finanskredirehberi.com

Devletten Tarım Makinaları İçin Hibe Desteği (TRAKTÖR-ÇAPA)

Tarih: 22.08.2018
Güncel: 07.11.2019
hibe tarım makinaları kredisi

Tarım makineleri desteği devlet tarafından çiftçilik yapan kişileri desteklemek ve yerel üretimi arttırmak amacıyla verilmektedir. Milli Tarım Projesi kapsamında sunulan bu desteklerin sayısı her geçen gün artmakta ve çiftçilerin her konuda desteklenmesi sağlanmaktadır. Hayvancılık alanında verilen hibe kredi destekleri, genç çiftçilere verilen yatırım destekleri, tarım makinaları ve ekipman hibe desteği 2019-2020  senesinde gündeme gelmiş olup çiftçilere oldukça büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TKDK ve KOSGEB gibi pek çok kurum aracılığıyla verilen destekler sayesinde tarım sektöründe yerel üretimin artması ve küçük işletmelerin büyüyerek ekonomiye katkısının artması hedeflenmektedir.

Hibe desteği verilen tarım makinaları 2019 yılı için %50’ye varan hibe oranlarıyla belirlenmektedir. Milli Tarım Projesi kapsamın bölge modeli oluşturulmakta ve farklı bölgelere, farklı tarım alanlarında destek verilmesi planlanmaktadır. Sunulan desteklerde, desteğin verildiği alana göre öncelik tanınacak iller yer alacaktır. Bu kapsamda tarım aletleri desteklemeleri 2019-2020 yılında şu illerde öncelikli olacaktır;

 • Aksaray, Ardahan, Ağrı, Aydın, Ankara, Afyon, Amasya, Balıkesir, Bursa, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzurum, Erzincan, Elâzığ, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Malatya, Samsun, Şanlıurfa, Ordu, Trabzon, Sivas, Tokat, Manisa, Muş, Mardin, Mersin, Uşak, Kütahya, Giresun, Nevşehir, Uşak

KOSGEB Makine Teçhizat Hibe Ve Kredi Seçenekleri

Türkiye’de faaliyet gösteren ve işletmelerin ekonomik açıdan kalkınmaları, büyümeleri ve girişimcilerin hayallerindeki projeleri gerçekleştirebilmeleri amacıyla hibe ve kredi desteği veren KOSGEB, devlet destekli olarak makine teçhizat destekleri vermektedir. Bu kredi kapsamında;

 • İşletme başına üst limiti 300 bin TL,
 • Sıfır faizli,
 • Altı ay geri ödemesi, kalan taksitler üç ayda bir olmak üzere eşit taksitlerle sunulmaktadır.

İşletme başına sunulan 300 bin TL üst limit olup faiz için geçerlidir. Buna bir örnek vermek gerekirse kredi çekeceğiniz bankadan 500 bin TL kredi talep ettiğiniz ve bu 500 bin TL için 300 bin TL faiz ödemeniz gerekiyor. Bu noktada 300 bin TL’lik faiz KOSGEB tarafından ödenmektedir. Anapara olan borç kısmının ödemesi krediyi çeken kişiye ait olmaktadır. Bu kredi projesi size 0 faizli kredi kullanma seçeneği sunmaktadır.

Bu kredi programı için son başvuru tarihi 1 Ağustos 2018 olarak belirlenmiştir. Tarım makinaları hibe desteği 2019-2020 başvuru için öncelikle KOSGEB resmî web sitesine üye olmalı ve KOSGEB’in ücretsiz olarak verdiği Girişimcilik Kursuna katılarak sertifika almış olmanız gerekmektedir. KOSGEB tarafından bu kredi programı için 100.000.000 TL’lik bütçe ayrılmıştır. Başvurular karlılık oranı, sektör ve il bazında değerlendirilip, sıralamaya alınmaktadır.

tarım ekipman hibe desteği

TKDK Hibe Traktör Nasıl Alınır?

TKDK, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu” hibe traktör desteği vererek belli programlar dahilinde çiftçilere destek olmaktadır. TKDK tarafından Devlet destekli tarım aletleri 2018 yılında şu alanlar için verilecektir;

 • Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine yönelik projeler
 • Et üreten tarımsal işletmeler
 • Süt üreten tarımsal işletmeler

Bu programlar dahilinde başvuruda bulunan çiftçiler, %50 ila %60 arasında hibe desteği alarak traktör sahibi olabilmektedirler. Bunun yanı sıra KDV muafiyetinden de faydalanabilmektedirler.

TKDK başvuruları için bazı şartların uygunluğu gereklidir. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Başvuran kişinin 65 yaş ve üstü olmaması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin işletmesinde 250’nin altında elemanı olmalıdır.
 • Başvuran kişinin işletmesinin senelik cirosu 40 bin TL’yi geçmemelidir.

Ziraat Bankası Ekipman Desteği Kredileri

Ziraat Bankası, Türkiye’de faaliyet gösteren kamu bankalarından biri olarak tarım faaliyetleri ile uğraşan çiftçi ve girişimcilere oldukça cazip kredi seçenekleri sunmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılmak üzere alınacak olan ekipmanlar için kredi desteği verilmektedir. Hayvansal, bitkisel ve su ürünleri üretimi konusunda tarımsal faaliyet gösteren kişilerin ihtiyacı olan makine ve teçhizat alımlarında oldukça uygun faiz oranları sunulmaktadır.

Devlet Destekli Çapa Makinaları Nasıl Alınır?

Merak ediyorsanız, Ziraat Bankası devlet destekli olarak oldukça uygun faiz oranları sunarak destek vermektedir. Ziraat Bankası’nın sunduğu düşük faizli kredi seçeneklerinden faydalanabilmek için;

 • Koşullarınız ve üretim faaliyeti gösterdiğiniz alanın uygun olması,
 • Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlarda belirtilen kriterleri sağlamanız gerekmektedir.
Tarımsal Mekanizasyon Kredisi

Tarımsal üretiminize yönelik olarak satın alacağınız; traktör, hasat makinaları ve biçerdöver gibi araçların alımı için bu kredi seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bu kredi seçeneği için gerekli evraklar;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftçi Belgesi
 • İşletmenin bulunduğu yerin tapusu veya kira sözleşmesi
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlarla ilgili belgeler
 • İşletmenin son 3 aya ait gelir tablosu olup evrakları temin ederek size en yakın Ziraat Bankası şubesine başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Konu : Milli Tarım Projesi

Küçük Ekipman Mekanizasyon Kredisi

Tarım alanında faaliyet gösteren işletmelerin, faaliyetlerini daha uygun koşullarda yürütebilmeleri amacıyla küçük ekipman alımlarında sunulan kredi seçeneğidir. Satış değeri 25 bin TL’yi geçememek koşuluyla alınacak olan traktör, hasat makinaları ve biçerdöver gibi mekanizasyon araçları için kullanılabilmektedir. Gerekli evraklar temin edildikten sonra başvurular Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Hasat zamanına uygun geri ödeme koşulları ve uygun faiz oranları sunulmaktadır.

Modern Basınçlı Sulama Kredileri

Kaynağından alınan suyun tara içerisinde verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlayan damla ve yağmurlama sistemlerinin kurulmasına yönelik olarak verilen kredi seçeneğidir. Bu sistemleri satın alabilmeniz amacıyla verilen bu destek kredisi oldukça uygun faiz oranları ve esnek geri ödeme seçenekleriyle sunulmaktadır. Gerekli evraklarla birlikte şubeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Faiz oranları ve ödeme seçenekleri ile ilgili bilgileri, şubede yapacağınız görüşmelerde ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Devletten Tarım Makinaları İçin Hibe Desteği (TRAKTÖR-ÇAPA)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
internet şubesi şifresi alma halkbank
Halkbank İnternet Şubesi Şifresi Nasıl (Oluşturulur) Alınır?

Halkbank şifresi almak için farklı alternatifler bulunmaktadır. Halkbank...

karekodlu çek yasası
Karekodlu Çek Kanunu Ve Bilinmesi Gerekenler (RESMİ GAZETE)

Yeni Çek yasası 2018 düzenlemesi, özellikle de şirket...

x