Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Yayın Tarihi: 22.08.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Borsa yatırım fonu birikimlerin değerlendirilebilmesi için oldukça güvenli bir yol olarak en çok tercih edilen yatırım araçlarındandır. Borsa yatırım fonu sayesinde tek bir işlem açılarak, yatırım yapılan sonun büyüklüğüne göre birden fazla yatırıma çevrilmesi mümkün olmaktadır. Borsada işlem gören araçlar üzerinde yatırım fonu satın alınarak yatırım yapılabilmektedir. Borsa yatırım fonları aracılığıyla kıymetli kalemlerde minimum maliyetlerle varlık satın alabilir ve satın aldığınız düşük maliyetli varlıkları farklı alanlarda değerlendirip, kar edebilirsiniz.

Borsa yatırım fonları farklı gruplara ait endeksler bulunmakta olup hisse senedi, tahvil, bono gibi menkul kıymetlerin dışında farklı seçeneklerde de yatırımlar yapabilirsiniz. Borsa yatırım fonları aracılığı ile almış olduğunuz yatırım aracının zaman içerisinde göstermiş olduğu performansı bağlı olarak Kar veya zarar etmeniz mümkün olmaktadır. Örneğin borsa yatırım tavsiyeleri arasında en önemlilerinden bir tanesi tek tek ve farklı borsa araçları için yatırım yapmaktansa, hacmi en yüksek olan araca yönelmektir.

Borsa yatırım fonu alım işlemleri banka ve aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Borsa yatırım fonu satış yetkisine sahip bankalarla çalışabilmek için o bankada bir yatırım hesabınızın bulunması gerekmektedir. Borsa yatırım fonu fiyatları satın alacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu fonlar için alım-satım işlemleri oldukça kolay ve pratiktir. Banka ile çalıştığınız takdirde internet şubesi, mobil şube ya da bankanın sunduğu diğer imkanlardan faydalanarak kolayca işlemlerinizi online olarak tamamlayabilirsiniz. Borsa yatırım fonları listesi alım- satım yapmayı seçeceğiniz aracı kurum tarafından yayınlanmaktadır.

Borsa Yatırım Fonlarının Özellikleri Nelerdir?

Borsa yatırım fonları özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Borsa yatırım fonu, yatırım yapmak isteyen kişilere tek bir yatırım aracı üzerinden satın alma ve endeksini takip etme imkânı tanır.
 • Borsa yatırım fonları risk dağıtma özelliğine sahiptir.
 • Hisse senetlerinin özelliklerinden kolaylıkla alınıp satılabilme imkânı sunar ve bu işlemi en yüksek likidite yapma olanağı sağlar.
 • Borsa yatırım fonları aracılığıyla eş zamanlı yatırım yapılabilmektedir.
 • Borsa yatırım fonları yatırımcılar için işlem yaptıkları piyasanın getirilerinden faydalanma olanağı sağlar.

borsa yatırım fonu nasıl alınır

Dolar Borsa Yatırım Fonu Avantajları

Dolar borsa yatırım fonu Dolar ve Türk Lirası kuru performansını birebir yansıtan ve karlılığı yüksek bir yatırım seçeneğidir. Dolar borsa yatırım fonunun avantajları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Dolar borsa yatırım fonu daha hızlı işlem yapma imkânı sağlamaktadır. Dolar borsa yatırım fonuna yatırım yapan bir kişinin hisse senetlerini sattıktan sonra paraları hesaplarına anında aktarılmaktadır.
 • Dolar borsa yatırım fonu kolayca alıp satma seçenekleri sunmaktadır.
 • Dolar borsa yatırım fonu için yapılan işlemler oldukça kolay ve hızlı ulaşım sağlamaktadır.
 • Dolar borsa yatırım fonunda alım satım kur arasındaki fiyat aralığı oldukça düşüktür. Yüksek fiyat farkları ödenmediği için yapılan yatırımların Kazancı artmaktadır.
 • Dolar borsa konunun yönetim ücreti yıllık olarak %0,37 şeklinde alınmaktadır. Bu da diğer borsa yatırım türlerine göre oldukça düşüktür.
 • Dolar borsa yatırım fonu sürekli izleyebilme ve anında alıp satma imkânı sunmaktadır.

A Tipi Yatırım Fonu Nedir?

A tipi yatırım fonu nedir? sorusunun yanıtı; Portföy değerinin en az yüzde 25’i sürekli olarak Türk şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yapan fonlardır. A tipi yatırım fonu, genel olarak hisse senedi ağırlıklı bir yatırım olarak tercih edilmektedir. A tipi yatırım fonunda portföy hisse senedi ağırlıklı olduğu için risk oranı biraz daha yüksektir. A tipi yatırım fonu çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hisse Fonu:A tipi fon çeşitleri arasında en riskli olan fon çeşididir. Hisse fonu borsadaki hisselerin fiyat hareketlerine bağlı olarak değişmekte olup bu sebeple riski yüksektir. En büyük artısı ise kâr marjının da aynı derecede yüksek olmasıdır.
 • Karma Fon: En az iki sermaye piyasası aracı bulunması şartı ile oluşturulan portföyler karma fon olarak adlandırılmaktadır. Karma fonda her bir yatırım aracının portföyün en az yüzde 20’sini oluşturması şarttır. Karma fonda genel olarak kullanılan yatırım araçları döviz, değerli maden, sabit getirili menkul Kıymet ve hisse senedidir
 • Değişken Fon: Değişken fonlarda herhangi bir sınırı olmadan istenildiği kadar yatırım aracı kullanılabilmektedir. Değişken fonlar A ve B tipi olarak ayrılmakta ve A tipi değişken fon olabilmesi için en az yüzde 25’nin hisse senedi içermesi gerekmektedir.
 • Sektör Fon: Sektör Fon portföyünde herhangi bir sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerinin en az %51 olması gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse sektör fonunun bir bankacılık sektörü fonu olabilmesi için, portföyde %51 oranında bankacılık sektörü hissesi olması gerekmektedir.

Portföy işletmek amacıyla kullanılan; katılma payları karşılığında toplanan paraları, katılma payı sahiplerine aynı oranda risk dağılımı ilkesinde işlem gören mal varlığı, fon nedir sorusunun cevabıdır. Yatırım fonlarına katılım oldukça basittir ve hisse senedi alım satımından hiçbir farkı yoktur.

B Tipi Yatırım Fonu Nedir?

B tipi yatırım fonu Likit Fon olarak da adlandırılmakta olup riski son derece düşük ve getirisi de aynı derece düşük olmaktadır. B tipi yatırım fonu, yatırımcılar için güvenli bir liman olarak tabir edilmektedir ve enflasyondan korunmalarını sağlamaktadır. B tipi yatırım fonlarında yer alan portföy bünyesinde genel olarak hazinenin ihraç ettiği kamu tahvil bonoları ve özel sektör borçlanma araçları kullanılmaktadır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Borsa Yatırım Fonu Nedir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
internet şubesi şifresi alma halkbank
Halkbank İnternet Şubesi Şifre Alma (TÜM DETAYLAR)

Halkbank şifresi almak için farklı alternatifler bulunmaktadır. Halkbank...

karekodlu çek yasası
Karekodlu Çek Kanunu Ve Bilinmesi Gerekenler (RESMİ GAZETE)

Yeni Çek yasası 2018 düzenlemesi, özellikle de şirket...

x