finanskredirehberi.com

Kredi Borcu Devam Eden İpotekli Ev Nasıl Satılır?

Tarih: 26.04.2017
Güncel: 06.10.2019
ipotekli ev nasıl satılır

Bankadan ipotekli ev satmak mümkündür. Eğer bankalardan kredi ya da finansman hizmeti alındıysa ve buna ek teminat olarak bir konut ipotek ettirilirse, kredi borucu bitene kadar evin ya da gayrimenkulün tapusu banka tarafından rehin alınmaktadır.

Bankadan ipotekli ev satmak isteniyorsa, öncelikle tüm borcun bitip, ipoteğin kaldırılması önerilmektedir. Fakat hem alıcı hem de satıcı evin üzerinde ipotek varken satış işlemini gerçekleştirmeyi onaylıyorsa ipoteği devam eden evlerde satılabilir. Bu noktada, evin geri kalan borcunu yeni sahibi ödeyecektir ve ipoteği o kaldırtacaktır.

Bankadan İpotekli Ev Satılabilir Mi?

Banka ipotekli evler satılabilir fakat ipoteği devam eden evin satılması için bankanın da haberi ve onayı olmalıdır. İpoteği devam eden bir evin tapusuna banka tarafından vade süresince el konulmaktadır. Bu noktada bankanın elindeki evi gizli gizli satmak oldukça risklidir ve yasal da değildir. Eğer ipoteği bulunan bir evi satmak istiyorsanız devam eden borcu yeni alacak kişinin üzerine alması gerekir.

İpotek, genellikle yüksek tutarlarda alınacak kredilerde uygulanmaktadır. Bu krediler için de uzun vadeler verilebilir. Bu vade süresinde kişinin eğer ihtiyaçları arttıysa ya da herhangi bir sebeple paraya ihtiyacı varsa ipotekli olan evi satma yoluna gidecektir. Eğer bankaya belirtilen vadelerde kredi borcu ödenmezse banka haciz yoluyla bu evi satışa çıkaracaktır ve bu parayla kredi borcunu kapatacaktır. Bu tutar genellikle evin değerinden daha düşük olur. Bu sebeple de kişiler evleri ipotekliyken satma yoluna giderler.

bankadan ipotekli evler satılır mı

Bankadan İpotekli Ev Nasıl Satılır?

Bankadan ipotekli ev satışı için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi banka ve satın alacak kişi ile iş birliği içinde olunması gerekmektedir. Bu evi satın alacak olan kişi için daha çetrefilli bir durumdur. Çünkü başkasının borcunu üzerine alarak ipotekli bir ev sahibi olacaktır. Bu yüzden özellikle alıcılar tarafından bu yöntem çok tercih edilmez. Bunun yanı sıra en çok tercih edilen yöntem, evin borcunun kapatılarak satılmasıdır.

Yani, belirlenen vadede ya da vadeden önce kalan borç tutarını gidip bankaya yatırdığınız zaman banka evin üzerindeki ipoteği kaldıracaktır. Bu aşamadan sonra rehin kalkar ve tapu tamamen evin sahibine verilir. Bu noktadan sonra evin sahibi dilediği alım ve satım işlemini yapmakta özgürdür.

İpotek Kaldırıldıktan Sonra Evi Satmak

İpoteği kalkan evi satmak en çok tavsiye edilen satış türüdür. Bankalar, kredi çekilirken genellikle yüksek miktarlardaki tutarlarda ek teminat olarak gayrimenkul ipoteği talep ederler. Bankada olan borçlar vade süresince düzenli bir şekilde ödenirse ve borçlar kapatılırsa hiçbir şart ve koşul bulunmadan banka evin üzerindeki rehini kaldırır.

Tapu direkt olan evin sahibine verilir. Bu noktadan sonra ev sahibi dilerse evi satar, dilerse oturur. Ne yapacağına tamamen ev sahibi karar verecektir.

Satın Alacak Kişinin Ev Borcunu Kapatması

İpotekli ev borcu kapatma işlemini evin sahibi yapabileceği gibi evi satın alacak kişi de yapabilir. Bankadan ipotekli ev satın alacak kişi, evin sahibiyle anlaşarak bankada kalan borcu kapatır. Bankaya ödediği tutar, evi satın alacağı tutardan kesilir ve geri kalan parayı ev sahibine vererek satış işlemini tamamlar.

Daha sonra banka evin üzerindeki rehini kaldırır ve tapuyu ev sahibine teslim eder. O saatten sonra tüm resmi satış işlemleri başlayabilir ve tapu yeni sahibine teslim edilebilir.

Rehin Ve Şerh Konmuş Evin Tapu Devri Nasıl Olur?

İpotekli ev tapu devir işlemleri birçok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Örneğin ilk olarak evi peşin olarak sattınız ve para elinize geçti. İlk işlem bankaya gidip borcu kapatmak ve ipoteği kaldırmak olur. İpotek kaldırıldıktan hemen sonra Tapu Dairesi’nde tapu devir işlemleri yapılabilmektedir.

Eğer işlem bankayla beraber yapılacaksa kredi devir işlemi yapılabilmektedir. Yani, banka eski ev sahibinin kredisini kapatır, yeni kişiyle sözleşme yapar. Söz konusu evin kalan ödemeleri de evin yeni sahibi tarafından yapılır. Bu süreçte tapu eski sahibinden alınıyor ve yeni kişiye devrediliyor. Devir edilen tapuda borç kapanmadı ise rehin işlemi devam ediyor. Bu noktada evin eski sahibine yalnızca erken ödeme/ feshetme cezası ödetiliyor.

İpotekli Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İpotekli ev satın alırken dikkat edilecekler bulunmaktadır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, eğer ipotekli olan evin borcu verilen sürede ödenmezse, banka bu evleri sizden alma ve satma hakkına sahiptir. Bu sebeple borcu ödeyebileceğinizden emin olup ipotekli ev satın almalısınız. İpotekli ev satın aldığınız takdirde tüm bu ipotek şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.

Tavsiye İçerik : Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

 • İpotekli ev satın alırken yalnızca alıcı ve satıcı arasındaki konuşma ve anlaşma yeterli değildir. Bu evler vade süresince bankaya ait olduğu için mutlaka satıl işlemleri bankayla yürütülmelidir.
 • Evi satın alacak kişi peşin ödeyerek satın almak isterse direkt tutarı ev sahibine iletebilir ve o da bankaya borcu kapatabilir. Bu gibi bir durumda evin üzerindeki ipotek gün içinde kalkar ve tapu devir işlemleri yapılabilir.
Kredi Borcu Olan Bir Ev Satılabilir Mi?

Kredi borcu olan ev satma işlemi mümkündür. Eğer konut kredisiyle bir ev satın aldıysanız ve paraya ihtiyacınız olduğu için ya da yeni bir eve taşınmak için bu evi satmak isteyebilirsiniz.

Kredi borcu bitmeden evi satmak isterseniz vadesi dolmadan da kredi borcunu kapatabilir ve üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Bazı bankalarda kredi devir işlemleri de bulunmaktadır. Bunun için krediyi çektiğiniz bankayla iletişime geçebilir ve krediyi evi satın alacak kişinin üzerine devredip edemediğinizi öğrenebilirsiniz.

İpotekli Ev Krediyle Satın Alınabilir Mi?

İpotekli evi krediyle satın almak isteyenler de olabilir. Daha önce aynı ev için başkasının kredi alması, bu ev için tekrar kredi çekilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Fakat bankalar öncelikle evin sahiplerinden kredi borcunu bitirmelerini ve evin üzerindeki ipoteği kaldırmalarını isteyecektir. Kredi borcu kapatılan ve üzerindeki ipotek kalkan bir ev, normal bir ev olarak görülecektir.

Yani normal bir konut kredisi işlemi görecektir. Evin değeri tekrar güncel olarak bir ekspertiz işleminden geçecek, ekspertiz raporundaki değere göre banka kredi sunacaktır. Eğer banka talep ederse bu ev için de ipotek teminatı isteyebilir.

Bankalar El Koydukları Evleri Satarlar Mı?

Bankalar ipotekli evleri satıyor mu sorusu, ev için kredi alacak ya da herhangi bir kredi için ev ipotek ettirecek kişilerin kafasını kurcalayan sorulardan biridir. Bankadan ipotekli ev satın alacak kişiler, bankaların çıkardığı ilanları da takip edebilirler.

Eğer ev sahipleri verilen süreler içerisinde evin borcunu ödemezlerse bankalar bu evlere el koyarlar ve daha sonra satışa çıkarırlar. Satışa çıkan bu evler, satıldıktan sonra kişinin borcu satış tutarıyla kapatılır. Bu evler genellikle değerlerinin çok altına satılır. Bankaya kalan borcunuz evin satış tutarından çok az olsa bile banka bununla ilgilenmez.

En baştan imzayı attığınız tutarın hepsini ödemediğiniz sürece, borcunuz ne kadar olursa olsun bu borca karşılık bankalar evinize el koyarlar. Bankaların satışa çıkardığı evler genel olarak uygun fiyatlı olarak sunulmaktadır. Kişiler dilerse bu evleri bankadan satın alabilirler.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Borcu Devam Eden İpotekli Ev Nasıl Satılır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kredi Borcu Devam Eden İpotekli Ev Nasıl Satılır? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Yalçın kılınç dedi ki:

  Deprem zamanında Devletin yaptığı Deprem konutlarının Bankaya hiç ödenmeyen ipotek borcu olduğu halde satış gerçek leşirmi.Gerçekleşirse ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor.

 2. Nurettin şakar dedi ki:

  1-Alıcı ve satıcı arasından nakit işlem yapılaması tercihiniz olsun
  banka fek ücreti ve diğer komisyon ücretleri cebinizde kalmış olur
  2-alıcının faiz oranın satıcının faiz oranından yüksek ise alıcı düşük faiz oranından devam ettirebilir dikkat edilmesi gereken bankalar bu işe yanaşmayıp yeni kredi gibi işlem yapar ve yüksek faiz ve diğer komisyonları almaya zorlar

  konularınız genellikle günlük yaşamda karşılaştığımız sorunlara değinmiş bilgi paylaştıkça güzel teşekkürler

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Nurettin bey güzel fikir ve düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
banka ipotekli araba satışı
7 Başlıkta İpotekli Araç Satma Yol Ve Yöntemleri

Bankadan ipotekli araç satışı mümkün olup olmadığı, kredi...

x