Hayatı kolaylaştırması ile beraber bazı zorlukları da olan temassız ödeme yöntemi olan POS Trink yöntemi nasıl kapatılır ve kapatma yöntemleri nelerdir bahsedeceğim sizlere, Kredi kartları, hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Artık hemen hemen tüm alışverişlerimizde kredi kartlarını kullanıyor, kredi kartlarına ödeme yapıyoruz. Yaptığımız alışverişler hesap kesim tarihinden sonra ödendiği için, aslında yapacağımız harcamaları da ötelemiş oluyor ve nakit imkanı olarak kendimizi biraz daha rahatlatmış oluyoruz. Böyle imkanları kullanırken bankalar da kullanım seviyesini arttırmak için ekstra özellikler ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Son dönemlerde iyice popüler hale gelen özelliklerden birisi de kredi kartlarındaki temassız ödeme özelliği. Eğer bir kredi kartında temassız ödeme özelliği bulunuyorsa, geldiğinde bu özelliğin açık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde temassız ödeme özelliği ciddi bir önem kazanmış durumda. Teması minimum seviyeye indirmek için kredi kartı ile yapılan ödemelerin temassız yapılması bankalar ve sağlıkçılar tarafından tavsiye ediliyor. Hatta işletmeler de mümkünse kredi kartının temassız özelliğinin kullanılması için uyarı levhaları asıyor. Elbette bu tercih size ait olduğundan, kredi kartının temassız özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz. Şimdi gelin size bu detayları aktaralım.

Visa ve Mastercard Temassız Ödeme Kapatma

Artık kredi kartlarımızın sol üst köşesinde veya sağ köşesinde minik sinyale benzeyen ikonlar görüyoruz. Hele de yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunduysanız bu ikon kesinlikle bulunuyor. Bu ikon kredi kartınızın temassız ödeme özellikli olduğu anlamını taşıyor. Bankalar artık tüm kredi kartlarını temassız özellikli olarak müşterilerine sunuyor ama bu bir dayatma gibi geliyor bana. Çünkü kredi kartı temassız ödeme yöntemini kapatmak isteyen kullanıcı sayısı oldukça fazla.

Peki, ister VISA olsun yada Mastercard kredi kartımızın temassız POS trink özelliğini kapatmak istiyorsak ne yapmalıyız bu mümkün mü? Evet, kapatabilirsiniz oldukça da mümkündür bunun birden farklı yöntemi bulunuyor hemen bu yöntemlere geçelim.

Online Olarak Temassız Ödeme Özelliği Kapatma

İnternet bankacılığı çok yaygın olarak kullanılmasından dolayı aklınıza ilk gelen acaba online olarak internetten kredi kartımın temassız ödeme yöntemini kapatabilir miyim diye soruyor olabilirsiniz. Bankalar TV reklamlarında her ne kadar boy boy dijital mecraya yatırım yaptıklarını söyleseler de, bazı işine gelmeyen durumlarda eksik yanları kalabiliyor bunlardan bir tanesi de konumuz olan temassız ödeme kapatma oluyor.

[safir_note type=”sari” text=”Tüm bankalar olmasa bile bankaların % 90’ında bu özelliği kapatma menüsü bulunmamaktadır. Bu yüzden istisnalar kaideyi bozmaz diyor ve internet bankacılığı üzerinden bu işlemi yapmanızın zor olduğunu söyleyeceğim. Mesela son aldığım Halkbank kartım temassız ödeme özelliği açık bir şekilde geldi… “]

Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız şansınızı denemelisiniz, hemen giriş yaparak aşağıda vermiş olduğum adımları izeleyerek temassız ödeme yöntemini kapatabilirsiniz. Benim bankam Akbank olduğu için akbank mobil üzerinden temassız ödeme kapatmayı anlatacağım. Fakat her bankanın mobil uygulamasında bu yöntem mevcut sadece yerleri değişebilir butonların başlıyoruz;

  • Mobil uygulamamıza giriş yapacağız.
  • Sağ üst kısımdaki 3 çizgili menü çubuğunu tıklayacağız.
  • Tercihleri güncelle ayarlarını açacağız.
  • Buradaki tercihleri sağa veya sola çekerek kapatabiliriz veya açabilirz.
  • Temassız Ödeme Yöntemi Kapatma seçeneğini kapatacağız. Yeşil olan alan gri olarak kalmalı.

Fiziki Şubelerden Temassız POS Trink Ödeme Yöntemini Kapatma

En garanti yöntemlerden bir tanesidir, eğer kullanmış olduğunuz kartınızın temassız ödeme yapmasına izin vermek istemiyorsanız. Direkt olarak bankanızın şubesine başvurarak müşteri temsilcisinden kredi kartınızın temassız ödeme yönteminin kapatılmasını isteyebilirsiniz. Kısa sürede işlem yapılarak kartınızın bu özelliği kapatılacaktır.

Çağrı Merkezleri Üzerinden Temassız Ödeme Özelliği Kapama

Müşteri hizmetleri üzerini aramak suretiyle de kartınızın bu özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sinirlerinizin biraz sağlam olması lazım çünkü müşteri temsilcisine bağlanana kadar bir hayli bekleyebilirsiniz. Ama bunun için ben size kısa ve bir basit yöntem sunacağım.

  • İlgili bankanın 850 ile başlayan veya 444 ile başlayan numarasını çevirin.
  • Karşınıza çıkan telesekreter bot, hangi konu hakkında işlem yapmanızı istediğini soracaktır. “kredi kartları” şeklinde cevaplayınız.
  • Kartlarınızla ilgili hangi işlemi yapmak istediğiniz sorulduğu aşamada “müşteri temsilcisi” olarak yanıt verdiğinizde direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanabilir ve kredi kartımın temassız özelliğini kapatmak istiyorum dediğinizde güvenlik sorularının ardından bu özellik pasif konuma getirilecektir.

Temassız Ödeme Limitini Sıfır Yaparak Temassız Ödeme Kapatma

Bazı bankaların POS Trink temassız ödeme yöntemini kapatmak istemedikleri yorumlarını sık sık okuyorum. Bu yüzden böyle bir durumda karşılaşırsanız alternatif olarak sunacağım bir adet daha seçenek bulunuyor. Bankanızdan temassız ödeme limitinizi sıfırlamasını isteyebilir veya 5 veya 10 TL gibi çok düşük bir rakam belirleyebilirsiniz. Böyle bir durumda limitiniz çok düşük olduğundan dolayı temassız ödeme yönteminiz kapanmış gibi olacaktır.

Bankam Temassız Ödeme Yöntemini Kapatmıyor Ne Yapmalıyım?

Yukarıda anlatmış olduğum her yöntemi denediniz ama bankanız kartınıza tanımlı olan temassız ödeme yöntemini kapatmıyor o zaman ne yapacaksınız? Hemen söylüyorum eğer böyle bir diretme ile karşılaşır iseniz kredi kartınızı kaybettiğinizi ve kartınızın iptal edilmesini talep etmelisiniz. Hemen kartınız iptal edilecektir. Ama burada önemli olan husus bankanıza yeni gelecek kartınızın temassız özellikte olması gerektiğini üstüne basa basa söylemelisiniz.

Bu yöntemi denemek istemez iseniz biraz ısrarcı olun banka mutlaka bu özelliği iptal kapatacak veya pasif konuma getirecektir.

POS Cihazı Üzerinde Şifre Girmeden Yapılan Ödemeler Güvenli Mi?

Sosyal mesafe trendi olan temassız ödeme neden kapatılmalı, Temassız ödeme güvenli değil neden çünkü hepimiz çok tedbirli ve teknolojiden anlayan insanlar değiliz. Tamam gençler belki bu tarz sistemlere ayak uydurabiliyor ama orta yaşın üzerindeki yaşlılarımız temassız ödeme yöntemi ile kendilerine zarar verebilirler. Çünkü sonuçta sadece başka bir ele geçmesi ödeme yapmak için yeterli!

Kimlik yok, şifre yok, kartı dokundurmak hatta yaklaştırmak yetiyor. Kredi kartımızı bir yerde unuttuğumuzu veya kaybettiğimizi düşünelim bulan kişi direk herhangi bir yerden şifresiz bir şekilde dilediği alışverişi yapabilecek ne kadar kötü öyle değil mi işte bu yüzden biz bu temassız ödeme özelliğini güvenli bulmuyoruz ve kartınızda varsa hemen kapatmanızı öneriyoruz. Helede telefonunuza da bu özelliği tanımladıysanız iş daha da bir tehlikeli boyuta varıyor yeni nesil telefonların NFC özelliği sayesinde direkt telefonunuzdan pos cihazına temassız ödeme yapabiliyorsunuz.

Cep Telefonunda Açık Olan NFC Temassız Ödeme Özelliğini Kapatmak Önemli Mi?

En tehlikeliside bu eğer telefonunuzun NFC özelliğini aktif hale getirdiyseniz bunu derhal kapatın derim. Çünkü telefonunuza herhangi bir POS cihazı yanaştığında otomatik olarak ödeme yapacaktır. Bu şekilde dolandırıcılık yapıldığını haberlerde görmüş olmalısınız.

Telefonunuza tanımlı olan kartınızın temassız ödeme yöntemini kapatmak için ayarlar menüsüne girerek NFC konumunu pasife getirmeniz yeterli olacaktır. Ama sadece NFC temassız ödeme yöntemini kapatmak yeterli değildir. Yukarıdaki işlemleride yaparak kredi kartınızı daha güvenli hale getirmeli ve tüm temassız ödeme özelliklerini kapatmanız gereklidir. Bknz

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir