Avukatlık Olan Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır ?

Yayın Tarihi: 10.04.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Günümüz şartlarında artan nakit ihtiyaçlarında bilindiği üzere öncelikli olarak bankaların sunduğu finansal desteklere başvurulmaktadır. Bankaların verdiği kredi ürünlerine ek olarak günümüzün önemli bir aracı olan kredi kartı kullanımı da günden güne artış göstermiştir.

Son yapılan araştırmalara göre toplumda yaklaşık olarak 30 milyonu aşkın kredi kartının olduğu tespit edilmiştir. Durum böyle olunca kredi kartı mağduriyetleri ve aynı zamanda kredi kart borçlarının ödenmemesinden doğan problemler ortaya çıkmıştır.Kredi kartları her ne kadar önemli bir ödeme aracı olsa dahi, mutlaka düzgün, zamanında, yerinde kullanılması gerekmektedir. Kredi kartlarının borcunun ödenmemiş olması bilindiği üzere bazı olumsuz sonuçları doğurmaktadır.

Bunların en başında yasal takip süreci ve devamında gelişen icra süreci gelmektedir. Peki kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır, avukatlık olan kredi kartı borcu yapılandırma, icralık olan kart borcu yapılandırılır mı, gibi sorulara detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Kredi Kartı Borcu Hangi Aşamada Avutkatlık Olur ?

Kredi kartı borçlarının mutlaka düzenli ve zamanında yapılması gerekmektedir. Yüksek veya düşük limitli kredi fark etmeksizin 1 TL borç olsa dahi, ödeme günün geldiği zaman bankaya yatırılmalı ve ödenmelidir. Aksi takdirde az öncede aktarmış olduğumuz gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemiş olması demek, günden güne yükseliş gösteren faizlerin yansımasına neden olacaktır. Bu tutarlar az gibi gözükse de sonradan sizlerin karşısına yüksek tutarlarda gelebilir.

Bunun devamında kredi kartı borcunun 3 aylık bir süreyle ödenmemiş olması demek hem yasal takip ve avukatlık sürecinin başlamasına neden olacaktır, hem de sizlerin kredi notunun büyük bir azalma göstermesine sebebiyet verecektir. Kredi notunun önemini de biliyoruz ki, bankalara kredi başvurusu yaptığımız zaman karşımıza çıkan ilk husustur. Kredi kartı borcunun 3 aydan sonra ödenmemiş olması demek, sizlerin avukatlık olmanıza sebebiyet verecektir. Doğal olarak artık sizlerin belgesini banka değil de, avukatlık bürosu takip edecektir.

avukatlık olan kredi kartı borcuna ne yapmalı

Avukatlık olduğunuz zaman sizlerin telefonuna sürekli mesajlar gelecek ve ödeme yapmanız istenecektir. Daha sonra bu aramalar sıklaşacak ve sizlere alternatif yollar teklif edilecektir. Hiçbiri sonuç vermezse eğer, mahkemelik ve icralık olma durumunuz vardır. Bankalar bu konuda gerçekten acımasızdır ve 1 TL dahi olsa bunu tabiri caizse söke söke alacaktır. Tüm bu durumlara gelmemek için sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapın ve aksatmayın. Bunun akabinde gelişen olaylarla mağdur olmamak ve en önemlisi de sicilinizin bozulmasını istemiyorsanız, söylediklerimize kulak asmanızı öneririz.

Biliyoruz ki siciliniz bir kez sekmeye uğradığı zaman, bankalar sizlere 5 yıl kadar anında kredi vermiyor. Böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız yazımızı detaylı olarak okuyunuz. Oldu ki kredi kartı borcunuzu ödemediniz ve avukatlık oldunuz. Borcunuzu ödemek istiyorsunuz ve tamamen kapatmak için ne yapmanız gerektiğine karar veremediniz veya yapılandırmak istiyorsunuz. Böyle durumda ne yapmanız gerekecek, detayları yazımızda aktaracağız.

Avukatlık Olan Ve İcraya Düşen Kredi Kartı Yapılandırma Ve Taksitlendirme

Bankalar biliyoruz ki kredi kartını borcunu ödeme zorluğu yaşayan ve aynı zamanda nakit problemi yaşayan kişilere, yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Örneğin 5 bin TL tutarında kredi kartı borcunuzu varsa eğer, bunu 6 ya ve hatta 12 ye kadar bölebilmektedir. Doğal olarak bankalar hem alacaklarını bir şekilde tahsil etmiş olacak, hem de vatandaş yani borçlu olan kişi ödemesini yapmış olacaktır. İki taraflı süren bu anlaşmada daima sizlerin karlı çıkacağını söylemek isteriz.

Kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için sizlerin çalıştığı şubeye gitmeniz gerekmektedir. Şubeye giderek, kredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorum demeniz durumunda sizlere bazı evraklar imzalatılacak ve yapılandırma süreciniz aktif edilecektir.

avukatlık olan hacize giden kredi kartı borcu

Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra her ay ödemelerinizi mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bankanın iyi niyet göstermesini mutlaka değerlendirin, aksi takdirde banka bir kez daha bu gibi durumları sizlere göstermeyecektir. Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra ayrıca sizlerin kredi sicili de düzelme yolunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Avukatlık Olan Kredi Kartı Borcuna Adım Adım Yapılması Gerekenler

Diyelim ki bir kredi kartı borcunuz var ve bunu sizler 4-5 ay kadar ödemediniz. Avukatlık oldunuz ve avukatlık olduğunuz için başınıza başka sorunlar gelmemesi için kredi kartı borcunuzu yapılandırmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda sizleri arayan avukatlık bürosuyla görüşmeniz gerekecek. Bankaların hangi avukatlık bürolarıyla çalıştığını bulabilir ve onları arayabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra avukat kişiye kartımı yapılandırmak istiyorum derseniz eğer, sizlere 3-6 ay arasında yapılandırma yapabilir. Tabi kart borcunuza ek olarak 400-500 TL kadar masraf görebilirsiniz. Bu avukatlık ücretidir ve sizlerin ödemesi istenir, hatta ödemeniz şarttır diyebiliriz. Yapılandırma işlemine onay verdikten sonra, süreç başlar.

Yukarıdaki verdiğimiz bilgiye ek olarak sizler çalıştığınız bankaya da giderek, yapılandırma sürecini aktif edebilirsiniz. Bankaya giderek, bireysel müşteri temsilcisine, kredi kartı borcumu yapılandırma istiyorum demeniz gerekmektedir. Bireysel temsilci sizlerden birkaç adet imza alacaktır ve dilekçenin onayının devamında, yapılandırma işlemi başlayacaktır. Burada önemli notları aktaracak olursak eğer, mutlaka yapılandırmayı doğru ayarlayınız ve ödeyebileceğiniz tutarlar halinde taksitlendirme yapınız.

Bu süreç içerisinde başka bir kredi kartı kullanmayınız ve sadece borçlarınıza odaklananız. Bu yüzden yapılandırma yapıldıktan sonra yapılandırma günlerini ve aylık ödeme tutarlarını mutlaka aklınızda bulundurunuz. Aksi bir durumda bankalar sizlere anlayış göstermeyecek ve bir kez daha aynı durumu vermeyecektir. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız, kredi notunuz da iyi yerlere gelecektir.

Avukatlık Olan Kredi Veya Kredi Kartı Borcuna Faiz İşlemeye Devam Eder Mi ?

Eğer bir kredi kartı borcu ve kredi borcu avukatlık olmuş ise bu borca istinaden faiz işlemeye devam edecektir. Borcun avukatlık olması ve avukata yansımasından itibaren borç ile ilgili tüm işlemleri avukat yapmakta ve takip etmektedir. Bu yüzden faizin işlememesi ve durması için avukatla bire bir olarak görüşerek.

Faiz işletiminin durmasını talep edebilirsiniz. Fakat bu işlem avukatın insiyatifinde olduğunu bilmenizi isteriz. Avukat ile uzlaşma yoluna ve işletilen faizin durdurularak taksitlendirme ve yapılandırma yapılmasını talep etmek sizin menfaatinize olacaktır. Yukarıda neler yapmanız gerektiğini anlatmıştık.

Avukatlık Olan Borçla İlgili Avukatla Uzlaşma Ve Anlaşılamaması Durumunda Ne Olur ?

Avukat ile tarafınıza ait olan borca istinaden bir anlaşma ve uzlaşma sağlayamamış iseniz ve borç ödenmemiş ise, bu kez avukat size ait olan borca istinaden ilgili icra dairesine dosyanızı göndererek icra işlemlerinin başlatmasını talep edecektir. Daha sonra ikametgah adresinize bir tebligat gönderilecek ve haciz işlemlerinin başlayacağını bildirecektir. Kişi çalışan bir kişi ise maaşına kesinti uygulanacak veya ikamet adresindeki eşyalarına ve mallarına el konacaktır.

Kişinin maaşı ve malları borcunu karşılamıyor ise bu kez avukat tekrar bir karar ile borçlu hakkında hapis ve mahkumiyet kararı çıkartacaktır. Tabi bu durumlar hiç istenmeyen durumlardır, bu yüzden kredi kartı limitlerinizi düşük tutmaya ve dengeli harcamalar yapmaya gerek olmadıkça kredi kartını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Her zaman söylediğimiz gibi kredi kartında olan paralar size ait değil borç aldığınız paralardır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Avukatlık Olan Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
traktör kredisi veren bankalar
72 Ay’a Kadar Traktör Kredisi Veren Bankalar

Geçtiğimiz günler içerisinde özellikle bankalar ve finansal kuruluşlar,...

kredi vadesi uzatılır mı
Konut Kredisi Ve İhtiyaç Kredisi Vadesini Uzatmak

Bankadan kredi kullanan kişilerin genelde yapmış oldukları en...

x