EFT hesaba ne zaman geçer sorusunu başka bankadan gönderilmiş para bekleyen kişiler soruyor daha çok, bakalım EFT ne zaman gelir para hesaba düşer inceleyelim. EFT ve havale her zaman bir birine karıştırılmıştır. EFT “Elektronik Fon Transferi” adında bankalar arası yapılan bir para gönderme ve alma transfer şeklidir. X bankasından, Y bankasına para göndermenin kısa adıdır. Dikkat ederseniz aynı bankadan bahsetmiyoruz başka bir bankadan bir başka bankaya gönderim demektir.

EFT gönderimi için bankalar kendi aralarında anlaşarak saat dilimleri belirlemişlerdir ve bu EFT saatleri dışında havaleleriniz gecikebilir. Buna istinaden EFT hesaba ne zaman geçer veya yatar sorumuzun cevabını detayları ile sizlere aktaracağız.

EFT işlemleri ile gönderilen paralar, finansal kuruluşlar ve Merkez Bankası tarafından belirlenen EFT saatleri arasında hesaba geçer. Genellikle EFT işlemlerinde gönderilen paralar, hafta içi ve resmi tatil olmayan zamanlarda saat 08.30-17.30 arasında hesaplara geçer.

Gün İçinde Yapılan EFT İşlemleri Hesaba Ne Zaman Geçer?

Gün içinde yapılan EFT işlemlerinde gönderilen paralar, EFT saatleri arasında karşı tarafın hesaplarına para gönderim işlemi gerçekleşmişse aynı gün içerisinde gönderilen paralar karşı tarafın hesabına iletilir.

Fakat EFT zaman aralıkları dışında veya resmi tatil günlerinde karşı tarafın hesabına para gönderim işlemi yapılmışsa gönderilen paralar en erken EFT ilk iş gününde karşı tarafın hesabına geçer.

Mesai Saatleri Dışında Gece Yapılan EFT İşlemleri Hesaba Ne Zaman Gelir?

Gece yapılan EFT işlemlerinde gönderilen paralar karşı tarafın hesabına en erken sonraki gün EFT saatlerinde geçer. Yani gece yapılan EFT işlemlerinde paralar karşı tarafın hesabına sabah ulaşabilir.

Bu yüzden EFT işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler, EFT saatleri içerisinde para gönderimini yapmalıdır.

EFT’de Hafta Sonu Yapılan İşlemlerde Hesaba Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hafta sonu ve bayramlarda yapılan EFT işlemlerinde paralar karşı tarafın hesabına ilk resmi iş gününde geçer. Genellikle vatandaşların hafta içi EFT işlemlerini yapmaları tavsiye edilir. EFT işlemlerinde gönderilen paranın karşı tarafın hesabına aktarılıp aktarılmadığını öğrenmek için EFT sorgulama işlemi yapılabilir.

Gönderim esnasında EFT sorgu numarası elde edilerek sorgu numarası ile gönderilen paranın durumunu ve karşı tarafın hesabında olup olmadığını vatandaşlar öğrenebilir. EFT işlemlerinde gönderilen paranın karşı tarafa doğru bir şekilde ulaşması için kişilerin IBAN numarası veya hesap numarası, ad soyad, banka ismi ve şube adı/numarası gibi bilgileri doğru bir şekilde girerek EFT işlemlerini yapmaları gerekir.

eft ne zaman gelir

Resmi Tatillerde Ve Bayramlarda Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Yatar?

Remi tatillerde veya hafta sonlarında yapılan EFT ile para gönderim işlemi bir sonraki ilk resmi iş gününde EFT saatleri içerisinde gerçekleşir. Fakat bankaların yarım gün çalıştığı bir durumda veya saat 11.00’dan önce EFT işlemi gerçekleşmiş ise EFT işleminin yapıldığı gün gönderilen para karşı tarafın hesabına anında geçer. 11.00’dan sonra yapılan EFT işlemlerinde ise yine ertesi gün ilk iş gününde EFT saatleri arasında gönderilen para karşı tarafın hesabına geçer.

Bu yüzden aynı gün gönderilen paranın karşı tarafa iletilmesi isteniliyorsa EFT işlemleri, EFT saatleri içerisinde yapılmalıdır.Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız internet bankacılığı sayesinde 24 saat boyunca günün her saatinde EFT yapabilirsiniz Fakat para karşı tarafın hesabına ilk çalışma gününde geçecektir

EFT’den Gönderilen Para hesabıma Geçmedi, Ne Zaman Geçer Ne Yapabilirim?

Başka bankadan EFT ne zaman gelir diyorsanız ve halen hesabınıza para geçmediyse aşağıdaki yöntemle bu sorunu çözebilirsiniz. Dilediğiniz bir bankanın yaptığı EFT işlemlerine istediğiniz zaman bakabilirsiniz. Özellikle, devirle ilgili bir sorun olduğunda değil, kendi hesap işlemlerinizi yönetmekle ilgili işlemlerle ilgili tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz.

  • Bu havale soruşturması bankanın çeşitli servis kanalları aracılığıyla yapılabilir. Bir banka şubesi aracılığıyla bilgi almak isterseniz, lütfen yardım için bir gişe temsilcisiyle görüşün.
  • Bilgiyi pratik ve hızlı bir şekilde almak için bankanızın telefon bankacılığı kanalını da kullanabilirsiniz.
  • Bankanızın internet ve mobil bankacılık kanallarını kullanarak da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Transfer işlemleriyle alakalı yazmış olduğumuz EFT Sorgulama başlıklı yazımızda hızlı ve online kredi sorgulama işlemi yapabileceğinizi anlattık dilerseniz inceleyebilirsiniz.

EFT Hemen Hesaba Geçiyor Mu, EFT Dolandırıcılığına Ve EFT İptaline Dikkat!

EFT hemen hesaba geçer mi sorusunu size bazı önemli bilgiler aktararak sunmak istiyorum.Son zamanlarda sıkça duymaya başladığınız EFT dolandırıcılığı hakkında size bazı pratik ama akılda kalıcı bilgiler paylaşacağız. Dolandırıcıların yöntemi şu şekilde oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekir ise siz bir araç satıyorsunuz ve alıcı sizinle irtibata geçerek aracı almayı ve fiyatı kabul ettiğini söylüyor.

Her şey buraya kadar normal, iş ödeme kısmına geldiğinde dolandırıcı size EFT Saatleri dışında olduğunu söylüyor fakat internet üzerinden EFT yapabileceğini, ama bu paranın hesaba ertesi gün geçeceğini söylüyor. Satıcıyı ikna etmek için alıcı yanında mesai saatleri dışında mobil bankacılık ile hemen EFT yapıyor ve dekontu dijital ortamda satıcıya gönderiyor. Satıcı ikna olarak aracı alıcıya teslim ediyor. DİKKAT! Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT  transferleri mesai başlangıcına kadar iptal edilebiliyor! EFT hesaba hemen geçmiyor.

Tabi alıcı aracı alıp uzaklaşıyor ve satıcı dolandırılmış oluyor bu konulara hassasiyet göstermenizi diler ve uyarımızı yaptıktan sonra yazımızı sonlandırıyoruz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir