finanskredirehberi.com

Boş Senet Nasıl Doldurulur Detaylı Anlatım

Tarih: 31.05.2017
Güncel: 16.11.2018
senet düzenleme

Öncelikle sizlere senet nedir bunu açıklayalım. Senetler, nakit ya da kredi kartı kullanılmayan alışverişlerde, alıcının hizmetlerden faydalanması, satıcının ise sunduğu hizmetler için talep ettiği ücretin ödeneceğinin garanti edilmesini ifade eden, yasalarda kendisine yer bulmuş bir kıymetli evrak türüdür. Kişilerin borçlarını ödeyeceklerini ve hangi tarihler arasında ödeme yapacaklarını belirten senetler, kesinlikle kuralına uygun bir şekilde doldurulmalıdır.

Biz sizlere bu yazımızda boş bir senet nasıl doldurulur ve senet nasıl yazılır bu konu hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.Eğer kişiler senetleri kurallara uygun bir şekilde doldurmazlarsa, banka seneti kabul etmeyebilir, borçlu olan kişi senete itiraz edebilir ve dolayısıyla da alacağınız olan bedeli almakta zorluk çekebilirsiniz. Boş senet dolduruluşu ve senet doldurma hakkında dikkat etmeniz gerekenleri ve senet üzerinde boş alanları sırası ile şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

boş senet nasıl doldurulur

Sırasıyla Açıklamalı Şekilde Senet Alanları Nasıl Doldurulur

  • Ödeme Günü: Senetin üst kısmında ödeme günü ibaresi bulunmaktadır. Buraya, söz konusu borcun ne zaman ödeneceğini yazmanız gerekmektedir. (Örneğin: 01.01.2018)
  • Senet Tutarı: Ödeme günü ibaresinin hemen yanında yer alan senet tutarı, söz konusu olan borcun miktarının rakam ile yazılması anlamına gelmektedir. Borç miktarı yazılırken ise şu şekilde yazılmalıdır.

boş senet doldurma

  • #1.500#
  • Ödeme Günü Yazı Olarak Yazılmalı: Senetin sözel bilgilerden oluşan kısmına geldiğiniz zaman, borcun vade süresinin yazı ile yazılması istenecektir. Burada yukarıda rakam ile yazdığımız tarihi 1 Ocak 2018 olarak yazmanız gerekiyor.
  • Hamil Kısmı: Bu bölümde, alacaklı olan kişinin ismi yazılmalıdır.
  • Borç Tutarının Yazı İle Yazılması: #1500# olarak yazdığınız borç miktarını #binbeşyüz# şeklinde yazmanız gerekiyor.
  • Borcun Kaynağı: Nakit paradan doğan borçlarda nakden, hizmet karşılığında ortaya çıkan borçlarda ise malen yazılmalıdır.

senet doldurma anlatimli

  • Borçlu: Borçlu olan kişinin adı yazılmalıdır.
  • Düzenleme Yeri, Tarih
  • İmza: İmza bölümü en önemli kısımlardan birisidir. İmzalanmayan senetler geçersiz sayılacaktır. İmza borçlu tarafından bir senede 2 adet imza atacaktır.

Boş senet nasıl doldurulur bu 9 madde ile özetlenebilmektedir. Birçok işletme sahibi bu kurallara uygun olarak senetleri doldursalarda asıl önemli olan noktayı atlamaktadır.Aslında senet nasıl doldurulur ve senet nasıl yazılır araması yaptıysanız çok haklı bir arama olduğunu söyeleyebilirim.

boş senet nasıl doldurulur

Çünkü tüm senet borçlu olan kişiye doldurulmalıdır. Eğer kişilerin el yazısı olmayan bir senete itiraz edilirse, borçlu olan kişinin davayı kazanması, sizin ise verdiğiniz hizmetin karşılığı olan ücreti tahsil etmeniz neredeyse imkansız hale gelecektir.

Boş Senet Nasıl Yazılır Ve Doldurulur Videolu Anlatım

Senet nedir ve senetteki boş alanlar nasıl doldurulur açıklamasını yaptık ve senet doldurmanın püf noktalarını sizlerle paylaştıktan sonra birde senet doldurma videosu paylaşmak istiyoruz. Neden derseniz, bu yazımızı okuyan kişiler gerçekten düzgün bir senet nasıl doldurulur ve senet doldurma ile alakalı tüm detayları öğrenmesi için en doğru bilgiyi aktarmak istiyoruz.

boş senet nasıl yazılır

Fotoğraflı anlatımlarda boş senet doldurma işlemini anlatırken, önemli alanları ve dikkat etmeniz gerekli boşlukları kırmızı ile çizerek vurgulamak istedik. Bu alanlara dikkat etmeniz önemlidir.

boş senet yazma

Bu arada unutmadan boş senet doldurmak ayrı bir mesele imza işlemi ise ayrı bir meseledir. Eskiden tek bir imza senetlere yeterken şuanda ister kefil olsun ister borçlu olsun çift imza atmak zorundadır. Bunu da yazımızın sonunda sizlere aktaralım istedik.boş senet nasıl yazılır resimli anlatım

Senetlerdeki küçük boşluk alanlarında ki “m” gibi ibareleri atlamamanız oldukça önemlidir. Boş senet düzenleme işleminiz bittikten sonra tekrar bir gözden geçirmeniz atladığınız alanları yakalamanızı ve düzeltmenizi sağlayacaktır.

boş senet yazma ve doldurma anlatimli

Umarım senet doldurma işlemini sorunsuz olarak öğretmiş ve anlatabilmişizdir.Senet doldurma ile ilgili sorularınızı soru cevap alanımızdan veya konumuz altındaki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede cevaplayacaklardır.

Ayrıca aşağıda eklediğimiz boş senet doldurma ve yazma videolu anlatım şeklinde sizlere sunulmuştur. Videoda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Senetle Araba Almanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır ?

Banka İpotekli Ev Satılabilir mi ?

Fotoğraf Kaynakları : https://kubrayildiz.av.tr/senet-nasil-doldurulur-senet-ornegi/

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Boş Senet Nasıl Doldurulur Detaylı Anlatım
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Senetle Araba (Araç) Alma Püf Noktaları Ve Riskleri

Ülkemizde gün içerisinde binlerce arabanın alım ve satımı...

konut kredisi yapılandırma ziraat
Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Adım Adım Anlatım

Hayalindeki evi almak için bankalardan konut kredisi kullanan...

x