Borç Transferi Nedir ? Borç Transferi Yapan Bankalar (YASAL MEVZUAT)

 

Bankalar kredi kullandırma oranlarını arttırmak için kıyasıya bir rekabet içerisinde yarışmaya devam ederken kredi taşıma hizmeti de önem verdikleri bir diğer rekabet konusudur. Bankalar rakipleri tarafından kullandırılan kredileri kendi bankalarına taşımak amacı ile müşterilerine düşük kredi faiz oranları sunarken, kredi borcunu ödeyemediği için zorlanan kişilerde bu hizmetten yararlanmayı tercih etmektedir.

Kredi taşıma nedir, daha fazla açmak gerekir ise, kredi taşıma, kredi transferi ya da borç kapatma kredisi isimleri ile anılan kredi paketlerinin tümünde başka bankalara ait olan borçların farklı bir banka çatısı altında yeniden yapılandırılması ifade edilmektedir.

Bu borç kredi borcu, kredi kartı borcu ya da kredili mevduat hesabı borcu gibi farklı borçlar olabileceği gibi bu borçlar tek bir bankada olabileceği gibi birbirinden farklı çok sayıda bankada da olabilmektedir.

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde ihtiyaç kredisi veren bankaların tümü aynı zamanda kredi transferi yapan bankalar arasında yer almakta olup dikkat edilmesi gereken önemli nokta en uygun kredi teklifi veren bankayı belirlemektir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunurken aceleci davranılmamalı ve en uygun borç transferi yapan bankayı belirlemeye öncelik verilmesidir. Bunun için kredi karşılaştırma siteleri üzerinden hesaplama yapmanız yeterli olacaktır.

Kredi taşıma ve borc transfer yapma fikriniz varsa bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Belirttiğimiz gibi birinci planda en düşük faiz oranını veren bankayı bulmak olmalıdır. Kredi borç transferinde yapılan işlem bir nevi kredi çekmekle aynıdır. Bu yüzden transfer işleminde sizden alınacak standart ücretlerin tutarlarına dikkat etmelisiniz. Bunlar kredi dosya masrafı ( kredi tahsis ücreti), hayat sigortası, vergiler gibi detaylarıda inceleyerek size en uygun olan bankadan transfer işlemini yapmalısınız.

borç transferi 2018

Başarılı ve karlı bir borç transferinde kar etmeniz önemlidir, bu yüzden kredi vadesi ve toplam geri ödeme tutarlarını karşılaştırarak karlılığınızı ölçebilir ve bu durumda eyleme geçebilirsiniz. Borç transfer kredisi veren bankalar arasında yer alan QNB Finansbank bu kredi paketinde 48 ay vadeli kredi kullanımına izin vermektedir. Bankanın kredi faiz oranları anlık olarak değiştirilmekle beraber şu anda uygulanan borç taşıma faiz kredisi yüzde 1,34 olarak belirlenmiş durumda. Finansbank borç kapatma kredisi kullanabileceğiniz borçlarınız ise kredi kartı, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi ile sınırlandırılıyor. Yani ek hesap borç kapatma transferi ne yazık ki yapılamamaktadır.

Borç Transfer Yapabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir ?

Borç transfer ve taşıma işlemi ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, bireysel kredi, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarındaki tüm borçları kapatabilmek için kullanılabilmektedir. Ev (konut) kredisi borç transfer kredisi ile kapatılması mümkün değildir. Borç transferi yapabilmek için diğer bankalarda olan toplam borcunuzu gösteren dekontları almayı unutmayınız. Borç transferlerinde diğer hesaplarınıza havale ve eft yapılarak ödeme yapıldığından herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Borç transferi şartları için normal standartlarda bankalardan kredi kullanım esnasında istenilen belgeler istenmektedir. Bunlar nüfus cüzdanı veya noter tarafından onaylanmış bir sureti, düzenli bir gelir elde ettiğinizi gösteren maaş bodrosu veya maaş yazısı, son 2 – 3 ayı kapsayan ve üzerinize kayıtlı elektrik, su, telefon hatlarınıza ait güncel faturanız ve ikametgah adresiniz borç transferi işlemi için bankanın sizden isteyeceği evraklar arasındadır.

Borç Transferiyle Ve Kredi Taşıma Yasası

Tüketicilerin lehine olan 72 ay kredi kartı yapılandırma ve borç transfer kredisi Resmi Gazete ile yayınlanan yasa ile yürürlüğe girmiştir. Konut kredisi haricindeki bankalarda bulunan kredili ürünlerinizi 72 aya kadar taksitlendirerek ödeyebileceksiniz. Kredi kartlarınızı 72 ay yapılandırma yasasından yararlanarak yapılandırmak istiyorsanız. Yapılandırmak istediğiniz kredi kartınızın en az 3 dönem asgari ödemesini aksatmış ve ödeyememiş olmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz 72 ay banka borç yapılandırma yasasından yararlanarak borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

borç transfer kredisi çekme

Yine aynı kapsamdaki yasaya göre tüm kredili banka borçlarınızı tek bir bankada toplayarak dağınık ve ödeyemediğiniz borçlarınızı bir düzene çekebilirsiniz. Bu işlemi borç transferi başvurubankalar kendi aralarında görüşerek tüm kredi kartı ve kredili hesaplarınızı ilgili bankaya ödeyerek borçlarınızı kapatmaktadır. Banka sizin adınıza ödemiş olduğu toplam tutar üzerinden size kredi kullandırarak taksitlendirme yapmaktadır. Bu şekilde borçlarınızı bir düzene koyduğunuzdan daha rahat nefes alabilirsiniz.

Akbank Borç Taşıma Ve Transfer Kredisi Kampanyası

Taksitli borç transferi ile kredi kartı borcu kapatma imkânı sunan Akbank aynı zamanda masrafsız kredi desteği sunarak rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Akbank tarafından sunulan kredi taşıma hizmeti için ortaya çıkan tek dezavantaj ise ne yazık ki kredi vadesinin 12 ay ile sınırlandırılması olarak gösteriliyor. Borçlarınızı kapatmak ve birleştirmek için Akbank taksitli borç transferi kampanyasından yararlanabilirsiniz.

Vakıfbank Borç Taşıma Ve Transfer Kredisi Kampanyası

Borç kapatma kredisi veren bankalar arasında yer alan bir diğer banka olan Vakıfbank 20 bin liraya kadar olan kredi kartı borçlarında 18 ay vadeli kredi kullandırmaktadır. Bu kredi paketinin en önemli özelliği ise Vakıfbank tarafından 3 ay ertelemeli kredi kullandırılması olarak öne çıkıyor. Vakıfbank 3 ay ertelemeli kredi vererek müşterilerinin yeni bankalarında kredi ödeme sıkıntısı yaşamalarının önüne geçiyor. Tüm kredilerinizi bir araya getirmek için Vakıfbank borç transferi güncel kampanyasını değerlendirebilirsiniz.

Denizbank Borç Birleştirme Ve Transfer Kredisi 

Denizbank tarafından “her derde deva” sloganı ile kullanıma sunulan borç taşıma kredisi 36 ay vadeli olarak kullandırılıyor. Kredi paketinden yararlanmak isteyen kişiler için sunulan kredi faiz oranları ise yüzde 1,37 seviyesinden başlıyor. Banka kolay kredi onayı verirken borçlarınızı zorlanmadan rahat bir şekilde taksitler halinde kolaylıkla ödemenizi sağlıyor.

Odeabank Borç Transferi Kredi Taşıma Kampanyası

Türkiye’nin en genç bankaları arasında yer alan Odeabank borç transferi konusunda da cazip seçenekler sunuyor. Diğer bankalara oranla daha yüksek kredi faiz oranları uygulasa da en kolay kredi veren bankalar arasında yer alması Odeabank’ın tercih edilmesini sağlıyor. Odeabank kredi transferi için müşterilerine 36 ay vadeli kredi kullanma imkanı sunarken en fazla 60 bin liraya kadar kredi kullanımına izin vermektedir.

Şu anda kredi taşıma hizmeti veren bankalar arasından karar vermekte zorlanıyorsanız Vakıfbank kredi paketi düşük kredi faiz oranları ile öne çıkmaktadır. “Kredi borcumu ödeyemiyorum” diyorsanız sizde Vakıfbank şubeleri üzerinden düşük kredi faiz oranları için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi red 11 ve 9 ne demek
Kredi Red Nedeni 11 (Ne Demek) Hangi Anlama Gelir ?

Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan ya da ev,...

altın hesabı nasıl açılır
Altın Hesabı Nedir, Nasıl Hesap Açılır, Avantajları Nelerdir ?

Altına olan merak ve ilgi geçmişten günümüze kadar...

x