Bimer ve Cimer nedir, ne işe yarar başvursu sonucu ne olur tüm konuları ele alarak kafanızdaki soru işaretlerini kaldıracağız. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), 2006 yılından bu yana ülkemizde kullanılmaktadır. 26055 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile hayatımıza giren bu uygulama, resmi dairelerde yaşanan problemlerin hızlı bir şekilde giderilmesi ve kişilerin internet üzerinden başvuruda bulunarak şikayet ve önerilerine çözüm bulabilmeleri amacıyla kurulmuştur.

BİMER nedir, ne işe yarar merak edenler varsa, ilk olarak şikayetlerden söz edebiliriz. Her türkü istek öneri ve şikayetinizi Devletin en ilgili birimine hızlı bir şekilde ulaştırabilir ve çözüm bulabilirsiniz.

Bimer Ve CİMER Nedir?

Gitmiş olduğunuz resmi kurumda yaşadığınız tüm problemleri BİMER’e ileterek incelenmesini sağlayabilirsiniz. Resmi dairelerde hem çalışanlar tarafından hem de genel haklarınız doğrultusunda yaşadığınız problemleri çözüme kavuşturmak amacıyla kullanacağınız bu sistemde, tüm başvurular kayda alınmaktadır. Şikayetiniz hakkında incelemeler yapıldıktan sonra hem ilgili kurum hem de şikayetinize neden olan çalışanlar hakkında yasal sürece kadar ilerleme yapılabilmektedir.

BİMER (CİMER) Şikayeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir resmi kurumda size haksızlık yapıldığını düşünüyor ya da herhangi bir konuda şikayetiniz varsa, doğrudan BİMER için oluşturulmuş internet sitesine giriş yaparak şikayetinizi oluşturabilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptığınızda, ilk olarak bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarıda genellikle BİMER ne işe yarar ve şikayet nasıl oluşturulur, konusunda tereddütleri olan kişiler için hatırlatmalar bulunmaktadır.

Uyarının içeriğine baktığımız zaman, acil durumlar için BİMER yerine hangi kurumlara başvuru yapmanız gerektiği ve bunun için de hangi numaralar ile irtibat kurmanız gerektiğini göreceksiniz.Eğer uyarıda bulunan kurumlar dışında doğrudan BİMER’e başvuruda bulunmak istiyorsanız, internet sitesinin ana sayfasında hemen sağ kısımda bulunan başvuru kısmına odaklanmalısınız.

BİMER’e başvuruda bulunmak için TC kimlik numarası, adınız, soyadınız, cep telefonu numaranız ve annenizin evlenmeden önceki yani bekarlık soyadı istenecektir. Tüm bilgileri tuşladıktan sonra formun alt kısmında bulunan onay kodu gönder butonuna tıklayınız. Bu işlem sonrasında cep telefonunuza gelen kodu sisteme girerek, hangi kurum hakkında şikayet ya da öneride bulunacağınızı seçebilir, sonrasında da şikayet ya da önerinizin içeriği hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

bimer nedir ne işe yarar

BİMER’e başvuruda bulunmak isteyen kişiler, eğer E-Devlet şifresine sahipse, doğrudan E-Devlet üzerinden de şikayetlerini BİMER’e iletebilirler. Bu yöntemle işlem yapmak isteyen kişiler, ilk olarak E-Devlet hesaplarına giriş yapmalı, ardından da ilgili kurum olarak Başbakanlık İletişim Merkezi’ni seçmelidir. Ardından Uygulamaya Git dediğinizde karşınıza bir sayfa çıkacak ve sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler, 12 farklı alanda sorulmaktadır ve şikayetlerinize yönelik herhangi bir dosya hazırlamışsanız, doğrudan bu dosyanın incelenmesi için de gönderebilirsiniz.

BİMER’e Hangi Konularda Şikayetler Oluşturulur?

Hem E-Devlet hem de BİMER’in kendi internet sitesi üzerinden yapacağınız başvuru işlemlerinin sonrasında, cep telefonu numaranıza şikayetiniz ile ilgili bir referans numarası gönderilecektir. Bu numara ile, başvurunuzun durumu ve sonucu hakkında anında bilgi alabileceksiniz. Başvuru durumunuzu merak ediyorsanız, doğrudan BİMER’in internet sitesine giriş yapmalısınız.

Burada karşınıza çıkacak ilk sayfada, Başvuru Yap ve Başvuru Sorgula butonları karşınıza çıkacaktır. Başvuru Sorgula butonunu tıkladıktan sonra, cep telefonunuza gönderilen referans numarasını tuşlayarak başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

BİMER’e şikayet yazma konusunda yapacağımız açıklamalar bu şekildedir. Son olarak kişilerin hangi kurumları ve hangi konuları şikayet edebilecekleri hakkında bilgilendirmeler yapabiliriz. Öncelikli olarak, bu sistemi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler kullanabilecektir.

bimer alo 150 başvuru

Devlete bağlı olarak hizmet sunan kamu kurumlarında, çalışanların size yaptığı haksızlıklar, çalışanların görevlerini gerektiği gibi yapmamaları, rüşvet, adam kayırma ya da anayasaya aykırı herhangi bir durumu bu sistem üzerinden ilgili birimlere iletebilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek ya da karşılaşabileceğiniz tüm konular hakkında yapacağınız başvurularda, kesinlikle size geri dönüş yapılacağını ve başvurunuzun inceleneceğini unutmamalısınız. Bundan dolayı da karşılaştığınız tüm sorunlar ya da yasa dışı durumları, BİMER üzerinden bilgilendirerek hem vatandaşlık görevinizi yerine getirebilir hem de mağduriyetinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Başvuru sorgulaması yapmak için Burayı tıklayınız.

Dilerseniz ALO 150 hattını da kullanarak şikayette öneride ve istekte bulunabilirsiniz.

Bimer Başvuru Sonucu Ne Olur?

Bimer başvuru sonucu ne olur derseniz, her şeyden önce, Bimer ve Cimer başvuruları için yasal yanıt süresi 30 gündür. Yani, vatandaşı konuyla ilgili 30 gün içinde bilgilendirmek gerekir. Ancak bu süre, nasıl başvurduğunuza bağlı olarak değişebilir. Kural olarak, telefon veya sistemle doldurulan başvurular 15 gün içinde iade edilecektir. Ancak, bu süre doğrudan veya posta ile uygulanırsa daha uzun sürebilir. Ayrıca, yanıt süresi iş yüküyle biraz orantılıdır. Türk yetkililer evrak kavramını çok daha yeni yeni anlamaya ve çözmeye başlamıştır. Örneğin, Adalet Bakanlığı’na bağlı mahkemelerin sonuçlarının geç sonuçlanma nedeni bu kavramdan kaynaklanmaktadır.

Başvuru sonucu Sorgulama ;

  • Bimer (Cimer) sistemini Kullanarak
  • E-devlet internet adresinden sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca, başvurunuzun durumu hakkında bilgi almak için Alo 150’yi arayabilirsiniz. E-posta ile geri bildirimde bulunursanız, posta hesabınızı kontrol etmenizi öneririz. Lütfen postayla bildirimde bulunurken adres bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca, şikayet talebinizin etkili olması için yasal olarak Bimer kadar haklarınızı da araştırmalısınız. Şikayette bulunmak için şikayeti ilgili yargı dairelerine iletebilirsiniz. Bu şekilde sonuç almak daha kolay olacaktır. Başvuruyu okuyan kişi, sizi sistem üzerinden ilgili departmana yönlendirir.

BİMER Ve CİMER Aynı Yer Mi?

Yeni hükümet sistemine geçişte, vatandaşlar ve devlet arasında bir köprü görevi gören bir başkanlık sistemi olan Bimer sistemi, Cimer’e taşındı. Sistem, başvurunuzun durumunu kontrol etmenizi ve Cimer’e dilek, şikayet ve önerilerde bulunmanızı sağlar. 2020’de bir sorunla ilgili şikayetiniz varsa, Cimer aleyhindeki dilekçeyle Devletin herhangi bir kurumu hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Yani Bimer ve Cimer aynı kurum ve başvuru yolları aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir