Define Bulana Devlet Nasıl Bakıyor, Para Veriyor Mu ?

Yayın Tarihi: 03.10.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Define nedir? Define (gömü)  toprağın altına saklanmış altın, gümüş, madeni eşya ya da madeni paralar,tarihi eserler vs kıymetli eşyalara denir. Tarihte olduğu gibi define arama merağı ve bulma heyecanı yüzyıllardır devam etmektedir. Ülkemizde toprak üstü ne kadar değerliyse toprak altında da bin yıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış topraklarımızda yatan hazineler, tarihi kalıntılar, çeşitli kültür varlıkları sayesinde o kadar zengindir.

Bu zenginlik birtakım işlemler sonucunda çıkarılabilmektedir fakat define ve hazinenin devletin izni olmadan yapılması suç mu sorusuna cevabımız, devlet kontrolü olmadan ve izinsiz şekilde uygulanması ve aranması yasalar gereği suçtur. Ülkemizde bu konu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bakanlığı bağlı müdürlükler ilgilenmektedir.Peki, define bulan kişi defineyi tespit ettiğinden neler yapması gerekir?

Define Aramak İçin İzin Ve Ruhsat Şart Mı?

Define aramak isteyen kişiler defineyi arayacakları  yerin mülki idare amirliğine yönetmelikte gerekli belgelerle dilekçeye ek olarak müracaat etmelidir.Dilekçede defineyi  ne için aradığı, nerede arayacağı vs. hepsini açık bir şekilde belirtmesi gereklidir.

Öncelikle tapu sahibi değilseniz define arayabilmek için ruhsat alınması şarttır.Tapusu eğer sizin olmayan bir alandan define arıyor veya define bulmuş iseniz bundan mülk sahibi öncelikle haberdar edilmelidir.Aksi durumda çeşitli kavgalara sebep olmaktadır. Define arama çalışmaları yaparken devlet izinli ya da arama yaptığınız konum itibari ile Jandarma ile işbirliği içinde olursanız daha sorunsuz halledebilirsiniz.

Tapu sahibi kendiniz olduğun da ise define aramak yasaldır.Arama neticesinde herhangi bir değerli eşya bulunması durumdan devlet izni olmadan bunların kullanılması vs. suçtur.Define aramanın cezası var mı, define arayan hapse girer mi, sorulanın cevabını ise şu şekilde verebiliriz.Define kaçakçılığı cezaları en az 6 aydan başlamakla birlikte çok yüksek miktarda para  yada hapis cezası uygulanmaktadır.

hazine aramak suç mu

Tesadüf Define (Hazine) Bulan Kişi Ne Yapmalı?

Kültür varlıklarımıza dair bir buluntuya, herhangi bir tarihi esere rastlamışsanız şayet bunu en geç 3 (üç) gün içerisinde en yakınınızda olan müze müdürlüğüne köyde muhtara, diğer yerlerde ise mülki idare amirlerine bildirilmesi zorunludur.Bulunan kültür varlığının tesliminde  teslim ettiğinize dair belgenizi (fiş) muhakkak almalısınız.

Teslim ettiğiniz bu definenin, kültürel varlığının değeri Değerlendirme ve Kıymet Takdir komisyonu tarafından araştırılarak Maliye ve Gümrük Bakalığınca değer tespit edildiğinde ilgili bakanlıktan bu defineye ait ödenek istenecektir.Siz de başvuru yaparak ödül olarak üzerinize düşeni alabilirsiniz. Ödülün miktarı konusunda ise herhangi bir kriter bulunmamaktadır.

Değerlendirme ve Kıymet Taktir komisyonunda bulunan 3 yetkili tarafından tarihi eserin değeri belirlenir ve yine bu yetkili kişilerce yapılan tespit sonucunda ödül belirlenmektedir.

Gömü (Define) Paylaştırma Oranları Nedir?

Ülkemizde ruhsatlı olarak yapılan devlet kontrolündeki kazı çalışmaları neticesinde bulunan kültür ve tabiat varlıkların değer tespitinden sonra bir kısmı devlete bir kısmı ise arayıcı ve mülk sahiplerine paylaştırılmaktadır.

“Define eğer devlet arazisinde bulunmuş ise arayıcı kişiye %50 oranında, özel ve tüzel arazilerde bulunduysa arayıcı kişiye %40 oranında ve %10 luk hisseyi ise mülk  sahibine vermektedir.”Kalan kısmı ise devlet kontrolünde olmaktadır.

Ayrıca define arama işinin kaçak olduğu tespit edilip bunu ihbar eden kişiye de devlet definenin %40′ ını vermektedir.Vatandaş olarak üzerinize düşeni yaptığınız takdirde devlet bunu da ödüllendirmektedir.

Kişi Kendi Arazisinde Define Veya Tarihi Eser Arayabilir Mi?

Kişiler bazen kendi arazimde define arayabilir miyim diye sorabilir, bunun en doğru cevabını aşağıdaki videomuzdan izleyerek öğrenebilirsiniz. Finans kredi rehberi  olarak sizlere farklı ve güncel konularda bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Define Bulana Devlet Nasıl Bakıyor, Para Veriyor Mu ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
rapor parası ziraat bankası
Rapor Parası (İş Görememezlik) Ödeneği Tahsil Etme (Ziraat Bankası)

Sosyal Güvenlik Kurumunun verdiği rapor parasını Ziraat Bankası...

halkbak müşteri temsilcisine bağlanma
Halkbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Halk Bankası Müşteri Hizmetleri, Halk Bankasının deneyimli çalışanları...

x