Banka İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir ?

Yayın Tarihi: 26.04.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 02.09.2018
 

Biliyoruzki günümüzde evlerin bir çoğu konut kredisi kullanılarak alınıyor ve satılıyor. Gelişen şartlarla ve kişilerin yaşam tarzlarının değişmesi ile bu uzun vadeli borçların bazen satın alınan malın tekrar satılarak farklı eğilimlere girmesi gerekebiliyor.

Peki çekmiş olduğumuz konut kredisi ile almış olduğumuz üzerinde ipotek bulunan evimizi satabilirmiyiz.Elbette satılabilir fakat tabiki satış işlemi yasal yollardan noter onaylı ve sözleşmeli olması gerekmektedir. İpotekli ev satılabilir mi ? Sorusunun cevabını makalemizde sizler için anlatmaya çalıştık.

Banka İpotekli Ev Satılabilir mi ?

Bankadan kredi ile ev alanların merak ettiği ilk soru banka ipotekli ev satılabilir mi ? Oluyor.Bankalardan alınan konut kredileri ile satın alınan evler için, satın alınan evin ya da kişinin başka bir mülkünün üzerine ipotek konulur. Peki ipotek nedir ? İpotek bankanın müşterisine verdiği kredinin karşılığında aldığı bir teminattır. Müşterinin borcu ödememesi durumunda ipotekli ev, mülk satışa çıkar ve parasıyla borcu kapatılır. İpotek yalnızca konut kredisi çekiminde değil ticari amaçlı çekilen kredilerde de uygulanır.

Üzerinde ipotek bulunan bir ev ipotek işlemlerinin kapatılmadan satın alınırsa ileride bazı sorunlar ile karşılaşılabilir.

Üzerinde ipotek olan evi alan kişi, evin üzerinde bulunan alacak hakkını da kabul etmiş olur. Ancak bankaya borçlu kişi olarak sayılmaz. Eğer ev üstündeki ipotek kalkmamışsa evi satan kişi bankaya olan kredi borcunu ödemeye devam ediyor fakat aksi bir durumda, ödememesi durumunda bankanın evi satışa çıkarma hakkı bulunur. İpotekli evin borcu bitmiş olsa da ileride satın alan kişi evi satmak istediğinde bazı sıkıntılar yaşayabilir.

Banka İpotekli Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerek Noktalar

İpotekli ev satışında kişi ipotekli bir konut almak istiyorsa öncelikle kesinlikle evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması gerekir. Bu işlem için satıcı ve alıcının banka ile görüşmesi gereklidir. Alıcı peşin alım yaparsa veya alıcının peşin olarak ödeyeceği miktar kredi borcunu kapatıyorsa konut üzerindeki ipotek kolaylıkla kalkar. Bu durumda alıcı ve satıcı birlikte bankaya gider ve krediyi ödeyip ipoteği kaldırır, akabinde satış işlemi gerçekleştirirler.

Eğer alıcı ev ücretini peşin değil de kredi ile ödemeyi planlıyorsa, satıcının kredi çektiği bankaya gidilip, aynı bankadan alıcıya verilecek kredi ile satıcının var olan kredi borcu kapatılır. Fakat böyle bir durumda evin üzerindeki ipotekli durum kalkmaz. İpotek sahibi yer değiştirmiş olur, borçlu kişi alıcı olur. Ve ipotekli ev satışı gerçekleşmiş olur. Bu hususta dikkat edilecek önemli ayrıntı, evin üzerinde olan ipoteğin miktarıdır. Keza bu kredi borcu ve ipotek miktarının birbiri ile orantılı olması gerekir.

Bir önceki makalemizde paylaştığımız Banka İpotekli Araçlar Nasıl Satılır ? başlıklı makalemiz ilginizi çekebilir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Banka İpotekli Bulunan Ev Nasıl Satılabilir ? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Yalçın kılınç dedi ki:

  Deprem zamanında Devletin yaptığı Deprem konutlarının Bankaya hiç ödenmeyen ipotek borcu olduğu halde satış gerçek leşirmi.Gerçekleşirse ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor.

 2. Nurettin şakar dedi ki:

  1-Alıcı ve satıcı arasından nakit işlem yapılaması tercihiniz olsun
  banka fek ücreti ve diğer komisyon ücretleri cebinizde kalmış olur
  2-alıcının faiz oranın satıcının faiz oranından yüksek ise alıcı düşük faiz oranından devam ettirebilir dikkat edilmesi gereken bankalar bu işe yanaşmayıp yeni kredi gibi işlem yapar ve yüksek faiz ve diğer komisyonları almaya zorlar

  konularınız genellikle günlük yaşamda karşılaştığımız sorunlara değinmiş bilgi paylaştıkça güzel teşekkürler

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Nurettin bey güzel fikir ve düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bankadan İpotek Konmuş Araçlar Nasıl Satılır?

Şu günlerde kredi kampanyaları araçlar için cazip ödeme...

Borsa İle Nasıl Para Kazanılır Püf Noktaları

Borsa oynayarak veya borsada işlem yaparak para kazanmak...

x