Denizbank POS cihazı destek hattı iletişim numarası ve ekstra destek yollarından bahsedeceğiz. Türkiye’de uzun yıllardır hizmet veren ve müşteri portföyü de oldukça geniş olan bankalardan biridir. Özellikle kobi müşterileri ile de POS cihazı konusunda yaygın bir üye işyeri ağına sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Durum böyle olunca da, Denizbank POS destek hattı iletişim numarası üye işyeri tarafından sıkça aranan sorgular arasına giriyor. Bu iletişim hattı üzerinden arıza çözümü, arıza kaydı, uzaktan destek, değişim ve rulo talebi gibi bir çok işlem yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda POS müşterisi değilseniz, yine Denizbank POS destek hattı ile iletişim kurarak gerekli başvuruları yapabiliyorsunuz.

Denizbank POS Destek Hattı İletişim Numarası Nedir?

0850 222 0 802 çağrı merkezi numarasını arayarak Denizbank pos destek hattı ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Denizbank POS cihazı başvurularını da bu telefon üzerinden yapabilirsiniz. Elbette bu kanallardan yapacağınız başvurular sadece ön başvuru olarak kabul edilecek, devamında şubeleri ziyaret etmeniz istenecektir. İnternet üzerinden başvuru formu doldurmanız durumunda da ister adresinizde ziyaret edilecek, isterseniz de şubelere giderek işlemlerinizi kendiniz halledeceksiniz.

Denizbank POS Destek Hattı Çağrı Merkezi Hangi İşlemlere Cevap Veriyor?

Denizbank POS destek hattı iletişim numarası 0850 222 0 802’dir. Bildiğiniz üzere Denizbank çağrı merkezi numarası da 444 0 800 iken, yeni yapılan güncelleme ile artık 0850 222 0 800 numarası üzerinden hizmet vermeye başladı. Yine aynı numaranın sonu 802 olanı da pos destek hattı olarak hizmet veriyor.

POS destek numarası üzerinden yapabileceğiniz işlemler;

  • Arıza destek talebi
  • Uzaktan arıza çözümü
  • Arıza kaydı
  • Yeni cihaz başvurusu
  • POS başvurusu
  • POS rulosu talebi

Üstte gördüğünüz işlemlerin tamamını 7 gün 24 saat boyunca 0850 222 0 802 numaralı Denizbank POS iletişim numarası üzerinden yapabiliyorsunuz. Cihaz üzerinde fiziksel bir arıza veya sorun bulunuyorsa, yine bu numara ile arıza kaydı oluşturmanız gerekiyor. İlgili ekipler ise 1-2 iş günü içinde tarafınıza ulaşarak sorunu çözüyor. Bu aşamada mağdur olmamanız için de size geçici pos cihazı temin ediliyor ve işlemleriniz kesintiye uğramadan devam ediyor.

 

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.