerindeki 2018 yılı için belirlenmiş ücretin kredi tutarlarına göre vadeler oluşturuluyor. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2017 yılı tutarları ile 2018 yılı asgari ücretleri değiştiği için, bankalar da buna uygun işlemler gerçekleştiriyor.

Alınan aylık ücretin geçim için herhangi bir zorluk çıkarmaması, alınacak olan krediye dair herhangi bir ödeme probleminin oluşmaması ve ödemelerin aksatılmaması istenerek kredi veriliyor.

asgari ücret ile araba kredisi çekme

Kredi Alma İhtimalini Artıran Etkenler

Kredi almak isteyen bireyler tarafından banka şartlarına uygun hareket edilmesi son derece büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kredinin temin edilmesini sağlayan etkenler, asgari ücret tutarı göz önünde bulundurularak plan yapılacak olmasıdır. Akbank kefilsiz kredi asgari ücret planlamasını, hem bankayı garantiye alarak hem de müşterilerin mağduriyetini önleyecek şekilde yapmaya devam ediyor.

Kredi alma ihtimalinin artış göstermesi sağlanırken direkt olarak müşterilerin ödemelerde zorlanmaması da isteniyor. Aylık ödemelerin 1000 TL olarak belirlenmesi yerine, 800 ve altındaki banda indirilmesi halinde taşıt kredisinin alınması da mümkün oluyor. Bu noktada kredi notunun, daha önce alınmış kredilerin ve taşınmazın bulunup bulunmadığının da büyük bir etkisi oluyor.

Asgari Ücretli Birey Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Kredi çekmek isteyen bireylerin taşıt kredisiyle ilgili başvuruları banka tarafından tüm detaylarıyla inceleneceği için özellikle alınacak olan kredinin yapısı da bir anda önem kazanıyor. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi, KOBİ tarafından yapılan kredi türleri ile alınabilecek en yüksek tutar ve vadeleri değişiyor.

Eğer taşıt kredisi ile ilgili bir başvuruda bulunacaksanız, asgari ücretliye kredi limiti doğrultusunda işlem yapılmasını talep etmeniz gerekiyor. Ortalama 1600 TL kazanan ve başka bir geliri bulunmayan bireylerin aylık 1.700 Türk Lirası ödeme planlarına sahip kredileri çekmesine izin verilmiyor. Bu nedenle mutlaka dikkatli bir şekilde süreci planlamanız, başvurunuzu kredi çekme ihtimalini artıracak şekilde yapmanız gerekiyor. Aylık kazancınızın en fazla yarısına kadar olan ödeme tutarları belirlenmesini sağlayacak şekilde vadelendirme işlemleri yapılmasını sağlarsanız, krediyi alma ihtimaliniz artar.

asgari ücret sıfır otomobil

Asgari Ücret İle Çalışanlar Hangi Durumlarda Taşıt Kredisi Alınamaz?

Kredi çekmek isteyen bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması, kredi notuna uygun şekilde çekim işlemlerini gerçekleştirmesi mümkün olacaktır. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. Asgari ücretin bulunduğunuz dönemde kaç TL olduğuna bağlı olarak, alacağınız kredi de değişiklik gösterecektir. Çalışanlar tarafından kredi alınması mümkün olmayan durumlarda özellikle bankayı mağdur edebilecek faaliyetlerden kaçınılması amacıyla girişimlerde bulunmak oldukça önemli bir hale geliyor.

Asgari ücretli ne kadar kredi alabilir 2018 yılı için belirlenen asgari ücret tutarına göre değişecektir. Bu tutar günümüzde 1.603 Türk Lirası’dır. Bankaların genel görüşüne bağlı kalındığı taktirde alınabilecek olan kredi türleri ve genel özellikleri birbirlerinden farklı yapılara sahip olmayacaktır.

Bankaların genellikle, aylık gelirin yarısına kadar olan kredinin sorunsuz bir şekilde ödenebileceği ile ilgili görüşü bulunuyor. Bu da günümüzde 801,5 TL’ye kadar aylık ödeme tutarıyla kredi çekilebileceği anlamına geliyor. Eğer hanenizdeki aylık geliri gösterecek ve ödemeleri toplam kazancınıza uygun şekilde yapacağınızı belirtecek iseniz, toplam kazancı beyan etmeniz gerekiyor. Tek kişinin yapacağı kredi başvurusunda maaşın en fazla yarısına kadar olan aylık ödeme değerlerinde kredi temin etme olanağı sunuluyor.

Paranın anında verilmesi nedeniyle banka kendini garantiye almak amacıyla özel kredi şartları sunacaktır. Taşınmazların ipotek olarak gösterilmesi ve bordronun sunulması gibi şartlar bulunuyor. Asgari ücretli birey kendi maaşının toplamına yakın ve üzerinde bir aylık ödeme takvimi hazırlanmasını talep ettiği, kazancı nasıl sağlayacağını belirtmesiyse kredi alma ihtimali son derece düşük olacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Asgari Ücretliler İçin Araç ( Araba ) Kredisi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
araç kaskosu zorunlu mu
Sıfır Araç Kredisi Alırken Kasko Yaptırmak Gerekir Mi?

Araç kredisi alırken araca kasko yaptırmak zorunlu mu?...

krediyi erken kapatmak avantajlı mı
6 Madde İle Kredi Erken Kapama Avantaj Ve Dezavantajları

Günümüz hayat şartları pahalı olunca ister istemez hepimiz...

x