Bireysel İhtiyaç Kredisinde İcra Süresi

Yayın Tarihi: 27.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Bireysel ihtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse icralık olur? Yasal takipler ve idari takipler ile birlikte, müşterilerin gerçekleştirmesi gereken ödemeler düzenli hale getirilmek isteniyor. Bankaların kredi verirken dikkat ettikleri hususlar arasında yer alan ödeme yapılıp yapılamayacağıyla ilgili durum, müşterilerin doğrudan etkilenmesine yol açıyor.

Ödemeyi başarılı bir şekilde düzenli olarak yapamayacağı anlaşılan bireylere kredi verilmemesi gerekiyor. Eğer ödemelerini aksatan bir müşteri iseniz, bu durumda banka tarafından adınıza bazı yasal işlemler başlatılacaktır.

Bu yüzden bizde merak edenlere bireysel kredi kaç gün ödenmez ise icra başlatılır, çekilen kredi ödenmez ise ne olur gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Geciken Kredilerde İdari Takibin Başlama Süresi

Bireysel ihtiyaç ve konut kredisi kaç ay ödenmezse takip başlar gibi sorularla sık sık karşılaşılıyor. İdari takiple ilgili süreç, müşterinin normalde ödemeyi yapması gereken tarihten sonra 60. Güne kadar herhangi bir ödeme yapmaması halinde ulaşılmak için girişimlerde bulunulur.

Toplamda 90. Güne dek banka tarafından müşteriye haber verilir. Bu süreç müşterinin bilgilendirilmesi için geçer ve müşterinin uyarılması sağlanır. İdari takip ise 90. Günden itibaren başlayarak 7 gün içerisinde ödeme yapılması talep edilir. İdari takibin 97. Güne kadar sürmesiyle birlikte, 97. Günden sonra ise yasal takip başlatılmış olur.

Bankaların Takip Sürecinde Görevleri

Bankalar tarafından özellikle 30. Gün ile 97. Gün arasında sürekli olarak hatırlatmalar yapmaları gereklidir. Bunun için bazı bankalar günlük olarak, bazıları ise birkaç gün aralıklarla müşterilerini uyaracaktır. Müşterilerin bu süreçten rahatsız olması, telefonlarını kapatması, adres değiştirmesi, ulaşım ve iletişim yollarını engellemesi yasal takibin lehine olmasını sağlamayacaktır. Bankanın yetkilileri gerekli iletişim girişimlerinde bulunduklarını, müşteriyi uyardıklarını belirtmek durumundadır.

banka borçlarında icra süreleri

Belirtilen uyarı, yasal takiple ilgili bilgilendirme işlemleriyle birlikte artık bankanın yapması gereken bir işlem kalmayacaktır. Gerekli olan her türlü faaliyetler, 97. Günden itibaren artık tüm bankaları etkileyecektir. Merkez Bankası başta olmak üzere pek çok bankada tutulacak olan kaydınız, kara listeye girmiş olmanız nedeniyle uzun vadede mağduriyet yaşamanıza yol açacaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için kredinin belirlenen süre içerisinde ödenmesi gerekir.

Ticari kredi ödenmezse eve haciz gelir mi? Eve haciz gelmesiyle ilgili işlemler genel olarak söylenenin aksine ikinci ayda başlamaz. Üçüncü ayda direkt olarak 90. Güne girildiğinde başlamayacaktır.

Üçüncü ayın yedinci gününün ardından yani 97. Günün bitiminde banka tarafından icrayla ilgili gerekli tüm işlemlerin gerçekleştirilme imkanı ortaya çıkacaktır. Banka sürekli olarak uyarmasına ve ödeme yapılmasını talep etmesine rağmen ödemelerin yapılmadığını belirttiği taktirde, idari takip de yerini yasal takibe bırakacaktır.

Kredi Aksatılması Durumunda Kara Listeye Kaçıncı Günde Girilir?

Kara liste olarak tanımlanan ve gelecekte de kredi çekmek isteyen bireylerin maruz kalmamak istediği yaptırımlar, kara listeye düşülmesi halinde ortaya çıkıyor. Bireyin kredi çekme sürecinde bankaların büyük bir çoğunluğunda kredi notu düşük olarak görülmesi nedeniyle kredi çekmekte zorlandığı bir durumdur. Kara listenin oluşmasına yol açan süre, borcun ödenmesi gereken tarihten itibaren 97. Günün ardından geçerlidir.

geciken kredi ödemelerinde yasal süreç

Vadenin ödemesinin gelmesi ve aradan 97 gün geçmesine rağmen gerekli ödemelerin yapılmaması halinde, bireyin bilgileri ve krediyle ilgili yapmış olduğu işlemler Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır.

İşlemler sadece Merkez Bankası ile değil, Türkiye’de tüm bankalar ile kayıtlara girmesiyle birlikte oldukça etkili bir hal alır. Kara listede yer alan bireylerden bir tanesi olmanız halinde, yüksek miktarda veya herhangi bir vadede krediyi kredi notu yüksek olan bireylerde olduğu gibi çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Bankalar açısından güvenilirlik özellikle kara listeye giren bireylerde son derece düşük olarak tanımlanır. Ticari kredi ödenmezse ne olur? Ödemediğiniz krediye bağlı olarak bir anda kendinizi kara listede bulabilir, ilerleyen zamanlarda kredi çekmekten Mahrum kalabilirsiniz. Kara listeden çıkabilmek için ise beş yıl gibi uzun bir süre boyunca beklemeniz gerekecektir.

Yasal Takipten Nasıl Çıkılır?

Yasal takibe maruz kalan bireylerin bu takipten çıkması için belirlenmiş süre 37 gündür. 60. Günden itibaren normalde idari takip olarak tanımlanan süreç, kendini yasal takibe bırakır. 60 gün boyunca aylık taksit ödemelerinin yapılmamış olması halinde bankaların sürekli olarak müşteriye uyarı yapması gerekecektir. Yasal takibin başlatılabilmesi için 90. Gün belirlenmiştir.

Yasal takipten çıkabilmek için tek yapmanız gereken şey ise, 97. Günden önce mutlaka kredi tutarını ve faiz oranını birlikte ödemeniz gerekiyor. geciktirdiğiniz ve vadesi gelmiş olan toplam tutarı ödemeniz halinde kara listeye girmez, yaptırımlara maruz kalmazsınız.

90 gün geçmesine rağmen ödeme yapmamış olan bireylerin 7 günlük daha ödeme süresine sahip olması sağlanıyor. Eğer verilen ekstra yedi günün ardından yine kredinin vadesi ödenmezse, bu durumda yasal takibe tabii tutulmuş olursunuz. Doğrudan icrayla ilgili işlemler gerçekleştirilerek, borç tutarı kadar icrayla karşılaşabilirsiniz. Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur?

Bireysel ihtiyaç kredisi veya konut kredisi fark etmeksizin, müşterilerin ödeme sürecini aksatması halinde uygulanan yaptırımlar aynıdır. Ödemelerin düzenli yapılması amacıyla detaylar ve yaptırımla ilgili süreç net bir şekilde belirlenmiştir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bireysel İhtiyaç Kredisinde İcra Süresi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
maaş hesabına bloke 2018
Banka Tarafından Maaş Hesabı Bloke Edilebilir Mi?

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? Bankalar tarafından...

Asgari Ücretliler İçin Araç ( Araba ) Kredisi

Asgari ücretli çalışan kişi taşıt kredisi alabilir mi?...

x