Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor ?

 

Eğer yeni bir sigortalı işe girmiş iseniz ve bankadan acil kredi lazım ise aklınıza gelecek ilk soru sanırım, bankalardan kredi alabilmek için kaç ay sigorta gerekiyor ? Sorusu olacaktır. Aklınıza takılan bu soru ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Banka kredisi koşulları; bankaların çalışma şartları ve genel politikaları doğrultusunda farklılık gösterebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak; bankaların, değiştirilemez kredi şartlarındandır. Ancak diğer şartlar; bankalara ve bankaların yapısına göre farklılık gösterebilir. Kredi konusundaki en önemli değişim, devlet bankaları ve özel bankalar arasında farklılık gösterir.

Yasal takibi olmayan banka müşterileri; bankaların talep ettiği şartları yerine getirerek, kredi kullanabilirler. En çok esneklik gösterilen kredi çekmek için sigortalı olma süresi, bankalara göre farklı süreler üzerinden uygulanabilir.

Devlet Bankalarından Kredi Çekebilmek İçin Sigortalı Olma Süresi Talebi

Devlet bankalarının, kredi kullandırma şartları yasal prosedürler doğrultusunda uygulanır. Banka personellerinin, direk olarak kredi ya da kredi tutarına etki etmeleri söz konusu değildir.Devlet bankaları; özel sektörde çalışan müşterileri için 6 ay, kamu sektöründe çalışan müşterileri için asalet tasdiki (memurların aday memurluk sürelerini tamamlanması) şartı ararlar.Farklı sektörlerde çalışan banka müşterileri, sigorta süresi şartını yerine getirdikleri takdirde; yeterli kredi puanı ve yasal takip olmaması koşuluyla kredi kullanabilirler.

 

Özel Bankalardan Kredi Çekebilmek İçin Sigortalı Olma Süresi Talebi

Sigorta süresi sınırda olan ya da yeterli süreye sahip olmayan banka müşterileri, kredi tercihlerinde özel bankaları tercih etmelidir.Özel bankalardan kredi çekmek için aranan sigorta süresi en az 3 ay (bankalara göre bu süre 6 aya kadar çıkabilir) düzenli sigorta primlerinin ödenmesi şartı aranır.

Bankalar; müşterilerinin sigortalı oldukları süreyi kendi ekranlarından görebilir. Müşteri, sigortalı olma süresi konusunda sorun arz etmiyorsa, diğer şartlar değerlendirildikten sonra kredi kullanabilir.

Özel bankalar da müşterinin kredi puanı yüksekse, sigorta süresi konusunda inisiyatif alınabilir. Bankalar; müşterinin düzenli geliri ve kredi puanı doğrultusunda, kredi talebini olumlu sonuçlandırabilir. Müşterinin; bankanın bankacılık ürünleri kullanması ve maaşını kredi talep ettiği bankadan kullanması, sigorta süresi konusunda esneklik gösterilmesine neden olabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yurtdışındaki Türkler Türkiye’deki Bankalardan Kredi Alabilir Mi ?

Banka müşterilerinin, kredi kullanma aşamasında, ikamet ettikleri il...

TC Kimlik Numarası İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Eğer kredi çekmek gibi bir düşünceniz var ise...

x