DASK Sigortası Ne İşe Yarar ? Dask Sigortası Zorunlu Mu ?

Yayın Tarihi: 05.09.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Ülkemizin jeolojik yapısı ve geçmişine bakıldığı zaman, doğal afetler ve başta deprem olmak üzere sık sık karşılaştığı görülmektedir. Doğal afetlerde meydana gelecek zararların en aza indirilmesi adına yapılan çalışmalar sonucunda, ülkemizde Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuştur. Genel olarak DASK’ın kuruluş amaçlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. DASK Sigortası kapsamına giren tüm konutlar, belirli prim karşılığında depreme karşı olarak sigortalanmakta ve maddi olarak da güvence altına alınmaktadır.
 2. Genel itibari ile yurtiçinde oluşabilecek risklerin paylaşımı da hedeflenmektedir. Bu sayede deprem hasarlarının ortaya çıkarmış olduğu mali yükler, sermaye piyasalarına dağıtılmaktadır.
 3. Deprem sonrasında devlet için ortaya çıkan maddi yükün azaltılması ve deprem sonrasında yapılacak yeni konutlar için finansman oluşturulması.
 4. Deprem hasarlarına karşılık olarak bir ödenek ayırmak ve deprem hasarlarının da bu ödenekten uzun vadeli olarak karşılanmasını sağlamak.
 5. Toplum içerisinde sigorta bilincinin gelişmesinin sağlanması.

kiracılar dask yaptırabilir mi

DASK Sigortası için bilinmesi gereken durumları bu şekilde özetleyebiliriz. Ayrıca, DASK’ın zorunlu deprem sigortası olduğu ve her konut sahibinin de yaptırmak zorunda olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Eğer kişiler zorunlu deprem sigortası yaptırmamışsa, 587 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye bağlı olarak, söz konusu konutlardaki tapu tescil işlemleri hiçbir şekilde yapılmayacak ve bu konut için doğalgaz, elektrik ya da su abonelikleri de hiçbir şekilde açılmayacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Hangi Binalara Yapılır ?

DASK Sigortası yapılması gereken konutlar, 587 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de açık bir şekilde belirtilmiştir. Kararnamenin ikinci maddesine baktığımızda, zorunlu deprem sigortasının kapsamına giren binaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tapuya kayıtlı olan ve özel mülkiyete tabi özellikleri barındıran üzerinde mesken olarak inşaa edilmiş olan tüm binalar.
 • Kat mülkiyeti kapsamındaki tüm bağımsız bölümler.
 • Binaların içerisinde yer alan büro, ticarethane ya da benzeri bölümler.
 • Doğal afet sonucunda devlet desteği ile yapılan ya da özel olarak verilen krediler ile yapılmakta olan meskenler.

dask poliçe örneği

Yukarıdaki özelliklere sahip olan tüm meskenlerin, DASK yaptırması zorunludur.Yukarıdaki kriterlerin yanı sıra, klat irtifakı bulunan, tapu üzerinde herhangi bir cins tashihi yapılmamış ve tapuda bağ, bahçe, arza, arazi ya da tarla olarak görülen tüm binalar da zorunlu olarak sigorta yaptırmalıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılacağı zaman, prim miktarları bazı kriterlere göre belirlenmektedir. Prim miktarları belirlenirken risk bölgeleri, yapı tarzları göz önünde bulundurulmakta ve buna göre de 15 ayrı fiyat aralığı bulunmaktadır. Risk bölgeleri konusunda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu Türkiye’nin deprem bölgeleri haritası esas alınmakta ve fiyatlandırmalar buna göre yapılmaktadır.

Prim tutarı konusunda etkili olan 3 temel faktöre bakacak olursak;

 • Binanın bulunmuş olduğu bölgenin, deprem risk bölgesindeki konumu.
 • Binanın hangi yapı tarzına göre inşaa edildiği.
 • Sigorta kapsamına alınacak olan binanın, brüt yüz ölçümü.

DASK Sigortası Teminatları Neleri Kapsamaktadır ?

DASK Sigortası yaptıracak olan kişiler, genel olarak doğal afetlere karşı maddi açıdan korunmuş durumdadırlar. Fakat, Zorunlu Deprem Sigortası’nın detaylarına bakacak olursak, sunulan teminatları şu şekilde belirtebiliriz.

 1. Depremin etkileri.
 2. Deprem sonucunda meydana gelen yangınlar.
 3. Deprem sonrasında meydana gelen tsunami.
 4. Depremden kayunaklanan infilak.
 5. Depreme bağlı olarak oluşan yer kayması.

DASK kapsamında sunulan teminatlar yukarıdaki gibidir. Eğer sigorta yapılmışm olan binanın temellerinde, duvarlarında, bağımsız ve sigortaya dahil bölümlerinde, çatı bölümünde, baca bölümlerinde ve konutun diğer bölümlerinde meydana gelen tüm maddi zararlar, bu sigorta kapsamına alınmaktadır. Eğer sigorta kapsamında yer alan bir hasar meydana gelmişse, bu durumda DASK’a aşağıda belirteceğimiz belgelerin gönderilmesi gerekmektedir.

 • Hasar raporu
 • Poliçe
 • Tapu fotokopisi
 • Eksper raporu
 • İletişim formu

Hasar meydana geldiğinde sigortadan faydalanmak isteyenlerin, yukarıdaki belgeleri DASK’a iletmesi yeterli olacaktır.

Aşağıda sizlere Sigorta yerim Youtube kanalında yayınlanan deprem ve deprem sigortası ile alakalı yararlı bilgiler sunan videomuzuda paylaşmak istedik.

Sonuç :  Dask zorunlu mu sorusuna aradığımız cevap evet’tir. Çünkü deprem sigorta çeşidi zorunlu bir sigortadır. Ayrıca dask sigortanızı bankanızdan veya sigorta şirketinizden her yıl yeniletmek zorundasınız. Dask sigorta primi ve sigorta bedeli hesaplamak için ” https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium ” adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
DASK Sigortası Ne İşe Yarar ? Dask Sigortası Zorunlu Mu ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
valör almak ne demektir
Valör Nedir ? Valör Nasıl Alınır ?

Bankalar tarafından birbirinden farklı alanda ve isim ile...

kayyum ataması ne demektir
Kayyum Nedir ? Kayyum Ne İş Yapar

Kayyum kelimesinin anlamı hukuki terimlere göre bir işin...

x