finanskredirehberi.com

Banka Kefil Olana İcra Ve Yasal Takip Başlatır Mı?

Tarih: 05.09.2018
Güncel: 03.12.2019
kefil olma çeşitleri

Kefil olan kişilere icra gelip gelmeyeceği merak edilen konulardan. Türkiye’de ve de dünyada iyi bir iş ve düzenli gelir sahibi bir kişiyseniz ömrünüzün bir bölümünde muhakkak bir tanıdığınız tarafında kefil olmanız istenmiştir. Farklı konularda farklı kefillikler olmasına rağmen kişiler tarafından genellikle talep edilen kefillik banka kredisi konularındadır. Kişinin kredi almak için yeterli kredi puanının bulunmaması veya daha önceden aldığı bir krediyi geç ödemesi ya da düzenli bir gelir sahibi olmaması bankaların o kişiye kredi vermemesine sebeptir.

Fakat bu konuda yine de insanlara yardımcı olmak isteyen bankalar ve bazı finans kuruluşları kefil bularak kişiye kredi kullanabileceğini bildirirler.Kişi de tanıdığı bir kişiden bu konuda yardım isteyerek kredisine kefil olmasını isteyebilir. İşte olaylar tam buradan sonra gelişiyor.

Tanıdığınız bir kişiye kefil olduktan sonra, kişi borçlarını vadeleri geldikçe düzenli bir şekilde bankaya öderse hiçbir sorun çıkmadan borç kapanıyor ve endişelenmeniz gereken bir durum kalmıyor. Fakat kefil olduğunuz kişi borcunu ödememeye ve vadeleri geciktirmeye başladı ise kefil olan kişiye icra gelir mi? Sorusu aklınızı kurcalamaya başlıyor.

Kefil Olurken Dikkat Etmeniz Gereken Kefillik Türü!

Kefillik kelime anlamı olarak borçlu borcunu ödemediğinde veya yerine getirmesi gereken bir şartı yerine getirmediğinde bunu sizin yapacağınızı ifade etmektedir. Yani kısaca borçlu kişi borcunu ödemezse, ben öderim diyerek teminat veriyorsunuz.

Fakat kefil kavramı Türkiye’de bununla sınırlı değildir. Hukuken iki tür kefillik mevcuttur.

Bunlardan ilki “Adi Kefalet” dir. Adi kefalet de kişinin borcuna kefil olunur. Fakat burada borçlu borcun asıl sahibidir. Yani kredi veren banka borcu tahsil etmek için önce borçlunun kapısını çalar ve bütün imkânları kullanarak borcu tahsil etmeye çalışır. Bütün denemelerine rağmen borcu tahsil edemezse banka sizden borcu ödemenizi ister.

Hukuken diğer bir kefalet türü ise “Müteselsil Kefalet” dir.  Müteselsil kefalette borçlu ile kefil arasında hiçbir fark yoktur. Alacaklı kurum ve kuruluş istediği kişiye borcu ödemesi için gidebilir ve ihtarda bulunabilir. Bankaların kredilerin kefil sıfatı genellikle müteselsil kefil olarak geçer.

Bu yüzden arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza kefil olurken imzaladığınız sözleşmeleri çok dikkati okumanız ve adi kefil yoksa müteselsil kefil mi olduğunuzu bilmeniz gereklidir.

kefillikten nasıl kurtulunur

Kefil Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Kefil olacak kişinin 18 yaşının üstünde olması gereklidir.
  • Akli sağlığının yerinde olması gereklidir.
  • Ölümcül bir hastalığının bulunmaması gereklidir.
  • Sözleşmede kefilliğinin geçerli olması için ne kadar miktara kefil olduğunun yazılı olması gerekmektedir.
  • Maddi durumu ve gelir durumu kefil olacağı miktara ve şarta göre değişiklik gösterebilir.

Borçluya Kefil Olan Kişiye Hangi Durumlarda Haciz Gelir?

Kefil olduğunuz bir borcun, borçlu tarafından 2 ay boyunca bankaya taksitinin ödemesi yapılmaması durumunda banka telefonla arayarak sizi bu konuda bilgilendirir başlar. Borç 3 ay ödenmediğinde ise yasal takip denilen borcun zorla geri alınması yoluna gidilir. Yasal takip boyunca banka hem borçluya, hem de kefile bilgilendirme mesajları gönderir ve telefonla arayarak bilgilendirir. Bir sonuç elde edemezse borç dosyası İcra Müdürlüğüne iletilir.

Avukata Giden Borç Nasıl Yapılandırılır: https://finanskredirehberi.com/avukatlik-olan-kredi-karti-borcu-nasil-yapilandirilir/

İcra Müdürlüğü dosyayı inceledikten sonra borcun ödenmesi kararını verir ve borçluya ve borca kefil olan tüm kefillere ödeme uyarısı gönderir. Yedi gün içinde borç ödenmez ya da taksitlendirilmezse borçlunun ve kefillerin taşınmaz bütün mallarına rehin koyulur. Bankalarda bulunan bütün hesapları dondurulur. Kefalet türüne göre, eğer müteselsil kefilseniz borçluya gitmeden İcra Müdürlüğü borcu sizden tahsil etmeye çalışır. Yani kefile haciz işlemi başlatılır.

Rehin süresince herhangi bir girişimde bulunmazsanız taşınmaz mülkleriniz bankaya devredilir ve banka tarafından satılabilir. Diğer bankalarda olan maddi mal varlığınız da bu borçlu olunan bankaya aktarılır. Borç tahsili tamamlandıysa banka kefiller ve borçlu ile olan ilişkisini keser ve onları kara listeye alır. Böylelikle borçlu ya da kefil bir daha kredi kullanmak istediğinde tüm bankalardan ret cevabı alır.

Kefil Olan Kişi Asıl Borçluya Dava Açabilir Mi?

Borçlunun kendi üzerine bıraktığı borç yüzünde taşınmaz malları banka tarafından satılan ve paralarına el konulan kefil kişi borcu öderken ya da borcu kapattıktan sonra borcun asıl sahibine rücu davası açabilir. Bu süreçten bankanın kendisinden tahsil ettiği borç miktarını, müteselsil kefil ise bankanın kendisinde tahsil ettiği borcun faizini, bankanın kendisinden borç sürecince aldığı evrak masraflarının toplamı kadar borcun asıl sahibine dava açabilir.

kefil borçluya dava açabilir mi

Kefil davayı kazanırsa borcun ilk sahibinden kefile belirtilen tutarı ödemesi istenir. Aynı zaman borç davası ile beraber kefil bu süreçte yaşadığı bunalımlar yüzünden borçluya maddi – manevi tazminat davası açabilir.

Fakat banka alacağını borçludan değil de kefilden tahsil ettiğine göre muhtemelen asıl borçlunun bir geliri veya bir taşınmaz malı olmadığından asıl borçlu için açılan rücu ve maddi – manevi tazminat davaları hapis cezasına çevrilir.

Kefil olan Kişi Kefillikten Nasıl Kurtulur Veya kurtulabilir Mi ?

Aslında bu soru bir yakınımıza veya bir dostumuza kefil olmamızla birlikte başlar. Kefil olduğumuz kişinin borcunu ödemekte zorlandığını hissettiğimiz veya bankadan bir kaç kez arandığımızda,  kefillikten nasıl kurtulurum sorusunun cevabını aramaya başlayabiliriz. Kefillikten kurtulmak için tek bir yöntem vardır, Kefil olduğunuz kişi bankanın vereceği krediyi bankadan almadan sizin kefillikten vazgeçmenizdir.

Bu işlem için kredi başvurusu yapıldıktan ve kredi bankanın hesabından çekilene kadar bankaya kefil olarak krediden vazgeçme dilekçesi verebilirsiniz. Bu dilekçede borcun kefilliğini üstlenemeyeceğinizi belirtmeniz yeterlidir.Bu durum banka kredi verme işlemini ve sizin kefilliğinizi iptal eder. Krediyi almak isteyen kişi başka bir kefil bulursa yeniden süreç baştan başlar.

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi ?

Bu sorunun cevabını verebilmek için bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Kredi başvurunuzun değerlendirilmesi esnasında sizin ve kefil olduğunuz kişinin bankalara olan kredi borçları ve ödeme düzeni incelenir. Kefil olduğunuz kişi yüklü miktarda bir kredi çekmiş ve kredi taksit ödemelerinde problemler ve gecikmeler var ise kredi başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilebilir. Tabi burada sadece borç değil KKB Bürosundaki gözüken güncel kredi notu https://finanskredirehberi.com/kredi-notu/ puanınızda önem arz etmektedir.

Sonuç olarak hem sizin hemde kefil olduğunuz kişi veya kişilerin kredi skorları yüksek ve ödemeleri düzenli ise kredi onayı almanız zor olmayacaktır. Olumsuz her kredi başvurusu kredi notunuzu düşüreceğinden kredi başvurusu yapmadan önce bu detayları inceleyerek bunun neticesinde kefil olarak kredi başvurusunda bulunurken kredi çekmenin önemli püf noktalarıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Kefil Olana İcra Ve Yasal Takip Başlatır Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ptt onlie araç km sorgulama
İnternetten Araç Kilometresi (Km) Öğrenme Ve Sorgulama

İkinci el olarak aldığımız araçların kilometresini internet üzerinden...

kredi erken kapatma cezasi
7 Maddede Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir, Ceza Kalktı Mı?

Krediyi erken kapatma cezası, konut kredisinden yararlanmak isteyen...

x