finanskredirehberi.com
Kredi Notu Kaç Olmalı Diyenlere Açıklamalı Findeks Rehberi | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Notu > Banka Borcunu Peşin Ödemek Kredi Notunu Arttırır Mı?

Banka Borcunu Peşin Ödemek Kredi Notunu Arttırır Mı?

Tarih: 16.02.2020
Güncel: 09.04.2020
kredi borcunu erken ödemek

Bu yazımızda banka borcunu peşin ödemek kredi notunu arttırır mı ve kredi erken kapatma ve kredi ara ödeme konularını kredi sicili açısından ele alacağız.Banka borcunu peşin ödeme neden önemliymiş bir bakalım.

Bankaların kredi ret nedenleri arasında en sık rastlanılanlardan biride kredi başvuru formu dolduran kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunmasıdır. Bankalar günümüzde artık kredi başvurularını değerlendirirken ilk olarak kredi notu ortalamasına bakmakta olup düşük kredi notu ortalaması olan müşterilerine ya kredi reddi kararı vermekte ya da sadece düşük kredi tutarları için onay vermeyi tercih etmektedir.

Bu nedenle özellikle de yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu yükseltme teknikleri kullanarak not ortalamalarını yükseltmeye çalışmaları gerekir. Peki, peşin ödemek kredi notunu yükseltir mi?

Kredi Notu Nedir ?

Bankaların ortak olarak kurdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu sistemi kişinin bankalar üzerinden gerçekleştirdiği parasal işlemlerin toplamı ve ödeme performanslarına göre yapılan değerlendirme notudur. Bu not yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesinin yanı sıra artık taksitli ve vadeli işlemlerin (taksitli akıllı cep telefonu satın almak, taksitli beyaz eşya almak ya da araba kiralamak vb) tümünde yapılan başvuruların sonuçlandırılmasında referans olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle oldukça önemlidir ve mümkün olan en yüksek seviyede tutulmalıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişiler bankalarca riskli müşteri kategorisine sokulmakta, bu nedenle ya kredi reddi ile karşı karşıya kalınmakta ya da çok daha yüksek kredi faiz oranları ile düşük limitli kredi onayı verilmektedir.

İyi Bir Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi puanı kaç olmalı sorusuna gelirsek, kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyede tutulması gerekir. En düşük kredi notu sıfır olarak hesaplanmakta olup en yüksek kredi notu ortalaması ise 1900 puan olarak kabul edilmektedir. İyi kredi notu ortalaması olduğunun kabul edilebilmesi için not ortalamasının en yüksek seviyeye yakın tutulması gerekir. Yeşil kredi notu puanı olarak ta bilinen yüksek kredi notu ortalaması için kredi notunun en düşük 1500 puan olması gerekir.

[safir_ads2 id=2]

Kredi notu 1200 puan ve altındaysa bu durumda ne yazık ki kredi onayı alınması zorlaşır ve kişinin düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir. Orta riskli kredi notu ortalaması olan bu kişilerin ancak en kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları durumunda kredi onayı almalarına izin verilebilir.

Kredi Notunu Yükseltmek Ve Arttırmak İçin Ne Yapmalıyım ?       

Düşük kredi notu ortalaması nedeniyle bankalardan kredi çekmekte zorlanıyorsanız kredi notu yükseltme teknikleri ile not ortalamanızı yükseltmeniz mümkündür. Uzun vadede not ortalamasını yükseltmek için yapılması gereken en önemli şey bankalara olan kredi borcu, kredili mevduat hesabı borcu ve kredi kartı borcu gibi borçların düzenli olarak yatırılmasıdır.

Yine tüm banka borçlarını mutlaka son ödeme tarihi içerisinde yatırmanız çok önemlidir. Kısa vadede not ortalamasını yükseltmek için ise yapılabilecek en etkili yöntem bankaya olan borçların kapatılmasıdır. Yani bankaya olan borcun peşin ödenmesi kredi notu ortalamasını hızlı bir şekilde yükseltir.

zamanında ödeme ile kredi notu yükseltme

Bunun en önemli nedeni kişinin kredi riskinin borcun kapatılması ile düşmesidir. Düşen kredi riski ile beraber otomatik olarak kredi skoru yükselir. Yani bankaya olan borcu peşin ödemek kredi notunu yükseltir. Kredi notu öğrenme işleminden önce kredi kartı borcu yatırılması ya da kredili mevduat hesabı borcu varsa bunu kapatmak dahi kredi notunun yükselmesini sağlayacağı için tercih edilmelidir.

Özellikle de konut kredisi gibi yüksek limitli kredilerde istedikleri kredi tutarı için onay almak isteyen kişilerin mevcut banka borçlarını kapatmaları çok önemlidir. Kredi notu sistemi her geçen gün geliştirilmekte olup bankalar ile büyük şirketlerin (Turkcell gibi) anlaşmalar yaparak artık tüm düzenli ödemeler Findeks kredi notu sistemine dahil edilmeye çalışılmaktadır.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Yapılırken Hangi Ölçüler Baz Alınır ?

Bankaların ve findeks kurumunun kredi puanı ve kredi skoru belirlerken baz aldıkları bazı ölçütler vardır. Bu ölçütlere ve ödeme alışkanlıklarına göre belli bir algoritmadan geçerek kredi notu ve skoru belirlenir. Bu başlığımızda sizlerin kredi çekebilmek için gerekli kredi ortalamasını nasıl yakalayabileceğinizden ve bu ölçütlerden bahsedeceğiz.

  • Kullanmış olduğunuz kredi kartları ve bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödeme tarihlerine bağlı kalıp kalmadığına bakılan ölçüt. Bu çekmiş olduğunuz bir taksitli nakit avans veya kmh hesabından kullandığınuz kredinizin son ödeme tarihi olabilir. Taksitlerin ödeme tarihlerine sadık kalmanız ve kredi kartınıza ait asgari ödeme tutarlarınızı zamanında ödemeniz kredi sorgulama ekranında notunuzu % 30 oranında etkileyecektir.
  • Kredi skorunuzu belirleyen diğer bir unsur ise bugüne kadar kapanmış veya kapanmamış kredi ve kredi kartları durumları, ipotekli ve ipoteksiz kullanmış olduğunuz kredilerin mevcut kalan borç tutarları ve limitleriniz yine kredi puanınızın oluşmasına etkileyen ölçütler arasındadır. Bu durum ise kredi notunuzu % 25 oranında etki yapmaktadır.
  • Aynı zamanda yeni kredi başvurularınız ve henüz daha ödeme performansınızın değerlendirilemediği krediler kredi notu sorgulanan kişinin riskli gözükmesine etki eden faktörler arasında sıralayabiliriz. Diğer oranlara göre bu madde % 20 oranında kredi not ortalamınıza daha az bir etki yapacaktır.
  • Burada yanlış anlaşmanın önüne geçmek için eğer siz çok fazla kredi kullanıyor ve zamanında ödemelerinizi yapıyorsanız bu sizi kredi notunuzun düşük olacağı anlamına gelmez aksine kredi notunuzu arttıracaktır. Hatta kredi kullanım yoğunluğu fazla olan kişilerin hiç kredi kullanmamış kişilere göre kredi notunun daha yüksek olabilir. Bu normal bir durumdur ve kredi puanını etkileme oranı % 15 civarındadır.
Kredi Notu Kaç Ayda Yükseltilir , Kaç Olursa Kredi Çekebilirim ?

Aslında bu durum tamamen sizin bankalarla olan ilişkilerinize ve borçlarınızı zamanında ödeme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Kredi notu ayın kaçında güncellenir ve 1 ayda kredi notu ne kadar artar gibi beklentiler çok yanlıştır. Kredi notu aylık veya yıllık olarak güncellenen bir skor değildir. Bankaların Kredi Kayıt Bürosuna günlük aktardıkları bilgiler ile her an değişen bir sistemdir. Aylık olarak güncellemeler daha çok sizin günlük yaptığınız işlemlerin bir bütünün sonucu olacaktır.Bu yüzden sizin odaklanmanız ve dikkat etmeniz gereken herşeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi puanlarını bir genelleme ile neye karşılık geldiğini anlatmak gerekirse aşağıdaki tablomuz size bir fikir verecektir.

[ninja_tables id=”10723″]

Ücretsiz kredi notu sorgulama ve findeks kredi notu sorgulama işlemlerinizi belli periyotlarda gerçekleştirirseniz kredi notunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Aksi halde işinizi biraz şansa bırakmış olabilirsiniz. Önemli bir not olarak akıllı telefon almak da kredi skorunu etkileyen bir faktördür. Cep telefonları mağazalarında kaç paralık bir telefon alacağınızı sorgulamak bile sizin bankalardaki geçmişinize olumlu veya olumsuz etmektedir. Bu küçük ayrıntıyıda belirtmeden yazımızı sonlandırmak istemedik. Finans Kredi Rehberi web sitemizi takip etmeye devam etmenizi temenni ediyoruz.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Evet krediyi peşin ödeme kredi sicilini olumlu yönde etkileyeceğinden bahsettik, peki krediyi erken kapatmak avantajlı mı, konumuzu bu yönüyle de alakalı olduğu için anlatmak istiyorum. Aslında bu konuda yorum yapabilmek için çekilen kredinin ne kadar anaparası ve ne kadar faiz tutarının ödendiği önemlidir.

  • Eğer siz 10 yıllık bir konut kredisi çekmiş iseniz ve bu konut kredisinin ilk 5 yılı bitmiş ise krediyi erken kapatmak avantajlı değildir. Bunun sebebi zaten ilk 5 yılda konut kredinizin tüm faizini ödemiş ve artık geriye ödenmesi gereken anapara kaldığından kredinizi peşin ödeyerek taksitlerinizin hepsini bir celsede kapasanız bile faiz indirimi gibi bir indirimden yararlanamayacak ve maddi anlamda size herhangi bir katkısı olmayacaktı.
  • Diğer yönden ele alırsak eğer 10 yıllık bir konut kredisinin ilk 1,2,3 yılını ödemişseniz krediyi erken kapatmak avantajlı olacaktır. Bunun sebebi ise daha çekilen kredinin faizlerini yeni ödediğinizden kredi tutarının tamamını kapattığınızda toplam geri ödemeden faiz düşeceği için toplam tutarda indirim olacaktır.

Diğer kredi türleri olan “ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisini erken kapatmak” yine aynı mantıkta düşünülerek avantajlı olup olmadığının kararını verebilirsiniz. Burada kredi erken kapama cezası karşınıza çıkabilir bununla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız kredi erken kapatma cezası başlıklı makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çekilen Kredilerde Ara Ödeme Yapmak Mantıklı Mı?

Bu başlığımıza da cevap vererek konumuzu sonlandıracağız. Bazen bireylerin çekmiş olduğu kredileri peşin olarak kapatma ve ödeme güçleri her ne kadar avantajları olsa da bazen maddi anlamda çok mümkün olmuyor. Bu kez karşımıza kredi ara ödeme mantıklı mı, diye bir soru çıkıyor.

Çekilen kredilere yıllık bir faiz oranı eklendiği için yapacağınız ara ödemeler her zaman mantıklıdır. Bankaya her yaptığınız ara ödemede taksitlerinizin miktarı düşecek ve toplam geri ödeme tutarınız da azalma olacaktır.

Bu yüzden elinize toplu para geçtikçe kredi borçlarınıza ara ödeme ve peşin ödeme yapmanız faydanıza olacaktır.Bu arada her ara ödemede taksitlerinize yeniden yapılandırma yapılacaktır. Senede 3 yeniden yapılandırma hakkınız olduğunuzu bilmeli ve buna göre ara ödemelerinizi yapmalısınız.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Borcunu Peşin Ödemek Kredi Notunu Arttırır Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git