BCH kredi nedir, BCH kredi nasıl kullanılır ve hesaplama yöntemlerinin yanı sıra rotatif (BCH) kredisinin özellikleri hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Aslında Borçlu cari hesap (BCH) kredileri de bizim avans hesap veya KMH hesabı yada ek hesap olarak bildiğimiz kredi türlerinden birtanesidir. Bizim bildiğimiz standart ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve bireysel krediler haricinde farklı kredi türleride mevcuttur. Bunlardan birtanesi de BCH (rotatif ) kredilerdir.

BCH kredileri daha çok inşaat firmaları kullanmaktadır. Neden derseniz çünkü inşaat masraflarını kredi hesabından kullanarak daha sonra ellerine toplu para geçtiğinde rotatif kredi hesabına yatırarak kredi hesabını çok cüzzi miktarlarla kapatabilmektedir. Eğer ileriye yönelik elinize toplu bir para geçme ihtimali var ise taksitli kredilerdense rotatif BCH kredilerine yönelmenizde fayda vardır.

Ayrıca taksitli çekmiş olduğunuz ticari amaçlı kredilerde bankalar kredinizi erken kapatmanızı isteyebilir veya kredi limitinizi azaltabilir bu durum sizi istenmeyen sonuçlara götürebilir ve istemediğiniz parasal sıkıntılar çekebilirsiniz. Fakat rotatif krediler ile firmanızın parasal gücünü ve dinamiğini sağlayabilir işlerinizi büyütebilirsiniz. BCH rotatif kredileri dilediğiniz zaman limitini düşürebilir veya kapatabilirsiniz. BCH kredinizin limiti çalışmış olduğunuz banka tarafından belirlenecektir, geri ödeleriniz ve kredi notu ortalamanız dikkate alınarak zaman içerisinde değişikliğe artışa veya azalışa sebep olabilir.

Rotatif Kredi Başvurusu Ve  BCH Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Teminatlar Nelerdir?

Rotatif ve BCH kredileri kullanmak için genellikle müşteri çekleri teminat gösterilerek kullandırılır. Bankalar genellikle kısa vadeli çekleri BCH hesabına istinaden almak isterler, uzun vadeli ve kredi vadesini geçen çekleri bankalar almamaktadır.

Çeklerin yanı sıra rotatif kredi kullandırımında müşteri çekleri haricinde alınabilecek teminatlar ise daire ( Ev ) ipoteği, nakit para blokesi, veya firmaya ortak olan kişilerin kefaleti ile kullandırılmaktadır. Bankalar genellikle BCH kredilerinin hareketli olmasını istemektedir. BCH hesabına dair işleyecek faiz oranını bankalar değiştirme haklarını ellerinde tutarlar. Buna istinaden rotatif kredi hesabı olan işletmenin ticari hareketlerini düzenli bir şekilde takip ve analiz ederek aksiyon alırlar.

Hesap şu şekilde işler, yapılan ticari faliyetler sonrasında alınan müşteri çekleri bankaya teminat olarak verilir. Banka tarafında vadesi gelen çekler tahsil edilir ve BCH kredi hesabına girişi sağlanır. Kullanmış olduğunuz kredi miktarından düşülerek eğer artış var ise kredi hesabınız buna istinaden arttırlır veya azaltılır. Bankalar Rotatif (BCH) kredilerin kullanımında bankaya verilen teminat çeklerini derinlemesine analiz ederek çek sahiplerinin ödeme performanslarını değerlendirerek çekleri kabul veya red edebilir.

Eğer örnek vermek gerekir ise siz 50.000 TL rotatif bir kredi kullanmak istiyorsanız. Banka sizden güvenilir çekler ve bu çekleri parçalı olacak şekilde ( yani birden fazla çek ) şeklinde talep edecektir. Ayrıca burada önemli bir husus 50.000 TL BCH kredisi karşılığında sizden 70.000 TL çek teminat olarak isteyebilir. Buradaki amaç parçalı alınmış çeklerin arasında ödenmeyen olur ise bir nevi önlem  alma amaçlıdır. BCH kredisi kullanmak istiyor iseniz vereceğiniz tek yaprak bir çek rakamı yüksek olsa dahi banka tarafından tercih edilmeyecektir.

rotatif kredi geri ödemesi

BCH Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bu kredi türünün çeşitlerine gelecek olur isek ;

  • Borçlu Cari Hesap Kredi
  • Sabit Faizli (Rotatif) BCH Kredi

olarak 2 çeşit olduğunu söyleyebiliriz. BCH kredileri genellikle şirketin faiz ihtiyacını üçer aylık dönemlere kadar (31 Aralık, 30 Eylül, 31 Eylül) piyasa faiz oranı değişikliklerine duyarlı BCH kredileri olarak belirlenen vadeler ve limitler dahilinde serbestçe kullanılabilir

İkinci seçenek olan sabit faizli BCH kredi Ürünü, piyasada oluşacak faiz oranlarındaki değişikliklerden etkilenmeden kredi koşulları ve kredi limitleri dahilinde serbestçe kullanılabilen finansal ihtiyaçları karşılamanıza olanak tanır.

BCH (Rotatif ) Kredi Faizi Ne Zaman İşler?

Rotatif kredilerin faizleri hesaba ne zaman yansır veya işler bunu merak ediyorsanız bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Rotatif kredi faizleri genellikle farklı bir düzenleme olmadığı taktirde genellikle Eylül, Aralık,Mart ve Haziran aylarının son haftasında tahakkuk edecektir.

Yani dört dönem olarak rotatif kredi tahakkuku işleyecektir. Sırasıyla 1. dönem olan Ocak-Mart ayı dönemi tahakkuku Mart ayının sonunda hesaba işlenecektir. İkinci dönem olan Nisan- Haziran dönemi ise Haziran ayının sonunda kredi hesabınıza faiz olarak yansıyacaktır. Üçüncü dönem olan Temmuz-Eylül ayı BCH kredisi faiz oranı Eylük ayı sonunda, son dönem olan Ekim-Aralık dönemi ise Aralık ayının sonunda kredi hesabınıza tahakkuk edecektir.

bhc kredi ve özellikleri

Rotatif kredi hesabınızda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise teminat amaçlı vermiş olduğunuz çeklerin vadelerinin zaamnında hesabınıza yatıp yatmadığını bireysel olarak takip etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde vadesi gelen çeklerin hesabınıza 1 gün dahi geç yatmış olsa gereksiz yere faiz ödemiş olacaksınız. Bu yüzden çeklerinizin takibi çok önemlidir.

BCH Kredi Limiti Ve Faiz Oranı Hesaplama

Örnek olarak bir BCH rotatif kredinin limiti 60.000 TL olarak tanımlanmış olsun. Siz bu kredi hesabınızdaki tutara dokunmadığınız çekmediğiniz sürece herhangi bir faiz işlemeyecektir. Fakat BCH hesabınızdan 20.000 TL gibi bir rakam kredi kullandınız 20 gün sonra elinize bir miktar toplu para geçti ve bu rotatif hesabınıza yani kredi hesabınıza yatırdınız.

Bu durumda ödeyeceğiniz faiz kredi hesabınızdan kullanmış olduğunuz 20.000 TL tutarı kadarı ile sorumlu olacaksınız. Yani 20 günlük 20.000 TL tutarında bir faiz yükü size yansıyacaktır. Faizleri kullandığınız kredi hangi döneme aitse ilgili dönemin sonunda ödeyeceksiniz.

BCH kredisi hangi durumlarda kullanılır derseniz; eğer sizlerin sabit gelir şeklinde bir kira geliriniz, işyeri kar getiriniz veya düzenli bir para akışınız yok ise BCH krediler size göre olabilir. Rotatif kredide faiz hesaplanırken, gün sonu borç bakiyesi dikkate alınır. Dönem arasında istenildiği gibi kullanılan ya da kapatılan rotatif kredinin gün sonu borç bakiyesi faize esastır. Dönemin son gününe kadar faiz ödenmez ise merkez bankası kayıtlarına gececeğini ve firmanın kredi notunu düşüreceğini bilmenizi isteriz. Bankalar dönem sonu faiz tahakkuk ettiğinde noter aracılığıyla kredi hesabı ekstresini kredi kullanan firmaya göndermektedir.

İlgili İçerik : Ticari Kredi Çeşitleri Ve Türleri

BCH ve Rotatif Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rotatif krediler sabit ve değişken faizli olmak üzere ikiye ayrılır araştırarak size uyan hesabı açtırmanı önemlidir. Rotatif krediler kobilerin ve orta ölçekteki firmaların anlık ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kullanabileceği ve geri ödemelerinin belirli dönemler halinde veya yıllık olarak kapatılabileceği esnek ödeme planına sahip olan kredilerdir. Rotatif krediler genellikle TL olarak kullandırılmaktadır.

Rotatif ve BCH kredisi veren bankalara bakarsak devlet bankalarından olan Vakıfbank https://www.vakifbank.com.tr/rotatif-krediler.aspx?pageID=201 ve özel sektör bankalardan olan Garanti Bankası https://www.garanti.com.tr/tr/kobi/krediler/rotatif_kredi.page rotatif ve BCH kredilerini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir