Aradığımızı bulamadığımızda veya daha ucuza nasıl alabiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen kredi kartları oluyor. Çünkü online olarak istediğimiz her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde ekranımızda görüntüleyebiliyoruz. Hele bir de bu ürünleri kampanyalar ve indirimler sayesinde taksitli alma şansına sahipsek tadından yenmez. Fakat kredi kartı alamıyorum diyenler muhtemelen bu yazımı okuyorlar çünkü tüm bu güzelliklerden ve imkanlardan yararlanamıyorlar.

Bankalardan kredi kartı başvurularına olumsuz yanıt alan kişiler genelde sorunları her zaman kendinde ararlar fakat bu durum böyle değildir. Bankaların kredi kartı vermede katı koşulları bulunmaktadır. Bunun sebebi geçmişte bankalara bırakılan ve ödenmeyen ağır borçlar bu yüzden artık kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyenlerin sayısı oldukça fazla bir hal aldı, pekala bu kişiler ne yapmalı nasıl bir bakış açısı ile bankalara kredi kartı başvurusunda bulunmalılar hemen sizlere detayları aktarıyorum.

Hiçbir Bankadan Kredi Kartı Alamıyorum Ama Neden?

Bunun nedenini bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekecek, sorunu bilmeden çözüme odaklanmak oldukça zor olacaktır. Eğer bankalar size kredi kartı vermiyorsa bunun bazı sebepleri vardır. Merak etmeyin tüm bu sebepleri ve çözümlerine dair önerilerimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

 • Eğer bir öğrenci iseniz yaşınızda reşit değil ise yani 18 yaşınızı tamamlamamış iseniz kredi kartı başvurularınızın red edilmesi ve onaylanmaması oldukça doğaldır. Çünkü bankalar 18 yaş altındaki kişilerin kredi kartı başvurularını kesinlikle onaylamaz. Bu yüzden yanlış sularda yüzüyorsunuz, yapmanız gereken aile büyüklerinizden herhangi birinin üzerine ek bir kredi kartı başvurusu yaparak bu işi halletmek veya hemen bloke teminatlı bir kredi kartı kullanmaya başlamak doğru olacaktır.
 • Kredi kartı alamamanın bir başka sebebi ise kredi limitinizdir, eğer bankalarda çok fazla kredi kartınız bulunuyor ve bunların limitleri kullanılmış ve borç hanesi şişkinse, sizde yeni bir kredi kartı başvurusu yapıyorsanız. Muhtemelen kredi kartı alamayacaksınız! Çünkü her bireyin KKB tarafında tüm bankalarda kullanabileceği toplam bir kredi limiti vardır. Sizin bu limitiniz dolduğu için bankaların size yeni bir kredi kartı vermesi mümkün değildir. Ancak mevcut borçlarınızı ödeyerek kredi limitinizde boşluk yaratabilirseniz bundan sonra kredi kartı başvurunuz onaylanacaktır.
 • Bankalar kredi kartı vermiyor ise bunun sebebinin en önemli kriterlerinden birisi kredi notu yani findeks kredi puanınızın düşük olması olabilir. Eğer kredi ve diğer kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemiyorsanız geciktirerek ödüyorsanız bunlar KMH hesaplar yani kredi mevduat hesabınızda dahil günlerini takip etmeden gelişi güzel ödüyorsanız bankalara hiç borcunuz olmasa bile bu durum kredi notunuzu düşürmeye yetecektir. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yaparak yeni bir kart almanızda mümkün olmayacaktır. Eğer kredi kartı almak istiyorsanız kredi puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Derhal, tüm borçlarınızı günde ve saatinde ödemeye odaklanın ve ödeyin! Eğer sorununuzun bu olduğunu düşünüyorsanız, bir kaç ay düzenli ödemeden sonra kredi kartı başvurunuz onaylanabilir.
 • Düzenli Geliriniz halen devam ediyor mu, eğer düzenli bir gelir maaş bordrosuna sahip değilseniz kredi kartı alamıyorum demenizin sebebi bu olabilir. Çünkü bankalar size bir kredi kartı limiti tanımlarken bu geri ödemeyi nasıl yapacağınızı da düşünür bir gelir beyanında bulunamıyorsanız kredi kartına da sahip olmanız oldukça zordur. Bu soruna dair denemeniz gereken yöntem online kredi başvurusu seçenekleridir.

Kredi Sicilini Temizle, Kredi Notunu Yükselt, Kredi Kartının Kap!

Geçmişten kastınız nedir efendim siz neden bahsediyorsunuz diyebilirsiniz. Hemen bahsedeyim eğer geçmişte bir kara listeye girdiyseniz ve bankalardan kırmızı kalem yediyseniz her şey yolunda olsa dahi kredi kartı alamazsınız. Bunun sebebi geçmişiniz sizin peşinizi bırakmadığı gerçeğidir. Çünkü kara listeye girmek kolay ama çıkmak çok zordur. Bu süreç tam 5 Yıl sürecektir.

Siz geçmiş borçlarınızı temizlediğinizi ve şuan hiçbir sorunun olmadığını düşünerek acaba bankalar neden kredi kartı vermiyor, diye kendi kendinize hayıflanabilirsiniz. İşte tam olarak sorununuz bu kötü kredi geçmişi… Kredi kartı almak için acilen bu durumdan kurtulmalısınız. Bunun için öncelikle kara liste sorgulama yaparak bundan emin olmalısınız. Eğer kara listeye girmişseniz kredi sicil affı başvurusu yaparak geçmiş kötü sicilinizi temizlemelisiniz.

Evet tüm bunları yaptık kredi kartı almak için şimdi ne yapacağız derseniz, her şey henüz bitmedi düşen ve yerin dibine giren kredi notunuzu yükseltmeye geldi sıra. Hemen bir bankadan kredili mevduat hesabı (KMH) hesabı açarak bu hesaptan para kullanarak ödeme tarihlerine harfiyen uyarak ödemeler yapacağız daha sonra ne mi olacak kredi notumuz yükselmeye başlayacak. Kredi notu öğrenme seçeneklerini kullanarak 1200 puan üzerine çıktığımızı gördüğümüzde kredi kartı başvurumuzu yapacağız ve kredi kartımızı alabileceğiz.

Maaş Hesabım Olan Bankamdan Kredi Kartı Alamıyorum Sebebi Nedir?

Aslında düşünüldüğünde çok mantıksız olan durumdur, çünkü en kolay kredi kartı alabileceğiniz banka maaş hesabınızın tanımlı olduğu bankadır. Çünkü bankaya bir gelir beyanında bulunmanızda gerekmez çünkü işyeriniz tarafından sizin adınıza yatan hem SGK sigorta bildirimlerinizi, hemde maaş tutarınızı görmektedir. Fakat halen maaş aldığım banka kredi kartı vermiyor diyorsanız, anlatacaklarıma kulak verin.

1- İş yeriniz sizin maaş hesabınızı gerçekten doğru tanımlattı mı? Çünkü yeni bir işe başvurduğunuzda sizden hangi bankalarda hesabınız olduğu sorulur. Eğer şirketin çalıştığı bir bankada hesabınız yoksa size hesap açılır ve maaş hesabı olarak tanımlanır. Eğer mevcutta sizin şirketin çalıştığı bankaya ait hesabınız varsa size hesap açılmaz ve hesap bilgileriniz şirket bilgilerine kayıt edilir.

Eğer bu bilgiler bankaya bildirilmez ve maaş hesabı olarak tanımı yapılmaz ise siz her ne kadar maaş hesabım deseniz ve maaşınız bu hesabı yatsa bile ortada teknik bir sorun vardır. Bu yüzden ilk iş hesap numaranız bankada maaş hesabı tanımlımı buna bakın. Değil ise maaş hesabı olarak tanımlaması yapıldıktan sonra kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

2- Döndük dolaştık geldik yine kredi skoruna kredi puanını es geçmemelisiniz bu skor düşükse maaş hesabınız olsa bile bankanızdan kredi kartı alamazsınız , bazen büyük bir hata yapılıyor, örnek olarak Türk telekom hattına bir kredi aldığınızı düşünelim, ödemeler taksitler cep telefonu faturanıza yansıtılıyor öyle değil mi?

Evet, eğer siz tüm banka borçlarınızı düzenli ödeseniz bile faturalarınıza yansıyan kredi tutarını amaaan ne olacak telefon faturamı geçte ödesem olur derseniz. Bununda kredi notunuzu düşürdüğünüzü bilmelisiniz. Bu yüzden kredi notunu yüksek tutmak çok önemlidir. Kredi notunuzu makul seviyelere getirdiğinizde maaş hesabınız olan bankanızdan kredi kartı alabilirsiniz. Eğer kredi notu kaç olmalı diyorsanız verdiğim bağlantıya lütfen göz atın.

Bankalara Hiç Borcum Yok Ama Kredi Kartı Alamıyorum Diyenler Daha Aktif Olmalı!

Bir başka sorun ise ben hiç bankalarla çalışmadım, herhangi bir bankaya borcum da yok hiçbir banka bana kredi vermiyor yahu diyebilirsiniz. Evet çok doğru vermez sizi tanımayan bir banka size kredi kartı vermez çünkü bazen bankalardan çok uzak durmakta iyi değil. Neden derseniz bankalar size borç vermek ister sizden faiz almak ister ve borcunuzu kapatmanızı pek istemezler sadece düzenli olarak borcunuzu ödemenizi isterler. Mesela kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek bankaların tam istediği şeydir borcunuz hiç bitmez ve banka sizden sürekli para kazanır.

Peki neden kredi kartı vermez siz herhangi bir bankayla çalışmadığınız ve borç alıp kredi kullanmadığınız için sizin kredi notunuza dair bir skor göremezler ve bu bir bilinmeyen oluşturur. Halbuki daha aktif bir banka hesabına sahip olsanız geri ödemelerinize bakılır ve sizin durumunuz hakkında negatif veya pozitif bir karar verilebilirdi. Eğer ödemelerinize sadık iseniz hemen bir küçük bireysel kredi çekerek bankalara kendiniz tanıtın bu süreçten sonra kredi kartı almanız mümkün olacaktır.

Bankalardan Kredi Kartı Çıkmıyor Diyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Evet toparlamak gerekirse bankadan kredi kartı alamıyorum veya çıkmıyor diyorsanız sizler için oluşturduğum bu maddelere dikkat etmelisiniz;

 • Bankalara yapacağınız geri ödemelerinizde tutarlı ve sadık olun.
 • 18 Yaşından küçükseniz kredi kartı başvurusu yapmayın.
 • Findeks kredi notunuzu sürekli 1100-1200 bandından üstte tutmaya çalışın.
 • Faturalı hatlara aldığınız telefon, tablet ve benzeri eşyaların ödemelerini zamanında yapın.
 • Üst üste kredi kartı başvurusu yapmayın.
 • Eğer bankalarla hiç çalışmadı iseniz, tüketici kredileri, araç kredisi veya KMH hesaplar açarak bankaların sizi tanımasına fırsat verin.
 • Bankalardaki kredi limitlerinizi zorlamayın.

Tüm bunlara dikkat ederseniz kredi kartı alamıyorum demezsiniz 🙂 Hoşçakalın

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir