Ciro Nedir ve hesaplama nasıl yapılır inceleyeceğiz, özellikle ticaret hayatında sık sık duyduğumuz Ciro kelimesinden bahsedeceğiz sizlere, yazımız içerisinde ciro çeşitleri ve ciro hesaplama hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Örneklerle ve açıklamalar ile sizlere en doğru bilgiyi aktarmaya çalışacağız.

Ciro kelimesi, muhasebe literatüründe farklı bir anlama, ticaret hayatında ise daha farklı bir anlama sahip olabilir. İşlem süresi olmasının yanı sıra ciro, bir poliçe veya faturanın bir başkasına devredilmesi ve ayrıca şirkete belirli bir süre için kazanılan fayda ve kar anlamına da gelmektedir. Şimdi bu konuları biraz daha detaylı ele alalım.

Ciro Nedir, Ne anlama Gelir ?

Daha önce de belirtildiği gibi, satışların iki anlamı vardır. Başka bir deyişle, tapu veya kıymetli evraktan doğan tahvilleri başkalarına satan mülkiyetin devridir. Bu genellikle bir çektir ve çekin sahibi değiştikçe alıcının adı değişecektir.

Satışların bir diğer anlamı da işletmenin karıdır. Bir şirket, gün, hafta, ay veya yıla göre farklı zaman dilimleri için uygun geliri görüntüleyebilir, ancak burada gelir, maliyetleri düşürmeden elde edilen para anlamına gelmektedir.

Kazanç Ve Gelir Bakımında Ele Alındığında “Ciro”

Elde edilen karı ve kazancı anlatmak için telafuz edilen ciro kelimesi maliyet kısmı hesaptan eksiltilmeden satışlardan elde edilmiş olan geliri kapsamakta ve ifade etmektedir.

Maliyetlerin düşülmemiş netleşmemiş kar, kazanç demektir. Bireyler cirolarını hesaplarken iki farklı temel kavramı esas alabilirler. Bunlardan birincisi safi hasılat yöntemi ikincisi ise gayrisafi hasılat yöntemi şeklidir.

Ciro Hesaplama Safi Hasılat Yöntemi

Eğer etkili ve basit bir şekilde ciro hesaplamak istiyorsanız en güzel yöntem safi hasılat yöntemidir. Bu yöntemle yurt içinde veyahutta yurt dışında yapmış olduğunuz satışları basit bir şekilde hesaplamanız mümkün.

Safi hasılat yöntemi ile hesaplama yapacak iseniz 600 numaralı yurt içi satışlar hesabı, 601 numaralı yurtdışı satışlar hesabı ve 602 numaralı diğer gelirler hesabını birlikte topladıktan sonra 610 numaralı satıştan iadeler hesabı, 611 numaralı satıştan iskontolar hesabı ve 612 numaralı diğer indirimlerin toplamı çıkarılmalıdır.

Formül : (600 + 601 + 602) – (610 + 611 + 612)

Gördüğünüz gibi oldukça basit. Peki, hemen diğer yöntemimize geçelim.

ciro nedir

Ciro Hesaplama Gayrisafi Hasılat Yöntemi

Bu yöntemle hesaplamakta çok zor sayılmaz, Gayri safi hasılat ile ciro hesapalama yapmak istiyorsanız 600 numaralı yurt içi satışlar hesabı, 601 numaralı yurtdışı satışlar hesabı ve 602 numaralı diğer gelirleri toplamanız gerekmektedir.

Bu yöntemle hesaplama yapılacak ise maliyetleri hesaplamanıza dahil etmenize gerek yoktur.Bu yüzden sadece ve sadece satışlardan elde edilmiş olan gelirler bulunmuş olunur.

Çek Senet Gibi Değerli Evrak Yönünden Ciro’nun Anlamı

Evet cironun farklı kullanım şekilleri ve anlamları olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Peki, değerli evraklar yönünden kullanıldığında ciro ne demek bir inceleyelim.

Kıymetli bir evrak olan çek ve senetlerden doğan alacaklarınızı veya borçlarınızı bir başka kişiye devretmek istediğinizde bu değerli evrakların arkasını kaşe ve imzalama işlemine yani devretme işlemine Ciro denmektedir. Bu şekilde alacak veya borcunu devreden ciro yapan kişiye ise Ciranta denmektedir.

İlgili Makale : Çek Nasıl Kırdırılır?

Şekil Olarak Ciro İle Amacına Göre Ciro Arasındaki Farklar Nelerdir ?

İlk olarak şekil bakımından ciro’yu inceleyelim. Eğer sizler bir değerli ve kıymetli evrağınızı ciro edecekseniz, ve ciro işleminde değerli evrağın arkasına kişinin adını soyadı’nı net bir şekilde yazmış ve bu şekilde devir işlemi yapacaksanız bu işleme tam ciro adı verilmektedir.

Tam ciro işleminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise çek veya senet ciro yapacağınız kişinin yaş sınırıdır. Eğer kişi 18 yaşında ise ciro üzerine tarih yazmanızda sağlıklı olacaktır. Aksi taktirde tahsil işlemleri sırasında sıkıntılar çıkabilmektedir.

Örnek : “Türkoğlu TÜRK isimli kişiye ödeyiniz.”

Peki, amacına göre ciro şekli nasıldır. Çek ve senet devrini ifade eden “ciro” kelimesinin amaca göre değerlendirilmesi de yapılabilmektedir. Bir poliçe ile oluşan hakların diğer bir kişiye devredilmesi ile yapılan ciroya temlik cirosu denir. Temlik ciro’su da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Yapılış şekline göre tam ciro veya beyaz ciro olarak adlandırılmaktadır.

Senedin veya çekin tam ciro yapılmış ve senet veya çek tutarının ciro eden kişi adına tahsil edilebilmesini sağlayan ciro işlemine de tahsil cirosu denilmektedir. Tahsil cirolarının tam ciro edilmesi ve içerisinde “tahsil içindir” ibaresinin geçmesi mecburidir.

Poliçedeki alacağın ciranta tarafından ciro edilen kişiye rehin hakkı doğurması amacıyla gerçekleştirilen ciro işlemine rehin cirosu denilmektedir.

Satış Bakımından Ciro Arttırma Yolları

Ciroyu arttırmanın birkaç yolu var, ancak birkaç yüz kelimeden bahsetmek ve başarı beklemenin bir anlamı yok. Bu nedenle satışları arttırmanın anahtarı müşterileri mutlu etmek, dinlemek, katılmak, ürün ve hizmetleri tanıtmak ve teşvik etmektir.

Ayrıca, yeni pazarları ortaya çıkarmak, müşteri ilişkilerini güçlendirmek, sosyal sorumluluk projelerine katılmak ve reklamı tanıtmak için kampanyalar düzenlemek doğrudan satış büyümesinin etkilerinden biridir.

Ciro artışı, mevcut ekonomik düzende iş başarısını gösteren değerli bir varlıktır. Bu nedenle, satışları artırmak veya satışları artırmak önemli bir konudur. Bu bağlamda, insanlar sadece satış ve pazarlama teknikleri konusunda eğitim almayı düşünmek zorundadır, çünkü akademik eğitim İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından verilmektedir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir