finanskredirehberi.com

Anasayfa > Bankalar > Banka Tarafından Maaş Hesabı Bloke Edilebilir Mi?

Banka Tarafından Maaş Hesabı Bloke Edilebilir Mi?

Tarih: 26.05.2018
Güncel: 27.01.2020
maaş hesabına bloke 2018

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? Bankalar tarafından özellikle çok yüksek miktarlarda kredi çeken ve kredilerini geri ödemekte zorlanan kişilere oldukça etkili yaptırımlar uygulanıyor.

Bunlar arasında tüm banka hesaplarının kullanım dışı bırakılması ve para giriş çıkışının engellenmesi de yer alıyor. Bloke edilen hesapları bireyin kullanması mümkün olmayacağı gibi, bu süreçte bir de istisnaya yer veriliyor.

Kanun tarafından kişilerin korunmasıyla ilgili alınmış karar gereği, bireylerin maaş hesaplarının banka isteğiyle kapatılması mümkün olmuyor. Bu sayede birey maaş almaya ve borcunun ne kadar olduğu fark etmeksizin, belirli oranda ödeme yapmaya devam edebiliyor.

Hem borcun azaltılması hem de yaşamının sürdürülmesinin desteklenmesi amacıyla böyle bir yola başvurulmuştur. Bu sayede bankanın maaş hesabını bloke etmesi, insanların yaşamlarıyla ilgili mağduriyet oluşmadan maaşlarının belirli bir kısmını zorunlu olarak borçlarına ödemeleri sağlanıyor.

Bankalar Maaş Hesabına Bloke Koyarak Kapatabilir Mi?

Bankalar tarafından maaş hesaplarının kullanım dışı bırakılması gibi yanlış işlemler özellikle bireyin tüm hesaplarının bloke kararı çıkartılma sürecinde görülebiliyor. Bankaların maaş hesaplarını kullanıma kapatmaları halinde, bireyin geçinebilmek için ihtiyaç durduğunu maaşına ulaşması gerekecektir. Bu durumda banka tarafından gerçekleştirilen kanuna uygun olmayan işlemin geri alınması ve maaş hesabının açılması istenmelidir.

Banka, bireyin hesabını açmakla ve vergi dairesi tarafından alınacak olan kararla hesabın yönetilmesini talep etmek zorundadır. Bireyin aylık maaşının ne kadar olduğuna bağlı olarak, vergi dairesi tarafından alınan kararla birlikte, hesaba yatırılan maaşın 4/1 oranı doğrudan bankaya gönderilir. Kalan 4/3 oranı ise bireyin hayatını sürdürebilmesi için yeterli görülüyor. Maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması dilekçesi ile blokeli maaş hesabını açtırmak mümkün oluyor.

Maaş Hesabına Hangi İşlemler Uygulanır?

Maaş hesabına uygulanacak olan işlemler arasında bloke bulunmuyor. Bloke işlemi, hesabın kullanım dışı bırakılması anlamına geliyor. Maaş hesapları ile diğer hesaplar arasında olan fark, kanunda da yer alıyor. Buna göre, maaş hesaplarının kullanım dışı bırakılması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve aldıkları maaşlarla geçinebilmeleri için özel şartlar belirlenmiştir.

Alınan maaşın direkt olarak dörtte bir oranının bankaya olan borç nedeniyle, bireyin eline geçmeden kesilmesine karar verilmiştir. Bu süreçte borçlu kişinin yapabileceği tek şey, borcunu ödemektir. Kanun tarafından bireyin korunması ve borcun sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi amacıyla dörtte bir oranında kesinti yapılmasına karar verilmiştir. Borçlu kişinin maaş hesabı bloke kaldırma dilekçe örneği ile başvuruda bulunması halinde, maaş hesabına yatacak olan miktarı kullanması mümkün oluyor.

maaş hesabına bloke koyulur mu

Maaş Hesabıma Bloke Koyulursa, Yatan Maaşı Çekebilir Miyim?

Eğer hesaplarınızın tümüne bloke getirildiyse, bu durumda bloke bulunan hesaplardan para çekmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer çalıştığınız şirketin her ay düzenli olarak para yatırdığı hesaba da bloke konulduysa, bu durumda en kısa süre içerisinde bankaya başvurmanız gerekiyor.

Yapılacak olan başvuruda maaş hesabınız olduğunu gösteren bir belgenin kullanılması ve blokenin kaldırılmasının istenmesi gereklidir. Bu işlemin ardından en kısa süre içerisinde banka o hesap üzerindeki bloke özelliğini ortadan kaldırmak zorundadır. Ancak bu sayede maaşınızın belirli bir kısmını çekebilir, belirli kısmını ise bankaya olan borcunuz için ödemiş olursunuz.

maasa bloke koyma yasal mı

Hesap sahiplerinin kendi hesaplarıyla ilgili yaşayacakları sorunlar arasında, alacakları maaşın dörtte üçüne erişim imkanlarının bulunması geliyor. Eğer 2000 Türk Lirası maaşınız bulunuyorsa, blokesi kaldırıldığı taktirde her ay elinize 1500 Türk Lirası geçecektir. Vergi dairesi maaş hesabına bloke koyabilir mi? Borcunuz bitene kadar sürecek olan bu işlemle birlikte, aylık maaşınızın çeyreği otomatikman zorunlu bir şekilde bankaya ödenir. Maaşınızın geriye kalan dörtte üçlük kısmıyla ise hayatınızı sürdürme idame ettirme imkanınız bulunacaktır.

Maaş Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Eğer kredi kartlarınızı kullandığınız bankalar tarafından kartlarınıza bloke konulduysa, bu durumda herhangi bir ödeme yapmadığınız taktirde blokeleri kaldırmanız mümkün olmayacaktır. Kanun gereği kimsenin maaş hesabına bloke konmasına izin verilmiyor. Bankalar tarafından direkt olarak kişinin tüm hesaplarının kullanım dışı bırakılmasıyla ilgili işlemler gerçekleştiriliyor.

Bu noktada birey eğer bir yazılı açıklamayla başvuruda bulunmaz ve bloke edilen hesaplardan bir tanesinin maaş hesabı olduğunu belirtmezse, bloke kaldırılmaz.

Gerekli belgenin gösterilmesi ve belirtilen bir hesabın maaş hesabı olduğunun belirtilmesi halinde, banka o hesap üzerinden blokeyi kaldırma zorunluluğuyla karşılaşır. Diğer hesaplarda ise kaldırma yükümlülüğü bulunmadığı için, borç ödenene dek kapalı tutulmalarını sağlayabilir.

Maaş hesabına bloke Yargıtay kararı ile detaylandırılmış ve vergi daireleri tarafından uygulanabilecek bir işlem olarak tanımlanmıştır. Kayıtlara geçen karar sayesinde, bankalar ve müşteriler mağdur edilmeden sürecin iki taraf için de uygun olacak şekilde işlemesi sağlanıyor.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Tarafından Maaş Hesabı Bloke Edilebilir Mi?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git