İpotekli araç nasıl satılır bankadan ipotek konumuş arabaların satışının mümkün olup olmadığı, kredi ya da buna benzer bir şeyde aracını bankaya ipotek ettirmiş bir kişinin bu aracı satmak istemesi durumunda sorduğu bir sorudur. Bankadan ipotekli araçlar satılırken hem satıcının hem de alıcının dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Öncelikle aracı satacak kişinin satın alacak kişiye kesinlikle aracın bankadan ipotekli olduğunu bildirmesi gerekir. Bu araç ya üzerindeki ipotek kaldırılarak yani borç kapatılarak satılır ya da üzerindeki ipotekle satın alınır. İpotekli bir aracı satın alırken dikkatli olmalı ve rehinli bir araç alındığının farkında olunmalıdır.

İpotekli Araç Satılabilir Mi?

Bankadan ipotekli araç satılabilir mi sorusunun cevabı hem evet hem hayırdır. Özel durumlar ya da yöntemlerle araç satışı sağlanabilmektedir. Hem özel bankalar hem de katılım bankaları kredi ya da finansman desteği sunarken gerekli görülmesi durumunda ek teminat olarak ipotek talep etmektedir. Araç ipoteği de bunlardan biridir.

İpotek söz konusu olduğunda kredi borcu bitene kadar aracın üzerine banka tarafından rehin konur ve bu araç bankanın üzerine alınır. Bu durumlarda aracın kendi sahibi borç bitene kadar arabasının rehinini kaldıramaz ve tam olarak üzerine alamaz.

Nakit ihtiyacı duyan ya da o aracı artık istemeyen bir kişi aracı satma yoluna gidecektir. Fakat burada önemli bir nokta vardır, bu da bankanın üzerine olan bir aracı başkasına satıp, satamayacağı durumudur. Yasal olarak bakıldığı zaman rehinli araçların satışına izin verilmez. Bahsedilecek bazı özel durumlarda ancak bu satış işlemleri gerçekleşebilir.

İpotekli Araç Satışı Yasal Mıdır?

Bankadan ipotekli araç satmak yasal mı sorusu şöyle cevaplandırılabilir. Eğer bankadan habersiz bir şekilde borç devredilmeye ve araç satılmaya kalkışılırsa bu hem yasal değildir hem de tavsiye edilmez. Aracı satın alacak kişi, satan kişi adına bankaya borçları yatıracaksa bu araçlar satılabilir, fakat garantili ve güvenli değildir. Bu borçlar, aracın sahibi adınadır ve ödenmediği durumda araç kişinin elinden alınacaktır. Aracı satın alacak kişinin bundan haberi yoksa, satan kişinin borçlarını ödememesi durumunda 2 tarafa da zarar gelecektir. Satın alınan araç banka tarafından alınacaktır.

İpotekli aracı yani bankanın rehin koyduğu aracı borcuyla beraber satmaya kalkışmak hem çok riskli hem de yasal değildir. Borcu kapatılarak satılırsa banka herhangi bir söz söylemez. Borcu kimin ödediği banka için önemli değildir. Fakat bankanın rehin koyduğu, bir nevi ona ait olan araç habersiz bir şekilde satılamaz.

İpotekli Araç Nasıl Satılır?

İpotekli araba satmak istiyorsanız öncelikle yukarıda verdiğimiz yöntemleri iyi incelemeniz gerekir. Eğer aracın borcunu öder ve üzerindeki ipoteği kaldırırsanız dilediğiniz gibi aracı satabilirsiniz. Bu noktada banka hiçbir şekilde karışamaz çünkü araç tamamen sizindir. Fakat aracı ipoteğiyle satacaksanız banka söz sahibidir ve yeni araç sahibiyle de sözleşme yapar. Bankadan habersiz bir şekilde satış yapmak da söylenildiği gibi yasal değildir ve risklidir.

ipotekli araçlar nasıl satılır

Bankadan ipotekli araçlar direkt olarak alıcıyla iletişime geçerek satılabilir. Bu işi yapan şirketler aracılığıyla satılabilir, direkt kişiye değil, araba alım satımı yapan firmalara satılabilir ya da bu konuyla ilgili internet sitelerinden yapılabilir. Aracınızı bankaya olan tüm borcu ödedikten sonra kolay bir şekilde satabilirsiniz, fakat ipotek devam ederken satış için alıcı ve satıcı bir araya gelerek bankayı durumdan haberdar edip yeni bir sözleşme ve kredi yapılandırması yapıldıktan sonra ipotekli araç satışı gerçekleşebilir.

Aracın Borcunu Kapatarak Satmak

Aracın borcunu kapatıp satmak, ipotekli olan bir aracı satmak isteyen araç sahibinin, bankaya olan borcunu kapatması ve daha sonra aracı satması işlemidir. Bu en çok önerilen yöntemdir. Aslında yapılması gereken ilk işlem budur. Çünkü zaten aracın sahibi bankaya borcunu ödemekle yükümlüdür ve borç kapatıldığında araç da sahibine teslim edilir. Bu işlemin normal seyri budur.

Eğer bu borç kapatılırsa banka da aracın üzerindeki rehini kaldıracaktır. Bu durumda bankanın araç üzerinde herhangi bir söz sahipliği kalmaz ve araç sahibi ne isterse onu yapar. Aracın üzerinden ipotek kalktıktan sonra araç sahibi satışı istediği gibi yapar.

Aracı Satın Alacak Kişinin Borcu Ödemesi

Aracı alacak kişinin ipoteği kaldırması ise bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde bankaya kalan borcu aracı satın alacak kişinin kapatacaktır. Bu sayede aracı satın alacak kişi kalan borcu kapatır ve bu tutar aracın satış tutarından düşürülür. Sonuç olarak aracın üzerindeki rehin de kalkmış olur, ortada herhangi bir risk kalmaz. Aracın borcu kapatıldığı ve rehin ortadan kalktığı sürece borcu kimin ödediği çok da önemli değildir. Bu alıcı ve satıcı arasında bir ilişkidir ve banka karışmaz.

İpotekli Aracın Borcunu Alıcı Kişi Kendi Üzerine Alarak Satılması

İpotekli aracı borcuyla satın almak da sunulan yöntemlerden biridir fakat en az bu tercih edilir. Diğer iki yöntemde aracın borcu silinir ve bankadan rehini kaldırılır. Bu yöntem de borç da rehin de devam eder ve risk taşır. Bu durumda banka aracın yeni sahibiyle yeni bir ipotek sözleşmesi yapacaktır.

Tavsiye Makale : Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır ?

Bu sözleşmede, alıcı borcu üzerine aldığını ve bu noktadan sonra ödemelerini kendisinin yapacağını taahhüt eder. Diğer yöntemler gibi bu yöntemde aracın üzerindeki ipotek kalkmış olmaz, aksine aracı satın alan kişi bir de ipotekle uğraşmaktadır. Kişi ne zaman bankaya borcunu bitirirse ipotek o zaman kalkar.

ipotekli araç satılır mı

İcra Yoluyla İpotekli Araç Nasıl Satılır?

İcra yoluyla ipotekli araç satışı, araç sahibinin borcunu ödeyememesi ve maalesef aracın haciz edilmesi anlamına gelmektedir. Bu satış türü hiç önerilmemekle birlikte, araç sahibinin de kredi borcunun kötü etkileneceği, hatta kara listeye girebileceği bir satış türüdür.

Tavsiye Konu : Ankara Vergi Dairesinden Satılık İcralık Arabalar

Borcu ödeyemeyip en azından icra yoluyla satılsın düşüncesi önerilen bir düşünce değildir. Bu tamamen hukuki bir süreçtir ve banka ödenmeyen borç nedeniyle elinizden aracı alır, icraya çıkarır. İcralık olan bu araç satılır ve üzerinden borcunuz haczedilir. Size bir kazancı olmayacaktır. Aksine, bir daha yapacağınız kredi ve bankacılık işlemlerinde sorun teşkil edecektir.

İpotekli Araç Satın Alan Şirketler Var Mı?

İpotekli araç satın alan şirket ve firmalar da bulunmaktadır. Bu noktada iyi araştırma yapılmalı ve herhangi bir risk altına girilmemelidir. Bandan ipotekli araçlar satın alan şirketler, borcunu ödeyemeyecek olan kişilerin araçlarının icrada çok ucuza gitmesi yerine onlara satılmasını ve karşılıklı bir kazanç olmasını önermektedir.

Bazı galeriler, aracın kalan borcunu sizin adınıza bankaya yatırırlar ve geri kalan miktarı da size vererek aracı satın alma işlemini tamamlarlar. Bu sayede hem borçtan kurtulmuş olursunuz hem de nakit ihtiyacınız karşılanmış olur.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir