finanskredirehberi.com

Banka Kredi Kartı Ve Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Tarih: 18.12.2017
Güncel: 11.09.2018
kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi

Borçlardan kurtularak rahat bir nefes almak, ertelenen ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak ve hep ertelenen o tatile çıkmak… Amaç ne olursa olsun acil para bulmak isteyen kişilerin genelde ilk tercihi bankadan kredi kullanmak olmaktadır. Bankalar kolay kredi onayı vererek nerede ise aylık belgelenebilir geliri olan kredi notu ortalaması yeterli düzeyde bulunan herkese kredi kullandırmaktadır.

Kullandığınız krediler için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle kredi son ödeme tarihi içerisinde borçlarınızı düzenli olarak ödemektir. Borcunuzu ödememeniz durumunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Peki, kredi borcundan dolayı hapis cezası var mı, veya kredi borcu ödenmezse ne olur ?

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Bankalardan kredi kullanan kişilerin “kredi borcumu ödeyemiyorum” dediklerinde merak ettikleri ilk şey bundan sonra yaşayacakları süreçtir. Pek çok kişi bu süreçte öncelikli olarak banka borcundan dolayı haciz ya da hapis cezası ile karşı karşıya kalıp kalmayacağından çekinir ancak bu süreçte başınıza gelebilecek en kötü şey kredi sicilinizin bozulmasıdır. Bireysel kredi borcu ödenmediği takdirde süreç şu şekilde işler:*

  • Kredi borcu son ödeme tarihi geçmesine rağmen kredi borcu yatırılmadıysa bu durumda banka müşterisini arar ve borcun ödenmesini talep eder.
  • Kredi borcunun ikinci ay son ödeme tarihi gelene kadar banka sürekli olarak belirli aralıklarla müşterisini aramaya devam eder ve borcun ödeneceği bir tarihte uzlaşıya çalışır. Süreç işlerken 54. gün itibari ile banka yasal prosedürü başlatır ve alacağın tahsili için müşterisine ihtarname gönderir. Geçen bu süre zarfında gecikme faizi işletilir ve ihtarname masrafı da bu borcun üstüne eklenir. Yani borcunuz ödemediğiniz takdirde katlanarak artmaya başlar.
  • Bankanın 90 gün dolmasına rağmen alacağını tahsil edemediği durumlarda yasal prosedürü başlatma hakkı bulunur. Ancak her banka bu süreci başlatmadan önce müşterisi ile uzlaşmaya çalışır. Kredi borcu yapılandırma seçeneği sunulur ve borcun vadesinin uzatılarak yeniden hesaplanması ve tahsil edilmesi denenir.
  • 90 günlük süreç geçmesine rağmen banka alacağını tahsil etmediyse bu durumda toplam kredi borcu için yasal süreci başlatır. Yani bu durumda geciktirdiğiniz 3 aylık borcunuzu değil çekmiş olduğunuz toplam kredi borcunu ödemeniz gerekir.

kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı

  • Banka borcundan yasal takip başlatılan kişi aynı zamanda Merkez Bankası kara liste veri tabanına kaydedilir ve borcunu hemen ödese dahi 5 yıl boyunca bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da kredi kartı gibi kredili hizmetlerinin hiçbirinden yararlanamaz. Kredi sicili bozulduğu için aynı zamanda bu 5 yıllık süreçten sonra da bankalardan kredili bir işlem yapması ne yazık ki artık imkânsıza yakın olarak kabul edilir.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcundan Dolayı Bankanın Maaşa Bloke Koyması Yasal Mı ?

Banka alacağının tahsili için elinden gelen her türlü girişimde bulunacaktır. Günümüzde artık maaş ödemelerinin banka hesapları üzerinden yapılması da bankaların işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Pek çok banka maaş hesabına bloke koyarak alacağını tahsil ederken bankanın maaşa bloke koyması bazı hususlara dikkat edilmesi halinde mümkündür ve son derece yaygın olarak tercih edilen bir uygulamadır.

Çoğu kişi banka borcundan haciz ve banka borcundan hapis cezaları ile karşı karşıya kalmak istemediği için bankanın maaştan kesinti yapması uygulamasına itiraz etmemekte ve borcunun maaşından parça parça kesilmesine izin vermektedir. Ancak bankanın maaşa el koyması gibi bir durum kesinlikle mümkün değildir. Özellikle de o hesabın maaş hesabı olduğu kanıtlanırsa bu durumda bankanın kesinti yapmasına dahi izin verilmez ve banka maaş hesabından bloke kaldırma işlemini yapmakla yükümlüdür.

Kredi Ve Kart Borçlarınızdan Dolayı Varlık Şirketleri İle Uğraşmak Zorunda Kalabilirsiniz

Günümüzde bankalar tahsil edemedikleri batık kredileri varlık şirketlerine para karşılığı satarak devredebilmektedir. Bu şirketler alacakların tahsili konusunda bankalardan çok daha inatçı ve ısrarcı davrandıkları için hayatı çekilmez bir hale getirebilmekte, yasal olarak yapabilecekleri her yaptırımı en üst seviyede uygulamaktadır.

kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı

Bu nedenle borcunuzu katlanarak artmış bir şekilde ödemekle karşı karşıya kalmamak adına bankalar ile her zaman uzlaşmaya gidilmesi, bozuk kredi sicili ve kara liste yaptırımları ile karşı karşıya kalmamak için banka borcundan yasal süreç başlatılmadan borcun yapılandırılarak ödenmeye gidilmesi çok önemlidir. Ancak kredi borcu yapılandırma başvurunuzda kredi borcu için özel sözleşmeler imzalatıldığı için sonrasında borcun ödenmemesi halinde hapis cezası dahi alınabilmektedir.

Kredi Kartı Ve Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı ?

Kredi ve kredi kartı borcundan dolayı sıkıntıya düşen tüketicilerin ilk aklına gelen şey bankalara olan kredi borcundan dolayı hapsiz cezası var mı, veya kredi borcundan dolayı hapse girermiyim ? Soruları olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişilere kredi ve kart borcundan dolayı bu borcu ödemeleri için 3 ay (90 gün ) bir süre verilir eğer bu sürede borç kapatılmaz veya ödenmez ise ek 1 hafta (7 iş günü) daha süre verilir, fakat bu süre bankalara göre farklılık göstermektedir. Belirtilen süreler içerisinde halen borç kapatılmamış ve bankaya ödenmemiş ise idari bir süreç başlayacaktır.

İdari süreçte banka tarafından size bir uzlaşmaya veya kredi kartı borcunuzu veya kredi borcunuzu yapılandırmak için seçenek sunacaktır. Siz bu seçeneği onaylamadığınız taktirde yasal süreç başlayacaktır. Peki bu yasal süreç nasıl sonuçlarınır kredimi ve kredi kartımı ödemediğim için hapse girermiyim sorusunun asıl cevabınıda yeri gelmişken verelim. Kredi kartı ve kredi borcundan dolayı hapis cezası ile cezalandırma yapılamaz. İçinizi rahatlatmak adına ilgili kanunun araştırabilirsiniz ;

İlgili Kanun : ” Anasaya 38. Madde : Hiç kimse bir sözleşmeden doğan taahhüdü yerine getirmediğinden dolayı özgürlüğünden mahrum edilemez.”

Tabiki bu kanunun bir kısmı ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Nedir bu önemli nokta ; Banka kredisinden dolayı hapis cezası almayacağınızı yukarda belirtmiştik. Anasayasanın ilgili maddesinde böyle bir şeyin olmayacağı açık bir şekilde anlatılmış ve vurgulanmıştır. Sadece 1 hususta kredi borcu yüzünden hapis cezası almanız mümkün. Eğer ilgili borcu belirtilen tarihe kadar ödeyeceğinize dair bir taahhüt eden bir evrakta ( tutanakta) icra müdürünün ve sizin imzanız bulunuyorsa, işte bu durumda 90 gün hapis cezası almanız söz konusu olabilir.

Eğer kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeme gücünüz yok ise böyle bir taksitlendirme ve yapılandırma tutanağını imzalamayın, eğer size sunulan ödeme planını ödeme gücünüz var ise imzalaynız, aksi taktirde 3 aylık bir hapis cezası ile karşılaşmanız mümkündür.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Kredi Kartı Ve Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
banka 72 ay yapılandırma şartları
72 Ay Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Detayları

Aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartı kullanan kişilerin...

nasıl zengin olunur
Nasıl Zengin Olunur ? Hızlı Zengin Olmanın Yolları

Günümüzde yaşam koşulları her geçen gün biraz daha...

x