Asgari Ücretlilere Konut Kredisi Çıkar Mı ?

 

Konut kredisi reddi nedenleri incelendiğinde en çok ret kararının yetersiz maaş olduğu görülmektedir. Bunun için konut kredisi başvuru formu doldurmadan önce maaşa göre kredi hesaplama işlemi yapılarak kişinin aylık maaşına göre kredi onayı alabileceği bir limit için başvuruda bulunması çok önemlidir.

Ülkemizdeki gelir durumu düşük olduğundan asgari üceret ile çalışan sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden asgari ücretli gelire sahip kişilerin ev alma arzusunun önüne geçen ve akıllarda soru işareti şeklinde beliren asgari ücretlilere konut kredisi çıkar mı sorusunun cevabını sizler için bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kişinin asgari ücretle çalışması durumunda kullanabileceği kredi limiti kaç aylık kredi kullanabileceğine göre belirlenir. Her bankanın bunun için belirlemiş olduğu limit farklı olmakla beraber genelde bankalar aylık belgelenebilir gelirin en fazla yarısı kadar kredi onayı alabilir.

Yani 1.300 liralık aylık gelire sahip olan bir asgari ücretli çalışan 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak istemesi durumunda aylık gelirinin yarısı olan 650 lira ile 120 ay vade süresi çarpılarak hesaplanan 78 bin liraya kadar olan konut kredisi başvuruları için onay alabilir.

Tabi bu tutar hesaplanırken kişinin aylık ödemesi gereken başka kredi ödemeleri varsa onlarda hesaplamadan düşülür. Yani aylık ödemesi 250 lira olan ihtiyaç kredisi ödemesi devam eden kişinin bu durumda çekebileceği maksimum kredi tutarı 48 bin liraya geriler. Bu kişinin daha yüksek tutarlı bir kredi paketi için başvuruda bulunması durumunda kredi onayı kesinlikle mümkün değildir.

asgari ücrete ne kadar kredi kartı limiti verilir

Maaş Yazısı İle Konut Kredisi Nasıl Çekilir ?

Ülkemizde ne yazık ki alınan tüm önlemlere rağmen işverenlerin daha düşük vergi ödemek adına çalışanlarının maaşı düşük gösterilmektedir. Bu kişilerin karşılaştığı en büyük sorun bankadan kredi çekerken yüksek limitli kredi başvurularının kabul edilmemesidir. Yaşanan bu sorunun çözümü için bankalar müşterilerine maaş yazısı ile kredi vermektedir.

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler içinde maaş yazısıyla kredi kullandırılmaktadır. Ancak işverenlerin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde yakalanarak maaş yazısını yüksek göstermek nedeni ile ceza almamak adına genelde bu yazıyı vermeyi kabul etmemektedir. Diğer kredi paketlerinden farklı olarak konut kredisinde yüksek limiti karşılayabilmek adına aynı adreste ikamet etmek koşulu ile diğer aile üyelerinin de maaşları hesaplamaya dahil edilmektedir.

asgari ücretle ev alınır mı

Yani konut kredisi başvuru formu dolduran kişiye ek olarak ikamet adresleri aynı olmak koşulu ile bu kişinin eşi, çocuğu, annesi ya da babası gibi aile üyelerinin de maaşları gelire göre kredi hesaplama işlemine dahil edilir. Toplam hane halkı geliri üzerinden kredi başvurusu sonuçlandırılır. Kişi asgari ücretle çalışıyor olsa dahi kişinin eşinin ve çocuklarının maaşı da hesaplamaya dahil edilir. Burada aranılan tek şart gelirin belgelendirilmesidir. Maaş bordrosu, vergi levhası, kira kontratı gibi geliri gösteren her belge banka tarafından kabul edilir.

Ev Kredisinin Tamamını Nasıl Alırım ?

Kişinin belgelenebilir geliri ne kadar yüksek olursa olsun yine de konut kredisinin tamamını çekmesi sadece bazı koşullarda mümkündür. Yani gelir yüksek olduğu için bankanın talep edilen kredinin tümünü kullandırması mümkün değildir. Ülkemizde tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bu tip kredi başvurusu için onay almak isteyen kişilerin mutlaka ikinci bir taşınmazı daha bankaya ipotek olarak teminat göstermeleri şartı aranır.

Yani peşinatsız ev kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bankaya konut kredisi kullanılarak satın alınacak konutun ipoteğinin yanı sıra bir başka taşınmazı daha ipotek göstermeleri gerekir. Yine konut kredisi onayı almayı garanti altına almak isteyen kişilerin bankaya sağlam bir kefil göstermesi de onay sürecini kolaylaştıracaktır. Ancak konut kredisine kefil olmak bankaya karşı kredi kullanan kişi gibi sorumlu olmak adına geleceği için kefil olan kişinin bu sorumluluğun farkında olması gerekir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi raporunun sıfır olması
Kredi Notum Sıfır (0) Gözüküyor, Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar kredi kullanmak için başvuruda bulunan müşterilerini değerlendirirken...

kredi risk raporundaki renk anlamları
Kredi Notu Raporunuzdaki Rakam ve Renklerin Anlamları

Her geçen gün daha fazla alanda karşımıza çıkmaya...

x