Arkadaşlar bu yazımda yeni teknoloji ile hayatımıza giren kartsız para çekme yöntemlerinden bahsedeceğim. Kart olmadan bankamatikten nasıl para çekilir bu sistemin avantaları ve dezavantajları bakalım neler hangi noktalara dikkat etmeliyiz. Bu yöntemi kullanmak için özel bir yapılandırmaya ihtiyaç var mı, inceleyeceğiz.

Sevgili takipçilerimiz artık günümüzde internetin girmediği sektör kalmadı internet hayatımızı kolaylaştırdıkça teknolojide ve hizmet sektöründe de oldukça fazla kullanılmaktadır. Bankaların sağlamış olduğu hizmetlerden biride ATM diğer adı ile bankamatiklerden para çekme işlemi bizim bugün sizlerle payalaşcağımız konu ATM ve bankamatiklerden hızlı bir şekilde kartsız para çekme yöntemleri olacak.

Bankamatikten Kartsız Para Nasıl Çekilir?

Bankamatik işlemlerinde kartsız QR kodu İle Para Çekme işleminin dışında , para çekmeden borç ödemeye , fatura işlemlerinden cep telefonu yüklemlerine kadar bir den fazla ihtiyacınız olan tüm banka işlerini gerçekleştirebilirsiniz. 7 gün 24 saat yer alan “Kartsız İşlem” seçeneği ile anında ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.

Sadece tek yapmanız gereken şey size en yakın ATM’yi bularak işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. ATM’ lerdeki Kartsız işlem esnasında karşılayabileceğiniz herhangi bir sorunda ilgili banka müşteri hizmetlerini arayarak sorunlarınızı kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kartsız para çekme işlemi konusunda en aktif banka olarak iş bankasının olduğunu söyleyebiliriz. İş bankası ATM’lerinde birden fazla kartsız para çekme işlemi hizmeti alabiliyorsunuz. Tabiki kartsız para çekme menüsü hemen hemen her bankada bulunmaktadır. Bankamatiklerden kartsız işlem menüsünü kullanarak 4 farklı yöntem ile çok kolay ve rahat bir şekilde kartsız para çekme işlemi yapılabilmektedir. Şimdi dilerseniz kartsız işlem menüsü kullanarak hızlı bir şekilde hangi yöntemler ile para çekebiliriz inceleyelim.

Cep Anahtar Yöntemi ile Kartsız Para Çekme

Cep anahtar yöntemini kullanarak bankamatikten para çekmek istiyorsanız. İlk olarak yapmanız gereken şey Cep telefonunuza mobil uygulamayı yüklemeniz olacaktır. Yükleme ile birlikte cep anahtar sayesinde bankamatik ve kredi kartınız olmadan kolay bir şekilde para çekebileceksiniz. Mobil cep anahtar ile üreteceğiniz tek kullanımlık şifre , Cep Anahtarı sayesinde bankamatik üzerinde bulunan “Kartsız İşlem” menüsüne girerek bir alt menüdeki “Para Çekme” seçeneğini giriş yapınız.

Akabinde karşınıza “Cep Anahtar ile Para Çekme” şeklinde bir seçim ekranı gelecektir. Bu seçimi de yaptıktan sonra sizden Cep Anahtar kodunu girmeniz istenecektir. Cep telefonunuza kurduğunuz cep mobil uygulamasından bu kodu alarak işleminize devam edebilir, çekmek istediğiniz tutarı yazarak kart kullanımına gerek duyulmadan para çekebilirsiniz.

ATM ve Bankamatiklerden  QR kodu İle Kartsız Para Çekme

Peki yavaş yavaş kişilerin kullanmaya başladığı çokta bilinmeyen QR kodu ile para çekmeyi öğrenmek ister misiniz. Bunun için istediğiniz bankadan kartsız QR kodu ile para çekebilirsiniz. Cep telefonlarınıza mobil uygulamayı indirmeniz halinde yapacağınız işlem çok basit. QR kod ile kartsız para çekmek için; para çekeceğiniz bankanın mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra gelen anasayfa da bulunan ” Para Çek” butonuna basınız.

kart olmadan bankamatikten para nasıl çekilir

Gelen ilk ekranda para çekmek istediğiniz hesap bilgilerini ve tutarı giriniz. Daha sonra ATM üzerindeki QR kodu, mobil şube ekranında açılan kameraya okuttuktan sonra ATM’den paranızı alınız. Dilerseniz, ilk ekranda “Seçimi Hatırla” seçeneğini aktif hale getirerek; bir sonraki Para Çekme işlemlerinizde ek bir bilgi girmeye gerek kalmadan daha da hızlı bir şekilde para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama
hakkında çevrenizdekileri de bilgilendirmeyi unutmayınız.

Bankamatiklerden Cep Telefonundan Mobil İmza’yla Kartsız Para Çekme Yöntemi

Elektronik İmza Kanununda belirtilen güvenli elektronik imza işleminin gerçekleşmesine olanak sağlayan uygulamaya verilen isme Mobil İmza denir.

Mobil imza ile kart olmadan para çekme yöntemi şuanda bankaların Mobil İmza Operatörü Turkcell veya Türk Telekom kullanıcıları faydalanmaya başladılar. Mobil uygulaması olan bireysel banka müşterilerinin banka ATM’lerinde bulunan “Kartsız İşlem” menüsünü kullanarak kartsız para çekebilmektedirler.

kartsız işlem nasıl yapılır

Biyokimlik Yöntemi ile ATM’den Kartsız Para Çekme

Bankamatiklerden kartsız para çekmenin bir diğer yolu olan Biyokimlik uygulaması ile şifresiz bir şekilde para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Parmak damar haritası bilginizi İş Bankası sistemine kaydettirerek parmak damar okuyuculu Bankamatikler üzerinden parmağınızı okutarak kart kullanmadan
tüm işlemlerinizi ilgili bankaların Biyokimlik Uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz kartınızı da kullanarak şifre girmeden yine Biyokimlik ile işlem yapabilirsiniz. Biyokimlik uygulamasını kullanmak için öncelikle ilgili banka şubelerine giderek Biyokimlik başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra Bankamatik işleminiz de bir seferlik kart ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aktivasyon işlemini gerçekleştirip artık işlemlerinizi kartsız gerçekleştirebilirsiniz.

qr kodu ile atm para çekme

Kartsız Para Çekme Hayatımıza Ne Gibi Kolaylıklar Getirecek Avantajları Nelerdir?

Aslında kartsız para çekmek çok kullanışlı bir yöntem örnek vermek gerekirse cüzdanınızı evde unuttunuz ve yanınızda da para bulunmuyor ne yapacaksınız. Elbette en yakın bir ATM’den kart kullanmadan para çekebileceksiniz. Sizce avantajlı değil mi oldukça avantajlı tabiki, örnekleri çoğaltmak gerekirse;

 • Kartınız yanınızda olmasa bile hesabınızdan paranızı çekebileceksiniz.
 • Kartınız kırıldığı ve yıprandığında para çekme ihtiyacınız yarıda kalmayacak ve paranızı çekebilieceksiniz.
 • Kartsız para çekmenin yanı sıra fatura ödeme, para transferi, kontör yükleme, havale ve EFT gönderme işlemlerini yapabilirsiniz.

ATM kartsız işlemleri yapabilmek için bankanıza ait mobil uygulama, T.C kimlik numarası veya IBAN numarası, GSM Hattı numarası gereklidir.

1 Yorum

 1. Znn
  2 Eylül 2017 at 23:15 — Cevapla

  Bu sistem güvenli mi?

  • 2 Eylül 2017 at 23:21 — Cevapla

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Elbetteki bankamatiklerden yapacağınız tüm işlemler oldukça güvenlidir.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir