Devlet bursu nasıl alınır merak ediyorsanız geri ödemeli ve ödemesiz devlet bursu asındaki farklar neler aranan şartlar ve belgeler hangileri tüm bilgileri tek çatı altında topladık. Gençlerin mevcut eğitim ve öğretim yılı boyunca Üniversite masraflarını ve giderlerini daha rahat karşılayabilmesi için dönem başlarında ve dönem sonlarında burs arayışları olduğunu bu işlerle ilgilenen herkez bilmektedir. Bu burslardan kısaca bahsedersek, özel işyeri bursları, vakıf bursları ve devlet bursları ve krediler söz konusudur. Devlet bursları Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilmektedir. KYK bursları genellikle 2 farklı şekilde verilmektedir. Peki; geri ödemeli devlet bursu nasıl alınır?

Bu Devlet burslarını, geri ödemeli Devlet bursu, ikincisi ise geri ödemesiz Devlet bursu olarak adlandırabiliriz.Bu iki bursun içeriklerini biraz açmak gerekir ise “Geri Ödemeli Devlet Bursu” Devlet tarafından öğrencilere öğrenimleri boyunca tanınan kredi imkanı olarak adlandırabiliriz.

Aynı zamanda bu burs şeklinin bir diğer ismi ise Yüksek Öğrenim Kredisi olarak da bilinir. Bu krediler öğrenciler eğitim ve öğretim hayatını bitirdikten 2 Yıl sonra geri ödenmeye başlayacaktır. Aynı zamanda geri ödemeli öğrenci bursu için faiz uygulanmamaktadır. Ana para taksitlendirilerek aylara yayılıp geri ödenmesi talep edilir.Geri ödemesiz Devlet bursu ise daha çok “Başbakanlık Bursu” olarak bilinmektedir.

Devlet Bursu Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Geri ödemeli öğrenim kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız. KYK kurumuna ait internet adresi üzerinden EKİM ve KASIM ayları arasında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda öğrenim kredisi almak için E-DEVLET üzerinden başvuru yapabileceğinizi unutmayınız.

Eğer Üniversite hayatına yeni başlıyor iseniz ve öğrenim kredisi almak istiyorsanız, formdaki bilgiler otomatik olarak çıkmayacağından tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurmaya özen gösteriniz.Başvuru sonuçlarında isimleri çıkan talihli adaylara ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.

Hak kazanan öğrencilere Ziraat Bankası tarafından Genç Bankkart çıkarılarak burs ödemeleri bu hesaba yapılmaktadır. 2018 senesi için burs ödemesi 480 TL olarak bildirilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin kartlarına eksi hesapta tanımlanarak acil ihtiyaçları için kullanıma hazır 375 TL bu hesapta bulunacaktır.

Devlet Bursu İçin Öğrencilerde Aranan Şartlar Nelerdir ?

T.C BAŞBANAKLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ” Geri ödemeli burs alabilecek öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmiştir.Aranan şartlar ise şu şekildedir,  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Üniversite sınavını kazanmış olup lisans yada önlisans programlarından herhangi birine yerleşmiş olmak, yüksek lisans programramlarında okuyan öğrenciler,Dikey Geçiş Sınavı (DSG) ile üniversiteye kayıt olmuş öğrenciler burs almak için gerekli şartları taşımış olurlar.

öncelikli burs kimler alabilir

Devlet Bursundan Kimler Yararlanamaz?

Yüksek öğrenim kredisi alabilenler olduğu gibi alamayan öğrenci gurupları da bulunmaktadır. Kimler geri ödemeli yüksek öğretim kredisi alamaz kısa notlar halinde aktaralım

  • Daha önce yüksek öğrenim kurumlarının herhangi birinden mezun olanlar.
  • Daha uzun sürede öğrenim görmekte olan öğrenci grupları ( 4 Sene üzerine + 2 sene ek olarak alanlar )
  • Eğitim ve öğretim hayatına geçerli bir mazareti olmadan ara vermiş olanlar.
  • Eğitim ve öğretim durumunu dondurmuş olan öğrenciler
  • İntibak programı yapmak isteyen öğrenciler
  • Daha önce kurum ve kuruluşlardan burs kullanmış olan öğrenciler
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrenciler ve yalan beyanda bulunanlar
  • Mahkum olan veya mahkumiyet almış öğrenciler
  • Öğrenim Kredisi ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından uygun görülmeyen diğer öğrenci grupları

Geri ödemeli veya ödemesiz Başbakanlık bursu ve öncelikli burs seçeneklerinden yararlanması mümkün olmadığı ortaya konmuştur.

Devlet Bursu İçin Kimlere Öncelik Tanınır?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kimlere öncelikli burs verir ? Devlet burslarında öncelikli hakka sahip olan kişiler için kullanılmaktadır. Öncelikli bursu kimler alır diye sorarsanız.

Şu şekilde sıralayabiliriz; Şehit ve Gazi çocukları, Sosyal Sigortalar Kurumundan malulen emekli olmuş emeklilerin çocukları, “Darüşşafaka” eğitimini tamamlayarak Üniversitelerde lisans hakkı kazanan öğrenciler, görme engelli öğrenciler ayrıcalıklı olarak öncelikli burs almaya hak kazanmışlardır.

Öncelikli yüksek öğrenim kredisi alabilecekler arasında terör mağduru köy hanelerinde yaşayan ve köyleri boşaltılmış öğrenciler ile milli lisanslı sporcular ve ilgili sınav sonuçlarında ilk 100′ e girmiş olan başarılı öğrenciler öncelikli olarak burs alabileceklerdir.

Devlet Bursu Ödemeleri Hangi Bankadan Çekilir?

Devlet bursu almaya hak kazanan üniversite öğrencileri, alt sınıftan üç veya daha fazla dersleri olmadıkça burs almaya devam edebilirler. Başbakanlık Bursu her ayın 7’sinde hesabınıza yatırılacaktır. Ancak, önceki kısımlarda belirtildiği gibi, başbakanlık bursu alan üniversite öğrencileri öğrenim için uygun değildir ve öğrenim ücreti alan üniversite öğrencileri başbakanlık bursu için uygun değildir. Başka bir deyişle, öğrenciler hem burs hem de eğitim kredisi alamazlar. Buna ek olarak; Devlet bursu için başvuru döneminde eksiklik veya yanlış beyanda bulunan üniversite öğrencilerine burs verilmez.

Geri Ödemeli Devlet Bursu Ve Başbakanlık bursu Arasındaki Fark nedir?

Sizlere öncelikle Başbakanlık bursu nedir, bunu açıklayalım. Başbakanlık bursu Yurtkur (https://kygm.gsb.gov.tr/) tarafından eğitim hayatında başarı yakalamış lider öğrencilere verilen ve geri ödemesi bulunmayan burs şeklidir.

Şehit Ve Gazi yakınlarına öncelik tanınmaktadır. Bur burs KYK tarafından verilmekte olup resmi internet adresi (https://kygm.gsb.gov.tr/)’  dir. Her yıl başarılı öğrencilere tanınan bu hakla ilgili detaylara Kredi Ve Yurtlar Kurumunun web sitesinden takip ederek yine aynı adresten başvurunuzu yapabilirsiniz. Başbakanlık bursu başvurusu KYK üzerinden yapıldığı gibi başvuru sonuçlarıda yine aynı adresten takip edilmektedir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir