finanskredirehberi.com

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ve Şartları

Tarih: 10.11.2017
Güncel: 11.09.2018

Evlenecek çiftlere hem ekonomik destek olmak hem de onlara bir düğün hediyesi verebilmek adına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2017 yılında çok özel bir proje başlatılmıştır. Devlet destekli evlilik kredisi olarak da kayıtlara geçen bu hizmette, bakanlık bünyesinde ayrılan ödenekler başvuru yapan çiftlere sunulmakta ve banka kredileri ile vakit kaybetmelerine gerek kalmadan onlara yardımcı olunmaktadır.

Faizsiz olarak sunulan kredi paketinde, her çiftin en fazla 10 bin TL’lik başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Düşük tutarlı bir kredi olsa bile, ödeme koşullarının son derece esnek ve uygun olması, 2017 yılında binlerce çiftin başvuru yapmasına neden olmuştur.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu kredi paketinde, hiçbir şekilde faiz uygulaması bulunmamaktadır. Kişiler evlenirken masrafların bir kısmını faizsiz evlilik kredisi ile karşılamak istiyor ve bunun için başvuru yapmaya hazırlanıyorsa, aşağıda belirteceğimiz şartları taşımalıdırlar.

 • Başvuru yapan bireylerin en az 18 ve en fazla da 26 yaşında olmaları gerekmektedir.
 • Kişilerin ilk evlilikleri olması gerekmektedir.
 • Kişilerde adli sicil sorgulaması yapılacak ve Türk Ceza Kanunu’nda belirlenen suçlardan hiçbirini işlememiş olmaları gerekmektedir.
 • Maddi açıdan yetersiz kalıyor olmaları gerekmektedir.

Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, kişiler doğrudan başvuruda bulunabilir ve faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirler.

Devlet Destekli Çeyiz Kredisi Ödeme Şartları Ve Yatırılacak Para Tutarı

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi alacak olan kişiler, yukarıda belirttiğimiz şartları tamamladıktan sonra başvuruda bulunacaklar. Başvurusu onaylanan çiftler, 10 bin TL’lik kredi ödemesini alacak ve bu ödemeler kamu bankaları aracılığı ile kişilere ileticektir. Başvuru yapacak kişilerin merak ettiği konuların başında gelen ödeme zamanına bakacak olursak, devlet tarafından ilk sene herhangi bir ödeme talep edilmediğini belirtebiliriz. Yani, kredinizi aldıktan sonra dilediğiniz gibi kullanabilecek ve 1 yıl sonra için hazırlanan vade süresinden itibaren ödemeye başlayabileceksiniz.

çeyiz hesabı ziraat bankası

Bir yıl gecikmeli alacağınız evlilik kredisinde, geri ödeme süresi geldiği zaman borçlarınızı 36 ayda ödeyeceksiniz. Ancak, burada bilmeniz gereken özel bir durum daha vardır. Eğer krediyi aldığınız tarihten itibaren ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olursanız, kredinizi bir yıl daha erteleme şansına sahip olabilirsiniz. Doğum gerçekleşmemiş olsa bile hamilelik durumunu gösteren belgeyi kuruma iletmenizin ardından, kredinizi otomatik olarak bir yıl daha uzatılacak ve ödemelerinize toplamda 2 yıl sonra başlayacaksınız.

Kriterleri tamamlayan ve evlilik desteği almak isteyen kişiler, doğrudan bakanlığa müracat ederek başvuruda bulunabilirler. Bire bir yapılacak başvuruların yanı sıra, dilekçe yoluyla da başvuru yapılması mümkündür.

Devletin Evlenenlere Verdiği Ödeme Desteği Ne Kadar ?

2017 yılı için verilen devlet evlilik desteği, sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile sunulmamaktadır. Bunun yanı sıra, kişilerin çeyiz hesabı açtırarak da destek alması mümkündür. Çeyiz hesabının ne olduğuna bakacak olursak, kişilerin bankalarda açtıracakları bir hesap olduğunu ve belirli aralıklar ile para yatırmaları gerektiğinden söz edebiliriz. Kişiler açtıracakları çeyiz hesaplarına her ay ya da üçer ayda bir para yatırdıkça, devlet tarafından da %25’lik katkıdan faydalanabilmektedirler.

Ancak, bu hesabı açtıracak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı süreler bulunmaktadır. Buna göre, hesap açılışlarından sonra herhangi bir kesinti yapılmaması ve çiftlerin ödemelerini eksiksiz olarak alabilmeleri için en az 3 yıl birikim yapmaları gerekmektedir. En az 3 yıllık birikim yapıldıktan sonra, kişiler hem yaptıkları birikimleri hem de devlet çeyiz yardımı miktarını eksiksiz olarak alabilecektir. Bu hizmetten faydalanacak kişilerin ise 18 yaşından küçük, 26 yaşından da büyük olmaması gerekmektedir. Bu şartı tamamlayan her birey, kamu bankalarına giderek bir çeyiz hesabı açtırabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Ve Devlet Desteği ( Kredisi) Hakkında Mevzuata Dair Önemli Bilgiler

Sizlere bu başlığımız altında çeyiz hesabı mevzuat içerisinde olan fakat çok fazla okumadığınız önemli bilgilere yer vereceğiz. Eğer hangi bankalar çeyiz hesabı açıyor derseniz, hemen belirtelim Vakıfbank, Halkbank Ve Ziraat Bankası bankalarından çeyiz ( Evlilik Kredisi Desteği ) hesabı açabilir ve Devlet çeyiz parasına başvuruda bulunabilirsiniz.

 • 27 Yaşını doldurmamış olmak kaydı ile kanunca belirlenmiş bankalardan TL Çeyiz Hesabı açan kişilere Devlet katkısı ödenecektir.
 • Çeyiz hesabına yapılacak olan katkı sadece ilk evliliklerde ve hesapta kalması gereken paranın asgari tutarda hesapta kalması durumunda 5.000 TL yi geçmeyecek şekilde katkı ve ödeme yapılacaktır.
 • Evlilik kredisi ve çeyiz hesaplarına ödenecek ek katkı Bakanlık bütçesi tarafından karşılacaktır.
Evlilik Kredisi ( Çeyiz Hesabı ) Hangi Durumlarda Durdurulacak Ve Devlet Desteği Kesilecektir

Çeyiz hesabı Devlet katkısının iptal olması veya yapılan ödemenin desteğin kesilmesi hakkında bilgiler ise şu şekildedir; Eğer çeyiz hesabında aylık ödeme seçilecek ise çeyiz hesabınızı açtırdığınız ilk günden başlayarak 1 yıl (12 Ay) içinde 3 kezden fazla kez aylık ödemelerinizin aksatılması durumunda katkı ve evlilik desteği devlet tarafından durdurulacaktır.

çeyiz hesabı nasıl iptal olur

Eğer üç aylık ödeme tercih edilmiş ise ödemenin yapılmış olduğu bir dönem içerisinde bir veya birden fazla kez ödemenin aksatılması halinde veya çeyiz hesabınızdan bir dönemde en çok iki kez para çekilmesi durumunda ve bununla beraber çekilen miktar sonrası çeyiz hesabınızdaki kalan tutarın yatırılması istenen tutardan az olması durumunda bu hesaplarada devlet katkısı ödemesi durdurulacaktır.

Devlet Evlilik Desteği İle Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 

Mevduat Bankaları olan ; Vakıfbank, Ziraat Bankası Ve Halkbank ve Özel Bankalar olan ; Deniz Bank, TEB, Akbank, Şekerbank, YKB, Garanti Bankası, Fibabanka, Anadolubank ve diğer tüm özel katılım bankaları ve kamu katılım bankalarından çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Önerimiz tercihinizin yine devlet bankalarından yana olmasıdır. Devlet bankalarının böyle bir işlemde sizlere daha yararlı olacağız kanısındayız. Çeyiz hesabı ve devlet destekli evlilik kredisi hakkında merak ettiklerinizi ve fikirlerinizi bizlere konu altından yazabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ve Şartları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ve Şartları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Hatice Atagül dedi ki:

  Bu evlilik kredisinden ben yararlandım ihtiyacı olanlara gerçekten güzel bir fırsat prosüdürler canınızı sıksada sonuç için değiyor. Kaliteli ve bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ediyorum.

 2. Eser dedi ki:

  Düğün zamanı yine beyaz eşyada KDV’yi kaldırsınlar yeterli.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mavi yumurta fiyatları
Mavi Yumurtlayan Tavuk Yetiştiriciliği Ve Fiyatları

Yatırımcıların her sene farklı bir sektöre yöneldiği ülkemizde,...

x