Dolar ve Euro’ya Faiz Veren Tüm Bankalar

Yayın Tarihi: 01.07.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 06.04.2019
 

Dövize faiz veren bankalar Dolar ve Euro dövizlerinde hesap açılmasını ve bu hesaplar üzerinden faiz uygulamasına giderek, yatırımcıların çok daha fazla kazanmasını sağlamaktadır. Kişiler vadeli döviz hesabı açtırmak için tercih ettikleri bankanın şubesine giderek, müşteri temsilcileriyle görüşme sağlamalılardır. Müşteri temsilci yapılan görüşmede, açılmak istenen hesabın döviz mevduat faiz oranları hakkında bilgilendirme yapar.

Burada en çok merak edilen Dolar Ve Euro’ya faiz yüksek faiz veren bankalar nasıl bulunur ve nelere dikkat edilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki; bankaların şubeleri üzerinden açılan vadeli döviz hesaplarına uygulanan faiz oranları, internet bankacılığı ya da mobil uygulama aracılığıyla açılan döviz hesaplarının faiz oranlarına göre daha düşük olmaktadır. Eğer kişi iyi bir internet ya da mobil uygulaması kullanıcısıysa, döviz hesabını bu kanallar aracılığıyla açarak, daha çok kar elde edebilir.

Bankaların Döviz Hesaplarına Uyguladık Faiz Oranları

Daha fazla kar elde etmek ve uzun vadede daha çok kazanç sağlamak için Euro ya da Dolar vadeli hesaplarının hangi bankadan açılmasına karar vermek de son derece önemli olmaktadır. Banka faiz oranları karşılaştırma işlemi yapılacak olduğunda;

Fibabanka Dolar Ve Euro Hesapları Ve Faiz Oranları

Fibabanka vadeli döviz hesabı faiz oranları içinde en yüksek faiz uygulamasına giden bankalardan biri olmaktadır. Banka, yeni müşterileri için açılacak Dolar mevduat hesaplarında 120 gün süresince % 4 üzerinden faiz uygulamaktadır. Ancak Euro vadeli mevduat hesabı açılmak istendiğinde, herhangi bir kampanya uygulanmamaktadır.

Dolar üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarında, yeni müşteriler için 120 gün boyunca devam eden kampanya, 121. gün itibariyle normal vadeli hesaba dönüştürülür ve bu hesap için de % 2.25 oranında faiz uygulaması yapılır.

ICBC Bankası Döviz Hesabında Yüksek Faiz Veriyor

Döviz hesaplarında yüksek faiz oranları uygulayan bir diğer banka ise Çin menşeili ICBC Bankası olmaktadır. Banka, yeni müşterileri için açılacak döviz hesaplarında da kampanya uygulamaktadır. Bu kampanyaya göre; açılmak istenen vadeli Euro mevduat hesaplarında % 3.70 oranında faiz uygulanır. Açılmak istenen hesap Dolar bazında olduğu zaman faiz oranı % 1.90 olmaktadır.

Denizbank Dolar Ve Euro Faizleri

Denizbank, döviz faiz oranları hesaplama işlemlerini belirlediği vade üzerinden yapmaktadır. 32 gün vadeli Dolar mevduatları için % 3 oranında faiz uygulamaktadır. 365 gün vadeli Dolar hesaplarında ise uygulanan faiz oranı % 4 olmaktadır. Euro bazında 32 gün vadeli açılacak mevduat hesaplarında ise % 1 oranında faiz uygulamasına gidilmektedir.

Akbank Döviz Hesabı Avantajları

Akbank’ın şubeleri üzerinden döviz mevduat hesabı açılmak istendiğinde; Dolar banka mevduat faiz oranları 2018 yılı için % 1 olmaktadır. Euro vadeli mevduat hesapları yine şubeler üzerinden oluşturulduğunda, uygulanan faiz oranı % 0.35 olmaktadır.

Akbank’ın internet ya da telefon bankacılığı ile mobil uygulamaları üzerinden açılmak istenen Dolar mevduat hesaplarında % 2.20 faiz oranı uygulanır. Euro hesapları için bu oran % 1.20 olmaktadır.

döviz faiz oranları

ING Bankası Yabancı Para Birimlerinde Faiz Politikası

ING Bankası’nın şubeleri aracılığıyla açılacak Dolar mevduat hesaplarında % 1 faiz oranı uygulaması yapılır. Yine şubeler aracılığıyla açılacak Euro hesapları için bu oran % 0.15 olmaktadır.

ING Bankası’nın Turuncu Hesabı aracılığıyla internet üzerinden Dolar hesabı oluşturulmak istendiğinde, % 4 faiz oranı uygulanır. Bu oran Euro için % 1 olmaktadır.

QNB Finansbank Dolar Veya Euro Hesabı Açmak

QNB Finansbank’ın şubeleri üzerinden Dolar hesabı oluşturulmak istendiğinde, % 0.75 faiz oranı uygulanır. Euro için sunulan faiz oranı ise % 0.30 olmaktadır.

QNB Finansbank’ta internet üzerinden e – hesap oluşturulmasından sonra açılmak istenen Dolar hesapları için % 1.75, Euro için de % 0.90 oranında faiz uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, internet üzerinden açılmak istenen Euro hesapları için % 1.10 faiz oranı uygulamaktadır. İnternet üzerinden Dolar hesabı açılmak istendiğinde, bu oran  % 2.35 olmaktadır.

Ziraat Bankası’nın şubeleri aracılığıyla dolar hesabı açılmak istendiğinde % 1, Euro hesabı açılmak istendiğinde ise % 050 faiz oranı uygulanır.

Halk Bankası

Halk Bankası’nın şubeleri üzerinden açılacak Dolar hesapları için % 1, Euro hesapları için de % 0.50 faiz oranı uygulanır.

Halk Bankası’nın internet ya da telefon bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak Dolar hesabı açılmak istendiğinde % 3.50 faiz oranı uygulanır. Aynı yöntemlerle Euro hesabı açılmak istendiğinde uygulanan faiz oranı % 1.70 olmaktadır.

vadeli euro ve dolar hesabı

İş Bankası

İş Bankası’nın şubeleri aracılığıyla Euro hesabı açmak istendiğinde % 0.55’ varan faiz oranları uygulanmaktadır. Dolar hesapları içinse bu oran % 1.10’a kadar çıkmaktadır.

İş Bankası’nın ATM’leri üzerinden açılmak istenen Dolar hesapları için % 1.95, Euro hesapları için de % 1.15 oranlarında faiz uygulanır.

İş Bankası’nın İşcep mobil uygulaması aracılığıyla Euro hesabı açılmak istendiğinde, uygulanan faiz oranı % 1.20 olmaktadır. Aynı yöntemle Dolar hesabı açıldığında, % 2 oranında faiz uygulanır.

İş Bankasının internet şubesi üzerinden açılacak Dolar hesapları için % 1.95, Euro hesapları için de % 1.15 faiz oranları uygulanmaktadır.

Vakıfbank ve TEB

En yüksek faiz veren banka 2018 sıralaması içinde internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerinden hizmet veren bankalar olarak Vakıfbank ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) bulunmaktadır.

  • Vakıfbank’tan yukarıda belirtilen yöntemlerden biri tercih edilerek açılmak istenen Dolar hesapları için % 3.45 faiz oranı uygulanır. Euro hesapları için uygulanan faiz oranı ise % 1.60’ varan oranlar olmaktadır.
  • TEB’in CepteTEB mobil uygulaması üzerinden Dolar hesabı açılmak istendiğinde % 3.50 oranında, Euro hesabı için de % 1.30 oranında faiz uygulanmaktadır. 
ATM Ve Bankamatiklerden Dolar Ve Euro Çekilir Mi ?

Genellikle çok kullanılmasada zaman zaman dolar ve euro hesabından başka bir dolar ve euro hesabına para transfer etmek bazen bir ihtiyaç olabiliyor. Belki bilmeyen takipçilerimiz vardır, bu yüzden söylemekte fayda görüyoruz ki, döviz transferlerinde sadece iban numarası yetmiyor döviz göndereceğiniz bankaya ait SWİFT kodu numarasınını da bilmeniz gereklidir.

Eğer döviz gönderme şansınız yok ise ilk aklınıza gelecek olan soru, acaba bankamatik ve ATM’lerden Dolar Veya Euro çekebilir miyim? Olacaktır. Bu sorunuzun cevabı evet, fakat bilmelisiniz ki her ATM ve Bankamatikte bu imkan bulunmamaktadır. Genellikle Havaalanları ve Havalimanları gibi turistlik bölgelerde ve hemen hemen her şehirde 1 veya 2 tane bu tarz ATM bulabilirsiniz.

Bu yüzden müşterisi olduğunuz bankanızla iletişime geçerek, size en yakın döviz çekebileceğiniz bankamatiği öğrenerek hareket etmeniz menfaatinize olacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Dolar ve Euro’ya Faiz Veren Tüm Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
akbank serbest hesap avantajları
5 Başlıkta Akbank Serbest Hesap Eksi Ve Artıları

Günümüzde telefon ve akıllı tablet kullanımı her geçen...

çabuk kredi kartı başvurusu
24 Saat Ve Aynı Gün İçerisinde Kredi Kartı Veren Bankalar

Anında kredi kartı veren bankalar başvuru gerçekleştirildiği gün...

x