Senetle veya bir kredi sözleşmesi ile kefil oldum ve ben bu borçtan nasıl kurtulurum diyorsanız yazımız size bir rehber niteliği taşıyacak ve tüm merak ettiklerinizi bulabileceksiniz.Bazen eşimiz, arkadaşlarımız veya akrabalarımız bankadan kredi alamadıklarını söyleyerek acil paraya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek bizden çekecekleri bu kredi veya borçlanacakları yer için kefil olmamızı isterler. Garantör olmak genellikle hepimizin istemediği bir şeydir, ancak bu talep akrabalarımız yada bir dostumuzdan geldiinde gerçekten reddedemeyiz. Kurtçuklar aklımızı karıştırmaya başlıyor, her ne kadar istemesek bile sonuçta kefil olarak duygularımıza yenik düşüyoruz. Belli bir süre sonra pişman olarak kefillikten ve bu borçtan acil olarak kurtulmam lazım ne yapmalıyım diye köşe bucak araştırmaya başlıyoruz.

Sizlere kefil olduktan sonra ne yapmalısınız acaba bu borca garantör olmaktan vazgeçebilir misiniz veya imzaladığınız senetlerden cayabilir misiniz, anlatacağım bazı söylemlerim hoşunuza gidecek ama bazıları gitmeyecek bu yüzden yazımı soluksuz okumaya devam edin.

Kefil Olan Bir Kişi Kefillikten Vazgeçebilir Mi?

Senetle veya bir kredi sözleşmesi ile kefil olan kişi kefillikten vazgeçmek veya sonlandırmak isterse ne yapmalı böyle bir şey mümkümü derseniz şu şekilde açıklayabilirim. Kefil olunan borcun ödenmeme durumu kefil için karşılaşılabilecek en kötü olumsuzluktur. Borçlu olan kişinin kredi taksitlerinin aksamaya başlaması banka tarafından kefile bir bilgilendirme yapılmasına neden olurken, özellikle üç kredi taksitinin ödenmemesi durumunda önce borçlu daha sonra da kefil borcun temerrüt faizi, yasal masraflarıyla muhatap olmak zorunda kalacaktır. Burada kefilin kredi notu hızla düşmeye başlarken, borçlunun borcunu ödeyememesi borcun tüm yasal faizleriyle beraber kefilin sorumluluğuna geçecek, herhangi bir icra durumunun kefil tarafından da yaşanması anlamına gelecektir. Konunun kefil tarafından her hattıyla değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

İlgili Makale : Kefil Olan Kişiye Haciz-İcra Gelir Mi?

Peki tüm bu bilgilere istinaden kefillikten kurtulma (vazgeçme) diye bir şey var mıdır? Diğer bir deyişle kefillik iptal edilir mi sorusunu sorabilirsiniz. Hemen şunu belirtelim ki, banka ile yapmış olduğunuz sözleşme gereği bazı haklarınızdan feragat etmiş olabilirsiniz. Kefil değişikliği ancak bankanın rızası ile olabilir fakat bunu bir çok banka red edecektir.Bankanın yetkililerince sizi kefalettinizden dolayı ibra edildiğinize dair bir belge vermeleri halinde gerçek anlamda kefillikten kurtulmuş olursunuz.

Yeni çıkan borçlar hukukundaki kanuna göre kefiller her ne suretle olursa olsun kefilliklerinden 10 Yıl süre ile sorumlu olacaklar.Peki, hangi durumlarda kefillik sonlandırılabilir bir bakalım.

Sözleşmeye İmzalar Atıldı Ama Para Hesaba Yatmadıysa, Acele Edin!

Arkadaşınız, akrabanız veya dostunuzu kıramadınız kredi çekmek istedi veya senetle bir malzeme almak istedi ve kefil olmanızı istedi, kredi sözleşmesine imzalar atıldı ve artık para hesaba yatacak ama içinizde bir kuşku var ve kefil olmaktan vazgeçmek istiyorsunuz, eğer para hesaba yatmamış ise tam bu esnada kefil olmaktan vazgeçebilirsiniz. Burada önemli olan husus kefil olduğunuz kişinin hesabına para yatmamış olması gerekiyor.

Aynı şey bir eşya veya mal alımı içinde geçerlidir, örnek verecek olursam bir yakınınız cep telefonu alacak ve ödemeleri senetle yapacak ama senetleri asıl borçlu ve kefil imzaladı, fakat henüz satış gerçekleşmedi ve telefon veya alınan mal henüz teslim edilmedi işte bu süreçte yine kefil olmaktan kurtulabilir ve kefillik iptali yapılabilir.

Eşinizin Bu Kefilliğe Rızası Yoksa Kefilliğiniz İptal Olur!

Yine başka bir açıdan bakacak olursak, yeni çıkan kanuna göre kredi çekerken ve kefil olurken eş rızası gerekmektedir. Bu yüzden eşinizin rızası olmadan ne kredi çekebilir nede kefil olabilirsiniz. Siz arkadaşınızı dostunuzu veya bir yakınınızı kırmamak için kefilliği kabul etmiş ve söz vermiş olabilirsiniz. Fakat böyle bir durumda eşinizin rızası olmadığının bahane göstererek karşı tarafı üzmeden ve kırmadan bu olaydan sıyrılabilir ve kefillikten vazgeçebilirsiniz.

10 Yıl Zaman Aşımı Hakkınızı Kullanın

Eğer  kefil olduğunuz kişi borcunu ödemedi ise ve yasal süreç takibi devam ediyorsa burada dikkat etmeniz gereken nokta kefilliğiniz üzerinden 10 yıl geçmiş ise bu kefillik otomatik olarak düşecek ve tüm sorumluluğunuz sona erecektir.

Sözleşmede, Senette Kefalet Tarihi ve Kefalet Bitiş Süresi Bulunmuyorsa…

Yine yeni borçlar kanununa göre sözleşmede veya kefillikte borcun ne kadarına kefil olduğunuz veya hangi süre ile kefil olduğunuzu yazılı olarak beyan etmeniz gerekir eğer böyle bir beyanınız yoksa bu kefillik düşer. Yani geçerli sayılmaz bu yüzden böyle bir eksiklik var ise talep etmeniz halinde kefilliğiniz iptal edilecek ve bu istenmeyen kefillikten kurtulabileceksiniz.

Asıl Borçlu Ülkeyi Terk Eder, Borcu Size Bırakırsa, Kefillik İptali Davası Açabilirsiniz

Bir oyuna geldiniz ve çok sevdiğiniz bu dostunuz size borcu bırakarak yurt dışına kaçtı ve ulaşılamıyor yani ortada kötü bir niyet var ise, işte burada yasal hakkınızı kullanarak kefillik iptali davası açabilirsiniz. Bu durumdan yararlanmak istiyorsanız. Bir avukat ile iletişime geçerek bu işi sonuçlandırmanız ve yürütmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu konuyu daha iyi anlamak ve başvuru yapmak için için kefillikten vazgeçme ihtarname örneği edinerek kefillik iptalinizi başlatabilirsiniz.

Kefil Olduktan Sonra İşinizi veya Gelirinizi Kaybettiyseniz Kefaletten Dönebilirsiniz!

Örnek vermem gerekirse kefil olan kişinin maddi geliri kefil olduktan sonra ciddi anlamda kötüleşmiş veya maaşını yada aylık gelirini kaybetmiş ise kefaletten vazgeçmek için alacaklı olan şirkete veya bankaya kefaletten dönme vazgeçme talebinde bulunabilecek. Bu hak yasalarla mevcuttur, eğer böyle bir duruma düştüyseniz yine kefillikten kurtulma için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Fakat bu durumu yazılı olarak yapmalısınız.

Kefil Olan Kişinin Aldığı Sorumluluklar Nelerdir?

Uzmanlar tarafından herhangi bir borca kefil olan kişiyle alakalı yapılan uyarıların özetlenmesi gerekirse;

  • Kişinin kefil olacağı borç toplamının ödenmemesi durumunda kişinin hayatının ne denli etkileneceği üzerinde düşünülmesi gereken ilk detaydır. Bu noktada borcun ilk taksitinin dahi ödenmeyeceği düşünülerek kefil olma durumu bu açıdan ele alınmalıdır.
  • Kefil ne zaman devreye girer sorusuyla alakalı gereken araştırmalar tam anlamıyla yapılmalı, alacaklı olan kurum ile kefillik imzası atılmadan borç ve geri ödeme detayları bir kez daha değerlendirilmelidir. Bankaların kişiye kredi verme koşullarının yanında değerlendirdiği hususların benzerlerinin başka bir kişinin borcuna kefil olma durumu için kefil tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • Kefil toplam borç tutarını ödeyebilecek maddi şartlara sahip olup olmadığı konusunda ayrıntılı bir değerlendirme yapmalıdır. Eğer borç toplamı kefili rahatsız edebilecek durumdaysa borcun ödenmeme durumu göz önünde bulundurularak kefil olma durumu gözden geçirilmelidir. Borcun ödenmemesi durumunda haciz hatta kısa süreli hapis cezasına varabilecek süreçle karşı karşıya kalınabilme ihtimali unutulmamalıdır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir