Dijital ehliyet başvurusu yaparken sizden istenen gerekli belgeler ve evraklarla alakalı bilgilerle alakalı olacak içeriğimiz. Daha önce “dijital ehliyet” nedir duymadıysanız size bu yazımızda tüm detayları ile ele alacağız. Dijital ehliyet başvurusu nasıl yapılır ve dijital ehliyet nasıl alınır, randevu almak için ne yapmak gerekir ve dijital ehliyet fiyatları gibi tüm detayları makalemizin sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Hemen aklınıza şu soru gelmiş olabilir acaba dijital ehliyet ve diğer adıyla takograf kartı ne işe yarar, ve nasıl alınır sormakta haklısınız çünkü bizlerde bu makaleyi yazmaya başlamadan önce bu konuyu merak ederek araştırdık ve ne işe yarıyormuş öğrendik ve sizlerle paylaşıyoruz, işte dijital ehliyete dair detaylar.

Dijital Ehliyet Nedir, Ne İşe Yarar?

Dijital ehliyet , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından temin edilebilmektedir. Dijital ehliyet başvurularında bulunmak isteyen kişiler TOBB sistemi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.Özellikle büyük şehirlerde trafik oldukça yoğun işliyor işlerde biraz sıkışık gidince ehliyetimizi ruhsatımızı veya servis kartımızı evde unutabiliyoruz buda bizleri trafikte oldukça zor duruma sokuyor hatta bu basit unutma işleminin sonucu olarak trafik cezaları ile karşılaşıyoruz.

İşte tam burada dijital ehliyetin ne işe yaradığını anlatmaya geliyor sıra, dijital ehliyet aldıktan sonra fiziki ehliyetinizi yanınızda bulundurmanıza gerek kalmıyor. Çünkü tüm bilgiler cep telefonunuzdan yasal ve resmi bir evrak “ehliyet” yerine geçiyor. Dijital ehliyetinizi sadece polis memurlarına değil yasal işlemlerinizde de kullanabileceksiniz bunun için dijital ehliyetinizin yüklü olduğu cep telefonunuzun yanında olması yeterli, sanırım dijital ehliyet ne işe yarıyor öğrendik. Bakalım dijital ehliyet nasıl alınır evraklar nelermiş bakalım.

Dijital Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Dijital ehliyet kartı başvurusu için gerekli olan evraklar Sürücü kartının ön başvuru ve takograf ödemesinden sonra sürücü kartı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların yetkili Odaya giderken yanlarında bulundurmaları gereken bazı belgeler vardır. Bu evraklar aşağıda sırasıyla yer alır:

 • Sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 • Biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Yukarıda verilen biyometrik fotoğrafın belli özelliklerde çekilmesi gerekir. Özellikle biyometrik resimler, 3,5cm x 4,5cm olmalıdır. Fotoğrafta kişiler şekilde gülümseyerek poz vermemelidir. Aksine daha ciddi pozlar vererek biyometrik fotoğrafı çektirmelidirler.

Fotoğrafta gözler tam net görülecek şekilde olmalıdır. Bunun dışında biyometrik fotoğraflar ne çok açık ne de çok koyu olmamalıdır. Belli standartlarda görüntü kalitesi ayarlanmalıdır. Ayrıca çekilen yerin arka zemini düz ve beyaz renkte olmalıdır.

Servis Kartı İçin Gerekli Olan Evraklar Listesi

Servis takograf kartı başvurusu için istenen belgeler, servis kartına ön başvuruda bulunan kişilerin daha sonra başvuru işlemlerini tamamlamaları için Odaya giderken yanlarında bulundurmaları gereken belli evraklar vardır. Bu evraklar aşağıda şu şekilde verilir;

 • İmza sirküleri aslı ve fotokopisi
 • Vekaletname aslı ve fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi aslı
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan Servis Yetki Belgesi fotokopisi
 • Başvuruyu imzalayacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Servis kaşesi gerekmektedir.

dijital ehliyet randevu

Dijital Şirket Kartı İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Şirket kartını çıkartmak isteyen kişilerden başvuru işlemleri sırasında bazı evrak ve belgeler talep edilir. Bu evrak ve belgeler şunlardır:

 • İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi
 • Vekaletname aslı ve fotokopisi
 • Oda Kayıt Belgesi aslı
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu Uyarınca alınan Yetki Belgesi fotokopisi
 • Başvuruyu imzalayacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Şirket kaşesi talep edilir.

Sayısal Takograf Kartı Çeşitleri

Sayısal takograf kartları, dijital ehliyet kartı yerine geçer. Takograf kartların birçok çeşidi vardır. Bunlar;

 • Sürücüler,
 • Şirketler,
 • Servisler,
 • Denetim görevinde bulunan memurların araçlarında kullanılan takograf kartları olarak dörde ayrılır.

Takograf cihazları, aracın sürüş gücünü ve sürücülerin araçları iyi bir şekilde kullanıp kullanmadığının bilgilerini 12 ay boyunca belleğinde kaydeder. Kaydedilen bilgiler takograf kartlarına da aktarılır.

Dijital Ehliyet Kullanmak Zorunlu Mudur?

Bütün Avrupa Birliği ülkelerinde Dijital ehliyet kullanmak zorunlu hale gelir. Türkiye’de de artık dijital ehliyet kullanımı zorunlu olur. Yani trafikte kaydı olan her ticari araçlarda sayısal takograf olması gerekir.

Dijital Ehliyet Hangi Araçlar İçin Zorunlu Tutulur?

Dijital ehliyet bulunması zorunlu olan bazı araçlar vardır. Bu araçlar aşağıda şu şekilde verilir:

 • Eşya taşımalarında kullanılan ve 3 buçuk ton ile üzeri ağırlığa sahip araçlar,
 • Sürücüyle beraber 9 ve üzerinde kişi taşıyan ticari araçlarda sayısal takograf cihazının bulunması zorunlu olur.
Dijital Ehliyet Kartı İçin Başvuru İşlemleri

Dijital ehliyet kartını almak için vatandaşların internet üzerinden online bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri ve dijital ehliyet randevu sırası alması gerekir. Vatandaşlar ilk önce Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi” resmi internet sitesine giriş yaparak ön başvuru formu doldurarak işlemlerini tamamlamalıdır. Resmi internet sitesine giriş yapıldıktan sonra ekranda yer alan başvuru formu doldurulmalıdır.

Başvuru formu doldurulduktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından görevlendirilmiş odalara giderek başvuru işlemleri yapılmalıdır. Başvuru işleminden önce vatandaşların gerekli evrakları temin edip ödemeleri gereken ücretleri yatırmaları gerekir.

Dijital Ehliyet Başvuru Sorgulama

Dijital ehliyet başvurusunun sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşların belli adımları uygulamaları gerekir. Bu adımlar aşağıda detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Dijital ehliyet başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler ilk önce Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin resmi internet adresine giriş yapmalıdır.
 • Resmi internet adresine giriş yapıldıktan sonra gerekli alanlar eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup “Sorgula” sekmesine tıklanmalıdır.
 • Bütün işlemler tamamlandıktan sonra vatandaşlar, dijital ehliyet başvuru durumlarını ve ödeme numaralarını sorgulatarak öğrenebilir.

Tavsiye Makale : Yeni Kimlik Ücreti Yatırma

Sayısal Takograf Kartı İçin İstenen Koşullar

Sayısal Takograf kartı için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların belli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartlar aşağıda detaylı bir şekilde verilir:

 • Vatandaşların sayısal Takograf kartı başvurusu talebinde bulunabilmeleri için ilk önce SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 belgelerinden en az birini almaları gerekir.
 • Bu belgelerden herhangi birine sahip olan vatandaşlar, sayısal Takograf kartını almak için başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.
Dijital Ehliyet Geçerlilik Süreleri

Dijital ehliyet kullanım süreleri akıllı kartların özelliğine göre farklılık göstermektedir. Aşağıda yetkili kurumların dijital ehliyet kullanım süreleri ile ilgili yaptığı açıklamalar yer alır:

 • Sürücü dijital ehliyetleri 5 yıl
 • Şirket dijital ehliyetleri 5 yıl
 • Denetim dijital ehliyetleri 2 yıl
 • Servis dijital ehliyetleri 1 yıl olarak kullanım süreleri belirlenir. Dijital ehliyetlerin geçerlilik süreleri bittiği zaman vatandaşların yenileme işlemlerini yapmaları gerekir.
Dijital Ehliyet Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Dijital ehliyet başvuru fiyatı Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından vatandaşlara duyurulur. Yetkili kurumun resmi internet adresinde yayınladığı bilgilere göre, sürücü tipi dijital ehliyetler için 100 TL, servis kartlarında ise 400 TL başvuru ücretleri belirlenir.

Daha detaylı bilgi başvuru, sorgulama ve randevu işlemleri için https://staum.tobb.org.tr/kayitMerkezleri.jsp adresini ziyaret ediniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir