Bankaların Bankamatik (ATM) Günlük Para Çekme Limitleri

Yayın Tarihi: 21.03.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber, Dijital Bankacılık sektöründe de doğru orantılı olarak ilerleme görülmüştür. Teknoloji çağında olduğumuz şu dönemler içerisinde bankacılık sektöründe, Cep Bank, mobil ve internet bankacılığı, online para transferleri ve birçok kavram hayata girmiştir. Artık bankacılık işlemlerinin son derece basit olması ile birlikte, insanlık tarihinde önemli adımlar atılmıştır diyebiliriz. Buna ek olarak bankaların ufak şubesi konumunda olan ATM’ler, bankacılık sektörüne oldukça bir hava katmıştır.

Banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan tüm işlemlerin ATM şubeleri üzerinden gerçekleştiriliyor olması da, bizlere sağlanan büyük bir avantaj olmaktadır. Bunun yanında ATM şubelerinden para çekmek, para yatırmak, havale ve EFT, hesap kontrolü, borç ödemesi ve aklınıza gelen her türlü işlemleri yapabiliyorsunuz.

Bizlere en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi de, 3 büyük banka olan Yapı Kredi, İş Bankası ve Garanti Bankası’nın günlük para çekme limitlerinin ne kadar olduğudur. ATM şubelerden para çekmek için bilindiği gibi bazı limitler bulunmaktadır. Bu limitlerin üzerinde para çekilemez ve o limitten sonra 24 saat geçmesi gerekmektedir. Peki bu bankaların günlük para çekme limiti ne kadardır?

Atm cihazlarından para çekmek için öncelikli olarak sizlerin karta sahip olması gerekmektedir. Para havalesi yaparak da karşı tarafın kartsız para çekmesini sağlayabilirsiniz, bunu ayrıcalıklı olarak sizlere aktaracağız. Kartsız para çekme işlemi için sizlerin cep telefonuna bir şifre geliyor ve o şifre dahilinde, TC kimlik numaranızı yazarak, ATM şubeleri üzerinden para çekimi yapabiliyorsunuz.

Garanti Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Garanti Bankası paramatik günlük para çekme limitlerini sizlere aktaracağız. Bu tutarların üzerinde para çekmek isterseniz eğer, sizlerden komisyon talep edilmektedir. Sizlerin hesabına bağlı para kart ile yapılacak ATM günlük para çekme limiti 2.000 TL olarak belirlenmiştir. Kredi kartı nakit avans için ATM günlük para çekme limiti ise 4.000 TL olmaktadır. Kartsız işlemler için ATM günlük para çekme limiti QR kod ile yapıldığı zaman 3.000 TL’dir.

atm günlük para çekme limiti

İş Bankası Bankamatik Günlük Para Çekme Limiti

İş Bankası da diğer bankalar gibi günlük para çekme limiti koyan bir diğer bankadır. Bankanın şuan aktif ettiği günlük para çekme limiti ise, 1500 TL olarak belirlenmiştir. Yalnız maaş müşterileri vb gibi durumlar olmaktadır. Bu durumda para çekme limitleri değişkenlik göstermektedir diyebiliriz. Bu tutarın üzerinde para çekmek isterseniz eğer, ekstra olarak bazı komisyonları ödemeniz gerekmektedir. Komisyonlar çekilecek olan tutara göre değişkenlik göstermektedir.

Yapı Kredi Bankası ATM Günlük Para Çekme Limiti

Yapı Kredi Bankası para çekme limitlerini, müşteri profiline göre belirlemiş bir bankadır. Maaş müşterileri için günlük para çekme tutarı 1500 TL civarında oluyorken, kişisel bankacılık müşterileri için bu limit yaklaşık 3500 TL olarak kayda geçmekte ve özel bankacılık müşterileri için ise 5.000 TL tutarına kadar çıkmaktadır. Bu tutarın üzerinde para çekmek isterseniz eğer bazı komisyon tutarlarını ödemek zorundasınız. Komisyonlar çekilecek olan paranın tutarına göre değişim gösterir.

atmden bir günde kaç para çekilir

ATM Para Çekme Limiti Arttırılır Mı ?

Sizler günlük para çekme limitlerine göre istediğiniz parayı çekemiyor ve bunu arttırmak istiyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Sizler aylık çekmek istediğiniz tutarı bankaya söyleyerek ve bu tutarına arttırılmasını talep ediyorum diyerek, günlük çekeceğiniz para miktarını arttırabilirsiniz. Bu sayede yüksek yapılacak olan nakit çekimlerinde sizlerden talep edilecek olan komisyon tutarlarını da ödemek zorunda kalmazsınız.

Genel itibariyle müşteri hizmetleri, gelen taleplere olumlu yanıtlar vermekte ve müşteri limitlerini arttırmaktadır.

Kredi Kartını Nakite Çevirme : https://finanskredirehberi.com/kredi-kartini-nakite-cevirme-yontemleri/

ATM Şubelerinden Kartsız Para Çekme

Yukarıda yazdığımız bankaların ayrıca, Cep telefonuna havale işlemi bulunmaktadır. Cebe havale işlem, karşıdaki kişinin cep telefonuna gönderilen paradır. Bu tutarlar ve limitler de, bankalara göre değişkenlik göstermektedir fakat genel olarak üst limit 1000 TL olarak belirlenmiştir. Gönderim yapmak için karşıdaki kişinin cep telefon numarası ve adı soy adı yazılır, devamında tutar yazılarak para gönderilir. Karşıdaki kişinin cep telefonuna bir kod gelir ve o kod ile 24 saat içerisinde o bankanın ATM şubesi üzerinden parayı çekmesi gerekmektedir.

Bu işlemi de kartsız işlemler menüsü üzerinden yapabilirsiniz. Fakat hatırlatmak isteriz ki, parayı parça parça çekmek söz konusu değildir ve tüm paranın bir anda çekilmesi gerekmektedir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bankaların Bankamatik (ATM) Günlük Para Çekme Limitleri
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
nakit avansa faiz alınır mı
Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar

Acil nakit gereksinimlerinde öncelikli olarak başvurduğumuz bankalar, herhangi...

kredinizi biz çekelim siz ödeyin firmaları
Kredinizi Biz Çekelim, Siz Ödeyin ! KOMİSYONLA ACİL KREDİ

Acil paraya ihtiyacı olup da bunu bankalar aracılığı...

x