Devlet Bankalarında Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü ( AĞUSTOS 2018)

 

Uzun zamandır merak edilen konut kredisi faiz oranları 2018 yılında düşecekmi sorusunun cevabını arayan kişilere müjdeyi vermek isteriz. Konut kredisi faiz oranları düştü mü ? Sorunsunun cevabını evet olarak verebiliriz.Hükümetin uzun zamandır düşürmek için uğraştığı konut kredisi faiz oranları başta Halkbank, Vakıfbank Ve Ziraat Bakasında 1,03 oranına kadar düşmüştür. Eğer kredinizi 48 ay gibi kısa bir vadede ödemeyi düşünüyorsanız konut kredisi faiz oranı böyle düşük bir vade seçildiğinde 0,95 oranına kadar düştüğü gözlemlenmektedir.

Bildiğiniz gibi konut kredisi faiz oranları OHAL ile beraber 1,28 oranlarına kadar çıkmıştı. Fakat Hükümetin ve Cumhurbaşkanımızın çalışmaları ile bu oran 20 puan kadar azalmış ve 26.03.2018 tarihinde 1,03 oranına kadar düşmüştür. Daha evvel kredi çekenler yine bu tarzda kredi faizleri düştüğünde bankalara giderek yapılandırarak borçlarını düşürmek isteselerde yapılandırma ve tekrar refinansman yapamamışlardı.

Şuanda kredi faizlerinin düşmesi çok yeni olduğundan bu konu ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olamadık ama ilerleyen günlerde yazımızı tekrar güncelleyerek bu durum hakkında da sizlere en güncel haberleri sunacağız.

ÖNEMLİ NOT : Düşen faizler sadece 2 ay geçerlidir. Ekim 2018 tarihinde kampanya son bulacaktır. Ev almak isteyen takipçilerimiz kamu bankalarında düşen konut kredisi faiz oranlarından bir an önce yararlanabilir.

Vakıfbank 120 Ay Konut Kredisi Faiz Oranı Düşürülerek Güncellendi

Sadece vakıfbank değil bir çok devlet bankası konut satışlarındaki yavaşlamadan ötürü kredi faizlerini geri doğru çekerek düşürdüler. hemen hemen tüm devlet bankalarında düşen ve güncellenen faiz oranı 120 ayda 1,03 olarak belirlenmiştir. Tabi bizim bu internet ortamından gördüğümüz bir düşüş Vakıfbank şubelerine giderek güncel kampanyalarla birlikte ve vade oranına göre kredi faizi puanını daha da aşağıya çekme şansınız bulunmaktadır.

kredi faizleri düştü 2018

Vakıfbankta 48 ay vadeli bir konut kredisi başvurusu yaptığınızda ise 26.03.2018 düşen faiz oranlarına göre 0,95 puanını göreceksiniz. Aslında 0,95 faiz oranı bir ev almak için oldukça uygun fakat 48 ay vadede evin büyük bir kısmını nakit olarak ödemeniz gerekecektir. Yeterli birikiminiz yoksa bu seçenek size göre değil.

Ziraat Bankası Ve Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü Mü ?

Aynı şekilde Ziraat Bankası Ve Halkbank şubelerindede konut kredisi faiz oranları bugün itibari ile 1 puanın altına çekilmiştir. Eğer konut kredisi kullanma düşünceniz var ise mutlak suretle öncelikle Devlet Bankalarını tercih etmelisiniz. Gerek faiz oranları gerek ise ilerde oluşacak bir kredi yapılandırmasında devlet bankalarının seçenekleri ve avantajları özel bankalara nazaran çok daha fazla olacaktır.

Bu günlerde güncel konut kredisi faizlerini bankaların internet sitelerine girerek günlük olarak takip etmenizde fayda var. Kredi faiz oranları genellikle pazartesi günleri güncellenmektedir. Bu yüzden Pazartesi günlerine dikkat !

ev kredisi faizleri düştü mü

Özel Bankalarda Konut Kredisi Faiz Oranlarının Durumu

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş şuanda özel bankalara yansımış durumda değil, fakat ilerleyen günlerde özel bankalarında kredi faiz oranlarında bir puan düşüşüne gideceğini düşünüyoruz, fakat bu düşüş 0,95 veya 1 oranlarını bulmayacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları Daha Fazla Düşer Mi ?

Faizlerin kısa vadede daha fazla düşmesi söz konusu değil gibi gözüküyor. Çünkü halen ülkemizde OHAL durumu devam etmektedir. OHAL durumunun bitmesi ve güven durumunun tekrar tesis edilmesi ile beraber belirsizliklerde ortadan kalkacaktır ve uzun vadede konut kredisi faizleri ve bireysel ihtiyaç kredi faiz oranları yavaş yavaş düşecektir diye düşünüyoruz.

Fakat uzmanlar kredi faiz oranlarının düşüp çıkmasından ziyade aylık ödeyebileceğiniz kredi miktarını yakaladığınızda talep ettiğiniz evin alınması yönünde fikir beyan etmektedirler. Çünkü kredi faiz oranları düştüğünde ev fiyatları çıkacaktır. Bu yüzden fırsatı bulduğunuzda ve ödeme gücünüze uygun bir taksitle karşılaştığınızda düşündüğünüz evi almalısınız.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kosgeb ne işe yarar
7 Başlıkta KOSGEB Kredisi Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

Bu yazımızda sizler için kimi zaman KOSGEB, kimi...

kosgeb hayvancılık kredisi şartları
Küçükbaş Ve Büyükbaş Hibe Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde küçük şehirlerden büyük şehirlere göç uzun yıllar...

x