Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır ?

 

Sanırım son zamanlarda sosyal medyada ve haberlerde sık sık karşınıza çıkan bitcoin kelimesini merak etmişinizdir.Bu yazımızda, Bitcoin nedir ? Bitcoin ne işe yarar ? Bu soruların cevaplarını sizlere anlatmaya ve bitcoin ile ilgili herşeyi anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Basit anlamda sanal ortamda kullanılmak üzere üretilen dijital para birimine Bitcoin adı verilmektedir.

Dünyanın en büyük ekonomik gücü olarak gösterilen Amerika’nın 2009 yılında patlak veren mortgage krizinin ardından yaşadığı para krizi insanların basılı olan para birimlerine olan inançlarının zedelenmesine neden oldu.

Yaşanan bu güven kaybı yeni bir para birimine ihtiyaç duyulmasına neden olurken bu arayışta ortaya dijital para birimi olan Bitcoin markasının çıkmasını tetikledi. Bitcoin aslında günümüzde geleceğin para birimi olarak lanse edilirken her geçen gün bu para birimini kullanan kişilerin sayılarında yaşanan büyük artış da bu başarıyı gözler önüne seriyor.

Dijital Para Birimi Olan Bitcoin Ne İşe Yarar ?

İnternetten satış hizmeti veren sitelerin sayıları her geçen gün artarken e-ticaret siteleri üzerinden yapılan harcamalar için ödemelerde kullanılacak özel bir para birimi ihtiyacı da ortaya çıkıyor.Bankalar internet üzerinden alışveriş yapılmasını sağlayan sanal kredi kartı gibi ürünler çıkarırken yine de ortaya çıkarılan ürünlerin hiçbiri bu ihtiyacı tek başına karşılayacak kapasiteyi sunamıyor.

bitcoin hesap nasıl açılır

Bitcoin ise sağladığı alt yapı ve sorunsuz çalışma prensibi ile gerçekten tüm bu talepleri tek başına karşılarken aynı zamanda artık yatırımcılarında gözdesi pozisyonun da bulunuyor. Yani sanal ortamda yapacağınız alışverişlerinizde dijital para birimi olan bitcoin oldukça işe yarar bir pozisyona gelmek üzere.

Sanal Para Birimi Olan Bitcoin Kurucusu Kimdir ?

Aslında bu konuda yapılan çok sayıda spekülasyon bulunuyor. İlk olarak 2008 yılında gündeme giren ve 2009 yılında resmen başlatılan Bitcoin Protokolünün kurucusu Satoshi Nakamoto isminde biri ancak bu onun kullandığı takma bir isim. Yani kimse Bitcoin sistemini kuran kişinin gerçek ismini bilmiyor.

Onun hakkında bilinen çok az sayıda doğru bilgi olduğu görülürken bunlardan bazıları Japon vatandaşı dahi bir matematikçi olduğu. Bunun yanı sıra kriptolama ve şifreleme konusunda da oldukça yetenekli olduğu dile getiriliyor.

Yeni Dijital Nesil Para Birimi Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin satın almak için bu hizmeti sunan internet siteleri üzerinden sanal cüzdan almanız gerekmektedir. Bu cüzdanı edindikten sonra işlemlerinize başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz sanal cüzdan üzerinden alışveriş yapmanızın yanı sıra aynı zamanda para göndermenize ve para almanıza da izin verilmektedir. Wallet adı verilen bu cüzdanı BTCTurk ve Kolnim aracılığı ile edinmenize ve yine aynı platform üzerinden Bitcoin satın almanıza olanak sağlanmaktadır.

bitcoin hakkına merak edilenler

İlk yapacağınız işlemde Bitcoin hesabı açmanız istenir, bu işlemde banka hesabınız ile açacağınız yeni hesabın bağlantısı yapılır. Yapacağınız her parasal işlemde belirlenen tutarlarda masraf ödemeniz gerekir. Bu masraflar tıpkı bankaların internet şubesi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde yapılan kesintiler gibidir. Yani masraf kesintisi Bitcoin işlemlerinde de tahsil edilir. Oluşturacağınız şifrenin ve hesap bilgilerinin saklanması tamamen kendi sorumluluğunuz altındadır.

Bitcoin Wallet ( Cüzdan ) Güvenli Mi ?

Bitcoin Wallet hesabınızın çalınması durumunda ise bu hesabın geri alınması ne yazık ki çok zordur. Bitcoin her geçen gün gelen siber saldırılara karşı hesaplarını güvence altına almak için yoğun bir mesai harcasa da internet korsanlarının sizin Bitcoin işlemleri için kullandığınız internet ağı üzerinden de size ulaşarak bu bilgilerinizi ele geçirebilir. Yani hesabınızın çalınma riski her zaman bulunur ve ciddi rakamlarda bitcoin sahibi olan kişilerin işlemlerini çok güçlü koruma ağı altında olan bilgisayarlardan ve internet ağlarından yapmaları önerilmektedir.

Henüz yeni yeni gelişmeye başlayan bir ağ olsa da kesinlikle Bitcoin geleceği olan bir dijital uygulama olarak kabul görüyor. Özellikle de kurulan Sanal Bitcoin Borsası elde ettiği başarı ile gücünü ortaya koyarken sistemin gelişmesinin önündeki en önemli engel hala pek çok ülkenin bu para birimine karşı ön yargılı yaklaşması gösteriliyor. Yine bankaların para birimi alanlarına bitcoin eklemesi de büyük bir atılım yapılmasını sağlayacak büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

Bitcoin hakkında yapılmış açıklayıcı bilgiler veren güzel bir video sizinla paylaşmak istedim ;

Dipnot : Kısacası Bitcoin yeni bir dijital para birimidir. Ve Çok kısa sürede ciddi bir potansiyele ulaşmış her gün kendini yenileyen ve daha dinamik bir hal alan yeni nesil sanal para birimidir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
seracılık hakkında bilgiler
Seracılık Nedir ? Seracılık Yapmak Ve Maliyetleri

Bu makalemizin konusu, seracılık nedir ve nasıl Yapılır olacaktır....

artan faizli konut kredisi detayları
Artan Faizli Konut Kredisi Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Değerli takipçilerimiz sizlere bu yazımızda bütçenize uygun artan...

x