Kredi cayma hakkı var mı, Bazen tüzel kişilikler bazen ise bireysel olarak maddi anlamda sıkıştığımız zamanlarda acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankalardan nakit ihtiyacımızı karşılamak üzere kredi talebinde bulunuyoruz. Bazen kredi başvurusu esnasında nakit akışımız hızlanarak kredi çekmeden de o anki ihtiyacımızı karşılayacak parayı buluyoruz, böyle bir durumda kredi çekilmiş imzalar atılmış ise kredi iptal edilebilir mi veya çekilen kredi hemen kapatılırsa ne kadar faiz ödenir bu konuları detaylı olarak ele alacağız.

Hemen söylemeliyiz ki, elbette çektiğiniz krediyi iptal edebilir veya hemen ertesi gün geri kapatma hakkına sahipsiniz. Tabi bunun bazı şartları var bu şartları ve önemli püf noktalarını inceleyelim ve hemen arkasından topluca kredi ödemesi yapma hakkında detaylara geçelim.

Kredi Cayma Hakkı Nedir?

Evet sorumuz çekilen kredi iptal edilir mi? Cevap ise eğer kredi başvurunuz henüz imza aşamasına gelmedi ise ve neticelenmediyse bankanızla iletişime geçerek ilgili müşteri temsilcisinden zahmetsiz ve masraf ödemeden kredi başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Peki, kredi çektim imza attım para hesabıma yattı ama çektiğim krediyi iptal etmek istiyorum diyorsanız… Yine çekilen krediyi iptal etme şansınızın ve hakkınızın olduğunu biliyor musunuz ?

Evet başvurunuz onaylandı ve istemiş olduğunuz tutar banka tarafından hesabınıza yatırıldı, bu durumda 14 iş günü içerisinde yine çekilen bu krediyi kanunen iptal edebilir ve kredi cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. T.C. “Resmi Gazete Kanun Bildirimi Cayma Hakkıhttps://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm  ile ilgili ilamı ilgili bağlantımız da bulabilirsiniz.

Tüketicinin Korunması Kanunu Krediden Cayma Hakkı Neleri Kapsar?

Tüketici kanunu bizleri her türlü yapmış olduğumuz alışveriş işlemlerinde korumak amaçlı çıkarılmıştır. Tüketici kanunu cayma hakkımız sözleşme tarihi itibari ile başlar ve 14 gün sonra sona erer bu yüzden bu süreyi iyice aklımızda tutmalıyız. Örnek vermek gerekir ise ; bir tüketici veya ihtiyaç kredisi çektiniz ve 3 veya 4 gün sonra çektiğiniz bu krediden vazgeçmek istiyorsanız bu çekmiş olduğunuz krediyi 14 gün içinde iptal ederek vazgeçebilirsiniz.

Bazı bankalar imzalar atıldı kredi kullanıldı böyle bir hakkınız yok krediyi iptal edemeyiz gibi söylemlerde bulunsalar da tüketici kanunundan doğan bu yasal hakkınızı bilmelisiniz. Bu arada bankaların haklarını da es geçmeyelim, siz eğer 10. gün böyle bir karar verdiyseniz 10 günlük işletilen faizi ve anaparayı bankaya iade emek için ve cayma bildirimini bankaya verdiğiniz günden sonra 1 ay süreniz olduğunu da hatırlatalım.

Bankalar tüketiciler tarafından kazanılan faiz, kamu otoritelerine ve üçüncü şahıslara ödenen ücretler dışında ücret talep edemezler. Bu ücret dışındaki herhangi bir ücret ve tüketiciden tahsil edilen miktar, tüketicinin kredi anaparasını geri ödeme tarihinden itibaren 7 gün içinde tüketiciye iade edilmelidir.

Eğer kredinizi kapatmak istediğiniz tarih kredi çekimi tarihinden sonra 14 günü aşmış ise bu kez kredi kapatma tarihine kadar hesaplanan faiz ve yapılan tüm masraflar tüketici tarafından bankaya ödenir ve kredi kapatılır. Konut kredilerinde bu durum biraz daha farklıdır, konut kredisi erken kapatma işlemlerinde ek olarak erken kapama cezası alınmaktadır.

Erken ödeme cezası, vade 36 aydan az ise% 1 ve vade 36 aydan fazla ise% 2’dir. Daha fazla detay için üstteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kredi Cayma Hakkı Kullanılırsa Kredi Notu Düşer Mi?

Hepimizin için çok değerli olan kredi notunun düşüp düşmeyeceği hemen aklınıza gelmiş olabilir fakat bir krediyi erken ödemek veya yasal olan cayma hakkınızı kullanarak çekilmiş krediyi iptal etmek sizin banka sicilinizi ve kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemeyecektir.

Kredi puanını düşüren faktörleri sitemizdeki kredi notu kategorimizde detaylı olarak ele almıştık. Yinede bu konuda yeri gelmişken kısa bir özet geçmek istedik.

İlgili İçerik : Kredi erken Kapatma Sigorta İadesi

Kredi Sözleşmelerindeki Yasal Haklarımız Nelerdir?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız ya kredi çektiniz yada kredi çekeceksiniz. Bildiğimiz gibi sayfalar dolusu kredi sözleşmelerini okumak hepimiz için çok zor geliyor ve hepsini peşi peşi ardına nakit paraya daha hızlı kavuşabilmek için okumadan imzalıyoruz. Peki bu banka kredi sözleşmelerinde ki haklarımız neler? Hiç merak ettiniz mi dilerseniz son olarak bu konuda da bilgi vererek yazımızı sonlandıralım.

  • Tüketici’den açıkça yazılı bir talep olmadan sigortalama işlemi yapılamaz. Bir tüketici sigortalanmak isterse, kendi istediği bir aracı kuruluştan ve teminattan yararlanabilir. Kısaca kredilerde sigorta zorunluluğu yoktur.
  • İlk olarak, kredi alan kişiler, para cezası ödemeden 14 gün içinde sözleşmeyi bırakabilir ve vazgeçebilirler.
  • Kredi hesabı altında ikinci bir hesap açılarak bu hesaptan hesap işletim ücreti gibi kesintiler yapılamaz. Eğer bu gibi bir durumla karşılaşırsanız bankanıza durumu bildirin bankamatiklerden veya elden vezneden borcunuzu ödeyin.
  • Sizin kredi başvuru sonucunuzun neden olumsuz olduğunu sorma hakkınız var. Yani bana neden kredi çıkmadı diye sorabilirsiniz.
  • Kredi erken ödeme ve kredi kapatma hakkınız var. Kredi çektiğiniz için tüm taksitleri sonuna kadar ödemeyi beklemeyin.

Kredi Cayma Hakkımı Kullandım Dosya Masrafı İadesi Alabilirmiyim?

Eğer cayma hakkınızı kullanarak çekmiş olduğunuz bir krediyi kapattıysanız tabiki sizden tahsil edilen dosya masrafı iadelerini almanız gerekiyor. Bankalar bu konularda biraz pasif davranabiliyor ve ağırdan alabiliyor. Kesinlikle dosya masrafınızı geri iadesini isteyin ve alın bu sizin yasal hakkınız.

Kredi Cayma Hakkı Sürem Doldu, Çektiğim Krediyi Kapatabilir Miyim?

Krediden cayma hakkınız dolmuş olsa bile kredinizi hemen ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. Ama bu cayma hakkı kapsamında olmayacağından size bir kredi erken kapama cezası çıkacaktır. Maalesef imzalamış olduğumuz sözleşmelerde bankaların böyle bir hakkı bulunuyor. Bu oran % 2 civarındadır, bu bedeli ödediğinizde direk olarak hesabınız kapatılacaktır.Bknz: Banka Borcunu Peşin Ödeme

ÖZET

Yani kredinizi 14 gün içinde ek ücret ödemeden iptal edebilirsiniz. Ayrıca, krediyi erken kapatmak avantajlı mı diye soruyorsanız, kredi erken ödeme bir kardır, çünkü kredi vadeniz bitmeden toplu ödeme yapmış olsanız bile sadece krediyi kapattığınız güne kadar olan faizi ödersiniz, ileri vadelerin faizleri düşülecektir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir