Çek kırdırma nedir, bankada ve faktoring şirketlerinde çek nasıl kırdırılır incelemelerimizi yaptık ve detayları sizlerle paylaşacağız. Ülkemizde yoğun bir şekilde ticaret yapıldığından dolayı, ticari işlemlere hız kazandırılması ve yapılan işlemlerin de güvenli bir şekilde sonlanması için bazı terimler ve işlemler kullanılmaktadır. Ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin çokça kullandığı işlem ve buna verilen isim ise çektir. Bilindiği gibi çekler, alıcı ve satıcı arasındaki ticari işlemin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi adına kullanılmaktadır.

Alıcı olan tarafın borcunu ödeyebilmesi için elinde nakit tutar olmadığı ve ileri bir dönemde ödeme yapacağını ifade etmesi halinde, bu kavrama yönelik işlemler yapılacaktır. Hazırlanan çekler için herhangi bir vade tarihi belirtilmiyor olmasına rağmen, çek üzerine yazılan tarih, taraflar arasında vade olarak kabul edilmektedir.

Fakat, günümüzde çek her ne kadar çok kullanılıyor olsa da, sorunların sürekli olarak ortaya çıktığı da bilinmektedir. Özellikle karşılığı olmayan çek sonrasında meydana gelen bu sorunlarda, kişiler çek kırdırma yöntemine başvurarak sorunsuz bir şekilde alacağını tahsil etme yoluna gitmektedir.

Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma vadesi gelmemiş olan değerli evrakların vadesinden önce belirli bir oranda kesinti yapılarak acil olarak nakde dönüştürülmesine denmektedir. Örnek vermek gerekir ise 20.05.2020 vadeli 10.000 TL tutarında bir çekiniz var ise bu çekinizi % 5 oranında kesinti yaparak bir bankada veya faktoring şirketinde hemen nakit olarak tahsil edebilirsiniz. Böyle bir durumda elinize geçecek tutar 9.500 TL olacaktır.

Çek Kırdırma İşlemi, Yasal Olarak Nerelerde Yapılır ?

Günümüzde çoğunlukla faktoring şirketleri ve bankalardan tarafından yapılmaktadır. Bu şirketler, yasal bir şekilde işlem yapan, denetlenen ve kişilere de belirli bir oranda komisyon alarak hizmet sunan firmalardır.

Eğer elinizde bulunan çekin henüz ödeme tarihi gelmemişse, vade süresinden önce nakit olarak tahsil etmek istiyorsanız ya da çek karşılıksız çıkmışsa, doğrudan faktoring firmalarına giderek çekinizi tahsil edebilirsiniz.

Faktoring şirketlerine başvurduğunuz zaman, size yapılacak olan ödeme aslında çeki düzenleyen kişi tarafından değil, faktoring firmasının kendi bütçesinden sizlere yapılmaktadır. Sizler de bu ödemeyi aldığınızda, ana parayı değil, firmanın komisyonu kesildikten sonra ortaya çıkan miktarı alacaksınız. Çek kırdırma işlemi sonrasında ise, sizin karşı tarafla herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu çek, vade zamanı geldiğinde, borçlu olan kişiden tahsil edilecektir.

Çek Nasıl Kırdırılır?

Çekin kırdırılması için en güvenilir yol faktoring firmalarına yada bankalara başvurmaktır. Şuan piyasada yüzlerce kişi çekleri kırabileceğini iddia etse de bunlar yasal olarak bir firma olmadıklarından ve çeklerin kırdırılması konusunda da izinli olmadıklarından dolayı kesinlikle bu kişilere başvurulmamalıdır. Faktoring firmalarına başvurduğunuzda, komisyonlar da sizi korkutmamalıdır. Burada alınan komisyonlara baktığımızda genellikle %4 ve %5 arasında bir komisyon alındığını söyleyebiliriz.

faktoring firmaları ve çek kırdırma

Öncelikle çek kırdırma işlemi için, net bir zamanı beklememeniz gerektiğini söylemeliyiz. Çünkü senetlerde olduğu gibi bir borç ödeme zamanı bulunmamaktadır. Elinizde bulunan çek ile bankalara başvurduğunuzda, tarih ne olursa olsun tahsilat işlemi yapılabilmektedir.

Ancak, sizde bulunan çek, bankada bulunan ve size çeki düzenleyen kişiye ait hesaptan tahsil edileceğinden dolayı, bu hesapta çeke karşılık gelen paranın olması gerekmektedir. Eğer bu miktar karşılanamıyorsa, çek karşılıksız durumuna düşecektir.Borçlu olan kişi ise ödemesini size değil, doğrudan faktoring firmalarına yapacaktır.

Faktoring Şirketlerinde 30 Dakikada Çek Kırdırma

Faktoring şirketlerinde hızlı bir şekilde çek kırdırmak mümkün tabi yine kırdırmak istediğiniz çekiniz faturalı olması gerekmektedir. Gayri resmi çekler yasal olarak kırılmamaktadır. Faktoring şirketlerinde çek kırdırma işlemi şu şekilde gerçekleşir;

 • Mevcut çekinizin ön yüzü ve arka cirolu kısmının fotoğrafını çekerek ilgili faktoring firmasına direkt mail ortamında veya uygulama üzerinden göndermelisiniz.
 • Faktoring firması çekinizin durumunu 30 dakikada inceleyerek çekinize ait tutarı komisyon kesildikten 30 dakika içinde size ödeyecektir.

Ödemenizi almak için faturalı çekinize ait kaşenizin yanınızda bulunması gerekmektedir. İster banka hesabınıza havale şeklinde isterseniz elden nakit olarak ödemenizi alabilirsiniz. Eğer faktoring firmasında ilk çekinizi kırdıracak iseniz muhakkak imza sirkülerinde yetkili olan kişinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Yapılan işlem sonrası tarafınızdan tahsit edilen (kırılan çekin) komisyon tutarı oranında bir fatura kesilecektir.

Çek kıran faktoring firmalarında tutar ve vade sınırlaması firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Genelde büyük faktoring şirketleri bu sınırlamalara pek bakmıyor.

Bankalarda Çek Kırdırma “Denizbank”

Bankalar artık gelişen teknolojiyi de yanlarına alarak tüm hizmetlerini çok hızlı bir şekilde yapıyor internetten online olarak çek kırdırma artık mümkün. Bununla alakalı Denizbank tarafından çek gönder ve çekin vadesini bekleme kampanyası ile çekinizin vadesine ve tutarına karşılık hemen ne kadar nakit alabileceğiniz cebinize geliyor ve çek kırdırma işleminizi hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Bu yöntemi kullanarak maksimum 100.000 TL tutarındaki çeklerinize başvuruda bulunabilir ve çeklerinizi kırdırabilirsiniz. Kırdırmak istediğiniz çeklerin tamamı faturalı olmak zorundadır. Denize çek gönder uygulamasını indirerek karekod kısmını okutarak da çek kırdırma işlemi yapabilirsiniz.

Tefeciler Çek Kırıyor Mu?

Sevgili arkadaşlar tefeciler çek kırıyor mu sorusuna cevabım tefecilerden ve yasal olmayan yollardan uzak durun olacaktır. Çünkü adı üstünde yasal olmayan bir işlem yapıyorsunuz. Alacağınız herhangi olumsuz bir sonuçta ne kendinizi savunabilirsiniz ne söyleyecek bir sözünüz olur bu konuda merakınızı tefeci nedir yazımı inceleyerek giderebilirsiniz.

Tefeciler çek kırıyor örnek olarak sizin 20.000 TL tutarında bir çekiniz var ise bundan banka ve faktoring şirketleri % 7 bir komisyon alıyorsa tefeciler % 20 oranında bir kesinti uyguluyor hem daha fazla paranız kesilecek hemde riskli bir işlem yapmış olacaksınız. Ayrıca bu işlemi merak ettiğinize göre elinizde ki çekte gayri resmi ve faturası olmayan bir çek böyle bir durumda size önerim bu düşüncenizi acil olarak değiştirin.

Çek Kırdırma Hesaplama

Çek kırdırma hesaplama için size örnek bir tablo oluşturdum. Bu tabloyu inceleyerek çek kırdırma masrafları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yöntem Çek Tutarı Komisyon Oranı Tahsil Edilen Ele Geçen
Bankada Çek Kırdırma 20.000 TL % 6 1.200 TL 18.800 TL
Faktoring Çek Kırdırma 20.000 TL % 8 1.600 TL 18.400 TL
Tefeci Çek Kırdırma (ÖNERİLMEZ) 20.000 TL % 18 3.600 TL 16.400 TL

Verilen oranlar ve tutarlar tamamen afaki olup güncel komisyon tutarlarını ve oranlarını bankalarınızdan ve faktoring şirketlerinden alınız.

Döviz Çekleri Nasıl Kırdırılır?

Döviz yani Euro veya Dolar olarak kesilen çekler kırdırılabilir mi diye merak eden okuyucularımız olabilir. Aynı şekilde bankalar ve faktoring şirketleri yasal prosüdürleri uygulayarak döviz çeklerini de kırmakta ve ödemelerini aynı gün yapmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus döviz çeklerinde komisyon oranları biraz daha fazla ve değerlendirme süresi biraz daha uzun olabilir.

1 Yorum

 1. Hasan
  21 Haziran 2018 at 00:05 — Cevapla

  Adıma kesilmiş 35 bin tl çek va kirdirabilirmiyim

  • 21 Haziran 2018 at 00:16 — Cevapla

   Eğer elinizdeki resmi bir çek ve faturalı bir çek ise faktöring uygulayabilirsiniz. Bir faktöring şirketine giderek 10-15 dk içinde cevap alabilirsiniz.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir