E haciz nasıl kaldırılır ve E Haciz nedir öğrenmek istiyorsanız makalemde tüm detayları ayrıntılarıyla inceledim ve derledim dilerseniz şimdi detayları aktarmaya geçelim. E-hacizin kaldırılması bu işlem internet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. İnternetin hayatımızda önemli bir yer etmeye başlaması ile birlikte, çeşitli hizmetler de artık internet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. E-Devlet gibi sistemler geliştirilerek, kamu kurumlarından gerçekleştirilen işlemler bile bilgisayar ya da akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilebilir haldedir.

Bu durum, kurumlardaki yoğunluğu azaltırken vatandaşların da daha etkili bir şekilde hizmet alabilmelerini sağlar. E-Haciz uygulaması da bu duruma örnek olarak gösterilebilir. E-haciz konusunu biraz daha açarak e-haciz kaldırma ve sorgulama yöntemlerinden bahsedecek, e-hacizden nasıl korunabiliriz ve nasıl kaldırabiliriz tüm detaylarına yer vermeye çalışacağız.

E-Haciz Nedir?

Elektronik Haciz Uygulaması olarak adlandırılan E-Haciz, 6183 sayılı yasanın 62. maddesi ve aynı yasanın 79. maddesi gereği borçlu kişilerin banka hesaplarına uygulanan bir haciz şeklidir. Devlet kurumlarına borcu olan ve borcunu zamanında ödemeyen herkese bu işlem uygulanmaktadır. Uygulamanın amacı devlete olan borçların daha hızlı bir şekilde giderilmesi ve borçlulardan daha az maliyet tahsil edilmesidir. Devlete karşı az miktarda borç olsa bile kişinin bütün banka hesaplarına bloke işlemi uygulanmaktadır.

Uygulama hakkında bilgisi olmayan vatandaşlar, banka hesaplarını kullanamadıklarında endişeye kapılabilmektedir ancak haczin kaldırılması çok zor bir işlem değildir. Uygulama sayesinde bazı vatandaşlar mağduriyet yaşayabilseler de, devlet borçlarının takibi ve toplanmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Borç takip işlemi uygulama sayesinde daha hızlı ve masrafsız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kağıt ve posta masraflarından tasarruf edilebilmektedir. Eskiden bu işlemlerde görev yapan devlet personelleri denetim ve takibat gibi farklı pozisyonlara yönlendirilebilmektedir.

E-Haciz uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için vergi dairelerinden onay alınması gerekmektedir. Vergi daireleri, borçlu kişilere dair ödeme emri çıkartır. Kişi ödeme emri aldıktan sonraki 7 gün içerisinde ödeme emrine karşı mal beyanında bulunabilir. Her hangi bir karşı beyan gerçekleştirilmediği takdirde ödeme emri kesinleşerek işleme koyulur. Ödeme emri kesinleşen kişilerin bilgileri vergi daireleri tarafından Vergi Dairesi Başkanlıklarına bildirilir.

Başkanlıklar, borçlular ile ilgili tam listeyi aldıktan sonra en kısa sürede elektronik ortam üzerinden listeyi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne bildirir. Gelir İdaresi listede bulunan kişileri Türkiye çapındaki tüm banka müdürlüklerine bildirerek hesaplarının bloke edilmesini sağlar. Bu sayede yalnız bir bankadaki hesap değil, kişinin tüm banka hesapları bloke edilebilmektedir. Banka Müdürlükleri, bloke işlemini listeyi aldıktan sonra herhangi bir saatte uygulamaya koyabilmektedir. Böylece E-Haciz uygulaması gerçekleşmiş olur

e haciz sorgulama

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için öncelikle borçlu kişiye ödeme emri gönderilmesi zorunludur. Kişi ödeme emrini aldıktan sonra 7 gün süresi bulunmaktadır. 7 gün içerisinde borcun tamamı ödendiği takdirde E-Haciz işlemi uygulanmayacaktır. Bazı vatandaşlardan, borç olmamasına E-Haciz uygulandığına dair bildirimler de alınabilmektedir. Bazı durumlarda bu gibi karışıklıklar yaşanabilir. Borcu olmadığı halde banka hesapları bloke edilen kişiler, ilgili kurumlara E-Haciz kaldırma dilekçesi ile başvuruda bulunabilir. Kişinin herhangi bir borcu olmadığı anlaşıldığında kısa bir sürede hesapların tekrar kullanıma uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Ödemesi gereken bir borcu olan ancak ödemekte zorlanan kişiler, E-Haciz taksitlendirme için talepte bulunabilirler. Taksitlendirme ile E-Haciz kaldırma işleminin gerçekleşebilmesi için banka hesaplarına haciz gelmiş olması gerekir. Taşıt ve gayrimenkullerdeki hacizler için taksitlendirme yapılsa bile borcun tamamı ödenene kadar haciz kaldırılmamaktadır. Ödeme emrine karşı gerçekleştirilebilecek bir diğer işlem ise vergi davası açmaktır. Dava açmak için verilen süre ise ödeme emri alındıktan itibaren 30 gündür. Davadan olumlu bir sonuç alındığı takdirde banka hesaplarına uygulanan haciz kaldırılacaktır.

Banka Hesabına Koyulan E Haciz Nasıl Kaldırılır?

Arkadaşlar şöyle bir şey söz konusu bankada maaş hesabınıza veya başka bir amaçla kullandığınız hesabınıza E haciz uygulanmış ise bunu kaldırmanın sadece tek bir yolu vardır.

Buda size hangi dosya sebebi ile banka hesabınıza e haciz uygulandığını bulmalı ve bu dosyaya ait borcu ödemeli veya avukatlar aracılığı ile taksitlendirmeli yapılandırmalısınız. Daha sonra anlaşma sözleşmeniz ve ödeme dekontlarınızla vergi dairesine ve bankanıza bilgilendirme yaptığınızda 2 veya 3 gün içinde banka hesabınıza da bulunan E haciz kaldırılacaktır.

Eve Ve Arabaya Konulan E Haciz Nasıl Kaldırılır?

Eğer herhangi bir borçtan dolayı hakkınızda E haciz başlatılmış ise bunu kaldırmanın yolu o borçtan derhal kurtulmaktır. Borçlu olduğunuz kişiler avukatlar aracılığı ile tarafınıza E haciz işlemi başlattığında avukat bürosu UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) üzerinden T.C. Kimlik numranız ile sorgulama yapar ve araba ve ev gibi taşınmaz mallarınız üzerine haberiniz olmadan E haciz uygulayabilir.

Arabanıza veya konutunuz üzerine koyulan E haciz uygulama numarasından hangi borcunuza istinaden E haciz uygulandığını bularak bu borcu ödemelisiniz. Daha sonra E haciz eviniz yada arabanız üzerinden kaldırılmış olacaktır.

E Haciz Uygulanmasına Neden Olabilecek Durumlar

E-Haciz ile banka hesaplarına bloke konulmasının çok sayıda sebebi olabilir. Bu sebepler arasında:

 • Gelir,
 • Kurumlara borçlanma,
 • Katma değer,
 • Özel tüketim,
 • Motorlu taşıtlar,
 • Veraset ve intikal vergisi,
 • Trafik para cezaları,
 • Nüfus para cezaları,
 • Tütün ve tütün mamullerine ilişkin cezalar,
 • Adli para cezaları,
 • İdari para cezaları,
 • Haksız yere bir taşınmasa zilyad olup yararlanan kişilerden kullanma karşılığı için alınan tazminatlar bulunmaktadır.

İlgili İçerik : Kredi Kartı Borcu Yüzünden Eve Haciz Gelir Mi?

Banka hesaplarına bloke konulmuş kişiler, borçlarının bu sebeplerden hangisinden kaynaklandığını geriye dönük olarak araştırabilirler. Bu sayede borcun ne kadar olduğu ve nereye ödenmesi gerektiği konusunda bilgi edinilebilir. E-Haciz uygulaması yalnızca banka hesaplarını kapsamayabilir. Borcun büyüklüğüne bağlı olarak gayrimenkul, kara taşıtı, deniz taşıtı, hava taşıtı, banka hesapları, kredi kartları, PTT hesapları, hisse tahvil bono, iş makineleri ve üçüncü kişilerdeki mal ve haklara da haciz uygulanabilmektedir.

E Hacizden Korunma Yolları Nelerdir?

Eğer sizin bir E-haciz uygulamasından korkunuz var ise şunu size şunu söyelemeliyiz ki, eğer size bir e haciz işlemi uygulanacak ise öncelikle posta yoluyla veya diğer yöntemlerle tebliğ edilmeden hesaplarınıza elektorinik haciz işlemi uygulanması mümkün değildir.

 • Eğer size bir E-haciz bildirimi ulaştı ise amme davası borcunuza karşıklık ödemenizi bir hafta süre içerisinde yapabilirsiniz.
 • Bu tebligatta herhangi bir yanlışlık veya hata ihmal var ise bunun düzeltilmesini dilekçe ile talep edebilir.
 • E-haciz durumunda mükellef veya şahıs mahkeme kararı ile e haczi kaldırtabilir.
 • Daha evvel koyulmuş olan e haciz taksitlendirme yapılarak aylık ödemelere bölünebilir fakat vasıta ve gayrimenkuller de bulunan hacizler kalkmayacaktır. Banka hesabınıza koyulan hacizler kaldırılacaktır.
 • E tebligat veya posta yoluyla olan bildirimlerden sonra dava açma süreniz 30 iş günüdür. Karşı dava açma hakkınızın olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir