Çeyiz Parası Nedir, Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

 

Günümüz şartlarında finansal kaynaklar bulmak oldukça zor bir durum olurken, yeni evlenecek olan çiftler için de bu durum aynı şekilde devam etmiştir. Yeni evlenecek olan çiftlerin ev, mobilya vb gibi giderleri olduğunu düşünecek olursak eğer, maddi kaynaklara sahip olmasının gerekliliğinin de vurgusunu yapabiliriz. Bu yazımızda yeni evlenecek olan çiftlere sunulan çeyiz parası hakkında bilgileri vereceğiz ve çeyiz parası nasıl alınır sorusuna detaylı olarak cevapları aktaracağız.

Çeyiz Parası Nedir ?

Çeyiz parası devlet tarafından verilmekte olan bir ödenektir. Bu ödenek SGK tarafından yeni evlenecek olan çiftlere bir nevi bir yardım olarak sağlanır. Halk arasında Çeyiz parası olarak da geçen bu ödenek, genç çiftlere son derece yardımcı olmaktadır. Evlenmeden önce alınacak olan bu ödenek hakkında pek çok sorular ve yorumlar bulunmaktadır. Birçok genç bu ödeneği almak için çeşitli uğraşlar vermekte fakat herhangi bir bilgi sahibi olmadığı için başarısız olmaktadır.

Aslında bu hizmetten haberi dahi olmayan gençlerin olduğunu da sizlere aktarabiliriz.  Genel olarak çeyiz parası sizlere kısa bir tabir ile aktaracak olursak eğer, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, Sosyal Güvenlik Kurulunca annesinin veya babasının aktif olarak aylığını alan çocuklarının en az 18 yaşında olmak üzere ve evlenmeleri durumunda kendilerine verilen bir ödenektir. Ayrıca devlet tarafından verilen bu ödeneğin herhangi bir şekilde geri ödemesi yoktur.

çeyiz parası nedir

Evlenme Yardımı Ve Çeyiz Parası Şartları Nelerdir ?

Devlet tarafından verilen destekler her geçen gün devam etmiş ve son olarak çeyiz parası olarak karşımıza çıkmıştır. Her bir ödeneği alma şartı bulunduğu gibi, çeyiz parasının da alınması için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. İlk olarak bu ödenekten sadece kız çocukların yararlanacağını söylemek isteriz ve erkek çocuklarına maalesef ki bu hak tanınmamıştır.

Bu ödeneği almak için gereken en önemli husus ise, kız çocuğunun anne veya babasından kalan aylığı almasıdır, SGK‘lı olarak bir kurumda çalışmıyor olması ve buna ek olarak bu aylığı alırken evlenme niyetinde olmuş olmasıdır. Önemli bir ayrıntı ise ölüm aylığı almayan genç kızların, bu haktan yararlanmayacak olmasıdır. Çünkü kız çocuk zaten aktif olarak çalışıyorsa, bu paraya ihtiyacı yoktur ve anne veya babasından kendisine kalan bir aylık yoktur.

Evlilik Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

Çeyiz parasının nasıl alındığı ve çeyiz parası almak için ne yapılır sorularına detaylı cevaplar verecek olursak eğer, evlendikten sonra yapmanız gereken birkaç işlem olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Evlendikten sonra kız çocuğunun yaşadığı yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükler’ine istenilen evraklar ile beraber başvuru yapması gerekmektedir. Nüfus cüzdanları, evlilik cüzdanları ve dilekçeleri ile beraber, başvuru yapmaları yeterli olmaktadır. Bireylerin kendilerinin başvuru yapması son derece önemlidir çünkü devlet bir başvuru görmeden bu ödeneği sizlere vermez. Ayrıca 5 yıl içerisinde bu yardıma başvuru yapılması gerekir. Aksi taktirde ödenek hakkı tamamen ortadan kalkar. Bu ödenek hakkında bilgisi olmayanlar için verilen süre ise 5 yıldır diyebiliriz.

yeni evlenenelere devlet yardımı

Alınacak ödenek SGK tarafından sadece bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak yapılır. Kız çocuğu evlendiği zaman bilindiği gibi anne-babasından kalan maaşları kesilmektedir ve bu ödenek alınmaktadır. Aslında iki yıl boyunca alınacak olan maaş, çeyiz parası olarak verilmektedir.

Eğer kişi boşanırsa, maaşı almak için mutlaka 2 yıl beklemek zorundadır. Çünkü az öncede aktarmış olduğumuz gibi, ödenekler 2 yıllık maaş kadar ödenmektedir. Ayrıca bu konuda çok farklı düşünceler de ortaya çıkabilmektedir. Boşandıktan sonra sizlere bu ödeneği aldığınız için 2 yıl boyuna ödeme yapılmaz.  Ama çok önemli bir konu olan sağlık yardımları ise hız kesmeden devam eder ve eğer kız çocuğu eşi aracılığı ile yardım almıyorsa , kendisi iki yıl boyunca sağlık yardımı almaya devam eder.

Devlet Evlikik Ve Çeyiz Parası Ne Kadar Veriyor ?

Çeyiz parasının miktarının belirlenmesi için bazı hesaplamalar yapılmaktadır. Öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bir aylık alınmakta olan maaş, hesaplanır. Bu maaş tutarı çarpı 24 ay yapılır ve ortaya net rakam çıkar. Bu durumda 300 TL aylık bir ödeme alan kız çocuğunun çeyiz parası olarak alması gereken tutar, 7200 TL civarında gerçekleşmektedir. Paranın küçük bir kısmı ise vergi olarak sizlerden talep edilir.

Unutulmaması gereken nokta ise, bu yardımın sadece bir kereye mahsus olarak verilecek olmasıdır . Dul eşin bu parayı tekrar alması söz konusu değildir. İkinci evliliğinde bu parayı almayı tercih edenler parayı alabilir yalnız ilk evliliğinde bu parayı almamış olması gerekmektedir. Yani mutlaka ilk evliliğinde bu paranın alınması gerekiyor gibi durumlar söz konusu değildir.  Kişiler diğer evliliklerinde de talep etmeleri durumunda, ödeneği alabilmektedir.  Çeyiz parasına başvurduktan 1 ay sonra ödemeler yapılmaktadır. Bazen nadir durumlarda 1 aydan daha fazla sürebilmektedir. Evrak takibini  e-devlet üzerinden yapmanız mümkündür. Bunun dışında SGK müdürlüklerinden de gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çeyiz parası hesaplaması yaparken mutlaka aylık olarak aldığınız maaşı hesaplıyor olmanız gerekmektedir. Anne babasından kalan tutar çarpı 24 yaparak bu tutar hesaplanmakta ve örnek hesaplamalar, bazı hesaplama siteleri üzerinde yer almaktadır. Ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile verilmektedir ve sizlere en yakında olan PTT şubelerinden ödemenizi alabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı bloke kaldırma
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Günlük alışverişlerde kullanılan kredi kartları zamanla nakit paraların...

konut kredisi faiz oranları ne olur
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi ? (2018 ÖNGÖRÜ)

Gelişen ve değişen ekonomik etkenler ve siyasi hareketler...

x