Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

 

Yazımıza bileşik faiz oranı nedir?  Bununla başlayalım ; her dönemde kazanmış olduğunuz faizin ana paranıza eklenmek suretiyle her dönem değişen sermaye üzerinden hesaplanmaktadır. Bileşik faizde püf nokta faizin tahakkuk edeceği zaman(tarih) veya bunun işleme sıklığıdır.

Eğer bir yatırımcıysanız, ya da yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka basit faiz ve bileşik faiz kavramlarını bilmeniz gerekmekte. Faiz kavramı, finansal matematiğin bel kemiği, olmazsa olmazıdır. Basit ve bileşik faiz hesaplamaları gerek bor veren gerekse borç alan taraf için getiri ve borç karşılaştırmalarının doğru olarak yapılabilmesi için önemlidir ve mutlaka bilinmesi gerekir.

Bileşik Faiz Oranı İle Basit Faiz Oranı Arasındaki Fark Nedir ?

Basit faiz sadece anapara üzerinden hesaplanır. Yani basit faiz; anapara üzerinden işleme tabi tutulan faiz oranıdır. Faiz hesaplamaları için formüller vardır ve kullanılır. Basit faiz hesaplamak için kullanılan formül: F= A.N.T / 100 şeklindedir. (Formüldeki A, anapara, T, yıllık faiz oranı, N paranın faizde kalma süresi fakat yıl olarak kalma süresi, F ise, faiz miktarı, tutarı olarak işlem görmektedir).

Eğer aylık basit faiz hesaplaması yapılacaksa, bir yılda 12 ay olduğundan, 12 ay 100 ile çarpılırsa 1200 edeceğinden, aylık faiz formülümüz: F= A.N.T / 1200 şeklinde olacaktır. Eğer günlük basit faiz hesaplaması yapılacaksa; bir yıl 360 gün olduğundan (365’tir ancak finansal bankacılıkta böyle kabul edilmiş), 100 ile 360 çarpımı 36000 olacağından, günlük basit faiz hesaplama formülü: F= A.N.T / 36000 olacaktır.

Bileşik Faiz Oranı Nedir Ve Bileşik Faiz Hesaplama Formülü

Bileşik faiz nasıl hesaplanır ; Bileşik faiz ara dönemlerde kazanılan faizin tekrar anaparaya eklenmesi ile edilen toplam kazanç üzerinden hesaplanan faizdir. Bileşik faiz hesaplama formülü ise; F=(N+1) / 100 şeklindedir. Her vadenizin sonunda kazandığınız faiz oranı anaparanıza ilave edilir.

Böylece anaparanız artmış olur. Yeni faiz yeni oluşmuş anaparanız üzerinden hesaplanır. Bileşik faizin vade sonundaki anapara ile faiz getirisinin toplamını hesaplayan bir formül de mevcuttur. Bu formül ise; Vade Sonu Toplam Sermaye = Anapara X (1 + Faiz Oranı) Dönem Sayısı şeklindedir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git