finanskredirehberi.com

Bana Kredi Çıkar Mı, Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalıyım?

Tarih: 16.09.2019
Güncel: 29.11.2019
bana kredi çıkar mı

Kredi çekmek için tereddütleri olup kaç aylık sigortalı olmak gerekiyor ve bana kredi çıkar mı kaygıları olanlar için bu makaleyi hazırlamaya karar verdik. Kredi faizlerinin düştüğü şu sıralar kredilerle ilgili bir çok arama sorgusu yapmaktadır. Bunların başında ise maaşı sınırlı olan bireylerin acaba bana kredi çıkar mı, ne kadar kredi alabilirim gibi sorular sormasına sebep oluyor. Bir kişinin kredi alıp almadığı bir çok faktöre bağlıdır, fakat esas olarak iki ana faktöre bağlıdır. Örnek vermek gerekirse bunlardan bazıları bankanız ile düzenli olarak çalışmalısınız.

Kişilerin çok merak ettikleri SSK ve SGK yok kredi alabilirmiyim ve çekebilirmiyim sorusunu detaylı olarak bu yazımızda cevaplamak istiyoruz. Firmalar ve ticari işletmeler çalıştırdıkları işçilere ve memur statüsündeki çalışanlara SSK ve SGK primlerini yatırmakla mükellef olsalar da bazı iş yerleri halen çalışanların sigortalarını ve primlerini aksatmakta ve ödeme yapmamaktadır.

Genellikle ihtiyaç ve bireysel kredi başvurusunda bulunmak isteyen, bu tarz iş yerlerinde sigortasız çalışan kişilerin bankalara giderek sigortam yok kredi çekmek istiyorum sorusunu yönelttiğini biliyoruz. Tabi ki her finans kuruluşu ve ticari işletme size senetle bir ürün verirken veya bir bankadan kredi kullandığınızda sizlerde ilk arayacağı özellik SSK ve SGK priminizin düzenli ödenip ödenmediğidir. Çünkü bankalar ve ticari işletmeler sizin bu borcu ve krediyi geriye düzenli olarak ödeyip ödeyemeyceğinizi bu sayede netleştirecektir.

Helede bu bankadan kullanılacak bir kredi ürünü ise SSK’sı olan bir birey SGK sı olmayan bir bireye göre çok daha hızlı sonuç alacak ve kredisi kolay onaylanacaktır.Yukarıdaki anlattığımız unsurdan herhangi biri olmadan, bankaların kredi kullandırması gerçekten zor. Bununla birlikte, sigorta kayıtlarının gerekli olduğu süre ve bankayla olan ilişkileriniz veya kredi notu değerlendirmeniz, bankanın insiyatifine bağlı faktörlerdir.

Kredi Çekebilmek İçin Sosyal Güvenlik Sigortası Yaptırın

Bankanızda kredi işlemi yapmak için, birkaç istisna dışında bir SGK kaydına ihtiyacınız var. Bankaların SGK kayıtlarına ihtiyaç duymalarının nedeni, düzenli ve güvenilir gelir elde etmelerini sağlamalarıdır. Öte yandan, sahip olduğunuz ancak resmi olarak kanıtlayamadığınız gelir bugün bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Bankaların SGK kayıtlarına dayandırılması, gelir durumunun temel göstergesi olarak çeşitli sorular ortaya koymaktadır. Bu sorulara ve cevaplarına bakalım.

Sigorta (SGK) Yok Ama Düzenli Ve Kayıt Altına Alınabilir Gelirim Var Kredi Çıkar Mı ?

Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise bu SSK, SGK veya BAĞ-KUR olabilir, ve bu durumda kredi kartına veya ihtiyaç kredisine ihtiyacınız varsa deneyebileceğiniz bir kaç yol daha var örnek olarak ipotekli ihtiyaç ve bireysel kredi yolunu deneyebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredilerinde eviniz, arabanız veya herhangi bir taşınmaz gayrimenkulü rehin ve ipotek göstermek şartıyla kredi kullanabilirsiniz. Ya da emekli olmuş anne veya babalarınızı üzerine kredi çekerek borcunuzu onlara ödeyebilirsiniz bu da farklı bir seçenek.

Tabi yine burada bankalarla olan geçmişiniz önem arz etmektedir. Sigorta olmadan kredi başvurunuzu ipotek yoluyla yapmayı düşünüyorsanız, kredi notunuzu kontrol altında tutmalı ve takip etmelisiniz aksi durumda banka sizlerden ek olarak kefil talep edebilir. SGK kaydı olmayan bir kişinin resmi olarak alabileceği tek gelir biçimi kira geliridir. Yalnızca kira gelirine dayalı bir kredi vermek, bazı bankalar için yapılan bir işlemdir, ancak çok istisnai bir durumdur.

Bu durumda, kredi istemi olan birey banka ile iyi çalışıyorsa ve kira geliri yüksekse, bazı bankalar kredi işlemini değerlendirebilir. Eğer kredinizin daha çabuk onaylanmasını istiyorsanız SSK veya Bağ-Kur gibi sosyal güvencenizi bir an önce kazanmalısınız.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı (SGK)’lı olmak ve Çalışmak Gerekiyor?

Bu başlığımız ise sigortam yeni kredi çekebilmem için kaç aylık sigorta pirimim ödenmeli kredi çıkar mı diye merak edenler için. Hemen kısa ve net olarak söyleyelim ki, alabilirsiniz. Çünkü kredi kartları kişilerin direk gelirine göre belirlenmektedir ve bankaların kendi insiyatifindedir. Burada belirleyici olan husus yine her zamanki gibi kredi puanı oranıdır. Aslında sizler için kolay ve sorunsuz kredi nasıl çekilir, yazımızda detaylıca ele almıştık.

Eğer hali hazırda bir iş yerinde çalışıyor iseniz ve kredi kartı kullanıyorsanız, işten ayrılıp sigortanızın kesilmesinden dolayı kredi kartınız iptal olmayacaktır. Sonuç olarak kredi ve kredi kartını sigortanız ve SSK’nız olmadan alma ihtimaliniz anlattıklarımız kapsamında bulunmaktadır.

Sigortalı olarak çalışmak ve bunun süresi bankadan bankaya değişmekle birlikte, bankalar son işlerinde genellikle en az üç ay ve toplam 12 ay talep eder. Ayrıca, bazı bankalar son işte altı ay çalışma süresi istemektedir. Diğer taraftan, bireylerin ve çalıştıkları kurumların kredi notları bu süreyi kısaltabilir.

Maaşım Asgari Ücret Olarak Gösteriliyor, Benim Kredim Onaylanır Mı?

Ülkemizde sık karşılaşılan sorunlardan biri, kurumsal yapıların yetersiz olduğu şirketlerin maaşlarını asgari ücretle resmen göstermeleridir. Banka gelir kredilerini hesaplarken, düşük ücretlerden dolayı kazanılabilecek kredi miktarı da azalmaktadır.

avukatlık borcum var kredi çıkar mı

Son yıllarda, bankalar resmen işten alınan maaş yazısı ile gelir elde ediyor. Bununla birlikte, çeşitli problemler ve suistimaller nedeniyle, neredeyse bütün bankalar artık maaş yazısı kabul etmemektedir. Diğer bir deyişle, maaş SGK’da asgari ücret olarak ödeniyorsa ve dosyada belirtildiği gibi ek bir gelir yoksa, banka asgari ücretin bir değerlendirmesini yapar ve sizin SGK da gözüken kaydınızı baz alır. Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Çıkar ?

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notunuza Dikkat Edin

Kredi kullanmak isteyenler bankalar ile düzgün çalışmalıdır. Ortak havuzdaki geçmiş bankacılık faaliyetlerinin analiz ve analizlerinden kaynaklanan “kredi notu”, temelde doğru olup olmadığını belirlemek için bir bankanın havuzu temel olarak kullanılır.

Kredi puanlarının KKB Kredi kayıt bürosu ile birlikte paylaşılması ve bunu her bankanın dilediğinde görebilmesi işin rengini değiştirerek daha önemli bir hal almasına neden olmuştur. Kredi derecelendirmeleri, bireysel kullanıcıların hayatlarına girmeye başlayan bir kavram olduğu için kredi çekecek kişilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Kredi Notu : 1-699
Risk Grubu:Yüksek Riskli
Kredi Kullanma İhtimali :Çok Düşük

Kredi Notu :700-1099
Risk Grubu:Orta Riskli
Kredi Kullanma İhtimali :Düşük

Kredi Notu :1100-1499
Risk Grubu:Düşük Riskli
Kredi Kullanma İhtimali :Gelire Bağlı

Kredi Notu :1500-1699
Risk Grubu:İyi
Kredi Kullanma İhtimali :Yüksek

Kredi Notu : 1700-1900
Risk Grubu:Çok İyi
Kredi Kullanma İhtimali :Çok Yüksek

Kredi notunuzu öğrendikten sonra yukarıdaki tabloya göre size kredi çıkıp çıkmayacağının öngörüsünü yapabilirsiniz.

Kredi Çektim Ödeyemedim, Yasal Takipteyim Bankalar Bana Kredi Verir Mi?

Her banka kredi notunu farklı değerlendirmekte, bu nedenle bu soruya net bir cevap vermek yanlış. Ancak, bankalar bazında, mahkemede bulunmadığınız ve geliriniz yüksek olmadığı sürece, bankalarla (krediler, kredi kartları, hesap işlemleri vb.) Aktif olarak çalışmamak çok zordur.

Bu nedenle, bankada yasal işlem yapan herkes bankayla tekrar işbirliği yapmaya başlamalı ve kredi notunu yükseltmelidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için kredi derecenizi nasıl yükselteceğinizi inceleyin.

Bankalarda Hiç Hesabım Ve Kredi Kartım Olmadı, Bana Kredi Çıkar Mı?

Halk inancının aksine, bankalarla çalışmayanların kredi kullanması daha zor. Bunun nedeni, bir kişinin finansal araçları kullanırken düzenli olarak ödeme yapıp yapamayacağını belirleyen veriler olmasıdır. Tabii ki, bu veriler tek başına yeterli değildir, ancak en azından bankaya bir fikir verir ve buna göre değerlendirir.

Bankaları öncelikle ticari işlemler olarak düşünmek, değerleme kriterlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, aynısı bankalarda size ödünç vermemiş olduğunuz tüccarlar için de geçerlidir. Bir banka ile çalışmazsanız ve gelecekte bir kredi kullanmak istiyorsanız, küçük bir kredi kartı satın alma işlemi bile gelecekteki kredi işlemlerinde yardımcı olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için kredi notu bulunmamaktadır.

Bana Gayrimenkul Ve Araç İpoteği İle Kredi Çıkar Mı?

Kişinin bankalara olan geri ödemeleriniz düzgün değil ve gecikmeli ise ve hakkınızda yasal takip işlemi varsa bankanıza gayrimenkul veya araç ipoteği verseniz bile kredi onayınız risklidir. Eğer mevcut bir kredi gecikmesine istinaden ipotek göstererek kredi çekmek istiyorsanız bu oldukça mantıklıdır ve kredi ödemesinin riskini daha aza indireceğinden yeni kredinizin onaylanmasını daha güçlü kılacaktır.

Yasal takipte olan bir borcunuz var ise yeni bir kredi başvurusundan önce bir avukatla anlaşarak yasal takipteki borçlarını uzlaşma yoluna giderek taksitlendirebilirsiniz. Bir kaç taksit ödedikten sonra yeni bir kredi başvurusunda bulunmak daha doğru gibi duruyor.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bana Kredi Çıkar Mı, Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalıyım?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
vekaletle kredi veren bankalar
3 Başlıkta Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

Gün geçtikçe bankalar kredi vermenin yollarını kolaylaştırıyor. Dijital...

pasaport harcı yatırma
3 Kolay Adımla Pasaport Harcı İnternetten Ödeme (ONLİNE)

Pasaport yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan ve...

x