finanskredirehberi.com

Kredi Onayı Almak Ve Çekmek İçin Sigortası Süresi Nedir?

Tarih: 27.04.2017
Güncel: 27.09.2019

Eğer yeni bir sigortalı işe girmiş iseniz ve bankadan acil kredi lazım ise aklınıza gelecek ilk soru sanırım, bankalardan kredi çekmek için sigorta süresi ne olmalı diye merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda yeni sigortalı işe giriş yapan kişiler için kredi çekmek için kaç ay sigorta lazım bu bilgileri vermeye çalışacağız.Bankaların sigortalı olmak şartı yanında aradığı bir çok kriter vardır. Doğru bir kredi başvurusu ile yeni bir sigortalı olmuş olsanız bile kredi alma şansınız oldukça yüksektir. Aşağıda bu detayları tüm yönleriyle ele alacağız.

Çok amaçlı krediler, nakit kıtlığı veya atılım isteyen hemen hemen herkes tarafından kullanılan yöntemlerden biridir. Bankalarla arasında oluşan rekabet, kredi kullanımını teşvik ederek genel amaçlı bir kredi kullanmayı çok kolaylaştırmıştır. Ancak, bankalar tüm kredi başvurularını onaylamıyor. Bir bankanın kredi başvurusuna onay vermeyi reddetmesinin birkaç nedeni vardır. Bunlardan biri, krediye başvuran kişinin çalışma durumu.

Çalışma durumundan kastımız sigorta altında çalışmaktan bahsediyoruz, yani bir iş yerine bağlı bir şekilde SGK primlerinizin resmi olarak yattığı bir iş yerini kast ediyoruz.

kredi alabilmek için kaç ay sigorta gerekli

Çalışılan İş Yerinde Kaç Aylık Sigortalı Çalışan Olmak Gerekli?

Genel sorular içerisinde 1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim en çok yansıyan bizlere, bankalar konut kredisi veya ihtiyaç kredileri için başvuran bireylerin en az 3 yada 6 ay çalışmasını talep eder. Bu nedenle, Mart ayında işe alınmışsanız, Ağustos veya Eylül gibi bir krediye başvurmanız makul olur; böylece kredi başvurusunu kolayca kabul edebilirsiniz.

Daha erken başvurularda sistem otomatik olarak sizin başvurunuzu Red olarak gösterecek ve kredi çıkmayacaktır. Aynı zamanda ısrar etmeniz durumunda kredi notunuz düşecektir.

Tüm Bankalarda Çalışma Süresi Aynı Mı ?

Bankalar ayrıca, kimlere kredi vereceğini seçerken faiz oranları veya diğer maliyetler gibi başka kriterler de uygular. Bir banka, dört aylık prim ödeyen bir personele kredi sağlamaz, ancak başka bir banka, ortalama bir kredi notuyla sigortalı iki aylık bir kredi sağlayabilir. İlk olarak, bankalar arasında en uygun krediyi sağlayan bankayı bulmak, başvuru yapmadan önce bir konuşma yapmak ve kredi başvurusunun şartlarını öğrenmek faydalı olacaktır.

Kredi notunuz yüksekse ve primleriniz düzenli olarak 2-3 ay boyunca ödenmişse, bankanızdan kredi alma olanağınız vardır. Sizlere daha az sigortalı süresine kredi veren bankalar muhtemelen yüksek faizler ile size bu borcu verecektir.

Yani sonuç olarak 2 aylık sigortalıya kredi veren bankalar oldukça fazladır kısa bir araştırma yaparak size uygun kredi çekebilecek bankayı bulabilirsiniz.

kredi çekebilmek için sigorta süresi

Altı (6) Ay SGK (Sigorta) Pirimi Yatan Herkesin Kredi Başvurusu Onaylanır Mı?

Bu sorunun net cevabı şudur; Hayır. 6 Aylık bir çalışan olsanız bile, kredi çekebilmek için yüksek bir kredi puanına sahip olmanız gerekir. Kredi derecelendirme kredi borcu geçmiş bankalar tarafından yapılır. Gecikmiş kredi borcunuz yoksa, kredi puanınız yüksek olabilir. Bu, kredi kazanmayı kolaylaştırır.

Maaş Tutarım Başvuracağım Krediyi Nasıl Etikler?

Eğer işvereniniz, siz 4.000 TL maaş alırken, bankadan aldığınız 2.500 TL olarak gösterilip sigortanızı bu şekilde öderse, kredi limitiniz düşürülür. Maaşınız ne kadar yüksekse, o kadar fazla kredi alırsınız.

Bankaların burada basit bir mantık uyguladığını söyleyebiliriz. Kendi satın alma ve harcamaları için bir miktar paraya ihtiyacı var bu örnek olarak 1.000 TL, mevcut kredi ve kredi kartı borçları için ödemesi gereken rakam hali hazırda 2000 TL başvuruda bulunduğu kredinin geri ödemesi aylık 900 TL doğal olarak almış olduğunuz 4000 TL maaş bu giderleri karşılamıyor.

İlgili Konu : Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Başka bir deyişle, bir bireyin kazandığı para, toplam kredi tutarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İşverenin aldığı maaş için prim ödemesi de, aldığınız kredi fırsatlarını doğrudan etkiliyor.

Kredi Sicilim Kötü, Sigortam Yeni Ödenmeye Başladı

Eğer sigortanız yeni ödenmeye başladı ise, kredi alma olasılığı vardır. Ayrıca yüksek kredi derecesine sahip bir garantör bulabilir ve bankanıza teminat göstererek borçlanabilirsiniz. Bununla birlikte, kendinizi güvence altına almak için kredi notunuzu yükseltmeye ve bir ay boyunca prim ödemeye odaklanmak daha kolay olacaktır.

Eğer teminat göstererek ihtiyaç kredisi kullanmayı düşünüyorsanız İpotek Göstererek Kredi Çekme başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bağ-Kur Sigortalıları Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Pirim Ödemeli

Vergi mükellefi olarak çalışan bir kişi bankaya kredi ve borç için başvuruda bulunursa, banka genellikle kârın vergi tablosunda görünmesini gerektirir ve bir yıldan fazla bir süre önce kurumun kuruluşunu geçmiştir. Burada da, genellikle 1-3 yıllık bir süresi olması bekleniyor.

Yeni Sigortalı Olanlar İçin Kredi Çekerken SGK Pirimlerinin Önemi

Kredi başvurusunda bulunan çalışanın sigorta kaydı, son işte kesinti olmadan en az üç ay boyunca düzenli olarak yatırılmalıdır. Bireyin kredi notu ve geliri yeterli ise, sigorta süresinin bu ihmali banka için göz ardı edilebilir.

Ayrıca, primlerin fiili maaş olarak işaretlenmesi ve yatırılması, kredi onayı olasılığını artırmaktadır. Maalesef, ülkemizde bazı işverenler bu primi asli ücret yerine asgari ücretin üzerinde bildirmektedir. Bu durumda, bir kişinin istediğinden daha az kredi kullanacaksınız.

Bu yüzden yeni bir işe başladığınızda aldığınız maaş karşılığında yatan SGK pirimini mutlaka kontrol ediniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Onayı Almak Ve Çekmek İçin Sigortası Süresi Nedir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme (3 YÖNTEM)

Eğer kredi çekmek gibi bir düşünceniz var ise...

x