finanskredirehberi.com

5 Aşamada Avukatlık Olan Borcu Taksitlendirme Ve Yapılandırma

Tarih: 10.04.2018
Güncel: 21.10.2019
avukata düşen kredi borcunu yapılandırma

Kredi ve kredi kartı borcundan dolayı avukata düşen kişiler için olacak bu makalemiz, içeriğimizde avukatlık borç nasıl taksitlendirme ve yapılandırma, avukata düşen borçla ilgili yapılması gerekenler ve bu durumdan kurtulma yollarından bahsedeceğiz. Eğer bir avukatlık olan kredi borcu veya kredi kartı borcu sonucunda avukat tarafından aranıyorsanız telaşa kapılmanıza gerek yok. Yazımızın detaylarını okuduktan sonra nasıl davranmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Bankaya Olan Borçlar Ne zaman Avukatlık Olur?

Banka tarafından kullanılan krediler üç dönem boyunca ödenmezse, banka alacağı Hukuk Takip Departmanına devreder. Yine, kredinin üç taksitin bir daha ödenmediği durumdaki durumu aynıdır. Bu arada, banka, noterden borçluya noterden ödeme yapar ve üçüncü taksit ödemesinin ilk iki dönem askıya alınması sırasında borç bildirimini birkaç kez aramaya devam eder. Şu anda, 12-24 aya kadar olan borçları yapılandırmak ve bir ödeme planı istemek için banka şubenize başvurabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 10-20 gündür. Tekrar ödeme yapmazsanız, dosyanız bankanın ilgili hukuk bürosuna gönderilir ve alacaklı bir hukuk bürosu ve avukat olur.

Borç Dosyam Avukata Verilmiş Ne Yapmam Gerekir?

Avukat şimdi bankanın atacağı adımları takip ediyor ve belki de hukuk bürosu borcu hatırlatması için 3-5 gün içinde borcunu ödemesi tavsiye edilen borcu hatırlatıyor. Avukat, sizin adınıza borcunu ödemek için İcra Bürosu aracılığıyla bir ödeme emri çıkarır. Bu ödeme emri, bir itiraz olması halinde (itirazınız size ait değilse veya belgeyi aldınızsa) 7 gün içinde yasal adrese (MERNİS) borç beyan eden veya ödeyen bir ürünü beyan etme kararıdır.

avukatlık olan kredi kartı borcuna ne yapmalı

Bu karar size bildirilirse, yasal süre yedi günden başlar ve iş günlerinde değil, takvim günlerinde sayılır. Sürenin sonunda temyiz başvurusu yapılmazsa, nihai karar verilecektir.Kararın tamamlanmasından sonra, isminizle arabada, arsada, konut sektöründe vb. Kayıtlı bir avukat mülkün payına ilişkin yeniden satış kararı sonucunda satış yapamayacaktır.Avukatınızın maaşınıza gelme önceliği SGK kayıtlarında iş adresinize ulaşacak ve mümkün olan en kısa sürede maaşınıza haciz gönderilecektir. Karar verildiğinde eğer maaş alıyor ve geliriniz varsa derhal 1/4 oranında bir tutar kesilecektir.

Avukat Mallarımı İcra Yoluyla Satabilir Mi?

Adınıza verilen icra kararı kesinleştikten sonra tüm ipler artık avukatlarda olacaktır, buradaki önemli husus borcun büyüklüğüdür. Örneğin, maaşınızın aracılığı ile borcunuz 10-20 ay içinde ödenebilir ise  genellikle mal satma işine katılmazsınız. Burada, borçlu avukatla temasa geçmeli ve gerektiğinde borcu geri ödemek için iyi niyetler ve çabalar göstermeli, avukatı ziyaret etmeli, gerekirse maaş kesintisini 1/4 yerine 1/3’e düşürmeli veya belirtmelidir .Avukat sizden ödeme randevusu almanızı isteyebilir, bu nedenle ödeme limitinizi aşmayın. Bunu yaparsanız, 3 aya kadar ödeme yapmanız gerekebilir.

Ancak çok fazla borcunuz varsa, avukatınız sizi oldukça hırpalayacak ve daha fazla ödeme yapmanızı isteyecektir. Avukat 60.000 TL olan bir borç için ayda ödeyeceğiniz 500 TL rakamı kabul etmeyecektir. Özet olarak, bir avukatı ikna etmeniz ve sınırların ötesine geçmeniz gerekir. Özellikle arabanız yeni bir araçsa ve para kazanabiliyorsanız, avukat sizi daha çok zorlar. Bu amaçla, avukatın mevcut borcu 24 aya kadar çekmeye çalışacaktır.

Düzenli Bir Maaşım Ve Evim Arabam Yok Avukat Nasıl Davranır?

Bu durumu şöyle açıklamak yerinde olacaktır. Avukat icra müdürlüğü aracılığı ile tahsil edilecek ödeme emrini çıkartarak adınıza tebliğ edilmesini sağlayacaktır. Kayıtlı bir adresinizin bulunmaması bir kurtuluş yolu değildir. Avukat nüfus cüzdanınızdaki kütük numaranıza bir akrabanıza veya bir yakınınıza mutlaka bildirim yaparak yasal süreci devam ettirecektir. T.C. 7201 sayılı kanun gereği bu bir tebliğ sayılmış olacaktır.

Eğer bir aracınız, daireniz malınız yok ise bu alacak tahsil için bekleyecektir. Fakat bir gün SGK lı bir işe başlarsanız veya adınıza kayıtlı bir mal varlığı tespit edilirse maaşınızdan mutlaka tahsil edileceğini bilmelisiniz. Yada emekliliği hak ettiğinizde emekli olabilmeniz için bu icralık borçtan ve avukat derdinden mutlaka kurtulmanız gerekiyor. Eğer avukat size hapis cezası çıkar çok uğraşırsınız gibi tehditlere başvurursa çok umursamayın. Çünkü ödeme taahhüdü vermediğiniz sürece bu bahsi geçen işlemlerin hiçbirisi yapılamaz. Diğer bir husus mal beyanı eğer sizler mal beyanında bulunmazsanız adınıza yakalama kararı çıkartılabilir bu durumu ise icra müdürlüğünde mal beyanında bulunarak atlatabilirsiniz.

Mal beyanında bulunurken dosya numaranızın belirtildiği bir dilekçe yazarak mal beyanımdır adıma kayıtlı bi mal varlığım ve gelirim malım mülküm yoktur tüm mal varlığım bundan ibarettir şeklinde düzenleyerek posta yolu ile iadeli taahüdlü veya direk icra müdürlüklerine elden teslim ediniz. Şunu unutmayın borcunuz siz vefat etseniz dahi ailenize kalır en önemlisi avukatlar ile iletişim kurarak uzlaşma yoluna giderek en uygun şartlar ile borcunuzu ödemeye çalışın.

avukatlık olan hacize giden kredi kartı borcu

İcralık Borç Taksitlendirme

Bu aşamada bir avukattan destek almak mutlak şarttır. Sonuçta sizi en güzel temsil edecek ve haklarınızı koruyacak avukatlardır. Sizler İcra Müdürlüklerine giderek borç taksitlendirme yazısı dilekçesi vermiş olsanız dahi, alacaklı vekili avukat bunu kabul veya red edebilir.

Bankalar biliyoruz ki kredi kartını borcunu ödeme zorluğu yaşayan ve aynı zamanda nakit problemi yaşayan kişilere, yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Örneğin 5 bin TL tutarında kredi kartı borcunuzu varsa eğer, bunu 6 ya ve hatta 12 ye kadar taksitlendirebilir. Doğal olarak bankalar hem alacaklarını bir şekilde tahsil etmiş olacak, hem de vatandaş yani borçlu olan kişi ödemesini yapmış olacaktır. İki taraflı süren bu anlaşmada daima sizlerin karlı çıkacağını söylemek isteriz.

Kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için sizlerin çalıştığı şubeye gitmeniz gerekmektedir. Şubeye giderek, kredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorum demeniz durumunda sizlere bazı evraklar imzalatılacak ve yapılandırma süreciniz aktif edilecektir.

Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra her ay ödemelerinizi mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bankanın iyi niyet göstermesini mutlaka değerlendirin, aksi takdirde banka bir kez daha bu gibi durumları sizlere göstermeyecektir. Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra ayrıca sizlerin kredi sicili de düzelme yolunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

İlgili İçerik : Varlık Şirketleri Borç Zaman Aşım Süreleri

Avukatlık Borca Faiz İşlemeye Devam Eder Mi ?

Eğer bir kredi kartı borcu ve kredi borcu avukatlık olmuş ise bu borca istinaden faiz işlemeye devam edecektir. Borcun avukatlık olması ve avukata yansımasından itibaren borç ile ilgili tüm işlemleri avukat yapmakta ve takip etmektedir. Bu yüzden faizin işlememesi ve durması için avukatla bire bir olarak görüşerek.

Faiz işletiminin durmasını talep edebilirsiniz. Fakat bu işlem avukatın insiyatifinde olduğunu bilmenizi isteriz. Avukat ile uzlaşma yoluna ve işletilen faizin durdurularak taksitlendirme ve yapılandırma yapılmasını talep etmek sizin menfaatinize olacaktır. Yukarıda neler yapmanız gerektiğini anlatmıştık.

İlgili Makale : İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

Avukat Bilgilerine Nasıl Ulaşabilirim?

Avukat bilgilerinize, Buradaki adresten avukat isimlerini arayarak bulabilirsiniz. Sitede bir avukat araması bulamazsanız, iletişim sayfasına avukat adınızı yazın, bu kısımdan size dönüş yapılarak avukat isminiz bilgi verilecektir. Kişisel bilgi ve bilgileri, herhangi bir resmi bilgi ve belge almaksızın, sözleşme yapmadan veya başkalarıyla paylaşmayınız. Vermiş olduğumuz avukat arama sitesi ile ilgili herhangi bir bağımız yoktur kaynak olarak gösterilmiştir.

Avukatlık Olan Borçla İlgili Avukatla Uzlaşma Ve Anlaşılamaması Durumunda Ne Olur ?

Avukat ile tarafınıza ait olan borca istinaden bir anlaşma ve uzlaşma sağlayamamış iseniz ve borç ödenmemiş ise, bu kez avukat size ait olan borca istinaden ilgili icra dairesine dosyanızı göndererek icra işlemlerinin başlatmasını talep edecektir. Daha sonra ikametgah adresinize bir tebligat gönderilecek ve haciz işlemlerinin başlayacağını bildirecektir. Kişi çalışan bir kişi ise maaşına kesinti uygulanacak veya ikamet adresindeki eşyalarına ve mallarına el konacaktır.

Kişinin maaşı ve malları borcunu karşılamıyor ise bu kez avukat tekrar bir karar ile borçlu hakkında hapis ve mahkumiyet kararı çıkartacaktır. Tabi bu durumlar hiç istenmeyen durumlardır, bu yüzden kredi kartı limitlerinizi düşük tutmaya ve dengeli harcamalar yapmaya gerek olmadıkça kredi kartını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Her zaman söylediğimiz gibi kredi kartında olan paralar size ait değil borç aldığınız paralardır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Aşamada Avukatlık Olan Borcu Taksitlendirme Ve Yapılandırma
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
traktör kredisi veren bankalar
72 Ay’a Kadar Traktör Kredisi Veren Bankalar

Geçtiğimiz günler içerisinde özellikle bankalar ve finansal kuruluşlar,...

tekno kredi ile cep telefonu
7 Başlıkta İNG Bank Teknokredi Başvuru Şartları (TEKNOSA)

Kredi kartına telefon alımlarında taksit yasağının gelmesi ile...

x