finanskredirehberi.com
Bankada Ve Faktoring’lerde Çek Nasıl Kırdırılır? [Faturalı] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Finans > Swift Kodu Nedir? [BIC KODU]

Swift Kodu Nedir? [BIC KODU]

Tarih: 15.02.2020
Güncel: 30.05.2020
swift kodu nedir

Swift kodu ve BIC kodu nedir, ekonomik terimler arasında özelliklede bankacılık sektöründe sıkca kullanılan para transferlerinde dikkat çeken kelimelerden birtanesi de Swift (BIC) kodudur. Eğer yurt dışında bir yere para transfer gerçekleştirecek iseniz bu kodlara ihtiyacınız var neden mi, çünkü paranızın en doğru yere en kısa zamanda güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Çünkü uluslararası bir para gönderme işlemi yapıyorsunuz ve arada bir çok kurum ve kuruluş var bunları doğru tanımlamak için kullanılan swift kodları sayesinde işlemler kolaylıkla yapılmaktadır.

[safir_ads2 id=1]

Swift Kodu Nedir?

BIC kodunu öğrendikten sonra sıra geldi Swit kodu nedir, ne anlama gelir ? Sorumuzun cevabını öğrenmeye,  Swift kodu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kuruluşunun baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Sizlere kısaca swift ve BIC kodları hakkında bilgi aktardıktan sonra bu kodların ne işe yaradığını ve nerelerde nasıl kullanıldığına dair bilgiler aktaracağız.

Swift Kodunun Açılımı İse Şu Şekildedir ;

  • İlk dört rakam Banka İsmini Tanımlayan Kısımdır.
  • Devamında gelen iki rakam(hane) ise ülke kodunu oluşturmaktadır.
  • Sona kalan 2 hane(rakam) ise yerel bölgeyi hedeflemektedir.
  • Eğer artı olarak sonda 3 hane daha görmüş iseniz bu haneler şube koduna karşılık gelmektedir. ( XXX olarak tanımlayacağınız kod merkez şubeyle eşleşecektir)

BIC Kodu Nedir?

Eminimki bir yerlerde mutlaka bu kelime ile karşılaşmışınızdır. O zaman bilmeyenler için  Detaylı olarak ele alalım. Öncelikle BIC kodundan başlamak istiyorum ; BIC kodu bankalara ait tanımlama kodları anlamına gelen Bank Identifier Codes‘in kısaltılmış halidir.

Swift (BİC) Kodları Ne Amaçla Kullanılmaktadır ?

Gelişen teknoloji ve ticaret hacmi baz alındığında artık firmalar ve kuruluşlar uluslararası ticaret yapmaktadırlar internet ve teknolojik aletlerinde bunda payı oldukça yülsek artık oturduğunuz yerden dünyanın öbür ucuna rahatlıkla para gönderebiliyor ve bilgi aktarımında bulunabiliyorlar. İşte özellikle uluslararası kriterinde para transferi konusu gündemde ise swfit kodu ve BIC kodu size gerekli olan kodlardır.

Swift kodlar ve BIC kodları bir ülkeden başka bir ülkeye para transferi işleminde ve haberleşme alt yapısında kullanılan kodlardır. Swift (BIC) kodu hemen hemen her bankada bulunmaktadır. Swift (Bic) kodunun içeriği ise o finans kurumuna ait adres bilgilerini nokta tespiti ile belirtmesine gönderilen havale ve eft nin yerine sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.

Türkiyede Bulunan Bankaların Swift Kodları

Peki ülkemizde bulunan swift kodları nasıldır ? Türkiye’de swift ve (BIC) kodu dünyadaki gibi standart ve onbir (11) rakam ve haneden oluşan kodlardır. Gerek duyanlar için ülkemizdeki en çok kullanılan bazı bankaların swift kodlarını sizlerle paylaşacağız.

Aşağıdaki fotoğrafta Akbank swift kodu, garanti bankası swift kodu, iş bankası swift kodu ve bic kodlarına erişebilirsiniz.

Banka İsmi Swift Kodu
AKBANK AKBKTRIS
GARANTİ BBVA BANKASI TGBATRIS
İŞ BANKASI ISBKTRIS
ZİRAAT BANKASI TCZBTR2A
HALKBANK TRHBTR2A
VAKIFBANK TVBATR2A
ANADOLUNBANK ANDLTRIS

Swift Kodu İle Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Eğer yurt dışına swift işlemi ile para nasıl gönderilir bilmiyorsanız, kısaca hemen bu konudada bilgi aktaralım. Swift işlemi yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamalısınız.

  • Birinci olarak hangi hesaba swift işlemi gerçekleştirecekseniz bu hesabı yazmalısınız.
  • Bir sonraki aşamada swift işlem ücreti alınacak hesabı tanımlamalısınız.
  • Devamında hangi ülkeye para transferi gerçekleştirecek iseniz, o ülkenin kodunu ve bu bankanın ilk harfini yazmalısınız.

swift kodu ne işe yarar

  • Para transferi yapacağınız bankaya ait şubenin bulunmuş olduğu bölgenin üç harften oluşan kodu girmelisiniz.
  • Yada elinizde bu bankaya ait tam bir swift kodu bulunuyor ise bu adımları es geçerek direk swift kodunu yazabilirsiniz eğer boşluk kalıyor ise bu alanlara x işareti ile doldurabilirsiniz. Tüm işlemleri doğru şekilde yaptıysanız karşınıza para göndermek istediğiniz bankanın ismi çıkması gerekmektedir. Eğer farklı bankalar ile karşılaştı iseniz işlemi banka şubenizden yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Swift Kodu İle Yapılan Havale Ve Eft Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

Swift ile para gönderimi ne kadar sürede hesaba geçer, Swift işlemleri yurt içinde yapılmış olan eft ve havale ücretlerinin hesaba yansıması gibi kısa bir sürede gerçekleşmez. Ülkeden farklı bir ülkeye gönderim yaptığınızdan dolayı saat 5 den önce yapılan swift işlemlerinde 2 iş günü içerisinde hesaba geçmesi öngörülmektedir. Bu süre hafta sonu ve tatil günleri baz alınırsa daha uzun bir sürede gerçekleşebilir.

Eğer işleminizi saat 5 den sonra yapmış iseniz swift gönderimizin süresi 3 iş günü sürebileceğini unutmayınız.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Swift Kodu Nedir? [BIC KODU]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git