Bankalar yırtık para alır mı yada yırtık para değişimi nasıl yapılır ve nasıl değiştirilir araştırdık ve sizler için bir araya getirdik. Paralar gün içerisinde elden ele dolaştığı için yıpranmaktadır, değişimi hususunda ise bankalar yırtık parayı alır mı veyahutta bankaya götürdüğümüzde yenisi ile değişim yapılır mı tüm yönleriyle ele alacağız bu makalemizde, çünkü bakkal, kafe gibi yerlerde yırtık para ile ödeme yapmakta sıkıntı çekebiliyoruz, minibüste sorun yaşayabiliyoruz, yırtık para birçok yerde geçmiyor. Bu durumda insanlar ATM’lere yöneliyor çünkü bazı ATM’ler yırtık parayı fark etmeden kabul edebiliyor. Bazı durumlarda da elimize geçen parçalanan paraları bantlama şeklinde çözümler ürtetiyoruz kendimizce. Pekala bu işin prosüdürü nedir yıpranmış para nerede ve nasıl değiştirilir bir ele alalım.

Fakat bunun daha yasal ve kolay bir yolu yani, bankada yırtık para değişimi olayı var. Deforme paranızı elden çıkarmıyorsanız kamu bankalarında, Ziraat Bankası ve Merkez Bankası’nda paranızı değiştirebilirsiniz.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?

Yırtık para nasıl değiştirilir merak edenler içleri rahat olsun çünkü hasarlı yarısı kopmuş veya yanlışlıkla yıkanmış geçerliğini kaybetmiş paralarınızı değiştirmek için yapmanız ve izlemeniz gereken yol yetkili bankaya hasar gören paranızla beraber giderek gişe yetkilisine teslim etmek ve yerine yeni ve sağlam paranızı almak olacaktır. Bu detaylara geçmeden önce yırtık para ile ilgili değişim şartları ve bazı durumlar söz konusudur bunlarla ilgili detayları vererek yazımıza devam edelim nedir bu şartlar?

Yırtık Para Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Hasarlı ya da yırtık para değiştirirken parada değer kaybı olur mu, merak edenler için bankalarda yırtık para değiştirmenin 1211 Sayılı Kanun’un 37. Maddesine göre belirlenen şartlarını paylaşalım.

 • Yazıları okunmayacak durumda olan, üzeri boyanmış, kirlenmiş, yanmış ya da fazlaca eskiyip yıpranmış fakat değeri belirlenebilen paralar, aynen değerinde değiştirilir. Yani bu belirlenen şartlarda zarar gören bir 50 TL’niz varsa, kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.
 • Paranın hala tek parça olması şartıyla, paranız yırtılmışsa ya da kopmuşsa fakat en fazla %50 oranında hasar görmüşse yine aynı değerinde değiştirebilirsiniz. Yani kenarı kopmuş ya da yırtılmış fakat hala tek parça olan bir 50 TL’niz varsa bunu kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.
 • Yine paranın tek parça olması şartıyla, yüzeyindeki yırtık ya da hasar oranı %50’nin üstünde olan paraları değerinin yarısını alacak şekilde değiştirebilirsiniz. Yani elinizde %50’den fazlası hasar görmüş bir 50 TL’niz varsa bu parayı kamu bankalarına iade ederek karşılığında 25 TL alabilirsiniz.

Yırtılmış Ve Yıpranmış Paralar Nerede Değiştirilir?

Bir tarafı kopmuş yanmış ve yıpranmış paraların değişim adresi “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” dır. Yırtık paralar, bu 2 banka tarafından değişimi sağlanmaktadır.

Bahsi geçen bankalardan bir randevu veya sıra alarak yetkili gişe memuruna paranın neden yıprandığını size nasıl ulaştığını anlatmalısınız. Gişe memuruna vereceğiniz doğruluğu yüksek cevaplar, yıpranmış ve hasar görmüş paranızın yenisini almak için yeterli olacaktır. Daha sonra banka yetkilisi yırtık paranızı alarak size yenisini verecektir.

Yırtık (Hasarlı) Paralar Hangi Durumda Değiştirilemez?        

Bankalar hangi yırtık paraları değiştirmez sorusunun cevabı yine 1211. Sayılı Kanun’la belirlenmiştir. Bu kanuna göre;

 • Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan paralar değiştirilemez.
 • Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. Bu cetvel yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmış bir cetveldir. Kabarit cetveli ile ölçüldüğü zaman paranın kabarit cetvelindeki minimum 50 kareyi doldurması gerekir. 50 karenin altında kalan paralar değiştirilemez.

yırtık para nasıl değiştirilir

Yırtık Para Değiştirme Günleri

Eğer elinizde özelliğini kaybetmiş kopmuş paralarınız oldukça fazla ise ziraat bankası yırtık para değiştirme günleri ve zamanlarını takip ederek sorunsuz bir şekilde bu hasar görmüş para ve banknotlarınızı değiştirebilirsiniz. Tabi Ziraat Bankası yırtık para değiştirme günleri hangi gün diye soracaksınız.

Son olarak bu gün Cuma günü öğleden sonra belirtilmişti, eğer halen bir değişiklik bulunmuyor ise elinizdeki para  yırtık para değişimi şartlarını sağlıyor ise, sizde bir Cuma günü Ziraat Bankası şubesine giderek elinizdeki hasar görmüş, kopmuş ve yırtılmış paraları değiştirebilirsiniz.

Özel Banka Kuruluşları Yırtık Ve Hasarlı Para Değiştirir Mi?

Özel bankalardan kastımız Garanti BBVA, AKBANK, TEB gibi bankalardır, bu bankalar hasarlı ve yıpranmış yırtık paraları değiştirmezler ve değiştirmek istemezler. Sizleri daha çok Merkez Bankası Ve Ziraat Bankasına yönlendirirler.

Bunun sebebi arka planda eskimiş paralar için işleyen bir prosüdür ve evrak takibi olmasından dolayı özel bankalara bu işlemler yük olarak yansıdığından ve bir gelir elde edemediklerinden dolayı bu değişim olayına çok sıcak bakmıyor ve değiştirmiyorlar. Bu yüzden yırtık paralarınızı değiştirmek için özel bankaların yolunu tutmamalısınız.

ATM Aracılığı İle Yırtık Para Değiştirme

Bazı uyanık bireyler yırtık paraları ATM ve bankamatiklere yatırarak değiştirmeyi düşünmüş olabilirler, fakat gelişen teknoloji ile artık bankamatik ve paramatikler hasr görmüş paraları veyahutta sahte paraları ayırt edebiliyor. Bu yüzden atm yırtılan para alırmı, sorusunu ve bu seçeneği de aklınızdan çıkarmalı ve yasal olan ve en uygun olan para değişimi yöntemi olan Kamu bankası olan Ziraat Bankası ile görüşmelisiniz.

Tamamen Kopmuş Ve Parçalanmış Paralar İçin Değişim Süreci Nasıl işler?

Yırtık paradan bahsediyoruz ama birde tamamen parçalanmış kopmuş birbirinden bağımsız hale gelmiş paralarınız olabilir bir anlık sinirle buruşturup yırtarak ve parçalayarak savurmuş olabilir ve daha sonra pişman olabilirsiniz. Bu sadece bir örnek farklı şekiller ile de paranız tamamen ayrılmış olabilir bu gibi bir durumda banka kopmuş para değişimi yapar mı? Diye, soruyor gibisiniz “EVET” paranız tamamen kopmuş olsa dahi elinizde bazı bilgiler varsa değiştirebiliyorsunuz.

İlgili Makale : Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Eğer böyle bir değişim için bilgi araştırıyor iseniz doğru adrestesiniz, kopmuş paranızı hemen birleştirerek üzerinde ne kadar seri numarası varsa bir kağıda not alın paraların parçalarını bir zarfa koyun en son işlem yaptığınız banka dekontu maaş dekontu gibi bir evrak var ise bu parayı nerden aldıysanız bu dekontla beraber Ziraat Bankası veya Merkez Bankasına başvuru yapın.

Parçalanmış ve kopmuş paranızla ilgili yapmış olduğunuz başvuru ve belgeler seri numaraları yetkili tarafından alınacak ve size belirli bir süre sonra banka tarafından dönüş yapılacaktır. Hemen değişim sağlanmaz çünkü paranın doğruluğunun teyid edilmesi gerekecektir. İşte hepsi bu kadar! Parçalanmış ve yırtık olan paranız değer kaybetmeden geri kazanabilirsiniz.

Hasar Görmüş Madeni Paraların Değişimi Yapılır Mı?

Paranızın madeni veya kağıt banknot olması bir şeyi değiştirmemektedir. “Merkez bankası Türk Lirası İtibarını Koruma” kapsamında tüm paralar yasalar ve değişim şartları çerçevesinde değiştirilmektedir.

Merkez Bankası’nın Görevleri Nelerdir?

Dünyadaki bütün ülkelerin merkez bankaları, kâr amacı güden bankalardan farklı bir sistemle çalışmaktadır. Örneğin ülkelerin merkez bankalarından kredi kartı alamazsınız, hesap açamazsınız, kredi isteyemezsiniz. Her bağımsız ülke gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de Merkez Bankası vardır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın görevleri ise şunlardır:

 • Banknot Basılması

Ülkemizde kâğıt para basma yetkisi süresiz olarak yalnızca Merkez Bankası’na verilmiştir. Ne kadar banknot basılması gerektiğini belirlemekten banknot dağıtımına kadar olan sürecin sorumlulukları Merkez Bankası’na aittir. Merkez Bankası, sahteciliğin önüne geçmek ve bastığı paranın güvenliğini sağlamak için banknotların taklit edilmesini engelleyen, sahte ve gerçek paranın ayırt edilmesini sağlayan önlemler geliştirmiştir.

 • Fiyat İstikrarı

Enflasyon, elimizdeki paranın satın alma gücünün azalmasına yol açabilir. Yani gelirimiz sabitken piyasada ürün fiyatları sürekli artarsa aynı miktarı ödeyerek daha az mala sahip oluruz. Merkez Bankası yüksek enflasyonun önüne geçmek yani fiyat istikrarı sağlamak için önlemler almaktadır.

 • Devletin Maddi İşleri

Nasıl ki kar gütme amaçlı kurulan özel bankalar bizim ödemelerimiz yapmamıza, maddi gelir gider düzeni sağlamamıza yardımcı oluyorsa Merkez Bankası da devletin aynı şekilde maddi işlerini yürüttüğü bankasıdır.

1 Yorum

 1. Cansu karakus
  2 Mart 2020 at 22:46 — Cevapla

  Merhabalar benim oğlum iki tane yüz TL yi kesmiş ama yapistirilmiyorda bir kaç parçası çok küçük değişim olur mu

 2. Eymen
  21 Ağustos 2019 at 19:23 — Cevapla

  5 yaşında Oğlum 50 tl parayı ortadan ikiye ayırdı. Kabul edilir mi. Kardeşini kıskandı ona getirildi para diye gizlice alıp yırtmış

  • 21 Ağustos 2019 at 22:07 — Cevapla

   Merhaba yırtılan paranızı bant ile birleştirin ve yırtılan para ile beraber ziraat bankasına başvuruda bulunun yırtık paranız banka tarafından değiştirilecektir.Değişim ile ilgili günler var önceden telefon ile bilgi alınız yada en yakın şubeye uğrayınız.

 3. 25 Temmuz 2019 at 10:38 — Cevapla

  Fikret bey merhaba yabancı para birimleri olan Euro Dolar gibi yırtık paraların iadesini Türk bankalarında yapamazsınız.Bunu ancak yabancı merkez banakaları ile iletişime geçmelisiniz. Kaynak olarak burada belirtilmiş türkçeye çevirerek okuyabilirsiniz. https://www.bankofgreece.gr/en/the-euro/protection-of-the-euro/exchange-of-mutilated-or-damagaded-euro-banknotes

 4. Veysi
  20 Mart 2019 at 01:06 — Cevapla

  Çok faydalı bir yazıydı. Bundan dolayı sizlere teşekkür ederim.

  • 26 Haziran 2019 at 13:44 — Cevapla

   Veysi bey güzel görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Bizi takipte kalın lütfen.

   • Fikret
    25 Temmuz 2019 at 10:09 — Cevapla

    Eksik yada yirtilmis euro varsa nasil degistiririz

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir