finanskredirehberi.com

Bimer Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

Tarih: 08.09.2017
Güncel: 01.09.2018
bimer nedir

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), 2006 yılından bu yana ülkemizde kullanılmaktadır. 26055 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile hayatımıza giren bu uygulama, resmi dairelerde yaşanan problemlerin hızlı bir şekilde giderilmesi ve kişilerin internet üzerinden başvuruda bulunarak şikayet ve önerilerine çözüm bulabilmeleri amacıyla kurulmuştur. BİMER nedir, ne işe yarar merak edenler varsa, ilk olarak şikayetlerden söz edebiliriz.

Gitmiş olduğunuz resmi kurumda yaşadığınız tüm problemleri BİMER’e ileterek incelenmesini sağlayabilirsiniz. Resmi dairelerde hem çalışanlar tarafından hem de genel haklarınız doğrultusunda yaşadığınız problemleri çözüme kavuşturmak amacıyla kullanacağınız bu sistemde, tüm başvurular kayda alınmaktadır. Şikayetiniz hakkında incelemeler yapıldıktan sonra hem ilgili kurum hem de şikayetinize neden olan çalışanlar hakkında yasal sürece kadar ilerleme yapılabilmektedir.

BİMER Şikayeti Nasıl Yapılır ?

Eğer herhangi bir resmi kurumda size haksızlık yapıldığını düşünüyor ya da herhangi bir konuda şikayetiniz varsa, doğrudan BİMER için oluşturulmuş internet sitesine giriş yaparak şikayetinizi oluşturabilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptığınızda, ilk olarak bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarıda genellikle BİMER ne işe yarar ve şikayet nasıl oluşturulur, konusunda tereddütleri olan kişiler için hatırlatmalar bulunmaktadır.

Uyarının içeriğine baktığımız zaman, acil durumlar için BİMER yerine hangi kurumlara başvuru yapmanız gerektiği ve bunun için de hangi numaralar ile irtibat kurmanız gerektiğini göreceksiniz.

bimer-basvuru-ve-giris

Eğer uyarıda bulunan kurumlar dışında doğrudan BİMER’e başvuruda bulunmak istiyorsanız, internet sitesinin ana sayfasında hemen sağ kısımda bulunan başvuru kısmına odaklanmalısınız. BİMER’e başvuruda bulunmak için TC kimlik numarası, adınız, soyadınız, cep telefonu numaranız ve annenizin evlenmeden önceki yani bekarlık soyadı istenecektir. Tüm bilgileri tuşladıktan sonra formun alt kısmında bulunan onay kodu gönder butonuna tıklayınız. Bu işlem sonrasında cep telefonunuza gelen kodu sisteme girerek, hangi kurum hakkında şikayet ya da öneride bulunacağınızı seçebilir, sonrasında da şikayet ya da önerinizin içeriği hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

BİMER’e başvuruda bulunmak isteyen kişiler, eğer E-Devlet şifresine sahipse, doğrudan E-Devlet üzerinden de şikayetlerini BİMER’e iletebilirler. Bu yöntemle işlem yapmak isteyen kişiler, ilk olarak E-Devlet hesaplarına giriş yapmalı, ardından da ilgili kurum olarak Başbakanlık İletişim Merkezi’ni seçmelidir. Ardından Uygulamaya Git dediğinizde karşınıza bir sayfa çıkacak ve sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler, 12 farklı alanda sorulmaktadır ve şikayetlerinize yönelik herhangi bir dosya hazırlamışsanız, doğrudan bu dosyanın incelenmesi için de gönderebilirsiniz.

alo 150 nedir

BİMER’e Hangi Konularda Şikayetler Oluşturulur ?

Hem E-Devlet hem de BİMER’in kendi internet sitesi üzerinden yapacağınız başvuru işlemlerinin sonrasında, cep telefonu numaranıza şikayetiniz ile ilgili bir referans numarası gönderilecektir. Bu numara ile, başvurunuzun durumu ve sonucu hakkında anında bilgi alabileceksiniz. Başvuru durumunuzu merak ediyorsanız, doğrudan BİMER’in internet sitesine giriş yapmalısınız.

Burada karşınıza çıkacak ilk sayfada, Başvuru Yap ve Başvuru Sorgula butonları karşınıza çıkacaktır. Başvuru Sorgula butonunu tıkladıktan sonra, cep telefonunuza gönderilen referans numarasını tuşlayarak başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

BİMER’e şikayet yazma konusunda yapacağımız açıklamalar bu şekildedir. Son olarak kişilerin hangi kurumları ve hangi konuları şikayet edebilecekleri hakkında bilgilendirmeler yapabiliriz. Öncelikli olarak, bu sistemi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler kullanabilecektir.

Devlete bağlı olarak hizmet sunan kamu kurumlarında, çalışanların size yaptığı haksızlıklar, çalışanların görevlerini gerektiği gibi yapmamaları, rüşvet, adam kayırma ya da anayasaya aykırı herhangi bir durumu bu sistem üzerinden ilgili birimlere iletebilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek ya da karşılaşabileceğiniz tüm konular hakkında yapacağınız başvurularda, kesinlikle size geri dönüş yapılacağını ve başvurunuzun inceleneceğini unutmamalısınız. Bundan dolayı da karşılaştığınız tüm sorunlar ya da yasa dışı durumları, BİMER üzerinden bilgilendirerek hem vatandaşlık görevinizi yerine getirebilir hem de mağduriyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bimer Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
garanti mobil asistan kullanımı
Garanti Bankası UGİ Nedir ? UGİ Nasıl Kullanılır ?

Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi ile yönelik günden güne...

kayyum ataması ne demektir
Kayyum Nedir ? Kayyum Ne İş Yapar

Kayyum kelimesinin anlamı hukuki terimlere göre bir işin...

x