finanskredirehberi.com

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Yırtık Para Değişimi

Tarih: 13.08.2018
Güncel: 31.03.2019

Bankaya yırtık para vermek, elimize yırtık para geçince aklımıza gelen en kolay çözüm yolu. Çünkü bakkal, kafe gibi yerlerde yırtık para ile ödeme yapmakta sıkıntı çekebiliyoruz, minibüste sorun yaşayabiliyoruz, yırtık para birçok yerde geçmiyor. Bu durumda insanlar ATM’lere yöneliyor çünkü bazı ATM’ler yırtık parayı fark etmeden kabul edebiliyor. Bazı durumlarda da elimize geçen yırtık paraları bantlama şeklinde çözümler ürtetiyoruz kendimizce.

Fakat bunun daha yasal ve kolay bir yolu yani, bankada yırtık para değişimi olayı var. Yırtık paranızı elden çıkarmıyorsanız kamu bankalarında, Ziraat Bankası ve Merkez Bankası’nda paranızı değiştirebilirsiniz. Yırtık para nasıl değiştirilir, yırtık para nerede değiştirilir diye düşünüyorsanız yazımız sizi oldukça doyuracaktır bu konu hakkında.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?

Ziraat Bankası ya da Merkez Bankası size yardımcı olur. Özel bankalar yırtık ya da hasarlı para değiştirmez. Tek yapmanız gereken bu bankalardan birine giderek yırtık para değiştirme talebinde bulunmak. Yırtık, kopuk ve hasar görmüş paranızı değiştirme hakkınız kanunla güvence altına alınmış bir haktır.

Yırtık Para Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Hasarlı ya da yırtık para değiştirirken parada değer kaybı olur mu, merak edenler için bankalarda yırtık para değiştirmenin 1211 Sayılı Kanun’un 37. Maddesine göre belirlenen şartlarını paylaşalım.

 • Yazıları okunmayacak durumda olan, üzeri boyanmış, kirlenmiş, yanmış ya da fazlaca eskiyip yıpranmış fakat değeri belirlenebilen paralar, aynen değerinde değiştirilir. Yani bu belirlenen şartlarda zarar gören bir 50 TL’niz varsa, kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.
 • Paranın hala tek parça olması şartıyla, paranız yırtılmışsa ya da kopmuşsa fakat en fazla %50 oranında hasar görmüşse yine aynı değerinde değiştirebilirsiniz. Yani kenarı kopmuş ya da yırtılmış fakat hala tek parça olan bir 50 TL’niz varsa bunu kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.
 • Yine paranın tek parça olması şartıyla, yüzeyindeki yırtık ya da hasar oranı %50’nin üstünde olan paraları değerinin yarısını alacak şekilde değiştirebilirsiniz. Yani elinizde %50’den fazlası hasar görmüş bir 50 TL’niz varsa bu parayı kamu bankalarına iade ederek karşılığında 25 TL alabilirsiniz.

Hangi Paralar Değiştirilemez?        

Bankalar hangi yırtık paraları değiştirmez sorusunun cevabı yine 1211. Sayılı Kanun’la belirlenmiştir. Bu kanuna göre;

 • Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan paralar değiştirilemez.
 • Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. Bu cetvel yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmış bir cetveldir. Kabarit cetveli ile ölçüldüğü zaman paranın kabarit cetvelindeki minimum 50 kareyi doldurması gerekir. 50 karenin altında kalan paralar değiştirilemez.
Para Nedir, Banknot Nedir?

Para, karşılığında mal ve hizmet alabileceğimiz, devletçe basılan bir ödeme ve değişim aracıdır. Bunun yanı sıra para ile mal ve hizmetlere bir değer biçilmiş olur. Her resmi ülkenin bir para birimi olmak zorundadır. Banknot ya da diğer adıyla kâğıt para, madeni paranın yetersiz kalmasıyla ortaya çıkmıştır. Banknot, üzerinde yazan miktarın değerini taşıyan yasal bir ödeme aracıdır.

yırtık para değiştirme şartları

Banknotun kullanımı, ticaretin gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve bilinen ilk banknotlar Çin’e aittir. Avrupa’ya yayılması ise kuyumcular ve tüccarlar aracılığıyla olmuştur. Kuyumcular ve tüccarlar, sahip oldukları değerli madenler karşılığında kâğıt makbuzlar yazmaya başlamış ve bu kâğıdın onlara geri dönmesi sonucunda değerli madenlerle ödeme yapacaklarına garanti vermişlerdir. O zamandan bu yana, basılan paraların karşılığı altındır. Bir ülkenin bastığı para, sahip olduğu maden zenginliği ile doğru orantılıdır çünkü basılan paranın bir karşılığı olmak zorundadır.

Banknotun ortaya çıktığı zamanlarda insanlar bankalara altın verip karşılığında o altın değerinde banknot alıyordu. Piyasada dolaşımının daha kolay olması ve ticareti kolaylaştırması gibi nedenlerle toplumlar banknota yönelince resmi bir sistem oluşturuldu.

Banknotların Özellikleri Nelerdir?
 • Banknotlar dönüştürülebilirdir. Günümüzde elinizdeki banknotu bir döviz bürosuna götürüp karşılığında istediğiniz bir ülkenin parasına dönüştürebilirsiniz. Ya da banknotun ortaya çıktığı zamanın tersine, paranızı kuyumcuya götürüp banknot karşılığında altın alabilirsiniz.
 • Banknotlar değer garantilidir. Banknotun üzerinde, basan kuruma dair yer alan ibareler ve mühür, banknotun güvenilirliğinin ve piyasada değeri olduğunun kanıtıdır. Banknotun değeri onu basan kurumun güvencesi altındadır.
 • Banknotlar yasal ödeme aracıdır. Günümüzde eski çağlardaki gibi takas geçerli olmadığı için banknotlar ödeme aracı olarak kullanılır. Ayrıca banknot sistemi en güvenilir ve en sorunsuz, en pratik sistemdir.
Merkez Bankası’nın Görevleri Nelerdir?

Dünyadaki bütün ülkelerin merkez bankaları, kâr amacı güden bankalardan farklı bir sistemle çalışmaktadır. Örneğin ülkelerin merkez bankalarından kredi kartı alamazsınız, hesap açamazsınız, kredi isteyemezsiniz. Her bağımsız ülke gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de Merkez Bankası vardır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın görevleri ise şunlardır:

 • Banknot Basılması

Ülkemizde kâğıt para basma yetkisi süresiz olarak yalnızca Merkez Bankası’na verilmiştir. Ne kadar banknot basılması gerektiğini belirlemekten banknot dağıtımına kadar olan sürecin sorumlulukları Merkez Bankası’na aittir. Merkez Bankası, sahteciliğin önüne geçmek ve bastığı paranın güvenliğini sağlamak için banknotların taklit edilmesini engelleyen, sahte ve gerçek paranın ayırt edilmesini sağlayan önlemler geliştirmiştir.

 • Fiyat İstikrarı

Enflasyon, elimizdeki paranın satın alma gücünün azalmasına yol açabilir. Yani gelirimiz sabitken piyasada ürün fiyatları sürekli artarsa aynı miktarı ödeyerek daha az mala sahip oluruz. Merkez Bankası yüksek enflasyonun önüne geçmek yani fiyat istikrarı sağlamak için önlemler almaktadır.

 • Devletin Maddi İşleri

Nasıl ki kar gütme amaçlı kurulan özel bankalar bizim ödemelerimiz yapmamıza, maddi gelir gider düzeni sağlamamıza yardımcı oluyorsa Merkez Bankası da devletin aynı şekilde maddi işlerini yürüttüğü bankasıdır.

Çabuk Ve Hızlı Zengin Nasıl Olunur : https://finanskredirehberi.com/nasil-zengin-olunur-hizli-zengin-olmanin-yollari/

Yırtık Para Değiştirme Günleri Hangi Günlerdir?

Eğer elinizde yırtık paralarınız oldukça fazla ise ziraat bankası yırtık para değiştirme günleri ve zamanlarını takip ederek sorunsuz bir şekilde bu hasar görmüş para ve banknotlarınızı değiştirebilirsiniz. Tabi Ziraat Bankası yırtık para değiştirme günleri 2018-2019 hangi gün diye soracaksınız. Son olarak bu gün Cuma günü öğleden sonra belirtilmişti, eğer halen bir değişiklik bulunmuyor ise elinizdeki para  yırtık para değişimi şartlarını sağlıyor ise, sizde bir Cuma günü Ziraat Bankası şubesine giderek elinizdeki hasar görmüş, kopmuş ve yırtılmış paraları değiştirebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Yırtık Para Değişimi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı, Yırtık Para Değişimi Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Eymen dedi ki:

  5 yaşında Oğlum 50 tl parayı ortadan ikiye ayırdı. Kabul edilir mi. Kardeşini kıskandı ona getirildi para diye gizlice alıp yırtmış

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Merhaba yırtılan paranızı bant ile birleştirin ve yırtılan para ile beraber ziraat bankasına başvuruda bulunun yırtık paranız banka tarafından değiştirilecektir.Değişim ile ilgili günler var önceden telefon ile bilgi alınız yada en yakın şubeye uğrayınız.

 2. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

  Fikret bey merhaba yabancı para birimleri olan Euro Dolar gibi yırtık paraların iadesini Türk bankalarında yapamazsınız.Bunu ancak yabancı merkez banakaları ile iletişime geçmelisiniz. Kaynak olarak burada belirtilmiş türkçeye çevirerek okuyabilirsiniz.https://www.bankofgreece.gr/Pages/en/Euro/Notes-coins/Worn-Notes/default.aspx

 3. Veysi dedi ki:

  Çok faydalı bir yazıydı. Bundan dolayı sizlere teşekkür ederim.

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Veysi bey güzel görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Bizi takipte kalın lütfen.

   1. Fikret dedi ki:

    Eksik yada yirtilmis euro varsa nasil degistiririz

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kyk kimler alabilir
Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredi Borç Erteleme İşlemi

KYK borcunu ertelemek, üniversiteden mezun olan birçok öğrenci...

x