Boş senet nasıl doldurulur, senet nasıl yazılır ve senet doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler neler bu konu hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.Eğer kişiler senetleri kurallara uygun bir şekilde doldurmazlarsa, banka seneti kabul etmeyebilir, borçlu olan kişi senede itiraz edebilir ve dolayısıyla da alacağınız olan bedeli almakta zorluk çekebilirsiniz.

Öncelikle sizlere senet nedir bunu açıklayalım. Senetler, nakit ya da kredi kartı kullanılmayan alışverişlerde, alıcının hizmetlerden faydalanması, satıcının ise sunduğu hizmetler için talep ettiği ücretin ödeneceğinin garanti edilmesini ifade eden, yasalarda kendisine yer bulmuş bir kıymetli evrak türüdür. Kişilerin borçlarını ödeyeceklerini ve hangi tarihler arasında ödeme yapacaklarını belirten senetler, kesinlikle kuralına uygun bir şekilde doldurulmalıdır.

Senet Nedir, Neden Doldurulur?

Hepimiz aldığımız malları nakit veya kredi kartı ile almayız bazen elden taksitli bir şekilde ödeme yapmak daha kolay ve pratik olur bazılarımızda kredi kartı kullanmaz işte böyle durumda elden taksitle senet doldurularak bazı eşyalar ve ürünler alınabilir. Peki senet nedir, senet borç miktarını ve borcun diğer ödeme bilgilerini, borçlunun kişisel bilgilerini ve imzasını içeren resmi bir belgedir. Senet Borçlu tarafından imzalanan ve alacaklıya verilen bir belgedir. Borçlu, alacaklıya fatura için kaydedilen tutarı, son ödeme tarihi içinde ödemek zorundadır. Doldurulan senedin vadesi geldiğinde, borçlu alacaklıya ödeme yapmadıkça alacaklı veya acente yasal işlem yapma hakkına sahiptir.Senet yasal ve resmi bir belge olduğundan borcun ödenmemesi durumunda alacaklı kişi yasal süreç başlatabilir. Borç veren son tarihi imzaladığında ödeme yapılmazsa, alacaklı veya acente icra sürecini fiilen başlatabilir.

Sırasıyla Açıklamalı Şekilde Senet Alanları Nasıl Doldurulur?

Boş senet dolduruluşu ve senet doldurma hakkında dikkat etmeniz gerekenleri ve senet üzerinde boş alanları sırası ile şu alt başlıklar ile ele alabiliriz.

boş senet nasıl doldurulur

  • Ödeme Günü: Senetin üst kısmında ödeme günü ibaresi bulunmaktadır. Buraya, söz konusu borcun ne zaman ödeneceğini yazmanız gerekmektedir. (Örneğin: 01.01.2020)
  • Senet Tutarı: Ödeme günü ibaresinin hemen yanında yer alan senet tutarı, söz konusu olan borcun miktarının rakam ile yazılması anlamına gelmektedir. Borç miktarı yazılırken ise şu şekilde yazılmalıdır.

boş senet doldurma

  • #1.500#
  • Ödeme Günü Yazı Olarak Yazılmalı: Senetin sözel bilgilerden oluşan kısmına geldiğiniz zaman, borcun vade süresinin yazı ile yazılması istenecektir. Burada yukarıda rakam ile yazdığımız tarihi 1 Ocak 2018 olarak yazmanız gerekiyor.
  • Hamil Kısmı: Bu bölümde, alacaklı olan kişinin ismi yazılmalıdır.
  • Borç Tutarının Yazı İle Yazılması: #1500# olarak yazdığınız borç miktarını #binbeşyüz# şeklinde yazmanız gerekiyor.
  • Borcun Kaynağı: Nakit paradan doğan borçlarda nakden, hizmet karşılığında ortaya çıkan borçlarda ise malen yazılmalıdır.

senet doldurma anlatimli

  • Borçlu: Borçlu olan kişinin adı yazılmalıdır.
  • Düzenleme Yeri, Tarih
  • İmza: İmza bölümü en önemli kısımlardan birisidir. İmzalanmayan senetler geçersiz sayılacaktır. İmza borçlu tarafından bir senede 2 adet imza atacaktır.

Boş senet nasıl doldurulur bu 9 madde ile özetlenebilmektedir. Birçok işletme sahibi bu kurallara uygun olarak senetleri doldursalarda asıl önemli olan noktayı atlamaktadır.Aslında senet nasıl doldurulur ve senet nasıl yazılır araması yaptıysanız çok haklı bir arama olduğunu söyeleyebilirim.

senet doldurulurken nelere dikkat edilmeli

Çünkü tüm senet borçlu olan kişiye doldurulmalıdır. Eğer kişilerin el yazısı olmayan bir senete itiraz edilirse, borçlu olan kişinin davayı kazanması, sizin ise verdiğiniz hizmetin karşılığı olan ücreti tahsil etmeniz neredeyse imkansız hale gelecektir.

Boş Senet Nasıl Yazılır Ve Doldurulur Videolu Anlatım

Senet nedir ve senetteki boş alanlar nasıl doldurulur açıklamasını yaptık ve senet doldurmanın püf noktalarını sizlerle paylaştıktan sonra birde senet doldurma videosu paylaşmak istiyoruz. Neden derseniz, bu yazımızı okuyan kişiler gerçekten düzgün bir senet nasıl doldurulur ve senet doldurma ile alakalı tüm detayları öğrenmesi için en doğru bilgiyi aktarmak istiyoruz.

boş senet nasıl yazılır

Fotoğraflı anlatımlarda boş senet doldurma işlemini anlatırken, önemli alanları ve dikkat etmeniz gerekli boşlukları kırmızı ile çizerek vurgulamak istedik. Bu alanlara dikkat etmeniz önemlidir.

kefil olan senet nasıl doldurulur

Bu arada unutmadan boş senet doldurmak ayrı bir mesele imza işlemi ise ayrı bir meseledir. Eskiden tek bir imza senetlere yeterken şuanda ister kefil olsun ister borçlu olsun çift imza atmak zorundadır.

boş senet nasıl yazılır resimli anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunu da yazımızın sonunda sizlere aktaralım istedik.Senetlerdeki küçük boşluk alanlarında ki “m” gibi ibareleri atlamamanız oldukça önemlidir. Boş senet düzenleme işleminiz bittikten sonra tekrar bir gözden geçirmeniz atladığınız alanları yakalamanızı ve düzeltmenizi sağlayacaktır.

boş senet yazma ve doldurma anlatimli

Senette Kefil Olacaksa Nasıl Doldurulur?

Bir not taslağı yazmak çok basit bir iştir, bu nedenle sadece en önemli sorunlara dikkat etmeniz gerekir. Yukarıdaki paragraflarda nelere dikkat edilmesi ve hangi önlemlerin alınması gerektiği,

bir senet nasıl oluşturulacağından bahsetmişken, burada takip edilecek yol tamamen aynıdır. Tek fark, bir senet oluşturduğunuzda, borçlunun adının yazıldığı bölümün garantörü olması için kefil olacak kişinin adına, soyadına, T.C bilgisine ve adres bilgisine ihtiyaç duymanızdır. Kefilin tüm bilgilerini eksiksiz girdiğinizde senetlerinizi doğru doldurmuş olacaksınız.

İlgili Makale : Senetle Araba Almanın Püf Noktaları Nelerdir ?

Umarım senet doldurma işlemini sorunsuz olarak öğretmiş ve anlatabilmişizdir.Senet doldurma ile ilgili sorularınızı soru cevap alanımızdan veya konumuz altındaki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede cevaplayacaklardır. Ayrıca aşağıda eklediğimiz boş senet doldurma ve yazma videolu anlatım şeklinde sizlere sunulmuştur. Videoda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Fotoğraf Kaynakları : https://kubrayildiz.av.tr/senet-nasil-doldurulur-senet-ornegi/

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir