Bankanız Provizyon Vermedi (Acaba Neden Vermedi) İŞTE ÇÖZÜM

Yayın Tarihi: 08.07.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.07.2019
 

Eskiden insanlar alışverişlerde daha çok nakit para kullanırken artık özellikle banka kartlarını ve kredi kartlarını tercih ediyor. Nakitsiz yaşam bütün dünyada hızla yayılırken, kredi ve banka kartları da bu anlamda daha çok özelliğe sahip olmaya ve gelişmeye başladı. Bu yüzden insanlar da bir yandan çeşitli terimleri, özellikleri ve olayları öğrenmeye ve bizzat yaşamaya başladı. Özellikle taksitle alışveriş yapma imkanı sağlayan kredi kartları, tüketiciler için ödeme konusunda oldukça büyük avantajlar sağlıyor. Ancak bazı durumlarda bu kredi kartları çeşitli hatalarla tüketicileri zor duruma sokabiliyor.

. Alışveriş sırasında karşılaşılan en önemli hatalardan biri de provizyon vermedi hatası oluyor. “Bankanız bu işleminiz için provizyon vermedi” veya “bu işleminizde bankanız tarafından provizyon verilmedi” gibi hatalar tüketicilerin alışveriş yapmasını engellemekte. Peki nedir bu provizyon? Bankanız size hangi durumlarda provizyon vermez? “Bankanız provizyon vermedi” hatası nasıl çözülür ve provizyon vermedi ne demek kısaca inceleyelim.

Provizyon Nedir, Ne Demek hangi anlama geliyor? 

En basit anlamda incelersek provizyon, karşılık anlamına gelmekte. Alışveriş yaptığınız sırada, ödemenizi yaparken kredi kartınızı kullanmanız durumunda alışveriş yaptığınız platform, bankanız ile iletişime geçer. Bankanızın bu alışveriş işleminize karşılık olarak verdiği cevaba provizyon denir. Yani provizyon, alışveriş sürecinde bankanızdan gelen bir karşılık, yani bir cevaptır. 

Alışverişinizin sonunda ödemeniz tamamlanırsa, bankanızın verdiği provizyon olumludur, yani alışverişinizin para olarak karşılığı ödenmiştir. Bankanın provizyon vermesi sonucu alışverişiniz tamamlanır ve ödeme gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda bu provizyon işlemi hata verir ve alışverişiniz tamamlanmaz. 

Genel olarak internet alışverişlerinde karşılaşılan bu hatanın kaynağı birçok sebep olabilir. Tüm kriterler ve etmenler incelenerek provizyon işleminin gerçekleşmesi kontrol edilirken eksik veya yanlış bir durum provizyon verilmesini engeller. 

Banka Provizyon Vermedi Hatasının Sebepleri

Genellikle internet alışverişlerinde ve ödemelerinde ortaya çıkan bu hatanın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin başında kredi kartınızın internet alışverişlerine kapalı olmasıdır. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmeniz için öncelikle kredi kartınızın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir.

Kredi kartınızı ilk aldığınızda, kartınız genellikle internet alışverişlerine kapalıdır ve internet alışverişlerinizde kredi kartınızı kullanabilmeniz için bu özelliği açmanız gerekmektedir. Kredi kartınızı internet alışverişlerinde ve ödemelerinde kullanıma açmak için banka ile görüşebilir veya internet şubesini kullanarak bizzat açabilirsiniz. Böylece kredi kartınızı internet alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. 

kredi kartı alışveriş provizyon hatası

Bankanız provizyon vermedi hatasının bir sebebi de alışveriş sırasında kredi kartınızın bilgilerini yanlış girmeniz olabilir. Özellikle kredi kartınızın ön yüzünde yer alan son kullanma tarihini veya arkasında yer alan 3 haneli güvenlik kodunu (CVV kodu) yanlış girmeniz durumunda bankanız provizyon vermez ve ödemeniz kabul edilmez. Ayrıca kullandığınız kredi kartınızın güncel, yani son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekir. 

Bu hataları yapmamak ve “bankanız provizyon vermedi” hatasını almamak için alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinizi dikkatli bir şekilde girmeniz önemlidir. Ayrıca kredi kartınızın güncel olması, alışverişler için yeterli limite sahip olması gerekir. Bilgileri doğru girdiğiniz sürece, yeterli limite sahip olduğunuz sürece ve kredi kartınız internet alışverişlerine açık olduğu sürece provizyon hatası ile karşılaşmazsınız. 

Hangi Siteler Ve Firmalar Provizyon Hatası Verir?

Özel olarak belli bir site veya firmanın e-ticaret sisteminde provizyon hatası alırsınız diye bir kaide yok. Ancak, özellikle büyük, popüler ve internet alışverişlerinde güvenliğe önem veren internet sitelerinde ve sistemlerde bu hata daha sık görülebilir. 

Çok kullancısı olan ve çok aktif olan internet sitelerinde kredi kartı ile alışveriş daha aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden şirketler ve internet siteleri de ödemelerinde sorun yaşamamak ve güvenlik zaafiyeti vermemek için daha dikkatli olmaktadır. Daha güvenli sistemlerde bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olması önemli olduğu için, eksik ve yanlış hareketlerde bankanız güvenlik gereği provizyon vermedi hatası verebilir.

Giyim, teknoloji, yemek, küçük ev eşyası alışverişlerinde, özellikle büyük hepsiburada.com, gittigidiyor.com gibi internet siteleri bankanız provizyon vermedi uyarısını müşterilerine gönderebilir. Bu yüzden, kredi kartı bilgilerinizi doğru girmeniz ve kredi kartınızın internet alışverişlerinde kullanılabiliyor olması, bu hatayı almamak için gerekmektedir. Ayrıca yeterli limite ve bakiyeye sahip olmanız da alışverişinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için ve “bankanız provizyon vermedi” hatası almamanız için gerekmektedir. 

Sonuç : Eğer bu can sıkıcı hatayı almak istemiyorsanız birinci olarak limitinizi kontrol ediniz, ikinci seçenek ise kredi kartınızın internet alışverişine açık olup olmadığını kontrol ediniz son olarak kart bilgilerinizi doğru girip girmediğinizi kontrol ediniz eğer halen aynı hatayı alıyorsanız. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bankanız Provizyon Vermedi (Acaba Neden Vermedi) İŞTE ÇÖZÜM
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
en iyi ticari kredi kartları
En Çok Tercih Edilen Ve İyi Özellikleri Olan 5 Ticari Kredi Kartı

Ticari kredi kartları, işletmeler ve operatörler için şirket...

işyeri kredi kartı
Ticari Kredi Kartı Başvuru Şartları (GENEL TÜM KARTLAR)

Kredi kartı kullanımının çok yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz....

x