finanskredirehberi.com
Kredi Kartı Bloke Kaldırma Anlatımlı [Hızlı Bloke Kaldırma] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Bana Kredi Kartı Çıkmıyor, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Bana Kredi Kartı Çıkmıyor, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Tarih: 30.04.2020
Güncel: 30.04.2020
neden kredi kartı alamıyorum

Kredi kartı çıkmıyor ne yaptıysam kredi kartı alamıyorum diyorsanız, bunun bir çok sebebi olabilir. Bildiğiniz üzere kredi kartları, bankaların en yoğun olarak kullanılan ürünlerinin başında geliyor. Bankalardan kredi çekmeyen birisi bile, hesap açtığında kredi kartı sahibi olabiliyor. Eğer siz bu şanslı kişiler arasında değilseniz ve bana kredi kartı çıkmıyor diyorsanız kredi kartı alabilmek için bazı yöntemler olduğunu söylemek mümkün. İlk olarak dikkat etmeniz gereken kriter, kredi notunuz. Kredi notunuz düşük, bankalar arasındaki siciliniz kötüyse maalesef yapacak çok bir şey yok. Neden diyecek olursanız, bankaların ilk kredi ve kart değerlendirme kriteri kredi notu olarak kabul ediliyor.

Bankalardan Kredi Kartı Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Bankalardan kredi kartı alamıyorum, bana kart vermiyorlar diyorsanız bunun bir çok sebebi olabilir. Onun için de ilk olarak neden kredi kartı alamadığınızı veya bankaların neden red cevabı verdiğini analiz etmelisiniz. Eğer bankalar kredi kartı reddi yaptığında SMS ile bilgilendirme yapmıyorsa, müşteri hizmetlerini arayarak kartın neden reddedildiğini öğrenebilirsiniz. Buna göre de bir yol izleyerek nasıl düzeltebileceğinizi de aslında analiz etmiş olacaksınız.

Kredi kartı değerlendirmesi yaparken dikkat edilen kriterler;

 • Kredi notu
 • Aylık gelir
 • Düzenli bir maaş
 • Banka sicili
 • Kredi ödeme düzeni
 • Kredi kartı ödeme düzeni
 • Gecikmede olan borçlar
 • Kredi takibi ve icra takibi durumu
 • Sigorta durumu (SGK)
 • Genel kredi kartı başvuru kriterlerinin uyumlu olması

Dikkat edilen ve başvuru sırasında önem gösterilen kriterler arasında yer alıyor. Eğer başvuru yaptığınız sırada banka çalışanı size bu gibi olumsuzluklardan bahsetmiyorsa zaten kartın onaylanacağını söylemek mümkün. Üstte yer alan herhangi bir olumsuzluk sebebiyle kart kullanamıyorsanız ilk olarak kriterleri yerine getirip getiremediğinizi kontrol etmelisiniz.

Hiçbir Bankaya Borcum Olmadığı Halde Kredi Kartı Çıkmıyor, Sebebi Nedir?

Bankalara borcum yok ama yinede kredi kartı çıkmıyor yapmış olduğum tüm başvurularım olumsuz neticeleniyor sebebi ne olabilir diyorsanız. Şunu hemen belirtmeliyiz ki, bankalar kendileri ile alışverişte bulunan ve iyi veya kötü bir kredi geçmişi olan kişileri tercih eder. Yani kısaca kişileri yorumlarken önceki ödeme ve gecikme geçmişine göre değerlendirirler.

Eğer siz tüm işlemlerinizi şimdiye kadar nakit olarak gerçekleştirip çok fazla kredi ve kredi kartı kullanmadıysanız banka sizin hakkınızda bir yorum yapamayacak ve muhtemelen kredi notunuz 0 gözüktüğü için bu yüzden sürekli olarak başvurularınızı olumsuz olarak değerlendirecektir.

Bknz : Kredi Notum 0 Gözüküyor Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Bunun için örnek olarak faturalarınızı banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı  ile ödeyin, bir KMH hesabı açtırıp buradan nakit avans kullanarak bir kaç ödemeyi zamanında yapın ve daha sonra kredi kartı almayı tekrar deneyim pozitif sonuçlanacaktır.

Kredi Kartı Alabilmek İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Kredi kartı kullanımı, yine BDDK tarafından denetim altında olup başvurular da bu denetimler doğrultusunda değerlendirmeye alınıyor. Eğer kredi kartı başvurusu sırasında direkt olarak red cevabı alıyorsanız alttaki durumlardan herhangi birini yerine getirmiyor olabilirsiniz.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak veya yaş küçükse aile bireylerinden birinin imzalı onayının olması,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • Kredi notunun riskli seviyenin üzerinde, en az orta riskli seviyede olması,
 • Gelirden yüksek kredi kartı limiti talep edilmesi,
 • Aylık gelirin olmaması, düzenli bir çalışma geçmişinin olmaması,
 • Bankanın talep ettiği belgeleri temin edememek.

Kredi kartı başvurusunun reddedilmesine sebep olabilecek olumsuzluklardan sadece bazıları. Kredi notunun riskli seviyede olması zaten bankalardan kredili ürün kullanımını oldukça kısıtlayan durumlardan bir tanesi. Eğer kredi kartı başvurusu sırasında çalışmıyorsanız ve beyan edebileceğiniz düzenli bir geliriniz yoksa başvurunun reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Neden Kredi Kartı Alamıyorum, Nasıl Alabilirim?

Kredi kartı alabilmek için bazı yöntemler mevcut. Bunlardan en önemlisi bloke teminatlı kredi kartları. Bloke teminatlı kredi kartları, siciliniz ne kadar bozuk olursa olsun başvuru yapıp kullanabileceğiniz kartlar arasında gösteriliyor.

Bankaya göstereceğiniz tutarın %70’i kadar bir kredi kartı limitine sahip olabiliyorsunuz. Elbette bankaya yatırdığınız para da güvence olarak kabul ediliyor ve kredi kartını kullandığınız süre boyunca çekemeyeceğiniz şekilde hesapta blokeli bir şekilde bekletiliyor.

Kredi kartı alabilmek için diğer bazı yöntemler ise şunlar;

Aylık Gelir Belgesi

Kredi kartı başvurunuz onaylanmıyorsa, çalıştığınız belgeden gelir belgesi talep edebilirsiniz. Aynı zamanda sadece gelir belgesi değil, firmanıza maaş yazısı yazdırabilir ve bu maaş yazısı ile yeniden başvuru yapabilirsiniz. Maaş yazısı ile başvuru yaptığınızda ise ilave olarak şirket bilgileri ve güncel evrakları da bankalar tarafından talep edilebilir.

Daha Düşük Limitler ile Yeniden Başvuru

Aylık gelirinizin karşılamayacağı kadar limitlere başvuru yapmak maalesef kartın reddedilmesine sebep olabilir. Kredi kartı başvurunuzun reddedilmemesini istiyorsanız internetten başvuru yapmak yerine doğrudan şubelere gidebilir, aylık gelir bilgileriniz ile onaylanan maksimum kredi kartı limitini çalışanlardan öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşük Mü?

Kredi notunuz düşükse ve kredi kartı kullanmanıza engel oluyorsa maalesef bu durumda kredi notunu yükseltmekten başka çareniz yok. Bunun için de bir üst bölümde bahsettiğimiz bloke teminatlı kredi kartını kullanabilirsiniz. Bu karta yapacağınız düzenli ödemeler kredi notunuzu çok hızlı bir şekilde yükseltecek ve daha yüksek limitli kartlar kullanmanıza yardımcı olacak. Bu yöntemi kullanarak kredi notunu 3 ile 4 ay arasında yükseltmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Yasal Takibe Takılıyor Olabilirsiniz

Geçmişten gelen borçlarınız, ödemeyi unuttuğunuz borçlarınız da maalesef kredi kartı kullanmanıza engel oluyor olabilir. Bunun için e devletten ücretsiz olarak alabileceğiniz bir risk raporu veya yine bankanız aracılığı ile talep edebileceğiniz Findeks raporu sayesinde yasal takipte olan borcunuz olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bana Kredi Kartı Çıkmıyor, Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git