Bankadan İpotek Konmuş Araçlar Nasıl Satılır?

 

Şu günlerde kredi kampanyaları araçlar için cazip ödeme kampanyaları ve ötv indirimi söz konusu olunca ve birde bunlara kredi kartıyla araç satışı eklenince ikinci el araç satın almaya çıktğımızda ipotekli araçarla karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor.Hal böyle olunca ipotekli aracı satmak isteyen kişide ipotekli aracı almak isteyen kişide durumdan muzdarip olarak banka ipotekli aracı nasıl satabiliriz veya banka ipotekli aracı nasıl satın alabiliriz sorusu ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bizde sizlere bu sorunu nasıl çözebileceğinize dair küçük ipuçları vermek istedik. Her iki tarafından içini rahatlatacak banka ipotekli araç satışı hakkında bazı yöntemleri sizlere aktarmaya çalışacağız. İçinizi rahatlatacak ilk bilgimiz ile sizleri ferahlatalım banka ipotekli aracın satışı yapılabilir.Ve bu satış için bir kaç yöntem mevcuttur ve yasal olarakta uygundur.

Banka kredisi ile araç alan ya da kredi kullanmak için araçlarını ipotek gösteren banka müşterileri; maddi anlamda sıkıntı yaşadıklarında, araçlarını yasal prosedürleri yerine getirmeleri halinde satabilirler. İpotekli araç satma işleminde, birden fazla yöntem tercih edilebilir. Tercih edilen yöntemlerin; alıcı ve satıcı açısından bazı riskleri olabilir.

Banka İpotekli Araç Satışı 1. Yöntem (Nakit Ödeme ile Satış İşlemi)

Alıcı ve satıcı satışa konu olan aracın ipoteği konusunda anlaşarak araç satış işlemi gerçekleştirebilir. Bu satış işlemlerinde, alıcı üzerinde ipotek bulunan aracın; ipotek bedelini nakit olarak, ipoteği koyan bankaya ödeyebilir.

Aracın tutarı ile ipotek tutarı arasındaki fark alıcı ve satıcı arasında giderildikten sonra, ipotek bedeli bankaya ödenir. Bu işlemden sonra satıcı; aracın sahibi olduğu için bankaya yazılı dilekçe ile başvurularak, ipoteğin kaldırılmasını talep etmelidir. Banka ipoteği kaldırdıktan sonra, araç satış işlemi gerçekleştirilebilir.

Banka İpotekli Araç Nasıl Satılır ? 2. Yöntem Yeni Kredi Talebi ile Satış İşlemi

İpotekli aracını satmak isteyen satıcı ve alıcı aralarında anlaşarak durumu bankaya iletebilir. Banka talebi inceledikten sonra, yeni bir kredi kullandırmak şartıyla satıcının üzerindeki ipoteği, alıcının üzerine (bu işlem dolaylı yoldan gerçekleştirilir) geçirebilir. Bu işlemde ipotek tutarı; kalan kredi bakiyesi üzerinden hesaplanır. Satıcının kredi tutarı boyunca ödediği taksitler konusunda, alıcı ile anlaşması gerekir.

Kredi alıcının üzerine geçmeden, tarafların birbirlerinin mağduriyetlerini gidermeleri gerekir. İki tarafın da rızasının arandığı işlemlerde, taraflardan birinin satış işlemini onaylanamaması durumunda, satış işlemi gerçekleşmez.

Banka İpotekli Araç Satışı Bankadan Habersiz Satış İşlemi (Önerilmeyen Yasal Olmayan Yöntem

Uygulama açıklığı sebebiyle tercih edilen bir satış türüdür. Bu tür satış işlemlerinde; alıcı ve satıcı aralarında anlaşarak, bankaya haber vermeden satış işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlemde yasal dayanak olmadığı için, çok fazla tercih edilen bir satış yöntemi değildir. Satış işlemi gerçekleştiğinde; alıcı ipoteği de kabul etmiş sayılır. Bu tarz bir ipotekli araç satışı yasal ve etik değildir ve tavsiye edilmez.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Findeks Nedir ? Findex İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Findeks kredi notu, Türk bankacılık sektöründen en çok...

Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Yükseltebilirim ?

Bankacılık alanında hizmet veren birçok kurum finans işlemlerinin...

x