Banka Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Faktörler

Yayın Tarihi: 27.10.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

Bankadan kredi çekmekten kredi kartı onayı almaya, araç kiralamadan taksitle beyaz eşya almaya kadar günümüzde farklı pek çok alanda kredi notu puanına göre karar verilmektedir. Bu nedenle Findeks kredi notu ortalaması her geçen gün önemini arttırmakta, mali itibarı göstermek amacı ile mutlaka not ortalamasını yüksek tutmaya çalışmak gerekmektedir.

Ülkemizde kredi kartı kullanımı çok bilinçli yapılmamaktadır. Tabi hal böyle olunca bir çok kredi başvurusu bankanın kapısından geri dönüyor. Gerçek ihtiyaçlar karşılanamıyor. Şimdi buna sebep olan faktöreleri bir bir inceleyeceğiz. Aşağıdaki önemli püf noktalara dikkat ettiğinizde kredi skorunuzu düşürmeden kredi notunuzu yüksek tutabileceksiniz.

Bankalardaki Kredi (Skoru) Notu Düşmesi Ne Demek ?

Genelde kredi başvurusunun reddedilmesi sonucu karşı karşıya kalınan düşük kredi notu ortalaması çok sayıda kişinin sorun yaşamasına neden olmaktadır. Kredi notunun düşmesi kişinin sahip olduğu kredi not ortalaması puanının kredi onayı alabileceği sınırın altına gerilemesidir. Kredi notu sıfır düzeyinden başlamakta olup en yüksek kredi notu puanı olan 1900 puan seviyesine yükselmektedir.

En yüksek kredi notu ortalamasına yakın seviyede yer alan kişiler daha kolay kredi kullanırken not ortalaması düştükçe kişinin kredi riski yükseldiği için bankalardan kredi kullanması zorlaşmaktadır. Bu nedenle not ortalaması sıklıkla takip edilmeli, arada bir Findeks kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilerek not ortalamasının iyi kredi notu ortalaması olarak kabul edilen kredi notu 1500 puan ve üzerinde tutulmaya çalışılması gerekir. Peki, kredi notu neden düşer?

kredi skorunu yüksek tutma

KKB Puanını Kredi Başvurusu  Düşürür Mü ?

Evet, kişinin kredi başvurusunda bulunması her türlü kredi notunu olumsuz etkiler. Kişi yapmış olduğu kredi başvurusu sonucunda kredi onayı alır ve kredi kullanırsa bu durumda borçlandığı için risk limiti yükselmekte ve bu da kredi notu ortalamasını otomatik olarak düşürmektedir. Aynı şekilde kredi başvurusunda bulunan ve kredi reddi sonucu ile karşı karşıya kalan kişiler de ne yazık ki yaşanan bu durum kredi sicili içerisine eksi puan olarak yazıldığı için kredi notunun düşmesi sonucu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu nedenle sık sık kredi başvurusunda bulunmak ve gereksiz yere kredi kullanmak gibi hatalar yapılmamalı, gereken durumlarda doğru bir şekilde kredi başvuru sürecini yönetmek gerekmektedir.

Kredi / Kredi Kartı Borcunu Geciktirmek Olumsuz Etki Oluşturuyor

Bankalara olan borçları gecikmeli ödemek kredi notunu en fazla olumsuz etkileyen faktör olarak öne çıkmaktadır. Kredi borcunu gecikmeli yatırmak, kredi kartı borcu yerine sık sık kredi kartı asgari ödeme tutarı borcunu yatırmayı alışkanlık haline getirmek ya da kredili mevduat hesabı borcunda gecikmeye düşmek ne yazık ki kredi notu hesaplamasında size düşük not olarak yansıyacak en büyük hatalardır. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin mutlaka bankalara olan borçlarını düzenli olarak yatırmaları, asla gecikmeye düşmemeleri çok önemlidir. Bankalara olan borçları düzenli yatırmak bankanın sizi güvenilir olarak görmesini sağlayacağı için uzun vadede mutlaka yüksek kredi notu ortalaması olarak size dönecektir.

kredi notunun düşme sebepleri

İcralık Olmak / Kara Listeye Girmek Kredi Skorunda Eksi Yönde Etki Yapıyor

Bankalara olan borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin borçları nedeni ile yasal takip altına girmeleri durumunda isimleri anında kara listeye kayıt edilir. Bankaların tutmuş oldukları kara liste ne yazık ki kendi veri tabanlarında saklanmakta olup bu nedenle kara liste affı çıksa ya da kara listeden çıkmak için yasal süre beklense dahi bu bilgiler saklanmaya devam edilebilmektedir. Kara listeye giren ve banka borcundan icralık olan kişilerin kredi notu ortalamaları sıfırlanırken aynı şekilde bu kişilerin bir daha bankadan kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.

Bu nedenle kara listede olanlara kredi verilir ilanları kesinlikle dikkate alınmamalı ve bu tip umut tacirlerine para kaptırılmamalıdır. Ancak icralık olanlara kredi veren bankalar bulunmakta olup burada önemli olan icra takibini yapan kurumdur. Banka borcundan icralık olanlara kredi kullandırılması bu kişilerin kredi sicilinin bozulması ve isimlerinin kara liste adı verilen listeye yazılması nedeni ile mümkün değildir.

Ancak banka dışında kalan kurumlar tarafından haklarında yasal takip başlatılan kişilerin kredi kullanmaları kredi notu ortalaması ve aylık gelir limitlerinin uygun bulunması durumunda mümkündür. Bu kişilerin kredi kullanmayı garanti altına alabilmek adına yine de kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları daha doğru bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak kişinin kredi kullanması kredi riski yükseldiği için kredi notunu kısa süreli olarak düşürür. Ancak kişi kredi ödemelerini düzenli yapmaya devam ettikçe not ortalaması yeniden kademeli olarak yükseltilir.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olan Faktörler
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
evin tamamına kredi çıkaran bankalar
Evin Fiyatının Tamamına Kredi Kullanılır (Çıkar) Mı ?

Bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok...

evlenmeden önce alınan mallar paylaşılır mı
Eşler Boşandığında Konut Kredisini Durumu Ne Olur ?

Yola ilk çıkıldığında bütün çiftler ömür boyu aynı...

x