Borcu Bulunan Kredi Kartı İptal Edilir Ve Kapatılır Mı ?

Yayın Tarihi: 12.10.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

Kredili eksi hesaplarımız ( KMH hesap ) ve süslenmiş birbirinden çekici kredi kartlarımızı kullanmak, bir çok ürünü peşin fiyatına uzun taksitlere bölerek almak oldukça güzel. Fakat kimi zaman biz tüketiciler ipin ucunu kaçırıp harcamalarımızı dengeleyemiyoruz. Sonuç olarak karşımıza kaçınılmaz son bu kredi kartlarından kurtulmak zorunda olmamız gerçeği çıkıyor.

Peki, borcu bulunan kredi kartı kapatılır ve iptal edilebilir mi ? Bu soru üzerine cevaplar bulabileceğiniz bir makale olacak bu yazımız.Tabiki kullandığınız her üründe kendi insayatifiniz doğrultusunda vazgeçme cayma ve iptal ettirme hakkınız bulunuyor. Fakat bu bir bankaya ait ürün hele de kredi kartları ile alakalı ise bu iş gerçekten biraz zorlaşıyor.

Biz kredi kartı kullanıcıları bankaların kurallarını ve yasaları tam bilmediğimizden kredi kartı iptali yapmak istediğimizde ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arıyor ve önümüze sürülen binbir çeşit bahane ile bir şekilde kredi kartımızı iptal etmek zorunda kalarak kullanmaya ve sıkıntı çekmeye devam ediyoruz.

Borcu Ve Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi ?

Bu sorunun cevabı çok açık ve net evet tabiki borcu ve taksitleri bulunan kartınızı iptal edebilirsiniz diğer bir deyiş ike kullanıma kapatabilirsiniz. Çünkü henüz borcu tamamen kapanmamış kredi kartlarını tamamen iptal ettiremessiniz taki kredi kartınızın son taksidinin bankaya yatırılmasına kadar kredi kartınız açık olacaktır.

kredi kartı borcunu azaltarak kapatma

Bu yüzden ya kredi kartınızın taksit günü gelmemiş tüm borçlarını ödeyerek kredi kartı iptalinizin talebini istemek yada, kredi kartınızı kullanıma kapatarak taksit günlerinizde bankanıza ödeme yaptıktan sonra kartınızı kapatmak iptal ettimek olacaktır. Bankaya yapmış olduğunuz başvurulara Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği gereğince bankaların 7 iş günü içinde isteğinizi yerine getirmek zorunluluğu bulunmaktadır.

Yasal olan hakkınız olan kart iptal ettirme ve kapattırma işlemi bankanız tarafından zorluk çıkartılarak geciktiriliyor veya yapılmıyorsa “BDDK” Bankacılık denetleme kuruluna şikayet etme hakkınız olduğunu unutmayınız.

Kredi Kartı Limitini Düşürerek Kredi Kartı İptal Etme Yöntemi

Sizlere fikir olarak sunabileceğim farklı bir yöntem ise yüksek kredi kartı limiti bulunan kişilerin kredi kartı borçlarını ve ödemede güçlük çekenler ve kredi kartını kapatmak isteyenlerin işine yarayacağını düşünüyorum. Eğer limitiniz çok yüksek ise ve kartınızdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle kredi kartınıza ödeme yaptıkça limitini düşürmekle başlayacaksınız bu biraz zaman alacak ama her yaptığınız işlemden sonra kendinizi biraz daha finansal açıdan rahatlamış hissedeceksiniz.

Örnek vermek gerekir ise 7.000 TL olan bir kredi kartınıza 1.000 TL ödeme yaptıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limitinizin 6000 TL ye düşürülmesini talep etmelisiniz bu işlem bir kaç iş gününde kartınıza yansımış olacak.

Sizler için kredi kartı kapatma yöntemlerini içeren bir video ekledik izlemenizi öneririz ;

Her yaptığınız ödemeden sonra aynı talebi dile getirdiğinizde bellir bir süres sonra kredi kartınızın limiti çok düşmüş olacak yada tamamen kapatarak iptal etmiş olacaksınız. Tabiki sizi nakit olarak biraz sıkıştıracaktır bu yöntem ama en etkin kredi kartı borcundan kurtulma ve kredi kapatma tekniğimi sizlerle paylaşmak istedim.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Borcu Bulunan Kredi Kartı İptal Edilir Ve Kapatılır Mı ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım
Kredi Kartı Çalınma Ve Kaybolma Durumunda Yapılacaklar

Gündelik hayatımızın içinde kredi kartları ve bankalar önemli...

emekli aylığı haciz edilir mi
Emekli (Dul, Yetim ) Aylıklarına Haciz ve Kesinti Uygulanabilir Mi ?

Bu yazımızda sizlerin günlük yaşantılarında sıkça karşısına çıkan...

x