Banka Borcunu Peşin Ödemek Kredi Notunu Arttırır Mı ?

 

Bankaların kredi ret nedenleri arasında en sık rastlanılanlardan biride kredi başvuru formu dolduran kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunmasıdır. Bankalar günümüzde artık kredi başvurularını değerlendirirken ilk olarak kredi notu ortalamasına bakmakta olup düşük kredi notu ortalaması olan müşterilerine ya kredi reddi kararı vermekte ya da sadece düşük kredi tutarları için onay vermeyi tercih etmektedir.

Bu nedenle özellikle de yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu yükseltme teknikleri kullanarak not ortalamalarını yükseltmeye çalışmaları gerekir. Peki, peşin ödemek kredi notunu yükseltir mi?

Kredi Notu Nedir ?

Bankaların ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu sistemi kişinin bankalar üzerinden gerçekleştirdiği parasal işlemlerin toplamı ve ödeme performanslarına göre yapılan değerlendirme notudur. Bu not yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinin yanı sıra artık taksitli ve vadeli işlemlerin (taksitli akıllı cep telefonu satın almak, taksitli beyaz eşya almak ya da araba kiralamak vb) tümünde yapılan başvuruların sonuçlandırılmasında referans olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle oldukça önemlidir ve mümkün olan en yüksek seviyede tutulmalıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişiler bankalarca riskli müşteri kategorisine sokulmakta, bu nedenle ya kredi reddi ile karşı karşıya kalınmakta ya da çok daha yüksek kredi faiz oranları ile düşük limitli kredi onayı verilmektedir.

İyi Bir Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi puanı kaç olmalı sorusuna gelirsek, kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması gerekir. En düşük kredi notu sıfır olarak hesaplanmakta olup en yüksek kredi notu ortalaması ise 1900 puan olarak kabul edilmektedir. İyi kredi notu ortalaması olduğunun kabul edilebilmesi için not ortalamasının en yüksek seviyeye yakın tutulması gerekir. Yeşil kredi notu puanı olarak ta bilinen yüksek kredi notu ortalaması için kredi notunun en düşük 1500 puan olması gerekir.

Kredi notu 1200 puan ve altındaysa bu durumda ne yazık ki kredi onayı alınması zorlaşır ve kişinin düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir. Orta riskli kredi notu ortalaması olan bu kişilerin ancak en kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları durumunda kredi onayı almalarına izin verilebilir.

Kredi Notunu Yükseltmek Ve Arttırmak İçin Ne Yapmalıyım ?       

Düşük kredi notu ortalaması nedeniyle bankalardan kredi çekmekte zorlanıyorsanız kredi notu yükseltme teknikleri ile not ortalamanızı yükseltmeniz mümkündür. Uzun vadede not ortalamasını yükseltmek için yapılması gereken en önemli şey bankalara olan kredi borcu, kredili mevduat hesabı borcu ve kredi kartı borcu gibi borçların düzenli olarak yatırılmasıdır.

Yine tüm banka borçlarını mutlaka son ödeme tarihi içerisinde yatırmanız çok önemlidir. Kısa vadede not ortalamasını yükseltmek için ise yapılabilecek en etkili yöntem bankaya olan borçların kapatılmasıdır. Yani bankaya olan borcun peşin ödenmesi kredi notu ortalamasını hızlı bir şekilde yükseltir.

zamanında ödeme ile kredi notu yükseltme

Bunun en önemli nedeni kişinin kredi riskinin borcun kapatılması ile düşmesidir. Düşen kredi riski ile beraber otomatik olarak kredi skoru yükselir. Yani bankaya olan borcu peşin ödemek kredi notunu yükseltir. Kredi notu öğrenme işleminden önce kredi kartı borcu yatırılması ya da kredili mevduat hesabı borcu varsa bunu kapatmak dahi kredi notunun yükselmesini sağlayacağı için tercih edilmelidir. Özellikle de konut kredisi gibi yüksek limitli kredilerde istedikleri kredi tutarı için onay almak isteyen kişilerin mevcut banka borçlarını kapatmaları çok önemlidir. Kredi notu sistemi her geçen gün geliştirilmekte olup bankalar ile büyük şirketlerin (Turkcell gibi) anlaşmalar yaparak artık tüm düzenli ödemeler Findeks kredi notu sistemine dahil edilmeye çalışılmaktadır.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Yapılırken Hangi Ölçüler Baz Alınır ?

Bankaların ve findeks kurumunun kredi puanı ve kredi skoru belirlerken baz aldıkları bazı ölçütler vardır. Bu ölçütlere ve ödeme alışkanlıklarına göre belli bir algoritmadan geçerek kredi notu ve skoru belirlenir. Bu başlığımızda sizlerin kredi çekebilmek için gerekli kredi ortalamasını nasıl yakalayabileceğinizden ve bu ölçütlerden bahsedeceğiz.

  • Kullanmış olduğunuz kredi kartları ve bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödeme tarihlerine bağlı kalıp kalmadığına bakılan ölçüt. Bu çekmiş olduğunuz bir taksitli nakit avans veya kmh hesabından kullandığınuz kredinizin son ödeme tarihi olabilir. Taksitlerin ödeme tarihlerine sadık kalmanız ve kredi kartınıza ait asgari ödeme tutarlarınızı zamanında ödemeniz kredi sorgulama ekranında notunuzu % 30 oranında etkileyecektir.
  • Kredi skorunuzu belirleyen diğer bir unsur ise bugüne kadar kapanmış veya kapanmamış kredi ve kredi kartları durumları, ipotekli ve ipoteksiz kullanmış olduğunuz kredilerin mevcut kalan borç tutarları ve limitleriniz yine kredi puanınızın oluşmasına etkileyen ölçütler arasındadır. Bu durum ise kredi notunuzu % 25 oranında etki yapmaktadır.
  • Aynı zamanda yeni kredi başvurularınız ve henüz daha ödeme performansınızın değerlendirilemediği krediler kredi notu sorgulanan kişinin riskli gözükmesine etki eden faktörler arasında sıralayabiliriz. Diğer oranlara göre bu madde % 20 oranında kredi not ortalamınıza daha az bir etki yapacaktır.
  • Burada yanlış anlaşmanın önüne geçmek için eğer siz çok fazla kredi kullanıyor ve zamanında ödemelerinizi yapıyorsanız bu sizi kredi notunuzun düşük olacağı anlamına gelmez aksine kredi notunuzu arttıracaktır. Hatta kredi kullanım yoğunluğu fazla olan kişilerin hiç kredi kullanmamış kişilere göre kredi notunun daha yüksek olabilir. Bu normal bir durumdur ve kredi puanını etkileme oranı % 15 civarındadır.
Kredi Notu Kaç Ayda Yükseltilir , Kaç Olursa Kredi Çekebilirim ?

Aslında bu durum tamamen sizin bankalarla olan ilişkilerinize ve borçlarınızı zamanında ödeme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Kredi notu ayın kaçında güncellenir ve 1 ayda kredi notu ne kadar artar gibi beklentiler çok yanlıştır. Kredi notu aylık veya yıllık olarak güncellenen bir skor değildir. Bankaların Kredi Kayıt Bürosuna günlük aktardıkları bilgiler ile her an değişen bir sistemdir. Aylık olarak güncellemeler daha çok sizin günlük yaptığınız işlemlerin bir bütünün sonucu olacaktır.Bu yüzden sizin odaklanmanız ve dikkat etmeniz gereken herşeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi puanlarını bir genelleme ile neye karşılık geldiğini anlatmak gerekirse aşağıdaki tablomuz size bir fikir verecektir.

kredi puanım kaç olursa kredi alabilirim

Ücretsiz kredi notu sorgulama ve findeks kredi notu sorgulama işlemlerinizi belli periyotlarda gerçekleştirirseniz kredi notunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Aksi halde işinizi biraz şansa bırakmış olabilirsiniz. Önemli bir not olarak akıllı telefon almak da kredi skorunu etkileyen bir faktördür. Cep telefonları mağazalarında kaç paralık bir telefon alacağınızı sorgulamak bile sizin bankalardaki geçmişinize olumlu veya olumsuz etmektedir. Bu küçük ayrıntıyıda belirtmeden yazımızı sonlandırmak istemedik. Finans Kredi Rehberi web sitemizi takip etmeye devam etmenizi temenni ediyoruz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ziraat bankası kredi notu sorgulama
İnternetten Ziraat Bankası İle Kredi Notunuzu Sorgulayın

Günümüzde kişilerin mali performanslarını göz önüne seren en...

EFT Ücreti Ve Havale Masrafı ( Parası ) Almayan Bankalar

Bankaların yapmış oldukları para transferleri türlerinden biride EFT...

x